 |
Men |
|
| |
 |
j cikk |
|
Tartalom
Kapitalizmus van.
Mostanban a kiltstalansg miatt termktelen s dlre nem jutott eszmecserk rsztvevi sokszor szttrt karokkal, s ezzel a tehetetlensggel megbkl, vagy ppensggel rendreutast megllaptssal fejezik be a vitt: "Mit akarsz? Kapitalizmus van!". s a gondolat itt lebnul. Mintha nem lenne tovbb. E tnymegllaptshoz ugyan semmi ktsg nem fr, br a rendszervlts eltt s kezdetn senki ki nem ejtette a szjn a kapitalizmus szt; az "illetkesek" leginkbb tbbprti polgri demokrcirl, szocilis piacgazdasgrl beszltek, st ez a kifejezs kerlt az j alkotmnyba is. Senkinek nem volt politikai mersze hozz, hogy nyltan meghirdesse a kapitalizmust. Idpontot nehz lenne meghatrozni, de hossz vek elteltvel egyes politolgusok, flnken krltekintve, elvtve kezdtek szlni a kapitalizmusrl, azt kveten, hogy Horn Gyula elllt a "szocialista tksek" megteremtsre vonatkoz kptelen tletvel, s a kapitalizmust, mint elrend clt emltette. A globalizmus fokozd rvnyeslsvel prhuzamosan pedig mr mintegy a kapitalizmuson is tlmutat vadkapitalizmusrl beszlnek – mr akik mernek szlni – de javarszt k is gy tve, mintha az ismeretlen mdon s teljesen vratlan sorscsapsknt, azaz nem a rendszervlts kvetkezmnyeknt szakadt volna a nyakunkba. Maguk a hatalmon lvk azonban azta is kerlik a kifejezs hasznlatt, mintha nem is ltezne, mintegy azt rzkeltetve, ha ltezik is, neknk semmi kzk hozz. (Ezrt ennek az rsnak a cme utn akr krdjelet is biggyeszthetnnk).
Trtnik minden annak ellenre, hogy senki, de senki eltt nem titok: kapitalizmusban lnk. Ha pedig mr ljk, mondjuk is ki – ez lenne a termszetes. A nyilvnossg eltt azonban mgis szinte minden frumon tovbbra is kerlik a kifejezst. E furcsa, de vletlennek semmikppen nem tekinthet eljrsban tkrzdik a kapitalizmus nvdelme is. A hozz kapcsold kzenfekv magyarzat ugyanis az, hogy a sz mgtt meghzd tartalom trtnelmileg lejratta nmagt, hiszen kt vilghbort is zdtott az emberisgre s szntelen hborskodssal, vlsggal s "vlsgkezelssel" jr. A Nemzetkzi Valutalap kutatinak szmtsai szerint – akiket pedig e vonatkozsban igazn nem vdolhatunk rszrehajlssal – csak a huszadik szzad utols negyedben megkzelten szz pnzgyi-gazdasgi vlsg volt a vilgon. De napjainkban is ez a helyzet; ki tudn megmondani, hogy vget rt-e a vlsg, vagy mr egy jabban lnk, illetve sszeszmolni, hogy hny hbor folyik? s fleg, hogy mg mennyit terveznek? A tke azonban sohasem ismeri el a sajt rendszere szerves hibit. (Az elz rendszer knyszerbl meg-megtette). Ennek okn, s mert trtnelmileg tovbbra is versenyben ll egy szocilis szempontokbl sokak ltal jobbnak tartott trsadalmi rendszerrel, a manipulcit egybknt is egyik f fegyvereknt alkalmaz tks gondolkods ms nevet keresett a kapitalizmusnak. Megszletett a piacgazdasg, a szocilis piacgazdasg, a jlti trsadalom, az nszablyz trsadalom, stb. fogalma. Ugyancsak ebbe az irnyvonalba illeszkedik a Soros-fle nyitott trsadalom, amely fleg arra hvatott, hogy megakadlyozza a nemzeti trsadalom kialakulst.
El kell ismerni, sokan azok kzl – gondolom, hogy a reform-kommunistk, de a szervezd jobboldali erk jelents rszt is kzjk sorolhatjuk – akik gy, taln szndkuktl fggetlenl is leplezve, de kzremkdtek nlunk a kapitalizmus megteremtsben, a rendszervltson dolgozva, szintn hittek egy jobb trsadalomban. Msok mr az els lpsek lttn megsejtettk az igazsgot, ismt msok pedig megrmltek, mert rjttek, hogy hamisak a jelszavak, melyek mgtt ms nem is hzdhat meg, mint a kapitalizmus. A kapitalizmust viszont akartk is, meg nem is, hiszen a tbbsgk a szocializmusnak tartott tkementes prtllami rendszerbl valamifle msik, csak jobb, de ugyancsak tkementes trsadalmat kpzelt el. Pedig ht tudniuk kellett, hogy ez naivits.
Napjainkra visszatrve, mindenkppen bajt jelez azonban, ha a tmakrben foly eszmecserk, a rsztvevk eltr politikai alapllsa ellenre is, a "Mit akarsz? Kapitalizmus van!" lemond megllaptssal fejezdnek be, megakadnak brmifle kit, vagy tvlat krvonalazsa nlkl. Mintha az egybknt vitathatatlan sivr kiltstalansg tnylegesen, visszavonhatatlanul, egyszer s mindenkorra uralna mindent s mindenkit, mintha a visszafejlds megllthatatlan lenne.
De van ms baj is, taln mg nagyobb is, spedig ha a vitzk egy rsze idig sem merszkedik el, hanem szembetl manipulatv szndkkal olyasmit rzkeltet, hogy tulajdonkppen nem is volt rendszervlts. Egyesek lpten-nyomon olyan politikailag megfoghatatlan, ravaszkod megfogalmazsokkal szdtenek bennnket, hogy amit jelenleg tlnk, annak "a szocializmusra visszanyl trtnelmi okai vannak", "posztkommunista szellem uralkodik", s mindaz, amitl szenvednk "posztszocialista kvetkezmny", "a krdrizmus uthatsai" rvnyeslnek, st a "kdrizmus jravirgzsa" folyik, stb.
Mindazok szmra azonban, akik az elmlt hsz v esemnyeit, kztk a keserveit, kudarcait, veresgeit tltk, s nem is felejtettk el, szinte hihetetlen, hogy akadnak, akik azzal szeretnnek mtani bennnket, hogy e kt vtized, benne napjaink minden gondja-baja a szocialista korszak terhre rand. Amelyben, egybknt, az ilyesmiket hangoztat, mindenkinl mindent jobban tud, mindig jl helyezked, ltalban neoliberlis belltottsg szellemi komisszrok nagy rsze ugyanolyan jl lt, mint ma – st, hasonlthatatlanul jobban, mint a tbbsg, akkor is, ma is – s ki-ki a vrmrsklete szerint, de ekkor mg egybehangzan, st egymssal versengve, a kapitalizmust szidta! k ugyanis mindig hatrozottan killnak, … hol az egyik, hol a msik oldal mellett. Bizony-bizony igencsak aggaszt trsadalmi problma, hogy ma ismt majdhogynem csak k kapnak frumot. Ne tetzzk ht a bajt azzal, hogy elhisszk, vagy egyszerem sztns, meggondolatlan llsfoglalsnak tekintjk a fenti lltsaikat, hiszen nyilvnvalan a nlunk kialakult vadkapitalizmus, azaz a kormnyzati szintre emelt vesztegets, jogtalan elnyszerzs, cmeres gazembersg lczott, de tudatos vdelmvel llunk szemben. Ne hagyjuk magunkat flrevezetni. Amit most tlnk, annak mr ugyangy semmi, de semmi kze a szocializmushoz, mint ahogy a magt magyarnak s szocialistnak nevez MSZP-nek is ppen a szocializmushoz van a legkevesebb kze, de mg mintha a magyarsghoz sem lenne mr; egyedl a prt mivolta tagadhatatlan. Ugyanez mg inkbb ll az SZDSZ-re (amely mindemellett mg kifejezett magyarellenessget is tanst), a mostani MDF-re, de bizonyos tekintetekben tulajdonkppen ms prtokra is.
A bellk tudatosan verbuvlt hatalmi elit ("elit"?) tbbsge csak azt ltja s lttatja, nnepli s nnepelteti mg most is – habr mr teljesen trgytalan – hogy nincs szocializmus, nincs Kdr Jnos; holott azon kellene sajnlkoznia, hogy ma mr nincs Ikarus, Ganz-Mvag, Ganz Mszer Mvek, Csepel Mvek, Rba, MOM, Tungsram s Bbolna, meg magyar lelmiszeripar sem, amelyek – ha nem verik szt, s nem rustjk ki ket – ma is megllnk a helyket a nemzetkzi versenyben. A magyar ipar felszmolsban s a mezgazdasg sztversben ppen ez az elit, fleg az elmlt nyolc v, hatalmon mr elzleg is volt kormnyzati krei s a klfldi prtfogik a bnsk. Ezt takargatand, hazudnak a mltrl, hamis jvvel lltatnak, hogy eltereljk a figyelmet a jelenrl, s kisajttsk a jvnket. A most folyt vlasztsi kampny sorn is tapasztalhattuk, hogy egymssal versengve grtek s grtek, tudva-tudvn, hogy gysem kpesek, de nem is ll szndkukban betartani az greteiket. nmaguk is tisztban vannak vele, hogy most – mg a nagy jindulattal felttelezett esetleges j szndk mellett is – tbbnyire csak az tarthat be, ami illeszkedik a globalista nagytke ignyeihez, ez azonban szinte sohasem esik egybe a np, az orszg rdekeivel. Ezrt legynk tudatban, hogy a hatalom-vromnyos, legyen baloldali, vagy jobboldali, valjban ennl lnyegesen tbbet nem is grhet. Ha mgis megteszi – nem mond igazat. A mostani orszggylsi vlasztsokon azonban az greteken tl van egy mindennl fontosabb cl: a nemzeti rdekeket elrul, npirt politikt folytat, a httrben vltozatlanul fennll MSZP-SZDSZ szvetsg eltvoltsa a hatalombl. Erre csak egy er kpes, a Fidesz-KDNP. Gyzelmtl azonban a helyzetnek csupn nagyon lass – s csak remlhetleg kedvez – vltozsa vrhat. Nagy remnyeket senki nem tpllhat. Maximum arra szmthatunk – az adott krlmnyek kztt ez sem kevs – hogy a lass pozitv vltozsokat elsegt intzkedseket foganatost.
Legalbb kt nyomaszt krlmnyt ugyanis szem eltt kell tartanunk. Egyrszt, a sok fontos kulcspozcit megrz szocialista-neoliberlis koalci szabotlni fogja a kormny minden lpst, s emellett, ahogy Gyurcsny Ferenc nyltan be is grte, kemny – rtsd: hazug s gtlstalan – ellenpropagandt fog folytatni. A legfontosabb azonban, hogy tudatosan lerombolt orszgot, s minden tekintetben lepusztult helyzetet hagy maga utn, amellyel a Fidesz-KDNP-nek a nehznl is nehezebb lesz megbirkznia. Msrszt azrt is, mert maga a Fidesz-KDNP is ugyanezen kapitalista keretekben, azaz a jelenleg uralkod krlmnyek kztt kormnyozhat, s kvn is kormnyozni. Legfeljebb, ha akar, ezen keretek kztt is tallhat s kialakthat fogdzkat egy olyan politikhoz, amely jobban illeszkedik a magyar rdekekhez. Klnbsg teht lesz is, meg nem is. (Mivel mi magyarok azt tartjuk magunkrl, hogy a labdargshoz mindannyian rtnk – amiben taln van is valami – a legszemlltetbb, ha azzal a labdarg hasonlattal lek, hogy br jl rzkelhet klnbsg van a Fradi s az MTK kztt, de mindkt csapat az NB I-ben jtszik!). A Fidesz most mgis olyan helyzetbe kerl, hogy lenyesegetheti a vadkapitalista kinvseket, felszmolhatja az intzmnyes korrupcit, kpviselheti a magyar rdekeket, rtkeket, s mg a korbbi tvedseit is jvteheti, kztk azt a baljs mellfogst – hogy bnnek ne nevezzk – amikor az EU csatlakozsi szerzds trgyalsakor kitette a magyar fldet a szabad forgalmazssal jr klfldi felvsrls veszlynek. Mindehhez azonban olyan szleskr npi tmogatsra lenne szksge, amely megteremtdben van ugyan, de nem lesz egyszer a teljes kivvsa, mg nehezebb lesz megtartani. (Ez pedig dnt krds, ezrt ms szempontokbl vizsglva, albb mg vissza is trek r.)
A politikai paletta ttekintst befejezve, megllapthatjuk, hogy tovbbra is csak kt kis parlamenten kvli prt adja nmagt kvetkezetesen, hven az ideolgijhoz, s leplezi le a np- s nemzetellenes trekvseket, eredjenek akr jobb-, akr baloldalrl: a MIP s a Munksprt. (A Jobbik esetben a krdjelek uralkodnak). Mondhat rjuk brki, amit akar, de nyltan, egyrtelmen s hitelesen csak ez a kt prt vdelmezi a nemzeti rdekeket, illetve a dolgoz osztlyok s rtegek rdekeit. A Munksprt ma is flrerthetetlenl a szocializmus mellett ll, a MIP pedig a magyar t hve, amelyet Nmeth Lszl "minsgi szocializmusknt" is, Bib Istvn s ms nagy nemzeti gondolkodink pedig harmadik tknt is krvonalaztak.
