 |
Men |
|
| |
 |
j cikk |
|
Tartalom
Kapitalizmus van.
Mostanban a kiltstalansg miatt termktelen s dlre nem jutott eszmecserk rsztvevi sokszor szttrt karokkal, s ezzel a tehetetlensggel megbkl, vagy ppensggel rendreutast megllaptssal fejezik be a vitt: "Mit akarsz? Kapitalizmus van!". s a gondolat itt lebnul. Mintha nem lenne tovbb. E tnymegllaptshoz ugyan semmi ktsg nem fr, br a rendszervlts eltt s kezdetn senki ki nem ejtette a szjn a kapitalizmus szt; az "illetkesek" leginkbb tbbprti polgri demokrcirl, szocilis piacgazdasgrl beszltek, st ez a kifejezs kerlt az j alkotmnyba is. Senkinek nem volt politikai mersze hozz, hogy nyltan meghirdesse a kapitalizmust. Idpontot nehz lenne meghatrozni, de hossz vek elteltvel egyes politolgusok, flnken krltekintve, elvtve kezdtek szlni a kapitalizmusrl, azt kveten, hogy Horn Gyula elllt a "szocialista tksek" megteremtsre vonatkoz kptelen tletvel, s a kapitalizmust, mint elrend clt emltette. A globalizmus fokozd rvnyeslsvel prhuzamosan pedig mr mintegy a kapitalizmuson is tlmutat vadkapitalizmusrl beszlnek – mr akik mernek szlni – de javarszt k is gy tve, mintha az ismeretlen mdon s teljesen vratlan sorscsapsknt, azaz nem a rendszervlts kvetkezmnyeknt szakadt volna a nyakunkba. Maguk a hatalmon lvk azonban azta is kerlik a kifejezs hasznlatt, mintha nem is ltezne, mintegy azt rzkeltetve, ha ltezik is, neknk semmi kzk hozz. (Ezrt ennek az rsnak a cme utn akr krdjelet is biggyeszthetnnk).
Trtnik minden annak ellenre, hogy senki, de senki eltt nem titok: kapitalizmusban lnk. Ha pedig mr ljk, mondjuk is ki – ez lenne a termszetes. A nyilvnossg eltt azonban mgis szinte minden frumon tovbbra is kerlik a kifejezst. E furcsa, de vletlennek semmikppen nem tekinthet eljrsban tkrzdik a kapitalizmus nvdelme is. A hozz kapcsold kzenfekv magyarzat ugyanis az, hogy a sz mgtt meghzd tartalom trtnelmileg lejratta nmagt, hiszen kt vilghbort is zdtott az emberisgre s szntelen hborskodssal, vlsggal s "vlsgkezelssel" jr. A Nemzetkzi Valutalap kutatinak szmtsai szerint – akiket pedig e vonatkozsban igazn nem vdolhatunk rszrehajlssal – csak a huszadik szzad utols negyedben megkzelten szz pnzgyi-gazdasgi vlsg volt a vilgon. De napjainkban is ez a helyzet; ki tudn megmondani, hogy vget rt-e a vlsg, vagy mr egy jabban lnk, illetve sszeszmolni, hogy hny hbor folyik? s fleg, hogy mg mennyit terveznek? A tke azonban sohasem ismeri el a sajt rendszere szerves hibit. (Az elz rendszer knyszerbl meg-megtette). Ennek okn, s mert trtnelmileg tovbbra is versenyben ll egy szocilis szempontokbl sokak ltal jobbnak tartott trsadalmi rendszerrel, a manipulcit egybknt is egyik f fegyvereknt alkalmaz tks gondolkods ms nevet keresett a kapitalizmusnak. Megszletett a piacgazdasg, a szocilis piacgazdasg, a jlti trsadalom, az nszablyz trsadalom, stb. fogalma. Ugyancsak ebbe az irnyvonalba illeszkedik a Soros-fle nyitott trsadalom, amely fleg arra hvatott, hogy megakadlyozza a nemzeti trsadalom kialakulst.