Napjaink szomor valsga, hogy megvalsulni ltjuk az ismert ttelt, miszerint a kapitalizmusban az ember az embernek farkasa. A nlunk – nem utols sorban jelents klfldi nyomsra – eluralkodott kormnyzati tmogatst lvez (hogy kormnyzati szintt ne mondjunk) vadkapitalizmus klnsen arra sztnzi, st knyszerti az embereket, hogy msok irnyba a rosszabbik njket mutassk. Ez az egyre ltalnosabb vl sajnlatos jelensg, pldul, semmikppen sem a szocializmusnak kikiltott rendszer maradvnya, vagy a megfoghatatlan, de knyelmes hivatkozsul szolgl posztkdrizmus kvetkezmnye. St, ha trgyilagosan szemlljk a dolgokat, el kell ismernnk, hogy a vadkapitalizmushoz kpest abban a "szocializmusban" inkbb neveltek a trsadalmi szolidaritsra. Szavakban mindenkppen. De a szavakhoz azrt valamelyest a tetteknek is igazodniuk kellett. nmagunkat csapnnk be, ha nem ltnnk utlag is, hogy brmennyire is brlhat a mlt rendszer, de gazdasgi s szocilis rtelemben bizonyos demokratikus elvek tagadhatatlanul jobban s szlesebb krben rvnyesltek, nagyobb volt mindenki szocilis biztonsga, mg ha negatvumokkal is prosult. A jelenlegi helyzet viszont annyira nyilvnvalan s egyrtelmen rossz a nagy tbbsg szmra, hogy sem ez, sem az itt kvetkez megllaptsok nem tekinthetek a rgi rendszer dicstsnek, hanem csak kifejezetten a jelenlegi brlatnak.
Sokan, szemet hunyva a valsgra, azt is kitartan ismtelgetik – halljuk a rdiban, olvassuk az jsgokban, ltjuk a tv-ben – hogy mindez azonban nem a rendszervlts, hanem pusztn annak – a kvetkezmnye, hogy "a kommunistk" a politikbl a gazdasgba mentettk t magukat. Azt pedig mindenki elismeri, st szltben-hosszban ismtli – a legtbbszr Gbbelset idzve, pedig ht eredetileg nem is az tallmnya – hogy a sokszor ismtelt lltsok, akr igazak, akr nem, az emberek fejben "igazsgg vlnak". Ha tnyleg hagyjuk ezt rvnyeslni, akkor nemcsak nem segtnk nmagunkon, hanem tragikusan rontunk a helyzetnkn. nmagunk ktjk meg a sajt keznket, ha nem nznk szembe a konkrt valsggal. A valsg pedig az, hogy pillanatnyilag, formlisan, egyprti diktatra van (br az MSZP-SZDSZ koalci ltvnyos megszaktsa ellenre a szocialista-neoliberlis sszetartozs s sszetarts felszmolhatatlan), st tnyleg ppen az az utdprt van hatalmon, amelynek a tagjai valban tmentettk magukat a gazdasgba. Csakhogy – s ezt nem szabad szem ell tvesztennk – k mr akkor sem voltak kommunistk, amikor belptek az MSZMP-be. Akik valban kommunistk voltak, azok jrszt ma is a Kommunista Munksprt tagjai. Oktalansg volna nem ltni azt is, hogy a volt MSZMP s a mai MSZP rtkrendje frontlisan szemben ll egymssal. Ezrt ma egyenesen kitntets kommunistknak, vagy szocildemokratnak, de akr baloldalinak is nevezni az MSZP-t s az SZDSZ-t, azaz a mai szocialistkat s a neoliberlisokat. Nem is hallottuk, hogy k maguk ezt akr egyszer is visszautastottk volna. Ugyanis a lakossgban a mlt rendszer irnt rtheten nvekv nosztalgia miatt ezek a brlatnak sznt minstsek inkbb csak arra jk, hogy szavazatokat hozzanak nekik. Msrszt ezzel mg a bneiket is kisebbtik, mert eltntetik a szemlyes felelssgket. Mgis tbb jobboldali politikus is grcssen ragaszkodik e vgzetes tveds gpies ismtelgetshez. Az pedig egyszeren politikai vaksg, vagy elvakultsg, ha mindazok lttn s ismeretben, ami nlunk az elmlt kt vtizedben a gazdasgban, a kzigazgatsban, a pnzgyekben, az igazsgszolgltatsban, a szocilis terleten s az let minden vonatkozsban trtnt, brki olyasmit llt, hogy nem volt rendszervlts.
A trsadalom dnt tbbsge egyre rosszabb helyzetbe kerl vesztes, s a rendszervlts nmagban mr ennlfogva sem megkrdjelezhet; az gy megvalsult kisiklatott rendszervlts szksgessge s ltjogosultsga azonban annl inkbb. Mert nzzk csak, mivel is jrt a nagy fordulat vilgmretekben s nemzeti szinten. A vilgvlsg ellenre 2009-ben a FED, az amerikai jegybank szerept kisajtt magnbank, soha nem ltott, 46,1 millird dollros nyeresget rt el, mg 2008-ban "csak" 31,7, 2007-ben pedig 34,6 millird dollr nyeresge volt. Vlsg idejn soha nem ltott nyeresg, de csak a vilgpnzt korltlanul s ellenrizetlenl kibocst FED-nl! m tekintsnk csak szt jobban, akadnak msfle jelek is. Brazlia ktszzalkos adt vetett ki a spekulatv klfldi tkre, hogy megakadlyozza az orszgban is vlsgot kivlt, a FED ltal – mrvad elemzsek szerint tudatosan – okozott pnzgyi bubork kialakulst. A latin-amerikai fldrszen, tlnk eltren, ersdik a trekvs, hogy hasonl adt valamennyi tkebevtelre kivessenek. sszehasonltsul mondhatnnk, hogy k szocializldnak, mikzben mi latinamerikanizldunk. Izlandon, ugyancsak orszgunktl eltren, npszavazs nyomn elutastottk a bankok kvetelst, hogy a lakossgra hrtsk a vlsg kvetkezmnyeit. A tks orszgok intzkedsei teht arra utalnak, rzik, a folyamatos krzis kzepette maga a kapitalizmus kerl veszlybe, ha tmenetileg nem korltozzk a tke mohsgt. Ugyanez az nvdelmi trekvs tkrzdik a G-20 trekvsben a "szablyozott kapitalizmus" visszalltsra, a "szocil-kapitalizmus" megteremtsre, valamint Srkzy francia elnknek immr a nevetsgessgig ismtelgetett kijelentseiben, hogy erklcsss kell tenni a kapitalizmust. Szablyozott kapitalizmus azonban csak szavakban ltezhet, mivel szablyozni ugyan sokmindent lehet a kapitalizmusban is, de a tke nem tartozik ebbe a kategriba, sem nemzeti, sem nemzetkzi szinten. A tkt az erklccsel egyesteni pedig egyszeren lehetetlen, ennek mr a hangoztatsa is megtveszt, s mg a szt is kr r vesztegetni. A tke "erklcst" egybknt jl szemllteti, hogy a napjainkban ugyancsak az itt elemzett okokbl slyos pnzgyi vlsgba kerlt Grgorszgnak a nemzetkzi nagytke kpviseli azt javasoltk, hogy adja el az pleteit, cgeit, szigeteit, st az Akropoliszt is, s akkor kijuthat a vlsgbl. De itt a sajt pldnk is: mozg kamatlbra vetettek fel velnk klcsnt, ezrt hiba fizettk mr vissza tbbszrsen a tkerszt, az adssgspirlbl nem tudunk kikeveredni, st az adssgunk egyre n. Lehet itt egyltaln erklcsrl beszlni?
Nlunk mindezzel prhuzamosan msik "erklcss" trekvs is megfigyelhet: a vad-kapitalista jelensgeket nem a rendszer, hanem szemlyesen egyes "kommunis-tkbl" lett kapitalistk szemlyes erklcstelensgnek a terhre prbljk rni. A szban forg "kapitalistink" erklcsrt tnyleg nem tennm tzbe a kezemet, de azt, hogy ma mindenfle erklcstelensg lehetsges, azrt mgsem lehet "posztszocialista" kvetkezmnynek tekinteni, hanem csak a jelenlegi rendszer sajtjnak. Ezrt vgs soron ez a trekvs is e rendszernek az nvdelmi reakcija az egyre hatrozottabban megnyilvnul npi elgedetlensggel szemben. Mindebbl ki vonhatna le ms kvetkeztetst, mint hogy a kapitalizmus gye nem ll valami jl.
De menjnk tovbb, nmagunkhoz kzeledve. A kzelmltban a BBC Vilgszolglata 27 orszgban vgzett felmrse szerint csak a megkrdezettek 11%-a vlte gy, hogy a kapitalizmus jl mkdik, 23%-a javthatatlanul elhibzottnak tartotta a szabadpiaci kapitalizmust. Az amerikai Pew Research Center pedig a mlt v vgn tizenngy orszgban vgzett kzvlemny-kutatst a legutbbi kt vtizedrl. Eszerint a magyarok 77 %-a elgedetlen a demokrcival, 72%-a rosszabbul l, mint a szocializmusban. Az IMD Gazdasgkutat adatai szerint pedig a leromlott kormnyzati munka miatt drmaian cskkent a versenykpessgnk: 57 orszg kzl a 2005-s 31. helyrl a 45.-re estnk vissza. Ennek ellenre az OECD idei orszg-jelentse fenyegeten szgezi le, mindegy milyen lesz a kvetkez magyar kormny, az eldje ltal kikvezett ton kell tovbbhaladnia. s mr a magyar nagytksek is (vagy a mgttk ll multinacionlis cgek?) minden felkrs nlkl megfogalmaztk a hatpontos programjukat a kvetkez kormny szmra! A Budapestre akkreditlt eurpai nagykvetek egy csoportja pedig prjt ritkt mdon, a belgyeinkbe durvn beavatkozva, nemrg kzs nyilatkozatban tlt el nhny kzbeszerzsi dntst, mivel nem azok javra szlt, akiknek k, a diplomciai szablyokat megsrtve, lobbiznak. Tettk ezt akkor, amikor az orszgaikban is sorra robbannak ki a megvesztegetsi s korrupcis botrnyok annak ellenre, hogy az viszonyaik mr stabilabbak, a szereplik tapasztaltabbak, s nemcsak kidolgoztk, hanem mr jl be is gyakoroltk a ktes gyek elmismsolsnak az eljrsait. Kzben a valsg az, hogy az Eurpai Bizottsg tavaly novemberi jelentse szerint a teljesen szokatlan s indokolatlan mess adkedvezmnyeken tl Magyarorszg adja a legtbb llami tmogatst a multinacionlis cgeknek, nevezetesen 2009-ben 682 millird forintot, azaz a GDP 2,38 %-t, a legtbbet az EU-ban! Bogr Lszl szmtsai szerint – az utbbi 21 v sorn ezek a vllalatok mintegy hatezer millird forinttal tbb tmogatst kaptak, mint amennyit ad, vagy jrulk formjban befizettek a magyar llamkasszba. 2008-ban pedig az sszes megtermelt profit 92%-a a multinacionlis cgeknl halmozdott fel, amelynek nagy rszt minden ellenrzs nlkl kivihettk az orszgbl! Mi vagyunk rszkre az igazi adparadicsom.
Mindezek fnyben s az ugyanezen irnyba mutat, de itt fel nem sorolhat szmtalan tny lttn, az objektivitsnak valamennyire is helyet ad elemzs nem tagadhatja, hogy orszgunk gazdasgi, politikai, egszsggyi, oktatsgyi, szellemi-erklcsi llapota hasonlthatatlanul rosszabb, elmaradottabb, zllttebb – s vg nlkl sorolhatnnk a jelzket – mint a rendszervlts eltti vtizedekben volt. s akkor mg nem is szltunk a legslyosabbrl; arrl, hogy mindezek eredmnyekppen, tbb mint ezerves trtnelmnk sorn orszgunk ma ismt gyarmati helyzetbe kerlt. A Gyurcsny-Bajnai kormny naponta bizonytja is, hogy nem ms, mint a gyarmatostk helytartja. Ezrt ht – nem rt ismtelni s ismtelni – a rendszervlts nem megkrdjelezhet, de annl inkbb a kialakult globalista, fonk magyar "sajtossgokkal" is megtzdelt vadkapitalizmus ltjogosultsga. Ezen bell elg visszagondolni olyan konkrtumokra, hogy a Nmeth-, de fleg az Antall-kormny primitv politikai revansizmusbl sztverte a szvetkezeteket, pedig a szvetkezet olcsn termel s jt. gy tett, mintha nem tudn, hogy a kistermels csd, mert drgn termel, ha jt is. Ezrt van, hogy ma kzel 240.000 magngazdasg a buks szln ll, a szksges kormnyzati segtsget sem kapja meg, s az Eurpai Uni vezet gazdasgai pedig nem tmogatjk a versenytrsak kialakulst a legutbb csatlakozott tagllamokban, inkbb juttatsokat cseppentgetnek nekik, hogy a vgzetes kvetkezmnyekkel jr parazita letmdra ksztessk. Ebbl addnak olyan szveszejt jelensgek, hogy a sokezer kilomterrl hozott lelmiszer, paradicsom, fokhagyma, stb. olcsbb, mint a magyar. Ugyanakkor a minsge meg sem kzelti a magyart, s radsul tele van az egszsgre rtalmas vegyszerekkel. Ekzben a mg megmaradt, kivl minsg magyar termkeket Nyugatra exportljuk (akarom mondani, exportljk a multinacionlis vllalatok buss haszonnal), ahol szvesen fogadjk, s kereslet van irntuk. De az rtelmetlen, kiiktatand gazdasgi revansizmusra s a tke telhetetlensgre utalnak azok az ismert jelensgek is, hogy a kzmveket, a kzszolgltatsokat is privatizlni, kis vllalkozsokban akarjk mkdtetni. Az gy nevezett kiszervezs a tendencia, melynek keretben a minisztriumok klss cgeket szerzdtetnek a sajt feladataik elltsra, gy pl. a Honvdelmi minisztrium rz-vd trsasgot a sajt objektumai vdelmre, stb. Itt ma minden a feje tetejre llt. Mindezrt a legszigorbb szablyos elszmoltats teljesen trvnyes lenne, ha akadna olyan er, amely kpes ennek a megvalstsra.
Ne ltassuk ht magunkat. Tagadhatatlan, hogy a tksrendszernek ez a neoliberlis, mindent elnyom, gtlstalan, gyarmatost, globalista vltozata vitte, s viszi gazdasgi romlsba az orszgot, tette s teszi lehetv, hogy minden trvnyi felhatalmazs nlkl klfldnek kirustsk, privatizljk (magyarul: ellopjk) kzs javainkat, intzmnyestsk a korrupcit, egyszval a vadkapitalizmust. A szemnk eltt sztverte s sztveri a kzigazgatst, a kzoktatst, az egszsggyet, elterjesztette, s terjeszti a kbtszerezst, ajnrozta s ajnrozza a homoszexualitst s mindenfle termszetellenes mssgot, nyilvnos, egyre erteljesebb tmadsokat intzett s intz a keresztnysg ellen, testileg s erklcsileg lerontotta s lerontja a fiatalsgot, hogy ne legyen kpes az orszg, a nemzeti rdekek vdelmre, engedte s engedi a termszet tnkrettelt, s kptelennek bizonyult az llampolgrai biztonsgnak szavatolsra. Ez utbbinl maradva, emlkezznk csak r, hogy az elz rendszerben egyetlen rz-vd szolglat sem volt, mgis volt biztonsg; ma ellepik az let minden terlett (lttuk, mg llami intzmnyeket, minisztriumokat is k riznek), a legtbbszr fennhjzan s durvn viselkednek velnk szemben, s ppen az egyik okt kpezik annak, hogy llampolgri biztonsg nem ltezik. De az llampolgraink ltal eltartott s most egymst magyarellenessgre uszt kisebbsgek s mssgok is naponta alznak meg, tesznek tnkre, st lnek meg magyarokat, de sem a rendrsg, sem az igazsgszolgltats nem ll a helyzet magaslatn. Ez a rendszer csaldokat tesz utcra tlvz idejn, alultpllja a gyermekeket, akiknek az iskolban lelket mrgez hazugsgokat tant trtnelem gyannt, krhzi szfeket tesz ktelezv, mikzben egy egyszer vrvizsglatra is hnapos hatridket szab, az influenza-hisztrival slyos pnzeket juttat a kivltsgosak zsebbe, s gy lltja be, hogy mindez gy van rendjn. Eredmnynek lltja be (pedig ez az egyik legnagyobb bajunk), hogy a haznkban ma mg foly termels kb. 90 %-t mintegy kttucatnyi multinacionlis cg adja, de eltitkolja, hogy a behajtott ad ugyanilyen szzalkt a mg meglv magyar kis- s kzpzemek, valamint az llampolgrok fizetik be.
Emlkezznk r, Antall Jzsef egy szintesgi pillanatban kijelentette, hogy az adk – akkor mg csak – 70%-t a brbl s fizetsbl lk fizetik be, s ez a statisztikban is megjelent. Mindezt srgsen zroltk, s azta a KSH katonai zemknt mkdik; parancsra kszti a statisztikt. Ehhez jn mg a sokasod gyans gyek titkostsa, amit a napokban, jelek szerint ltalnos egyetrts mellett mg tovbb szigortottak, ami enyhn szlva nem megnyugtat, mert eleve megnehezti a bnsk kiltsba helyezett elszmoltatst. Teljes az elidegeneds; azok ell titkoldznak, akik az rdekeik kpviseletre vlasztottk ket! A rendszervlts rn tl teht a sajt becstelensgeik rt is a nppel, azokkal fizettetik meg, akiknek ahhoz semmi kze nem volt s ma sincs; akkor is kizrtk, s ma is kizrjk ket a valamennyinket rint dntsekbl, a nemzetellenes bnket elkvetket pedig mentik. Az gy kialakult rendszer sszessgben vve teht mg annl is kevsb bizonyult alkalmasnak a nemzeti rdekeink s rtkeink vdelmre, mint az elz rendszer. Kornai Jnostl olvastam egy idzetet, mely szerint egy hazai felmrsben megkrdeztk a lakossgot, egyetrt-e Churchill lltsval, hogy „a kapitalizmus nem tkletes, de a ltez rendszerek kzl az emberek lete mgis ott a legjobb”. Az llsponthoz 1992-ben a megkrdezettnek mindssze 31 szzalka csatlakozott. A cscspont 1998-ban volt, amikor az arny megntt 36 szzalkra, azta egyre kisebb lett, s 2007-ben 25 szzalkra cskkent. A tendencia egyrtelm. De, ismtlem, rtsk jl a tnyeket: mindez nem az elz rendszer vdelme, hanem a jelenlegi minden tekintetben deformldott rendszer brlata.
De vajon kik azok, akik vllaljk ezt a dicstelen szerepet, holott npnk s orszgunk szolglatra eskdtek fel? Azok, akik szinte dicsekven ismerik el, st terjesztik is a hrkzl eszkzkben, hogy kormnyzs helyett lopnak, csalnak, hazudnak, a demokrcia helyett a diktatra fel tartanak, a Nemzetkzi Valutaalap, a Vilgbank, azaz a tke ignyeinek elbe menve, nemzetietlen s npirt politikt folytatnak. Lttuk, mindezt lczsul eleinte szocilis piacgazdasgnak, ksbb reformnak neveztk, de mra mr mindkettt elfelejtettk. Rluk akaratlanul is Nietzsche elreltsa csapdik az esznkbe: „Kzel a legmegvetendbb emberek ideje: Azok, akik mr meg sem tudjk vetni magukat, a nyzsg s mocskos fajtj emberek”. S valban, az j rendben a rgi rendszerben alakoskod olyan emberek lehettek miniszterek, st mg miniszterelnkk is, akik bizonytottan trvnytelen ton jutottak vagyonhoz s hatalomhoz, s akik ellen nem is egy per folyt, amelyeket azonban hagytak elvlni, vagy elnzek voltak velk szemben, mikzben az elkeseredett kdobl fiatalokat szinte statrilis eljrssal tltk el. Tlk nem is vrhatunk mst. k a kirusts, az eladsods hvei, a feketejnosok, akik mr a szocializmusban meghirdettk, hogy rdemes eladsodni, "mert a hitelez vigyz az ads egszsgre". Sokan akkor is tudtuk, de mra mindenki tudja, tbbek kztt ez az akkori vezets ltal fel nem ismert hazugsg sodorta nemzetnket a tnk szlre. De naponta a sajt brn tapasztalhatja mindenki, ezrt vssk vgre kitrlhetetlenl az agyunkba: a hitelezt semmi ms nem rdekli – a legkevsb az ads egszsge – csak a profit. Ezrt van, hogy idestova hrom vtizede, azaz a trsadalmi rendszertl fggetlenl, egyebet sem hallunk, mint azt a hazugsgot, hogy "tbbet fogyasztottunk, mint amennyit megtermeltnk", emiatt megszortsokra van szksg, de ettl majd jobb lesz.
Ezzel szemben egyre rosszabb lett, s nincs is kormnyzati trekvs a kilbals beindtsra. Az egy keresre jut relbr ma alacsonyabb, mint harminc vvel ezeltt volt, az adssgunk viszont szzmillird dollrral magasabb, radsul eltnt krlbell ktszzmillird dollrnyi kzvagyon! Teht mg a Kdr-rendszer utols idszakban kialakult gtlstalan szk kis szocialista-neoliberlis rteg (amely ms szavakkal is jl meghatrozhat lenne), a kisiklatott rendszervlts lczott motorja, kisajttotta a hatalmat, nemzetellenes politikt folytat, s kiszolgltatja, kirustja orszgunk, nemzetnk anyagi s erklcsi rdekeit, rtkeit. Egyik vezralakjuk Gyurcsny Ferenc, aki az ismert kros tevkenysgn tl mind hazai, mind nemzetkzi frumokon nemegyszer leantiszemitzta a magyar npet. Azon nem csodlkozunk, hogy az MSZP vele egy hron pendl elitje mgis mell ll, de megdbbent, hogy akadnak ms vdelmezi is. Csernok Attila, aki a "168 rban" llamfrfinak titullta, a magnkiadsban megjelentetett "A valsg erejvel" cm knyvt – amelyben, s a "Komromi pontonhd" cm els ktetben, megkrdjelezi a magyar trtnelem szinte minden pozitv esemnyt – azzal fejezi be, hogy "Magyarorszg nem rdemelte meg Gyurcsny Ferencet"! Rangon aluli lenne ilyen vakbuzg radozssal vitatkozni. Eszembe jut azonban rla Aczl Gyrgynek (aki a nagyon hasonl hangzs "Eszmnk erejvel" cmmel rt knyvet) egy nyilvnos beszlgetsen kifejtett vlemnye, miszerint a magyar kultrban ltezik Dry Tibor alkotmvszete, s azon bell a magyar irodalom. Ez az igazi szlssg. Az ilyen elfogultsgokkal nincs is mit kezdeni, hiszen szerzik olyan egyszer szellemi mveletre sem kpesek, hogy helyesen fogjk fel a rsz s az egsz viszonyt. (Ezt a tmakrt is ki lehetne fejteni ms szavakkal).
Vgl, nem lenne teljes a kp, ha nem emlkeztetnnk r magunkat, s mindenkit, hogy ezt a szocialista-neoliberlis elitet is jrszt Nyugatnak "ksznhetjk". A rendszervltst kveten ugyanis Nyugat nem a termszetes szvetsgesnek szmt jobboldalt segtette hatalomra, hanem a korbbi ellensgt, a baloldalrl hozz tllkat. Jobban bzott az rulkban, tudvn, hogy knnyebben kzben s fken tudja tartani ket. A maga szempontjbl igaza is volt. Ez a legtkletesebb trtnelmi plda arra, hogy a tke politikjban nincs bartsg, nincsenek elvek, csak rdek.
Ma teht a nemzetkzi tke a mindenhat, holott – taln nem rt erre sem emlkeztetni – az emberisg trtnete folyamn nem is mindig ltezett tke. Az ember, az lete megknnytsre kigondolta a pnzt, amely mkdtt is mindaddig, amg egyesek kizrlagos hatalmukba nem kaparintottk a kibocstst, s fedezet nlkli tkv nem manipulltk. Nlunk ma ezeknek a kpviseli vannak hatalmon, s – egyb alantas indttatsoktl is ftve – vvjk hborjukat a nemzet ellen, ahogy Jelenczki Istvn azonos cm filmje cfolhatatlanul bizonytja. De a lnyegre mutat r Molnr Tams, USA-ban l magyar filozfus napjainkra vonatkoz megllaptsa is: "A pnz minden dolog mozgatrugja lett. Az sszeharcsolt anyagi 'jlt' az ncl pnzcsinlsra s pnzforgsra pl, az anyagi dolgok megszerzsre, az lsgos s felfokozott szksgletek beszerzsre s kielgtsre koncentrl. A pnz hajszolsa vlik az let egyetlen sznalmas cljv. Az let egy rk bevsrls aktusv silnyult, ahol a vglnyeket mr csak br, ad, jutalom, juttats formjban irnytjk, mikzben maga a munka is elvesztette egyedisgt, mvszi lmnyt, hitelessgt s hivatstudatt. … A pnz, a haszon, a kamat lesz a vilg dicssge s cscspontja, ahol az letfenntarts eszkzei flbe kerekednek magnak az letnek." Mindezen bell jellemz, hogy elssorban a ktkezi munksokat alzzk meg; a banktisztviselk mindig ksbb kerlnek sorra, ha sorra kerlnek egyltaln. Hiszen ltjuk, vlsg idejn elszr a munksokat bocstjk el, akik nemhogy vgkielgtst, de mg a sajt fizetsket sem kapjk meg. Mivel azonban a tke egyetlen clja a haszon, ehhez pedig msokat minden lehetsges mdon ki kell zskmnyolni, ami viszont az elnyomorodsukkal jr, ezzel a sajt srjt ssa, hiszen bellk, a munkjuk kizskmnyolsbl l; de az egsz pnzgyi rendszer tovbbra is ugyanazon szablyok szerint mkdik, mint a vlsg eltt, gy csakis jabb vlsghoz vezethet, ms szval szntelenl jraszli "a kommunizmus veszlyt". Ezrt a globalizmus kapitalizmusa a vlsgbl sohasem lbal ki, akkor sem, ha annak egy-egy adott pillanatban nem ltszanak olyan nyilvnval jelei, mint a kzelmltban. Csak helyi s tneti gygymdot tud alkalmazni, nmagt kptelen radiklisan megreformlni (Ez az un. szocializmusnak sem sikerlt, br ppen a magyar gyakorlat, taln nem is teljesen eredmnytelenl, legalbb megprblt elindulni ezen az ton), legfeljebb bizonyos krlmnyek szerencss egybeesse folytn, s idszakonknt, egyes orszgoknak a vilgfolyamatoktl val viszonylagos elszigeteldsnek ksznheten, stabilizldik. Azt is el kell ismerni, teht, hogy br a trsadalmi lnyege azonos, de a kapitalizmusnak tbbfle modellje lehet; mg azt is mondhatnnk, annyi, ahny tksorszg, s lttunk mr pldt arra is, hogy tmenetileg tnyleg teremthet jlti trsadalmat (Svjc, Svdorszg, a volt NSZK).