El kell ismerni, sokan azok kzl – gondolom, hogy a reform-kommunistk, de a szervezd jobboldali erk jelents rszt is kzjk sorolhatjuk – akik gy, taln szndkuktl fggetlenl is leplezve, de kzremkdtek nlunk a kapitalizmus megteremtsben, a rendszervltson dolgozva, szintn hittek egy jobb trsadalomban. Msok mr az els lpsek lttn megsejtettk az igazsgot, ismt msok pedig megrmltek, mert rjttek, hogy hamisak a jelszavak, melyek mgtt ms nem is hzdhat meg, mint a kapitalizmus. A kapitalizmust viszont akartk is, meg nem is, hiszen a tbbsgk a szocializmusnak tartott tkementes prtllami rendszerbl valamifle msik, csak jobb, de ugyancsak tkementes trsadalmat kpzelt el. Pedig ht tudniuk kellett, hogy ez naivits.
Napjainkra visszatrve, mindenkppen bajt jelez azonban, ha a tmakrben foly eszmecserk, a rsztvevk eltr politikai alapllsa ellenre is, a "Mit akarsz? Kapitalizmus van!" lemond megllaptssal fejezdnek be, megakadnak brmifle kit, vagy tvlat krvonalazsa nlkl. Mintha az egybknt vitathatatlan sivr kiltstalansg tnylegesen, visszavonhatatlanul, egyszer s mindenkorra uralna mindent s mindenkit, mintha a visszafejlds megllthatatlan lenne.
De van ms baj is, taln mg nagyobb is, spedig ha a vitzk egy rsze idig sem merszkedik el, hanem szembetl manipulatv szndkkal olyasmit rzkeltet, hogy tulajdonkppen nem is volt rendszervlts. Egyesek lpten-nyomon olyan politikailag megfoghatatlan, ravaszkod megfogalmazsokkal szdtenek bennnket, hogy amit jelenleg tlnk, annak "a szocializmusra visszanyl trtnelmi okai vannak", "posztkommunista szellem uralkodik", s mindaz, amitl szenvednk "posztszocialista kvetkezmny", "a krdrizmus uthatsai" rvnyeslnek, st a "kdrizmus jravirgzsa" folyik, stb.
Mindazok szmra azonban, akik az elmlt hsz v esemnyeit, kztk a keserveit, kudarcait, veresgeit tltk, s nem is felejtettk el, szinte hihetetlen, hogy akadnak, akik azzal szeretnnek mtani bennnket, hogy e kt vtized, benne napjaink minden gondja-baja a szocialista korszak terhre rand. Amelyben, egybknt, az ilyesmiket hangoztat, mindenkinl mindent jobban tud, mindig jl helyezked, ltalban neoliberlis belltottsg szellemi komisszrok nagy rsze ugyanolyan jl lt, mint ma – st, hasonlthatatlanul jobban, mint a tbbsg, akkor is, ma is – s ki-ki a vrmrsklete szerint, de ekkor mg egybehangzan, st egymssal versengve, a kapitalizmust szidta! k ugyanis mindig hatrozottan killnak, … hol az egyik, hol a msik oldal mellett. Bizony-bizony igencsak aggaszt trsadalmi problma, hogy ma ismt majdhogynem csak k kapnak frumot. Ne tetzzk ht a bajt azzal, hogy elhisszk, vagy egyszerem sztns, meggondolatlan llsfoglalsnak tekintjk a fenti lltsaikat, hiszen nyilvnvalan a nlunk kialakult vadkapitalizmus, azaz a kormnyzati szintre emelt vesztegets, jogtalan elnyszerzs, cmeres gazembersg lczott, de tudatos vdelmvel llunk szemben. Ne hagyjuk magunkat flrevezetni. Amit most tlnk, annak mr ugyangy semmi, de semmi kze a szocializmushoz, mint ahogy a magt magyarnak s szocialistnak nevez MSZP-nek is ppen a szocializmushoz van a legkevesebb kze, de mg mintha a magyarsghoz sem lenne mr; egyedl a prt mivolta tagadhatatlan. Ugyanez mg inkbb ll az SZDSZ-re (amely mindemellett mg kifejezett magyarellenessget is tanst), a mostani MDF-re, de bizonyos tekintetekben tulajdonkppen ms prtokra is.
A bellk tudatosan verbuvlt hatalmi elit ("elit"?) tbbsge csak azt ltja s lttatja, nnepli s nnepelteti mg most is – habr mr teljesen trgytalan – hogy nincs szocializmus, nincs Kdr Jnos; holott azon kellene sajnlkoznia, hogy ma mr nincs Ikarus, Ganz-Mvag, Ganz Mszer Mvek, Csepel Mvek, Rba, MOM, Tungsram s Bbolna, meg magyar lelmiszeripar sem, amelyek – ha nem verik szt, s nem rustjk ki ket – ma is megllnk a helyket a nemzetkzi versenyben. A magyar ipar felszmolsban s a mezgazdasg sztversben ppen ez az elit, fleg az elmlt nyolc v, hatalmon mr elzleg is volt kormnyzati krei s a klfldi prtfogik a bnsk. Ezt takargatand, hazudnak a mltrl, hamis jvvel lltatnak, hogy eltereljk a figyelmet a jelenrl, s kisajttsk a jvnket. A most folyt vlasztsi kampny sorn is tapasztalhattuk, hogy egymssal versengve grtek s grtek, tudva-tudvn, hogy gysem kpesek, de nem is ll szndkukban betartani az greteiket. nmaguk is tisztban vannak vele, hogy most – mg a nagy jindulattal felttelezett esetleges j szndk mellett is – tbbnyire csak az tarthat be, ami illeszkedik a globalista nagytke ignyeihez, ez azonban szinte sohasem esik egybe a np, az orszg rdekeivel. Ezrt legynk tudatban, hogy a hatalom-vromnyos, legyen baloldali, vagy jobboldali, valjban ennl lnyegesen tbbet nem is grhet. Ha mgis megteszi – nem mond igazat. A mostani orszggylsi vlasztsokon azonban az greteken tl van egy mindennl fontosabb cl: a nemzeti rdekeket elrul, npirt politikt folytat, a httrben vltozatlanul fennll MSZP-SZDSZ szvetsg eltvoltsa a hatalombl. Erre csak egy er kpes, a Fidesz-KDNP. Gyzelmtl azonban a helyzetnek csupn nagyon lass – s csak remlhetleg kedvez – vltozsa vrhat. Nagy remnyeket senki nem tpllhat. Maximum arra szmthatunk – az adott krlmnyek kztt ez sem kevs – hogy a lass pozitv vltozsokat elsegt intzkedseket foganatost.
Legalbb kt nyomaszt krlmnyt ugyanis szem eltt kell tartanunk. Egyrszt, a sok fontos kulcspozcit megrz szocialista-neoliberlis koalci szabotlni fogja a kormny minden lpst, s emellett, ahogy Gyurcsny Ferenc nyltan be is grte, kemny – rtsd: hazug s gtlstalan – ellenpropagandt fog folytatni. A legfontosabb azonban, hogy tudatosan lerombolt orszgot, s minden tekintetben lepusztult helyzetet hagy maga utn, amellyel a Fidesz-KDNP-nek a nehznl is nehezebb lesz megbirkznia. Msrszt azrt is, mert maga a Fidesz-KDNP is ugyanezen kapitalista keretekben, azaz a jelenleg uralkod krlmnyek kztt kormnyozhat, s kvn is kormnyozni. Legfeljebb, ha akar, ezen keretek kztt is tallhat s kialakthat fogdzkat egy olyan politikhoz, amely jobban illeszkedik a magyar rdekekhez. Klnbsg teht lesz is, meg nem is. (Mivel mi magyarok azt tartjuk magunkrl, hogy a labdargshoz mindannyian rtnk – amiben taln van is valami – a legszemlltetbb, ha azzal a labdarg hasonlattal lek, hogy br jl rzkelhet klnbsg van a Fradi s az MTK kztt, de mindkt csapat az NB I-ben jtszik!). A Fidesz most mgis olyan helyzetbe kerl, hogy lenyesegetheti a vadkapitalista kinvseket, felszmolhatja az intzmnyes korrupcit, kpviselheti a magyar rdekeket, rtkeket, s mg a korbbi tvedseit is jvteheti, kztk azt a baljs mellfogst – hogy bnnek ne nevezzk – amikor az EU csatlakozsi szerzds trgyalsakor kitette a magyar fldet a szabad forgalmazssal jr klfldi felvsrls veszlynek. Mindehhez azonban olyan szleskr npi tmogatsra lenne szksge, amely megteremtdben van ugyan, de nem lesz egyszer a teljes kivvsa, mg nehezebb lesz megtartani. (Ez pedig dnt krds, ezrt ms szempontokbl vizsglva, albb mg vissza is trek r.)