A magyarorszgi kapitalizmus azonban ettl messze ll. Nincs is ezen mit csodlkozni. Az emltett "elit" erk az esetleges reformokat kivitelezhet llamot is kisajttottk; csak a sajt szk kis csoportjuk, s rajtuk keresztl a nemzetkzi nagytke rdekeit vdik. Hirdetik, hogy az llam korltozza s torztja a piacot, de egyre inkbb az bizonyosodik be, hogy ez fordtva igaz. A legyengtett nemzeti llam ellenrzse all kiszabadult tke mindenhol s mindig egyforma; azon tl, hogy csakis az rtktbblet rdekli, a msik f jellemzje, hogy nincs nemzetisge. Br ez is minden ktsget kizran gy van, azrt ne feledjk, hogy a tulajdonosaiknak bizony van nemzetisge! Sokan jogosan brljk ht a nemzetkzi zsid nagytkt, mert a profit utni kmletlen hajszjban egyben az embersg s az emberisg fl emeli a tulajdonosaik zsidsgt is. De ettl a zsid np nem lesz sem gazdagabb, sem tiszteltebb. Csak a nemzetisg nlkli tke hzik. Az Eurpai Uni gyakorlata is azt ersti meg, hogy a gyarmatost, globalista vadkapitalizmus sohasem volt, s nem is vlhat az rtkek vilgv, mert a termszetnl fogva csak az rdekek, a haszon vilga tud lenni. Ezrt jelenti minden nemzeti hallt; a nemzetgazdasgt, a nemzeti kultrt s vgs soron a nemzett. Magyarorszgon ma ennek okn tartunk itt, no meg azrt, mert a szocialista-neoliberlis elit pldamutat, de tlnk elidegenl kis Eurpt szeretne teremteni Magyarorszgon, ahelyett, hogy pldamutat magyar Magyarorszgot teremtene Eurpban. (Andor Lszl most kinevezett magyar biztos egyik els nyilatkozatban azonnal kzlte, hogy nem a kormnyt fogja kpviselni, hanem az unis politikt rvnyesti, akr a kormnnyal szemben is!) A politikai irnyt a rendszervlts ta is rossz irnyba mutat.
Mindennek orszgunkban immr trtnelmi folyamatossgot kpvisel sajtosan szlssges megnyilvnulsai is vannak. Ezt pldzza, hogy az Orszggyls utols munkanapjn az MSZP, az SZDSZ, s a hozzjuk csatlakoz mai MDF ismtelten kimutatta a foga fehrjt, ltvnyosan s egyrtelmen leleplezte nmagt. Megszavaztk a jogilag megfoghatatlan s rtelmezhetetlen holokauszt-tagadst hrom v brtnnel bntet BTK-t mdost javaslatot, s a kztrsasgi elnk – Igencsak kellemetlen meglepets! – egy okszertlen magyarzkods kzzttele mellett, al is rta. (Pedig ilyen trvny mg az EU 27 tagllama kzl is csak htben ltezik. Spanyolorszgban 2007-ben eltrltk. Az USA-ban nincs is.) Nekik nem a krlttnk, vagy Eurpa tvolabbi rszein, st az orszgon bell is eluralkodott magyarellenessg elleni harc a fontos, hanem egy idegen orszg, Izrael tlhaladott mltbeli problmja, amelynek lland felmelegtsvel gy Izrael, mint a klnbz orszgokban l zsid diaszpra jabb s jabb anyagi s egyb elnyket akar kicsikarni a vilg minl tbb orszgtl. Azaz, ennek a mltbafordulsnak is jvbeli anyagi cljai vannak. Magyar szempontbl az gvilgon semmi rtelme. Hacsak az nem, hogy a szocialista-neoliberlis kpviselk ismt bizonytottk, hogy nem a magyar npet, nem az orszgunk rdekeit kpviselik a magyar Orszggylsben, de ezt enlkl is rgen tudjuk. Nekik nemcsak nem fjnak Magyarorszg sebei, hanem mg jabbakat is ejtenek rajta. Ugyanis mskor sem lttuk egyetlen jelt sem annak, hogy egyltaln "szrevettk" volna az emltett tombol magyarellenessget, a npirtst, st, ami fleg az SZDSZ-t illeti, mintha k lennnek ennek a baljs trekvsnek az lharcosai. Nem egyszeri jelensgrl van sz. Sorozatban kzlik, hogy semmi olyanra nem jut pnz, ami a lakossg helyzett javtan. Mgis 2007. november 27-n Hiller Istvn a holokauszt miatt – amihez a csendben hallra tlt, s a mg letben maradott magyaroknak semmi, de semmi kzk – jabb 21 milli dollros tmogatst nyjtott a Magyarorszgi Zsid Hitkzsgek Szvetsgnek (Mazsihisz). A magyar npnek – de szinte akrmely ms npet is emlthetnnk – ki s mikor fog krtrtst nyjtani a trtnelmi szenvedseirt, amelyek nem sorolhatk htrbb ms npeknl? Ez v janurjban pedig a kormny a trtnelmi egyhzak megrtst krte ahhoz, hogy a szerzdses finanszrozsukat pnzhiny miatt nem tudja teljesteni, de ugyanakkor a Mazsihisznek – amely mg csak nem is egyhz! – jabb ktszzmilli forintot juttatott megllapodson fell. Az ilyenfajta indokolatlan rszrehajls csak jabb s jabb alaptalan kvetelseknek nyit utat. Chicagban kilencvent zsid tll utd nemrg azzal a megbotrnkoztat kvetelssel llt el, hogy a MV fizessen nekik fejenknt tizennyolc s flmillird forint (!) krtrtst, mert eldeiket magyar vagonokban szlltottk a nmet koncentrcis tborokba. A morbidsgig merszked szgyentelensg s telhetetlensg nem ismer hatrt. Ha a bks, jobb s szebb kzs jv rdekben valaminek egyszer s mindenkorra vget kell vetni ebben az orszgban – de a vilgban is – akkor az ilyen jogtalan, zlstelen kivtelezs az. Csak remlhetjk, hogy a Fidesz-KDNP-kormny a magyar mltsg szempontjbl kezeli ezt a krdst is, felszmolja ezt az alantas anyagi rdekeket is kvet szellemi terrorizmust. Ugyanis a legnagyobb trgyilagossg mellett is csak azt szgezhetjk le, hogy az emltett gyek szerepli nincsenek a jzan eszknl: k maguk kzsen – akik adjk, s akik kapjk a jogtalan elnyket – provokljk ki a jogos antiszemitizmust. Ne rknydjenek meg a holokauszt-trvnyhozk, van ilyen is, s ppen k maguk dolgoznak az erstsn – mg az is lehet, hogy tudatosan, manipulcis clokkal – s aztn panaszkodnak miatta azokra, akiknek az gvilgon semmi kzk az egszhez, st mg arra is trvnyt akarnak hozni, hogy szv se tehessk.
E trvnymdosts egybknt eleve jogi kptelensg, hiszen meg sem fogalmazza a sajt trgyt, azaz, hogy mi a holokauszt, vagy mit kell annak tekinteni; ezzel jogi rtelemben, kzvetve s kzvetlenl is, maga a trvnymdosts tagadja a holokausztot. Vagy gy kpzelik, hogy majd minden elre gondosan kivlasztott tlkez a sajt elfogultsga foknak megfelelen eldntheti, hogy mit tekint holokauszt-tagadsnak, s tetszs szerint bntethet? Ez maga az orwelli llatfarm vilga, ha nem rosszabb. E trvnymdosts brmilyen gyakorlati alkalmazsa teht csakis s teljesen mrtkben nknyes, azaz trvnytelen lehet, mint ahogy maga az indttatsa is tekintlyuralmi s hatalmaskod meggondolsokbl fogant. Radsul trgytalan is, hiszen a holokausztot nlunk nem tagadjk; egyes trtnelmi tnyekrl s adatokrl pedig mirt ne lehetne vitatkozni? A politikai nzetek kirekesztsnek trvnyestse eleve emberek ellen irnyul, hiszen a nzetek nmagukban nem lteznek, emberek kpviselik ket. De a leglnyegesebb, amit joggal ellenez mindenki, hogy az izraeliek s a zsid diaszprk msok terhre tbb mint flvszzad mltn is tovbbi anyagi elnyket kvetelnek a holokausztrt, s ezzel ppen nmaguk alacsonytjk le ktes anyagi szintre. Ennl jobban nem is lehetne tagadni a holokausztot. A kptelensgeknek e sorozata mindennl beszdesebben mutatja, hogy itt nem az ldozatok irnti tiszteletrl, mg csak nem is politikai krdsrl, hanem kicsinyes, anyagi rdekeket kvet, s adott esetben egyben magyarellenes gyeskedsrl van sz, amit, s e trekvseket brmilyen mdon prtolkat, a legkemnyebben eltlhetnk s remlhetleg felelssgre is vonhatunk.
Senki nem akarja msok trtnelmi bneit mentegetni, vagy egy msik np szenvedseit tagadni, de sajtunkk se tegyk egyiket sem, mg szavakban sem, nemhogy a magyarsgot megalz trvny formjban! Aki nem gy gondolkodik, azokat ne vlasszuk meg az rdekeink kpviseletre, hanem tvoltsuk el a bizalmunkbl szrmaz hatalomtl minl messzebbre. Ez nemcsak elvitathatatlan jogunk, hanem megkerlhetetlen s elodzhatatlan ktelessgnk.
A magyarsg megmaradsnak biztostsa miatti knyszerhelyzetben mostantl neknk is jobban meg kell nzni, hogy ki kicsoda, szakmailag mit tud, s mire kpes. k is alaposan megnzik, hogy kit fogadnak be maguk kz. Ezrt ne vegye ezt senki semmifle anti- izmusnak, mert nem az, de minden dntsi lehetsgtl messze kell tartani azokat, akik Magyarorszgon a magyarsg, s ezzel az embersg fl emelik a kisebbsgi, mivoltukat, vagy a mssgukat, s mindent, ami nem termszetes, mindenkit, aki nem magyar. Sem a trtnelmi mltra, sem a szrmazsra hivatkozva nem szabad eljogokat kvetelni, vagy nyjtani; csak akkor lesz trsadalmi bke, ha a jogait s a ktelezettsgeit tekintve mindenki egyenjog llampolgr, idertve azokat is, akik nem magyarok, illetve nem magyarnak, vagy nem csak magyarnak tartjk magukat. Azt azonban nekik is sz nlkl tudomsul kell vennik, s alkalmazkodniuk kell hozz, hogy magyar Magyarorszgon lnek. Ne kerlhessenek eltrbe azok, akik gtlstalanul csak a sajt, vagy egy szk kis csoport boldogulst keresik. s ebben se lsson senki semmifle diszkrimincit, mert valjban az egyn is – minden egyn! – csak akkor boldogulhat, ha az orszg boldogul. A mindenkori kormnynak pedig azt kell tudomsul vennie, hogy aki az ilyen s hasonl vrlzt igazsgtalansgok ellen tiltakozik, az nem szlssges, nem antiszemita, nem nacionalista, hanem magyar hazafi. Azok ellen kell trvnyt hozni, akik ezekkel az elvekkel szembehelyezkednek.
Neknk az orszgunk feltteleinek, npnk, nemzetnk rdekeinek megfelel ton, nevezzk magyar tnak, kell haladnunk, s ezen bell azt kell elrnnk, hogy a tke, az zlet maradjon a piacon – br ppen a mostani vlsg sorn tapasztaltuk, s a kvetkezmnyeit mg ma is nygjk, hogy ott is megbukott – de semmikppen ne engedjk behatolni az oktatsgybe, az egszsggybe, sem a szellemi s a kulturlis terletre. Els lpsknt ppen a szellemi (s testi) rombolst kell meglltani, az elbizonytalantott trsadalmat a helyes vgnyra lltani, ami – persze – nem jelentheti azt, hogy a gazdasgival vrni lehet.