A politikai paletta ttekintst befejezve, megllapthatjuk, hogy tovbbra is csak kt kis parlamenten kvli prt adja nmagt kvetkezetesen, hven az ideolgijhoz, s leplezi le a np- s nemzetellenes trekvseket, eredjenek akr jobb-, akr baloldalrl: a MIP s a Munksprt. (A Jobbik esetben a krdjelek uralkodnak). Mondhat rjuk brki, amit akar, de nyltan, egyrtelmen s hitelesen csak ez a kt prt vdelmezi a nemzeti rdekeket, illetve a dolgoz osztlyok s rtegek rdekeit. A Munksprt ma is flrerthetetlenl a szocializmus mellett ll, a MIP pedig a magyar t hve, amelyet Nmeth Lszl "minsgi szocializmusknt" is, Bib Istvn s ms nagy nemzeti gondolkodink pedig harmadik tknt is krvonalaztak.
Napjaink szomor valsga, hogy megvalsulni ltjuk az ismert ttelt, miszerint a kapitalizmusban az ember az embernek farkasa. A nlunk – nem utols sorban jelents klfldi nyomsra – eluralkodott kormnyzati tmogatst lvez (hogy kormnyzati szintt ne mondjunk) vadkapitalizmus klnsen arra sztnzi, st knyszerti az embereket, hogy msok irnyba a rosszabbik njket mutassk. Ez az egyre ltalnosabb vl sajnlatos jelensg, pldul, semmikppen sem a szocializmusnak kikiltott rendszer maradvnya, vagy a megfoghatatlan, de knyelmes hivatkozsul szolgl posztkdrizmus kvetkezmnye. St, ha trgyilagosan szemlljk a dolgokat, el kell ismernnk, hogy a vadkapitalizmushoz kpest abban a "szocializmusban" inkbb neveltek a trsadalmi szolidaritsra. Szavakban mindenkppen. De a szavakhoz azrt valamelyest a tetteknek is igazodniuk kellett. nmagunkat csapnnk be, ha nem ltnnk utlag is, hogy brmennyire is brlhat a mlt rendszer, de gazdasgi s szocilis rtelemben bizonyos demokratikus elvek tagadhatatlanul jobban s szlesebb krben rvnyesltek, nagyobb volt mindenki szocilis biztonsga, mg ha negatvumokkal is prosult. A jelenlegi helyzet viszont annyira nyilvnvalan s egyrtelmen rossz a nagy tbbsg szmra, hogy sem ez, sem az itt kvetkez megllaptsok nem tekinthetek a rgi rendszer dicstsnek, hanem csak kifejezetten a jelenlegi brlatnak.
Sokan, szemet hunyva a valsgra, azt is kitartan ismtelgetik – halljuk a rdiban, olvassuk az jsgokban, ltjuk a tv-ben – hogy mindez azonban nem a rendszervlts, hanem pusztn annak – a kvetkezmnye, hogy "a kommunistk" a politikbl a gazdasgba mentettk t magukat. Azt pedig mindenki elismeri, st szltben-hosszban ismtli – a legtbbszr Gbbelset idzve, pedig ht eredetileg nem is az tallmnya – hogy a sokszor ismtelt lltsok, akr igazak, akr nem, az emberek fejben "igazsgg vlnak". Ha tnyleg hagyjuk ezt rvnyeslni, akkor nemcsak nem segtnk nmagunkon, hanem tragikusan rontunk a helyzetnkn. nmagunk ktjk meg a sajt keznket, ha nem nznk szembe a konkrt valsggal. A valsg pedig az, hogy pillanatnyilag, formlisan, egyprti diktatra van (br az MSZP-SZDSZ koalci ltvnyos megszaktsa ellenre a szocialista-neoliberlis sszetartozs s sszetarts felszmolhatatlan), st tnyleg ppen az az utdprt van hatalmon, amelynek a tagjai valban tmentettk magukat a gazdasgba. Csakhogy – s ezt nem szabad szem ell tvesztennk – k mr akkor sem voltak kommunistk, amikor belptek az MSZMP-be. Akik valban kommunistk voltak, azok jrszt ma is a Kommunista Munksprt tagjai. Oktalansg volna nem ltni azt is, hogy a volt MSZMP s a mai MSZP rtkrendje frontlisan szemben ll egymssal. Ezrt ma egyenesen kitntets kommunistknak, vagy szocildemokratnak, de akr baloldalinak is nevezni az MSZP-t s az SZDSZ-t, azaz a mai szocialistkat s a neoliberlisokat. Nem is hallottuk, hogy k maguk ezt akr egyszer is visszautastottk volna. Ugyanis a lakossgban a mlt rendszer irnt rtheten nvekv nosztalgia miatt ezek a brlatnak sznt minstsek inkbb csak arra jk, hogy szavazatokat hozzanak nekik. Msrszt ezzel mg a bneiket is kisebbtik, mert eltntetik a szemlyes felelssgket. Mgis tbb jobboldali politikus is grcssen ragaszkodik e vgzetes tveds gpies ismtelgetshez. Az pedig egyszeren politikai vaksg, vagy elvakultsg, ha mindazok lttn s ismeretben, ami nlunk az elmlt kt vtizedben a gazdasgban, a kzigazgatsban, a pnzgyekben, az igazsgszolgltatsban, a szocilis terleten s az let minden vonatkozsban trtnt, brki olyasmit llt, hogy nem volt rendszervlts.
A trsadalom dnt tbbsge egyre rosszabb helyzetbe kerl vesztes, s a rendszervlts nmagban mr ennlfogva sem megkrdjelezhet; az gy megvalsult kisiklatott rendszervlts szksgessge s ltjogosultsga azonban annl inkbb. Mert nzzk csak, mivel is jrt a nagy fordulat vilgmretekben s nemzeti szinten. A vilgvlsg ellenre 2009-ben a FED, az amerikai jegybank szerept kisajtt magnbank, soha nem ltott, 46,1 millird dollros nyeresget rt el, mg 2008-ban "csak" 31,7, 2007-ben pedig 34,6 millird dollr nyeresge volt. Vlsg idejn soha nem ltott nyeresg, de csak a vilgpnzt korltlanul s ellenrizetlenl kibocst FED-nl! m tekintsnk csak szt jobban, akadnak msfle jelek is. Brazlia ktszzalkos adt vetett ki a spekulatv klfldi tkre, hogy megakadlyozza az orszgban is vlsgot kivlt, a FED ltal – mrvad elemzsek szerint tudatosan – okozott pnzgyi bubork kialakulst. A latin-amerikai fldrszen, tlnk eltren, ersdik a trekvs, hogy hasonl adt valamennyi tkebevtelre kivessenek. sszehasonltsul mondhatnnk, hogy k szocializldnak, mikzben mi latinamerikanizldunk. Izlandon, ugyancsak orszgunktl eltren, npszavazs nyomn elutastottk a bankok kvetelst, hogy a lakossgra hrtsk a vlsg kvetkezmnyeit. A tks orszgok intzkedsei teht arra utalnak, rzik, a folyamatos krzis kzepette maga a kapitalizmus kerl veszlybe, ha tmenetileg nem korltozzk a tke mohsgt. Ugyanez az nvdelmi trekvs tkrzdik a G-20 trekvsben a "szablyozott kapitalizmus" visszalltsra, a "szocil-kapitalizmus" megteremtsre, valamint Srkzy francia elnknek immr a nevetsgessgig ismtelgetett kijelentseiben, hogy erklcsss kell tenni a kapitalizmust. Szablyozott kapitalizmus azonban csak szavakban ltezhet, mivel szablyozni ugyan sokmindent lehet a kapitalizmusban is, de a tke nem tartozik ebbe a kategriba, sem nemzeti, sem nemzetkzi szinten. A tkt az erklccsel egyesteni pedig egyszeren lehetetlen, ennek mr a hangoztatsa is megtveszt, s mg a szt is kr r vesztegetni. A tke "erklcst" egybknt jl szemllteti, hogy a napjainkban ugyancsak az itt elemzett okokbl slyos pnzgyi vlsgba kerlt Grgorszgnak a nemzetkzi nagytke kpviseli azt javasoltk, hogy adja el az pleteit, cgeit, szigeteit, st az Akropoliszt is, s akkor kijuthat a vlsgbl. De itt a sajt pldnk is: mozg kamatlbra vetettek fel velnk klcsnt, ezrt hiba fizettk mr vissza tbbszrsen a tkerszt, az adssgspirlbl nem tudunk kikeveredni, st az adssgunk egyre n. Lehet itt egyltaln erklcsrl beszlni?