Rendet, magyar rendet kell teremtennk, mert nlkle a pusztuls vr rnk. Gtat kell vetni a kvlrl rkez s a bellrl fakad, de azonos irnyba mutat bajoknak. Mindent tlltnk, jelenlegi problminkat is tl fogjuk lni, csak azt nem, ha az nfelads tjn haladunk. S mert erre az tra mr-mr rknyszertettek bennnket, a mostantl remlhetleg kedvezbb vl helyzetben, senki ne adja fel a harcot, mert azzal nemcsak nmagt temeti, hanem a nemzetet is. A neoliberlis globalista pnzgyi rendszer vilgmret sszeomlsa, a vilgmret korszakvlts kzeledse, lehetsget knl r, hogy most ne csak egyszer kormnyvltsra kerljn sor, hanem a np fokozatosan a kezbe vehesse a sajt sorsnak irnytst. Ez politikai harc krdse, de a magyarsg fennmaradsrt trsadalmi rendszertl fggetlenl kzdeni kell, s e harcot nem idszakosan, hanem folyamatosan, szntelenl kell vvnunk itthon is, a vilgban is. A magyar rtelmisgnek vgre e harc lre kell llnia, s gyzedelmesen vgig kell vinnie. Ehhez elengedhetetlen, de most mr nem elegend egyszeri, akr elgg nem is igazn mltathat btor s j kezdemnyezseket tenni (Csori Sndor: Mrciusi Charta, Csurka Istvn: A kilbals programja), hanem folyamatos s szleskren egyeztetett, a civil szervezetekre is tmaszkod politikai akcikra van szksg. Ez az llam sem gondoskodik rlunk, sem pedig a nemzetnkrl, ezrt mg inkbb felelsek vagyunk nmagunkrt s a nemzetnkrt.
Az j kormnynak pedig, amely azt gri, hogy "a nemzeti gyek kormnya" lesz, minden tmogatst meg kell adnunk, st ellegeznnk az ilyen irny vilgos trekvseihez, de a kormnynak ezt a legels lpseivel vissza is kell igazolnia. Ha nem ez trtnik, hanem tovbbra is a politikai csatrozs, a slyos problmk megoldsa helyett a prtpolitikai taktikzs folytatdik, a kormny s a np nem tall egymsra. Ahhoz, hogy ne ez trtnjen mindenekeltt a kormnynak kell, tudatban lennie, hogy a neki van szksge a npre (hiszen lttuk, olyan rendkvli helyzetben lesz, mint taln kevs ms kormny), nem a npnek a kormnyra, s hogy a kormnyzs nem uralkods, hanem a np, az orszg ntudatos s egyben alzatos szolglata.
Mindazoknak pedig, akik a kapitalizmust akartk s akarjk, egy zokszavuk nem lehet a magyarorszgi vadkapitalizmusra. Mint kapitalizmust nem brlhatjk, hiszen, az elbbiekben lttuk, e mivoltban tkletesen mkdik, a sajt lnyegt adja minden egyes vonatozsban. A nemzet, az orszg, az egyn kiszolgltatottsga ma sokkal nagyobb, a mozgstere pedig sokkal kisebb, mint az elz trtnelmi korszakban. A rendszer nem kpes, politikai akarata nincs r, hogy megoldja a np problmit. A mlt rendszerben emberarc szocializmusrl, meg egyenl eslyekrl beszltek, s taln trekedtek is r, de egyik sem valsult meg. Emberarc kapitalizmusrl azonban mg csak nem is hallunk, st a jelek szerint – ha hallgatlagosan is, de – a kapitalizmus vllalja az embertelen arct, s kifejezetten az egyenltelen eslyeken alapul. Most azonban mindezzel egytt kell lnnk. Ezrt rthet, hogy nmagban ez a tny, s e tny lttn tett vitathatatlan megllaptsok, a levonhat sajnlatos kvetkeztetsek fjdalmat okoznak azoknak, akik a rendszervltssal szintn jobbat akartak orszgunknak, nemzetnknek. De gy nekik, mint azoknak, akik eltrik a vadkapitalizmust, vagy azoknak, akik felltek a jl hangz hazug greteknek, s most mindenezek lttn fanyalognak, vagy kpmutatan nosztalgiznak, joggal vlaszolhatnnk a sajt krdskkel: Mit akarsz? Kapitalizmus van!
Csakhogy ezzel mi sem mennnk semmire! Ezrt nem tesszk, s ne is tegyk. Inkbb azt mondjuk, mindenekeltt embernek kell lennnk, s maradnunk, ezrt a jelenlegi trsadalmi rendszer irnti elktelezettsgnktl, avagy szembenllsunktl fggetlenl, a kormnyzati szempontbl most kedveznek tn helyzetben fogjunk ssze, s egytt tegynk a valamennyink rdekben ll vltozsokrt, segtsk el, hogy orszgunk vgre rtrhessen a senki ellen nem irnyul magyar tra!
St Gbor
nyugalmazott nagykvet
(Havi Magyar Frum, 2010. prilis.)
A goj
A goj a harmincas vek kzepn szletett egy neves-nemes nagykun vrosban, a Hortobgy szln, s itt is nevelkedett. Mindig magyarnak tartotta magt. lmban sem gondolta, s vtizedeken t mg csak nem is sejtette, hogy a magyarsga okn egyben valaki ms is. Lehetett volna brmely ms esemny, de trtnelmi vletlenknt a kubai forradalom segtette hozz, hogy megtudja: mrpedig goj is. – Mrmint a nem-gojok szemben.
De – nagykunul szlva – Ne vgjunk a dgok elibe. Mennynk csak szpen sorjba!
A msodik vilghbor befejezdsekor tudta meg azt is, hogy munkscsaldban szletett, mivel az desapja cipszsegd volt. Egybknt maga is csak azz vlhatott volna, vagy legfeljebb cipszmesterr, ha az akkor szletett j rendszer egy-kt vig nem adja igaz nmagt, s npi kderknt nem emeli ki. A megksve tudatosult munks szrmazst csendes bszkesggel elfogadta, mert abban a vrosban, gy az szemben is, a munks a dolgoz embert jelentette, s e tekintetben nem is klnbztette meg a munkst a paraszttl, vagy az rtelmisgitl. Inkbb rezte, mintsem tudta, az a fontos, hogy mindenki becsletesen dolgozzon a maga munkakrben. s az emberek akkor mg ezt is tettk. Boldogultak is. A csaldjban mindenkinek a tiszteletre tantottk, semmifle megklnbzetst nem neveltek bel. A goj szt nemcsak nem ismertk, hanem letkben nem is hallottk.
A csald igen szerny krlmnyek kztt lt, de ldoztak – sz szerint ldozni knyszerltek – az iskolztatsra. Nem tanult rosszul, s mr az elemi iskolban sztnsen fel-felfigyelt r, hogy a felnttek idnknt valamifle rejtlyes politikrl beszlgetnek. Kvncsisgbl egyszer ki is vette a knyvtrbl Sztlin "A leninizmus krdsei" cm – ma mr tudja, hogy szndkosan leegyszerstett politikai nyelvezeten megrt – knyvt, mgis alig rtett meg valamit is belle. Csak az maradt meg benne, hogy van egy msik vilg is, mint amiben a kzelmltig lt. Vak tapogatdzs volt ez, de llandan ott lappangott benne s krltte. Azt sejtette, hogy az ttrsg valamilyen mdon mr politika, de inkbb szrakozst, gyermeki bartkozst, sszefogst ltott benne. Szthzsrl ott s akkor sz sem volt. Aztn jtt a nagyhr reformtus nagykun gimnzium nemzetkzileg elismert nyelvsz igazgatjval, Gal Laci bcsival s kivl, orszgosan ismert tanraival. Rgi vgs, de a korral haladni akar tszakosodott – angolr | |
|
|
 |
Cikkek |
|
Cikkek : Ami a terrorizmus mgtt meghzdik. |
Ami a terrorizmus mgtt meghzdik.
2007.04.17. 21:52
Sajnlatosan idszer tma. De az-e a terrorista, akit annak neveznek, vagy a ltszat csal?
Ami a terrorizmus mgtt meghzdik.
A nemzeti keretekben s a nemzetkzi viszonylatban egyarnt nvekv trsadalmi igazsgtalansg, ms szval, az erszakolt globalizci, napjainkban elkerlhetetlenl s ugyancsak nvekv mrtkben szli a harcot nmaga ellen. A rendkvl egyenltlen erviszonyok klnleges harci eszkzk alkalmazsra knyszertik a gazdasgilag-pnzgyileg, katonailag gyengbb, viszonylag elszigetelten, de megingathatatlan hatrozottsggal kzd erket. A globalizmus szinte minden kiutat, rvnyeslsi lehetsget elzr egsz npek ell, amelyeknek a globalizmus fegyvertra nem ll a rendelkezsre, ezrt a szksgszeren a szmukra egyedl lehetsgesnek mutatkoz mdszerek, pl. a terrorizmus alkalmazsra knyszerlnek, br meglehet - ne legynk irntuk eleve eltlettel - nmaguk sem hvei a terrorizmusnak, hiszen k is ltjk, hogy rtatlan emberek lett is kvetelheti. Nem bklhetnk meg vele, de ltnunk kell, hogy az emberi trtnelem sohasem volt mentes az erszaktl, csak a megjelensi formi vltoztak: Kin furksbottal lte meg belt, az imperialista globalizmus raktkat, robotreplgpeket, stb. hasznl, s az ldozatainak szma felmrhetetlen.
Egyetlen rtatlan ember letnek kioltsa sem elfogadhat azonban semmilyen cl rdekben, semmilyen eszkzzel. Ez utbbira klnleges hangsly esik, mert amg a terrorizmus ltvnyos eszkzkkel l meg embereket, akiket hivatalosan meggyszolnak, a globalizmus az emberhez mlt szocilis felttelek megvonsval, elnyomortssal, kizskmnyolssal, kamatrabszolgasggal, fegyveres agresszival, ms npek termszeti kincseinek kisajttsval tmegeket nyomort s l meg, akikrl viszont sz is alig esik. Mindkt esetben rtatlan leteket oltanak ki, de ezek a klnbsgek mgis nagyon-nagyon elgondolkodtatak.
Az imperialista globalizmus emberi rtkeket s elveket vesz semmibe, nemzeti rdeket s rtkeket semmist meg; a terror vtlen embereket csonkt s l meg. Mindkett tmads az emberi civilizci ellen, e minsgkben ssze is fggenek, s mint mindig, ez esetben is az ok-erszak vltja ki a kvetkezmny-erszakot. Ne vonakodjunk levonni a kvetkeztetst: a terrorizmus bizonyos orszgokban az adott krlmnyek kztt, a lehetsges trsadalmi vlasz a globalizmus gazdasgi, pnzgyi, kozmopolita, nemzetellenes, rasszista - s vg nlkl sorolhatnnk a tallbbnl tallbb jelzket - erszakra. Akik teht csak az egybknt valban szomor s ellentmondsos kvetkezmnyeket lttatjk s tltetik el, de mlyen hallgatnak az okokrl, akarva-akaratlanul a vilgot csapjk be. A globalizmus s a terrorizmus jelenleg nem elemezhet egymstl elklntve; ha csak a terrorizmus ellen harcolunk, a globalizmust erstjk, de ha a globalizmus ellen harcolunk, a terrorizmust is gyengtjk. Ezrt ne hagyjuk becsapni, s ne is csapjuk be nmagunkat, kutassuk az okokat, nzznk mlyebben a terrorizmus mg.
Az itt kvetkez gondolatbreszt, annak tudatban, hogy messze nem merti ki a tmakrt, ezt szeretn elsegteni.
Elvi alapvets.
Mi sem logikusabb, mint hogy induljunk ki a terrorizmus fogalmbl. Azonnal meg is dbbennk, mert br a terrorizmus szerepel szmtalan politikusi megnyilvnulsban, egy- s tbboldal nyilatkozatokban, kifejezetten a tmakrrel foglalkoz hivatalos okmnyokban (a gpeltrtsekkel foglalkoz, a pnzmoss elleni s egyb konvencikban), st vek ta ez a legtbbszr elfordul kifejezs a hrkzl eszkzkben, sokan meg is fogalmazzk a maguk mdjn, hogy mit rtenek alatta, de a mai napig nincs egysges nemzetkzi-jogi meghatrozsa. A terrorizmus vals trsadalmi jelensg, a htkznapok embere pontosan tudja is, hogy a gyakorlatban mit jelent, de az ellene foly harc llovasai nem veszik a fradsgot, st ksrletet sem tesznek r, hogy kidolgozzk az egysges nemzetkzi-jogi meghatrozst. Arrl meg sz is alig esik, hogy a terrorizmus mgtt sok szempontbl elklnl, szmos esetben nemzeti httrrel rendelkez mozgalmak llnak, mgpedig kifogyhatatlan utnptlssal, amirl maga a globalista erszak gondoskodik nap, mint nap, s azutn "csodlkozik", hogy az ellene foly harc s hadakozs ellenre, a terrorizmus csak nvekszik.
A htkznapi ember nem osztja a terroristkat jkra s rosszakra sem, de megdbbenssel fedezi fel, hogy a nagypolitika gy jr el, ketts mrct alkalmaz: gyakorlatilag leszkti a terrorizmust egyes nemzeti-felszabadt, s a globalizmus-ellenes mozgalmak esetenknt trvnytelen erszakos, fenyeget, vagy tiltakoz akciira, s mlyen hallgat arrl, hogy ma a vilg orszgainak nagy rszben dl az alkotmnyellenes llami terrorizmus.