Nlunk mindezzel prhuzamosan msik "erklcss" trekvs is megfigyelhet: a vad-kapitalista jelensgeket nem a rendszer, hanem szemlyesen egyes "kommunis-tkbl" lett kapitalistk szemlyes erklcstelensgnek a terhre prbljk rni. A szban forg "kapitalistink" erklcsrt tnyleg nem tennm tzbe a kezemet, de azt, hogy ma mindenfle erklcstelensg lehetsges, azrt mgsem lehet "posztszocialista" kvetkezmnynek tekinteni, hanem csak a jelenlegi rendszer sajtjnak. Ezrt vgs soron ez a trekvs is e rendszernek az nvdelmi reakcija az egyre hatrozottabban megnyilvnul npi elgedetlensggel szemben. Mindebbl ki vonhatna le ms kvetkeztetst, mint hogy a kapitalizmus gye nem ll valami jl.
De menjnk tovbb, nmagunkhoz kzeledve. A kzelmltban a BBC Vilgszolglata 27 orszgban vgzett felmrse szerint csak a megkrdezettek 11%-a vlte gy, hogy a kapitalizmus jl mkdik, 23%-a javthatatlanul elhibzottnak tartotta a szabadpiaci kapitalizmust. Az amerikai Pew Research Center pedig a mlt v vgn tizenngy orszgban vgzett kzvlemny-kutatst a legutbbi kt vtizedrl. Eszerint a magyarok 77 %-a elgedetlen a demokrcival, 72%-a rosszabbul l, mint a szocializmusban. Az IMD Gazdasgkutat adatai szerint pedig a leromlott kormnyzati munka miatt drmaian cskkent a versenykpessgnk: 57 orszg kzl a 2005-s 31. helyrl a 45.-re estnk vissza. Ennek ellenre az OECD idei orszg-jelentse fenyegeten szgezi le, mindegy milyen lesz a kvetkez magyar kormny, az eldje ltal kikvezett ton kell tovbbhaladnia. s mr a magyar nagytksek is (vagy a mgttk ll multinacionlis cgek?) minden felkrs nlkl megfogalmaztk a hatpontos programjukat a kvetkez kormny szmra! A Budapestre akkreditlt eurpai nagykvetek egy csoportja pedig prjt ritkt mdon, a belgyeinkbe durvn beavatkozva, nemrg kzs nyilatkozatban tlt el nhny kzbeszerzsi dntst, mivel nem azok javra szlt, akiknek k, a diplomciai szablyokat megsrtve, lobbiznak. Tettk ezt akkor, amikor az orszgaikban is sorra robbannak ki a megvesztegetsi s korrupcis botrnyok annak ellenre, hogy az viszonyaik mr stabilabbak, a szereplik tapasztaltabbak, s nemcsak kidolgoztk, hanem mr jl be is gyakoroltk a ktes gyek elmismsolsnak az eljrsait. Kzben a valsg az, hogy az Eurpai Bizottsg tavaly novemberi jelentse szerint a teljesen szokatlan s indokolatlan mess adkedvezmnyeken tl Magyarorszg adja a legtbb llami tmogatst a multinacionlis cgeknek, nevezetesen 2009-ben 682 millird forintot, azaz a GDP 2,38 %-t, a legtbbet az EU-ban! Bogr Lszl szmtsai szerint – az utbbi 21 v sorn ezek a vllalatok mintegy hatezer millird forinttal tbb tmogatst kaptak, mint amennyit ad, vagy jrulk formjban befizettek a magyar llamkasszba. 2008-ban pedig az sszes megtermelt profit 92%-a a multinacionlis cgeknl halmozdott fel, amelynek nagy rszt minden ellenrzs nlkl kivihettk az orszgbl! Mi vagyunk rszkre az igazi adparadicsom.