Az Amnesty International adatai szerint 1993-2002 kztt 120 orszgban volt tetten rhet az llami terrorizmus: nevezetesen az emberi jogok s mltsg megsrtse, az llampolgri jogok s a vlemnyszabadsg korltozsa, a faji s a vallsi megklnbztets, nemzetkzileg pedig jabb vasfggnyk ltestse, "berlini falak" felhzsa, ellensgnek kikiltott politikusok clzott meggyilkolsa, erklcs, politika s kultra diktlsa a gyengbbeknek, a npirts kifinomult mdjai, a gazdasgi kincsek megszerzst clz igazsgtalan hbork, stb. Ez a globalizmus llami terrorizmusa, "a mink", amelyet hallgatlagosan "jnak" tekintenek, de amely szli "az vkt", az ellenlls terrorizmust, amely ellen viszont harcot hirdetnek. Pedig az "eredend bn" ppen abban ll, hogy az imperialista globalizmus hadzenet nlkli hbort folytat a vilg ellen, ezen bell a cionizmus az arab npek ellen, a terrorizmus meg vdekezsl visszacsap. Ismt hangslyozzuk, egyikjk rtatlan ldozatokat kvetel tettei sem igazolhatak, de ez kzttk az ok-okozati viszony.
Ezrt nem is csoda, hogy mr itt megll a terrorizmusellenes lharcosok tudomnya: a vilg napjainkban egyre gyakrabban szembesl a terrorizmussal: emberi let, rm s szomorsg, vgy s rzelem, terv s eszme, cl s eredmny vlik semmiv egy pillanat alatt, de nem is trekednek az egysges meghatrozs kidolgozsra. Akkor MI ellen harcolnak s knyszertik harcba a vilgot, benne a haznkat is? nmagukban e krlmnyek annyira leleplezk, hogy akr vgkvetkeztetst is le lehet vonni bellk: "hivatalosan" mindig az a terrorista, akit az ersebb a sajt megfontolsai alapjn annak "kinevez". Trtnelmileg ez htralps, komoly akadly a terrorizmus lekzdse eltt, s ha nem ll be benne vltozs, a ma komoly kihvsa, a holnap lekzdhetetlen problmjv is vlhat.
Egy kis trtnelem.
A terrorizmus nem mozgalomknt, vagy eszmeknt meghatrozhat izmus, ezrt, ez esetben, ez a szvgzds kiss zavartkelt is lehet. A terrorizmus meghatrozott krlmnyek szlte harci mdszer, amelynek nmagban vve nincs semmifle politikai, osztly-, trsadalmi, vagy nemzeti tartalma; az rtkelse mindig attl fgg, hogy ki alkalmazza, vagy knyszerti ki, s milyen cllal, ugyangy, mint egyb mdszerek esetben. Ez nem mond ellent annak, hogy az alkalmazi beleviszik a sajt vallsi, trtnelmi hagyomnyaikat, tapasztalataikat. Tagadhatatlan az is, hogy ltezik terrorizmus a terrorizmusrt, azaz, amikor semmi trsadalmi cl nincs mgtte. Pldul, a maffia s a maffiaszer cselekmnyek is a terrorizmus vlfajai. Van azonban vallsi, faji, politikai, nacionalista jelleg, st szellemi terrorizmus, vagy az emltett llami terrorizmus s a vele szembenll ellenterrorizmus, gy nemzeti, mint nemzetkzi szinten.
Az antiterrorista lharcos llamok vezetinek kifejezetten a kezre jtszik a terrorizmus egysges nemzetkzi-jogi meghatrozsnak hinya, mert gy vakon elfogadtathatjk, hogy ez olyan izmus, amelyet nem tudnak ugyan megfogalmazni, de az fenyegeti a civilizcit, a nemzetkzi jogrendet, stb. Ez a krlmny Izraelnek is nagyon kedvez. De nemcsak a fogalmi meghatrozst nem szorgalmazzk, hanem, igyekeznek tiltani az ok-okozati viszony elemzst is, mivel gy, egyrszt, eltitkolhatjk, hogy ppen az ltaluk erszakolt globalizmus fenyegeti a civilizcit, veszi semmibe a nemzetkzi jogot, st vltja ki a terrorizmust; msrszt, a politikai-katonai hatalom, a hrkzl eszkzk birtokban mindig k hatrozhatjk meg, hogy ki a terrorista az adott pillanatban. A gyarmatokon nem volt olyan nemzeti-felszabadt mozgalom, amelyet ne minstettek volna annak idejn terroristnak. De ltjuk, hogy a terrorista lehet akr egy volt szvetsges is, aki mr tl sokat tud, s ezrt knyelmetlenn vlt, mint Oszama bin Laden, vagy Szaddam Husszein. Reagan elnk 1985-ben, a Fehr Hzban fogadta az afgn mudzsahed kldttsget, s kijelentette, hogy "Ezek az emberek erklcsileg egyenrtkek Amerika alapt atyjaival"; nhny v mlva pedig, agresszit kvetve el Afganisztn ellen, hajtvadszatot rendeztek Oszama bin Laden ellen, st vrdjat tztek ki a fejre. Szaddam Husszein sem volt addig terrorista, amg hborzott az USA-val szembehelyezked Irnnal s a kurdokkal, st amerikaiktl kapott vegyi fegyvereket is bevetett ellenk. Id. George Bush mg 1990-ben is magas szint szentori delegcit kldtt Irakba, hogy jkvnsgait kzvettse bartjnak s szvetsgesnek, Szaddamnak, ksbb pedig maga is, majd a fia is hbort indtott ellene, mert Irakban van a vilg msodik legnagyobb kolajkszlete, amire az USA-nak fj a foga. Gyorsan vltoz vilgunkban a tegnapi hs ma mr terrorista, vagy fordtva, s - ha az USA, vagy Izrael rdekei gy kvnjk - holnap (a szvetsgeseik rmlmra) ismt a visszjra fordulnak a dolgok.
Idben visszatekintve, tallunk ms hasonl pldkat is. Menahem Begin 1942-ben megalaptotta Izrael legismertebb terrorista szervezett, az Irgunt, 1947-ben felrobbantotta a brit megszllk jeruzslemi fhadiszllst, amirt terroristnak nyilvntottk s 100.000 font-sterling vrdjat tztek ki a fejre. 1977-ben mgis miniszterelnk lett, st 1978-ban, Anvar Szadat egyiptomi elnkkel megosztva, Bke Nobel-djat kapott. Szmos izraeli politikus futott be hasonl plyt, kezdte terroristaknt, vagy meg is maradt terroristnak. Jelenleg a nhny ve tmeggyilkossgokra parancsot ad, s a palesztin vezetk clzott likvidlst irnyt Ariel Sharon az USA legfbb szvetsgese, akivel az idsebb Bush kerlte a tallkozst - meg is kapta rte az antiszemita minstst! - a finak viszont kebelbartja.
De a Palesztin Felszabadtsi Frontot is hol terrorista, hol nemzeti-felszabadt mozgalomnak tekintettk, Nyugaton is - anlkl, hogy a kzel-keleti helyzetben minsgi vltozs llt volna be - s a vezetjt, Jasszer Arafatot sokig "nemzetkzi terroristaknt" krztk, majd a kilencvenes vekben ugyancsak bkedjat kapott. 1970-ben, Golda Meir akkori izraeli miniszterelnk nyltan kijelentette: "Palesztinok? Nincs ilyen nemzet!" Ez a szemllet ltszott rvnyeslni ksbb az USA-ban is. Az 1985. december 18-i New York Times szerint az USA-ba ltogat jugoszlv klgyminiszter krte George Schultz amerikai klgyminisztert, hogy vizsgljk meg a palesztin terrorizmus okait. Az jsg szerint Schultz elvrsdtt, rcsapott az asztalra s kijelentette, hogy "Az okoknak nincs semmifle jelentsge!" Az USA-nak, s felttlen szvetsgeseinek, azta is ez az "elvi" llspontja.
De nem csak nekik. Emlkezznk vissza, hogy 2001. szeptember 11-vel kapcsolatban, haznkban - eltl llspontjnak kifejtse s egyttrzsnek a kifejezse mellett! - egyetlen politikusnak, illetve prtnak, Csurka Istvnnak s a MIP-nek volt szellemi s politikai btorsga ahhoz, hogy javasolja megvizsglni a kivlt okokat. Az "eredmny": az orrukig lt kormnypolitikusaink s a kormny-politolgusaink majdhogynem az nyakukba varrtk magnak a mernyletnek az elkvetst is, de nmaguk azta sem tudnak mit kezdeni a terrorizmussal, azon kvl, hogy eltlgetik, ami annak egy cseppet sem rt. Ilyen "elemzkszsggel" nem is jutnak sehova. Ez nagy baj, de mgis a kisebbik baj. A nagyobbik az, hogy becsapjk a nptmegeket. A globalista imperializmus s hazai szvetsgesei nem is akarnak vilgossgot teremteni: azt kvnjk, hogy a vilg vakon tapsoljon a legelvetemltebb llami szint terroristknak, csak azrt, mert az szvetsgesk, vagy, mert k szemlyesen valamilyen mdon ktdnek hozz, s vakon tlje el, st segtse el azok likvidlst, akik hazjuk, npk, rdekeik vdelmben, semmi egyb lehetsgk nem lvn, a vgs eszkzhz nylnak. Mg olyanok is akadnak, akik e kiszolgltatott helyzetkben az erklcst krik szmon rajtuk, de Jaszin sejk Sharon szemlyes irnytsval trtnt meggyilkolsakor - amit mg sok nyugati politikus is nyltan s hatrozottan eltlt - ettl cinikusan eltekintenek: "A krds nem az, hogy erklcss dolog volt-e meglni, hanem inkbb az: clszer-e?" (Npszava, 2004. mrcius 24.) Az emberlet kioltsa csak clszersg krdse? Aki idig eljut, az kpes mg mlyebbre sllyedni.
A hideghbor veiben elssorban maga az USA, de a nyugat-eurpai orszgok is segtettk a terrorista rendszereket, letre keltettek egy egsz sor terrorista szervezetet, s a Szovjetuni s a nemzeti-felszabadt mozgalmak ellen irnytottk ket. Ma pedig az USA, szembefordulva volt hveivel, njelltknt tart ignyt az ellenk irnyul harc vezetsre, mikzben nemzetkzi szinten ingadozs nlkl alkalmazza az llami terrorizmust, belertve a legvresebb vlfajt, a hbort. Az amerikai Hadgyminisztrium tavalyi jelentse szerint az USA-nak jelenleg 103 orszgban 703 katonai tmaszpontja van, s 13 replgp-anyahajja cirkl a vilgtengereken. Mint mindig, a tnyek ezttal is nmagukrt beszlnek.
Akrmilyen szuperhatalom is azonban az USA, fjdalmasan r kell jnnie, kptelen arra, hogy egyfell terroristaknt lpjen fel, msfell meg a terrorizmus elnyomsval prblkozzon. Ebben a krdsben sokig a ketts mrct sem alkalmazhatja: lehetetlen sikert elrni a terrorizmusellenes harcban, ha felttlen szvetsgesei npirt terrorizmust nemcsak elnzi, hanem teljes mellszlessggel tmogatja, st nmaga is terrorista. A terrorizmus - trsadalom-politikai problma, de az USA az eddig eredmnytelennek bizonyult katonai "megoldst" erlteti, az igazi megoldst gr politikai, szocilis tra mg csak nem is gondol. Pedig az amerikai elnk s az t strmanknt maguk eltt tart erk pontosan tudjk, olyan erkkel kerltek szembe, hogy e politikjuk nem marad megbosszulatlanul, s hogy f szvetsgesk, Izrael is mind vdtelenebb az arab tengerben. Nem vletlenl ltalnos az a vlemny, hogy a terrorizmusellenes harc beindulsa ta ntt a vilgban a fenyegetettsg. 1993-2001 kztt az al-Khaida 5 mernyletet kvetett el, a terrorizmusellenes harc elmlt kt vben pedig 17-t. Izraelben megszaporodott az ngyilkos mernyletek szma, amelyek 1996-2000 kztt, amikor felcsillant a bke lehetsge, megszntek. A terrorizmusellenes harc eredmnye, teht, nem lett ms, mint a terrorizmus eszkalldsa. Vgl, az USA abban is biztos, hogy ismt rtatlan emberek esnek majd ldozatul. Teht tudatosan kockztatja a sajt s a szvetsgesei lakossgnak a biztonsgt, akik knyszertsre idegen orszgokba kldik a katonikat az agresszor vdelmre, ahogy ez Spanyolorszg esetben is trtnt.
A vilg szemben mindez nemcsak jabb megoldhatatlan problmkat szl politikai hiba s semmi kze a jogos nvdelemhez, hanem erklcstelensg, kpmutats is. A szvetsgesei is annak tartjk, ha nem is mondjk ki, vagy ppen csak pedzegetni merik. A vilg egyre inkbb hinyolja, hogy az USA llandan csak harcot hirdet valami ellen, de pozitv eszmt nem knl, st az emberisget fenyeget vals globlis kihvsok megoldst is httrbe szortja.
Kik llhatnak a terrorizmus mgtt.
Az eddigiek sorn olyan terrorista akcikra gondoltunk, amelyek elnyomott, vagy fenyegetett npek krben, felszabadt mozgalmak keretben, azaz felttelezheten trsadalmi alapon jttek ltre. Ezek vals okokbl, szlesebb trsadalmi erk jogos cljairt, knyszereszkzzel vvjk harcukat, aminek, sajnos, msok is ldozatul esnek. E mozgalmak nyilvnosan, magukat megnevezve, a sajt npeik s a vilg eltt ksedelem nlkl, nyilatkozatban vllaljk a felelssget a tetteikrt. Napjainkban azonban a terrorizmus alkalmazsa esetenknt ttteles s "kifinomult", s mg az sem kizrhat, hogy egyes esetekben ppen azok alkalmazzk, vagy alkalmaztatjk tttelesen, akik ellen ltszlag irnyul. Egyre tbb a sajtban is megszellztetett erre utal gyan, de tny is. Szeptember 11-vel kapcsolatban a vilgon s magban az USA-ban is mind tbb ktely merl fel, mert fokozatosan kiderl, hogy gy, vagy gy, de az al-Khaidnl hatalmasabb szervezeteknek is kzk volt hozz. Szeptember 11-vel kapcsolatban a trtnelem mg nem mondta ki az utols szt. Nem kell hozz sok id, hasonlk derlhetnek ki a madridi terrortmadsrl is. Nem az volt-e a clja, hogy mresre tantsa a terrorizmusellenes hbortl vonakodni kezd nyugat-eurpai orszgokat? s akkor, brkik is voltak az elkvetk, a nyomok mshov vezetnek.
Szmos ms mernyletrt jelents ksssel, zavarosan, vagy senki sem vllalja a felelssget. Ez azt jelzi, hogy az akci kigondoli rejtve kvnnak maradni, politikai befolysolsra, zsarolsra hasznljk a mdszert. Egy-egy terrorakci arra is alkalmas, hogy huzamosan elvonja a kzvlemny figyelmt az get trsadalmi problmkrl, gy egy adott orszgban, mint vilgszerte. A veszlyt tbb kormny tudatosan el is tlozza, hogy minl szabadabb kezet kapjon, pedig a flelemkelts csak rosszabbtja a helyzetet. Mivel nem tudni, kik bjnak meg egyes akcik mgtt, nevetsges, hogy a krltekint vizsglds helyett szinte azonnal arab nyelv knyveket "tallnak" a krnyken, (de oda sem figyelnek a hasonlthatatlanul nagyobb szmban tallhat angol-nyelvekre, pedig lehet, hogy rdemes lenne lapozgatni bennk). Egyb jelek, mrvad elemzsek is megerstik, hogy egy-egy terrorista akci okait minden eddiginl nagyobb krltekintssel, ktkedssel, rugalmassggal, de fleg a globalista trekvsektl nem elszigetelten kell vizsglni, ha ki akarjuk derteni az igazsgot. A mindig bevl "Kinek van a hasznra?" krds j kiindulpont.
A terrorista akcikat terroristk kvetik el, de nem tudni, hogy kiknek az agyban szletik az akci tlete, nem lehet nyomon kvetni, hogy tbbszrs tttelekkel kik llnak mgtte. Egy terrorista akci szolglhat egszen ms clokat is, mint amelyek nevben vgrehajtjk, s szolglhat rgyl teljesen eltr rdekek rvnyestsnek kzvetett kiknyszertsre. Titkon maguk a globalista erk is sztnzhetik, hiszen rgyl hasznlhatjk tovbbi elnyom intzkedsekre. A terrorista vllrl nem lehet levenni a felelssget, de is csak eszkz, aki valamifle meggyzdsbl, netn knyszer alatt, vllalja az akcit. Az a tny, hogy feloldhatatlan ellentt van a terrorizmus jogosnak vlhet indtkai s az rtatlan szemlyek halla kztt, eleve sejteti, hogy harmadik er is - maga a rejtve marad fszerepl - megbjik a konstellciban. Ezrt ne higgynk a ltszatnak, sem az lcz clzatos propagandnak, hanem hatoljunk a dolgok mlyre, amennyire csak lehet, kvessk nyomon az esemnyeket.
Kiss leegyszerstve, de a dolgok logikjt, pontosabban a logiktlansgt szemlltetve, nyugodtan llthatjuk, hogy brkik llhatnak egy terrorakci mgtt, kivve magt az elkvett, aki mr nem fog beszlni. gy a vals, mint az lczott terrorista akci esetben egyet biztosan lehet tudni: kzvetve (manipultorknt, provoktorknt), vagy kzvetlenl (okozknt, kivltknt), de egyrtelmen a globalizmust erszakol erk llnak mgtte.
A vilgpolitika kzponti krdse.
A globalista imperializmus s a szemlytelen terrorizmus (Ismt elssorban a trsadalmi-politikai okokbl keletkezett terrorizmusrl, s nem a manipullt esetekrl szlunk) kzti erviszonyok annyira egyenltlenek, hogy szinte felmrhetetlenek. Mgis annak vagyunk a tani, hogy ez az arnytalansg a globalizmust fegyverzi le, s a terrorizmust fegyverzi fel. Ugyanis, ha az erviszonyok automatikusan rvnyeslnnek, s fleg, ha a frontok tisztk lennnek, a terrorizmusnak azonnal s nyomtalanul el kellene tnnie a fld sznrl. Ehelyett nvekszik, s mintha az ellene hadakozk tehetetlenek lennnek, st lthatlag k flnek jobban. Ugyanakkor a vilgpolitika kardinlis krdsv teszik; ma mr nem is politikus az, aki nem beszl a terrorizmusrl akkor is, ha semmi szksg r, s fogalma is alig van rla. De mostanban nincs egy nemzetkzi tancskozs, vagy szervezet sem, ahol a terrorizmus ne lenne kzponti krds.
Nos, tetszik, nem tetszik, de ppen ez a terrorizmus gyzelme. A terrorizmus trsadalmi httert kpez, a nemzeti ltben, az emberi mivoltban fenyegetett, modern fegyverekkel nem rendelkez, a globalizmus ltal ignorlt, kizskmnyolt, lebecslt trsadalmi erk, lehet hogy tmenetileg, de jelenleg kpesek a globalizmus sajt eszkzeit, a vgletekig koncentrlt hatalmt maga a globalizmus ellen fordtani, s egyes dnt vonatkozsokban alkalmazkodbbnak, tvolabb ltnak bizonyultak. Lssuk, miben.
Amikor az USA "feljogostotta" nmagt a preventv hborkra, tllpett a nemzetkzi jog nehezen kialakult, de ltalnosan - ltala is - elfogadott alapelvein. Az a tny azonban, hogy egyes jugoszlv, iraki, vagy afganisztni vezetk tmeggyilkossgokat kvettek el, nem mentest egyetlen ms llamot sem a nemzetkzi jogi ktelezettsgeitl. Az nbrskods s a nemzetkzi jog sszeegyeztethetetlen. Az amerikai llspont kiss karikrozott, de a lnyeget pontosan kifejez logikai kplete azonban gy nz ki: "Minek nekem a nemzetkzi jog, az ENSZ, a NATO, vagy akr az sz - csak bajjal jrnak! - mikor van erm brmire!". Ezzel trvnyen kvl helyezte nmagt, annak minden t terhel s sjt kvetkezmnyvel, br eljogokra szmtott, gondolvn, hogy senki nem meri kvetni. A szuvern llamok kzl nem is kvette egy sem, kivve Izraelt. A nemzetkzi jog figyelmen kvl hagysa azonban - ami egybknt is sajtja a terrorizmusnak - megknnytette a terrorizmus helyzett, mivel a nemzetkzi jog szempontjbl egyenl helyzetbe hozhatta magt az ellensgeivel, is trvnyen kvlinek tekinti ket, velk szemben az kezt sem kti semmi. Mintegy bizonytja, hogy az USA-nak tnyleg csak az ereje a nagyobb, de nem bntethetetlen. A terrorizmus azonban az egyenltlen erviszonyokat is kiegyenlti valamelyest azzal, hogy a kezben van a kezdemnyezs, s tetszse szerint vlogathat az hatatlanul add lehetsgek kztt. A meglepets tnyezje, tovbb az a krlmny, hogy nem hagyomnyos eszkzkkel szll szembe az ellensggel, ugyancsak a terrorizmus elnyre szolgl. Ezzel szemben az amerikaiak nem tehetnek mst, mint elismerik, st figyelmeztetnek, hogy k harcolnak ugyan a terrorizmus ellen, de az, ettl fggetlenl, brhol s brmikor lecsaphat. Nluk is.
A terrorizmus politikailag is csatt nyert annak ksznheten, hogy az USA nem akadlyozza Izraelt semmiben, a palesztin vezetk clzott meggyilkolsban sem, st inkbb sztnzi, s az ENSZ Biztonsgi Tancsban a vtjval menti meg a nemzetkzi politikai eltlstl. Eljrsval a politikai gyilkossgot, a terrorizmust hallgatlagosan elfogadhatv teszi, mintegy a demokratikus orszgok vdelmezend rtkei kz emeli. Ezzel a Hamasz s az al-Khaida nemcsak igazolhatja a sajt terrorizmust, hanem flelmetes politikai gyzelmet aratott, hiszen a vilg nyilvnossga eltt megnyerte a terrorizmusnak a legfbb ellenfelt.
A terrorizmus tudatban van annak is - s ez mindig az egyik alapvet clja - hogy a modern technolgia s hrkzl eszkzk vilgban minden akcija azonnal szleskr visszhangra tall. A terrorizmusnak nincs, vagy alig van sajt szcsve, ezrt az ellensge szcsveit hasznlja fel, ami ellen az semmit nem tud tenni azon kvl, hogy megllaptja: nmaga ellen fordtjk a sajt fegyvert. A terrorista akcik ugyanis egyszeren eltitkolhatatlanok, s ahogy megtrtnnek, a globalizmus teljes hrkzl rendszere - nemcsak az adott orszg, hanem az egsz vilg - mintegy a terroristk szolglatba szegdik, nknt, minden knyszer nlkl. (Sokszor mg gyansan nagy hisztrit is keltenek, s persze, az okokkal lehetleg k sem foglalkoznak, de kivtelek mg e tekintetben is egyre srbben akadnak). Ezzel azonnal a terrorizmusra irnyul a nagypolitika, a kzlet, az utca embernek, mindenkinek a figyelme. Ebbl addik a logikus kvetkeztets: a kzvlemny, de vonakodva a politika is, egyre inkbb az okok fel fordul. Megakadlyozhatatlan, hogy mind tbben tegyk fel a mirteket az els pillanatban sszertlennek tn tettekkel kapcsolatban, fokozatosan rjjjenek az indtkokra, az sszefggsekre s kitapintsk az igazsgot. s ezen a ponton a terrorizmus diadalmaskodik. A hagyomnyos imperialista mdszerek itt nem hatkonyak; a gondolkodssal szemben a legmodernebb fegyverekkel sem lehet felvenni a kzdelmet. Mindez okkal kelt flelmet a globalista erkben. Lassan, nagyon lassan, de leleplezdhetnek, s vesztesekk vlhatnak. Naivits lenne nem szrevenni, hogy ez a folyamat beindult. Folytatshoz, elmlytshez semmi ms nem kell, mint flvente egy ltvnyos terrorista akci, amelynek, sajnos, brki az ldozatul eshet. Ezrt nagyon is "jogos" a flelemszlte igyekezetk, mint ahogy igencsak jogos az okok keresse, elemzse.
Mg nagyobb jelentsg, hogy a terroristk minsgileg j fegyvert vetnek be, amellyel szemben az imperialista globalizmus vdekezskptelen, s a legmodernebb fegyverei is hatstalanok: a sajt hallukat. Az USA, Eurpa, de a mi hrkzl szerveink is hallgatnak errl, nem tudjk magyarzni. Eltlik, lebecslik - elfogultsgukban mg gyvnak is nevezik! - a terroristkat, a hallukat pedig tabuknt kezelik. Lpjnk tl a tabun, mert segthet a terrorizmus okainak a megrtsben, s kzvetve, taln a lekzdsben is.
A terrorista tudja, hogy mirt kveti el tettt, mirt hal meg, azt is, hogy a legtbbszr rtatlan emberek halnak meg vele egytt, de nincs ms mdja a tiltakozsa kifejezsre. Illetve van, ha ttlen marad. Nehz dilemma eltt ll: hagyja, hogy az igazsgtalansg akadlytalanul rvnyesljn, sjtsa a npt, az emberisget, vagy tegyen ellene valamit? Slyos ellentmonds, s fjdalmas, hogy ezt sem a halla, sem maga az akci nem oldja fel. Az erszak maga azonban nem clja a terroristnak - meglehet, taln nmaga sem rt egyet vele - csak az eszkze, amely t-magt is megli, s ebben senki sem kpes t megakadlyozni.
Mindannyian tudatban vagyunk, hogy meg fogunk halni, de tudatosan betervezett idpontban s mdon, gyrt meghalni, ne tagadjuk, egszen ms emberi minsget jelent. Kpzeljk el, milyen odaads egy nprt, egy gyrt, milyen lelkier, elszntsg, ldozatvllals, trtnelmi igazsgrzet, mozgatja a hallba menket. Semmit nem rnk el vele, ha gy tesznk, mintha nem vennnk szre, hogy a npeik hsknt tisztelik ket (ahogy ms npek is hsknt tisztelik azokat, akik meghaltak, vagy kszek voltak meghalni a nemzeti gykrt), s ma mg azt sem tudhatjuk, hogy az utkor, a trtnelem hogyan fog majd minderrl - teht az egsz emberisget fenyeget globalizmus elleni kzdelemrl - vlekedni.
Felkelni, s mint minden reggel, megborotvlkozni, megreggelizni, elolvasni az jsgot, a szoksos "Viszontltsra!" ksznssel bcszni azoktl, akikrl tudja, hogy nem fogja ket viszontltni, lemondani mindenrl s elindulni a hallba - megrendt. De nem kevsb megrendt, hogy ugyanezt teszi az ldozata is, csak nem tudja, hogy a halba indul, s fel sem merl benne, hogy nem ltja viszont a szeretteit. Nem is lehet egyenlsgjelet tenni a terrorista s az ldozata kzz, de egy vonatkozsban mgis azonosak: mindketten az imperialista globalizmus ldozatai. Ennek okn nem szabad elhinni, elhitetni, vagy elfogadni, hogy nem kell ennek a bonyolult jelensgnek az okait kutatni, hogy csak a jelensg ellen kell harcolni, mert akkor az okokat elidz bnsk mindvgig homlyban maradnak.
Senki nem tagadhatja, hogy az rtatlanok lett kvetel terrorista akci mindig rossz helyen s rossz rban trtnik, de a legnagyobb veszly mgis az, ha a vilg, a terrorizmus dbbenetes ltvnyossgtl elvaktva, hagyja, hogy a globalista imperializmus mindig, mindenhol jelen legyen, hogy emberellenes gaztettei megszokott, szrevtlenn, elfogadott vljanak. A terrorista akcit az elkvet egyni szempontjbl akr sszertlennek is minsthetjk, hiszen nem ltja eredmnyt, de az gy szempontjbl semmikppen sem, akr elutastjuk, akr elfogadjuk ezt az gyet. Semmi, senki nem akadlyozhatja meg, hogy az annexi, az elnyoms, a megalzs, a npirts gylletet, bosszt, ellenllst, visszacsapst szljn, csak az, ha nem kvetik el azokat. Ez az egyetlen lehetsges fjdalommentes megelzsi lehetsg. De ugyangy semmi, senki nem lenne kpes megakadlyozni az USA s Izrael tekintlynek a hallatlan nvekedst sem, ha nem hallt, hanem letet osztogatnnak a vilgban.
A terrorista halla abszolt fegyvernek bizonyul, ami ellen az egsz USA, Bushostl s mindenestl, szinte semmit nem tud tenni, kptelen a sajt llampolgrai biztonsgt garantlni (ahogy a legmodernebb fegyverekkel felszerelt izraeli hadsereg is tehetetlen az ember-bombkkal szemben), s mivel vltoztatni nem hajland, csak az eddigi ton haladhat tovbb: nem brva az idegek harct, jabb kiszmthatatlan kvetkezmnyekkel jr nylt hborba meneklhet, amivel azonban csak az ellensgei szmt nveli, a szvetsgeseit idegenti el, a sajt lakossga ktelyeit ersti. Tovbb, ahogy trtnik is, idnknt elrendelhet riadkszltsget, rettegsben tarthatja a sajt npt, a nagykvetsgeit (amelyeket vroscsft erdtmnyekk alaktott t), na s flhet. s fl is; annyira, hogy a sajt biztonsgi intzkedseit egyfell a nevetsgessgig, msfell a msok elleni terrorizmusig fokozza. Kettztten fl: fl a sajt halltl, s fl a terrorista halltl.
Kit mindig lehetsges.
A vilgban nem volt olyan politikai elvrs, mg kevsb krs, hogy az USA terroristaellenes harcba, gy nevezett preventv hborkba kezdjen, s nmagt jellje a vezet szerepre. Ez az USA sajt tallmnya, gy ahogy van. A terrorizmus elleni harc rgyn azonban a sajt stratgiai, gazdasgi, pnzgyi rdekeinek az rvnyestsrt harcol. Olyan elvrs viszont volt s van is, hogy legyen a krnyezetvdelem, a nemzetkzi bntetbrsg, az egyenrang szabad verseny s kereskedelem, a nemzetkzi jog betartsnak, stb. elmozdtja. Az USA a hatalmas erejvel ennek hatkonyan eleget is tudna tenni, hihetetlenl nagy nemzetkzi tekintlyre tehetne szert, de mert kizrlag a sajt s felttelnlkli szvetsgesei szk rdekeit kveti, s az emberisg ltrdekei hidegen hagyjk, rezheten csorbul a tekintlye, s slyosabb kvetkezmnyekkel is elkerlhetetlenl szembe kell nznie. Az amerikai politika lthatlag kptelen, vagy nem akarja megrteni, hogy a npe vals rdekeinek rvnyestshez a hihetetlen potenciljt a bke, a bartsg, a halads szolglatba kell lltania. Egyszeren nem rti, hogy egy testvr a jog s a bkessg, pedig ez messze nem tnik sem bonyolult, sem megoldhatatlan intellektulis rbusznak.
Az USA eddig sikerrel beleknyszertett ms orszgokat is az nmaga ltal kezdett igazsgtalan hborkba. Az eurpai orszgok elbb csak statisztaknt voltak jelen Afganisztnban s Irakban, de mra szereplkk vltak; gyszintn a NATO, s mintha ezen az ton indulna el az ENSZ is. Ne legyen azonban ktely afell, hogy az USA elegend katonai s ms ervel rendelkezik ahhoz, hogy megoldja az nmaga ltal okozott problmkat, csak ppen msokkal akarja megfizettetni a szmlt, s tudatosan belthatatlan knyszerplyra llt egy egsz sor orszgot s szervezetet, amikor belehajszolja ket a fleg ltala s felttlen szvetsgesei ltal kiprovoklt terrorizmus elleni harcba.
Vitn fell ll, hogy a fentiektl nem fggetlenl, az rtatlan leteket kvetel terrorizmus emberellenes, trvny- s alkotmnyellenes, de e harci mdszert alkalmazk a sajt trvnyenkvlisgk megszntetsrt, az emberi elismerskrt harcolnak. Mg csak nem is egy trsadalmi forradalom ideolgija vezrli ket, hanem igazsgot akarnak teremteni a tks trsadalmi rendszeren bell, vissza akarnak tni a sokszor vszzados, sokkal nagyobb, de elhallgatott bnkrt. Kvetkezskppen, nem egyedl csak a terrorizmus hibztathat azrt, amit elkvet. Azon kell elgondolkodni, hogy mi tesz valakit, vagy akr egy mozgalmat, terroristv. A palesztin ellenlls, pldul, nem a sajt bels logikja alapjn fejlesztette ki az ngyilkos terrorizmust, hanem a palesztin np ellen vtizedek ta foly izraeli terjeszked s npirt politika okn. A terrorizmus alapveten vlasz az agresszira, a globalizmusra; lehet, rossz vlasznak tartani, de csak vlasz s nem a rossz okozja, nem maga "a" rossz, st a sajtos eszkzeivel ppen az ellen akar tiltakozni. A harci mdszereket az adott trtnelmi krlmnyek s lehetsgek hatrozzk meg; nem lehet vakon elfogadni, de nem lehet eleve lemondani egyetlen harci mdszerrl sem, mert az ellenlls hinya dezorganizl, biztos pusztulshoz vezet. Nem mondhatjuk a palesztinoknak, hogy rendben van, harcoljatok a sajt llamotok ltrehozsrt, de ne hasznljtok az egyetlen fegyvert, amely mg a rendelkezsetekre ll. Megindt volt, ahogy a spanyolok, a vilggal egytt, gyszoltk a halottaikat; az elkvetk nyilvn el is nyerik mlt bntetsket, de abban kellene biztosaknak lennnk, hogy a felbujtk, az okozik, az rtelmi szerzk is erre a sorsra jutnak.
A globalizmus azrt harcol a terrorizmus ellen, hogy leszerelje, mint a jformn vele egyetlenknt szembeszll ellenfelet, s akkor ri el a cljt, ha a vilg nem keresi a terrorizmus okait, hanem vakon eltli. Ha a jindulat emberek, az rtatlanok halln jogosan felhborodva, nem nznek mlyebben a dolgok mg, elfeledkeznek a globalizmus hasonlthatatlanul nagyobb bneirl. Ha egyoldalan, csak a terrorizmust tlik erklcstelennek s megfeledkeznek a terrorizmust kiknyszert globa-lizmusrl, s ha lehetv vlik, hogy ppen az az imperialista globalizmus lpjen fel az erklcs nevben, amelynek a vilguralmi trekvsei naponta szzakat nyomortanak, lnek meg, csak ppen az halluk nem olyan ltvnyos, nem gyjtanak rtk gyertyt, a sajt nem ad rla hrt, hanem csendben temetik el ket. Mintha tlzottan "hozzszoktunk" volna ehhez, mintha a terrorizmus ltvnyossga valban eltereln errl a figyelmet. Mintha az ellehetetlentettsgk okn ngyilkossgot elkvet magyar parasztok, az elnptelened falvaink nem a globalizmus ldozatai lennnek.
Szerencsre egyre tbben lesznek a vilgban, akik erre fel merik hvni az emberisg figyelmt.
Mindezt akkor is ltni kell, ha nem tudjuk elfogadni a terrorizmus tetteit. A terrorizmus, mint rtatlan emberek elleni cselekedet - nem vdhet; a kivlt okai azonban nagyon is emberiek s igazolhatak. A globalizmusnak mr az "rvei" sem elfogadhatak, nem is beszlve a vilguralmi cljairl. Ezrt tudatban kell lenni, hogy a kit csak a nemzetkzi jog visszalltsa s megerstse, az egyenrang gazdasgi kapcsolatok megteremtse, a npek szuverenitsnak elismerse, a nemzeti llamok megerstse s tisztelete lehet. Ehhez az emberisgnek ma mg minden eszkze megvan, egyedl a politikai akarat hinyzik nhny pillanatnyilag kulcspozciban lv orszg rszrl. E krlmny mintha eleve elzrn a kiutat, de a jvre vonatkozan mgsem lehet semmit sem kizrtnak tekinteni; lttunk mr a trtnelemben a tnyek logikja ltal kiknyszertett vargabetket.
Nem szabad visszariadnunk attl a felfedezstl sem, hogy nem lehet egyoldalan csak a globalizmus, vagy csak a terrorizmus ellen harcolni, mert az egyoldalsg tvtra vezet. Tani is vagyunk, hogy az egyoldalan erszakolt terrorizmusellenes harc ppen a globalizmus, a terrorizmus jelenkori kivltjnak a kezre jtszik, mg erstheti is. Ugyanakkor - br a terrorizmus ilyen, vagy olyan formja mindig ksrje volt a trtnelemnek - el kell fogadni, hogy a mai tmeges mret terrorizmust egyrtelmen a globalista trekvsek vltottk ki. Ezrt magval a terrorizmussal szemben is a globalizmus elleni harc bizonyulhat a leghatkonyabbnak.
Ennek a felismerse erteljesen tr utat magnak, de az elfogadstl ma mg igen messze tartunk. A globalizmus mindent meg is tesz e felismers megakadlyozsra, az nll gondolkods kialakulsa ellen. Ez igazi globalista fenyegets, mert a terrorizmus rgyn szrevtlenl a gondolkodst kvnjk manipullni. Eleve meg akarjk akadlyozni, hogy helyesen vessnk fel egy valban igen nehz, nagyon ellentmondsos krdst, s krltekinten lssunk hozz az rtelmezshez, esetleg a megoldshoz. Ezrt a terrorizmus, illetve a globalizmus elleni harcot is a fejelkben kell elszr megvvni.
Mindezekbl nem lehet ms kvetkeztetst levonni, mint hogy ma senki nem rezheti magt biztonsgban. Kormnypolitikusaink ugyan nem gyzik hangslyozni, hogy Magyarorszg nem clpont, mgis napi 50 milli forintot kltenek vdekezsre; ahogy ms krdsekben, a szavaik s a tetteik ezttal sem esnek egybe. Dresg s feleltlensg tagadni, hogy rszvtelnkkel kockzatokat vllalunk, s hogy nagyobb veszlynek vagyunk kitve, mintha nem kldtk volna el a katoninkat idegen orszgokba mg idegenebb rdekekrt. A globalizmus s a terrorizmus elleni harc esemnyei valamennyinket rintenek: br rzelmileg klnbzen viszonyulhatunk hozz, senki sem marad kzmbs, viszont nem mindenki gondolkodik el rajtuk. Ma mg leszljk, becsmrlik, fenyegetik azokat, akik az okokat keresve, gondolkodnak a dolgokon. De, valamennyien potencilis ldozatok lvn, jogunkban ll gondolkodni, vlemnyt alkotni, abban a remnyben, hogy hamarosan tljutunk e kritikus szakaszon. A globalista imperializmust tmogatnnk, ha nem gondolkodnnk el a terrorizmus okairl. Amikor az erszak eluralkodik vilgunkban, a gondolkods vlsgba kerl, de a kiutat mgis a gondolkods, a jvre kihegyezett, megolds-centrikus gondolkods mutathatja meg. Ezrt a gondolkods tiltsa - szellemi terrorizmus, amit az egymssal sszefond globalizmus s terrorizmus elleni harcban a vilg nem engedhet meg magnak. Akik a millikat tragdival fenyeget eszkzkben nem vlogatnak, mg attl a jogunktl is meg akarnak fosztani bennnket, hogy a szavakban, a gondolatokban vlogathassunk. A kibontakozs elsegtshez a legszernyebb hozzjruls is rtkes s srgeten szksges is.
(Havi Magyar Frum, 2004. mjus.)
| |
|
|