Mindezek fnyben s az ugyanezen irnyba mutat, de itt fel nem sorolhat szmtalan tny lttn, az objektivitsnak valamennyire is helyet ad elemzs nem tagadhatja, hogy orszgunk gazdasgi, politikai, egszsggyi, oktatsgyi, szellemi-erklcsi llapota hasonlthatatlanul rosszabb, elmaradottabb, zllttebb – s vg nlkl sorolhatnnk a jelzket – mint a rendszervlts eltti vtizedekben volt. s akkor mg nem is szltunk a legslyosabbrl; arrl, hogy mindezek eredmnyekppen, tbb mint ezerves trtnelmnk sorn orszgunk ma ismt gyarmati helyzetbe kerlt. A Gyurcsny-Bajnai kormny naponta bizonytja is, hogy nem ms, mint a gyarmatostk helytartja. Ezrt ht – nem rt ismtelni s ismtelni – a rendszervlts nem megkrdjelezhet, de annl inkbb a kialakult globalista, fonk magyar "sajtossgokkal" is megtzdelt vadkapitalizmus ltjogosultsga. Ezen bell elg visszagondolni olyan konkrtumokra, hogy a Nmeth-, de fleg az Antall-kormny primitv politikai revansizmusbl sztverte a szvetkezeteket, pedig a szvetkezet olcsn termel s jt. gy tett, mintha nem tudn, hogy a kistermels csd, mert drgn termel, ha jt is. Ezrt van, hogy ma kzel 240.000 magngazdasg a buks szln ll, a szksges kormnyzati segtsget sem kapja meg, s az Eurpai Uni vezet gazdasgai pedig nem tmogatjk a versenytrsak kialakulst a legutbb csatlakozott tagllamokban, inkbb juttatsokat cseppentgetnek nekik, hogy a vgzetes kvetkezmnyekkel jr parazita letmdra ksztessk. Ebbl addnak olyan szveszejt jelensgek, hogy a sokezer kilomterrl hozott lelmiszer, paradicsom, fokhagyma, stb. olcsbb, mint a magyar. Ugyanakkor a minsge meg sem kzelti a magyart, s radsul tele van az egszsgre rtalmas vegyszerekkel. Ekzben a mg megmaradt, kivl minsg magyar termkeket Nyugatra exportljuk (akarom mondani, exportljk a multinacionlis vllalatok buss haszonnal), ahol szvesen fogadjk, s kereslet van irntuk. De az rtelmetlen, kiiktatand gazdasgi revansizmusra s a tke telhetetlensgre utalnak azok az ismert jelensgek is, hogy a kzmveket, a kzszolgltatsokat is privatizlni, kis vllalkozsokban akarjk mkdtetni. Az gy nevezett kiszervezs a tendencia, melynek keretben a minisztriumok klss cgeket szerzdtetnek a sajt feladataik elltsra, gy pl. a Honvdelmi minisztrium rz-vd trsasgot a sajt objektumai vdelmre, stb. Itt ma minden a feje tetejre llt. Mindezrt a legszigorbb szablyos elszmoltats teljesen trvnyes lenne, ha akadna olyan er, amely kpes ennek a megvalstsra.
Ne ltassuk ht magunkat. Tagadhatatlan, hogy a tksrendszernek ez a neoliberlis, mindent elnyom, gtlstalan, gyarmatost, globalista vltozata vitte, s viszi gazdasgi romlsba az orszgot, tette s teszi lehetv, hogy minden trvnyi felhatalmazs nlkl klfldnek kirustsk, privatizljk (magyarul: ellopjk) kzs javainkat, intzmnyestsk a korrupcit, egyszval a vadkapitalizmust. A szemnk eltt sztverte s sztveri a kzigazgatst, a kzoktatst, az egszsggyet, elterjesztette, s terjeszti a kbtszerezst, ajnrozta s ajnrozza a homoszexualitst s mindenfle termszetellenes mssgot, nyilvnos, egyre erteljesebb tmadsokat intzett s intz a keresztnysg ellen, testileg s erklcsileg lerontotta s lerontja a fiatalsgot, hogy ne legyen kpes az orszg, a nemzeti rdekek vdelmre, engedte s engedi a termszet tnkrettelt, s kptelennek bizonyult az llampolgrai biztonsgnak szavatolsra. Ez utbbinl maradva, emlkezznk csak r, hogy az elz rendszerben egyetlen rz-vd szolglat sem volt, mgis volt biztonsg; ma ellepik az let minden terlett (lttuk, mg llami intzmnyeket, minisztriumokat is k riznek), a legtbbszr fennhjzan s durvn viselkednek velnk szemben, s ppen az egyik okt kpezik annak, hogy llampolgri biztonsg nem ltezik. De az llampolgraink ltal eltartott s most egymst magyarellenessgre uszt kisebbsgek s mssgok is naponta alznak meg, tesznek tnkre, st lnek meg magyarokat, de sem a rendrsg, sem az igazsgszolgltats nem ll a helyzet magaslatn. Ez a rendszer csaldokat tesz utcra tlvz idejn, alultpllja a gyermekeket, akiknek az iskolban lelket mrgez hazugsgokat tant trtnelem gyannt, krhzi szfeket tesz ktelezv, mikzben egy egyszer vrvizsglatra is hnapos hatridket szab, az influenza-hisztrival slyos pnzeket juttat a kivltsgosak zsebbe, s gy lltja be, hogy mindez gy van rendjn. Eredmnynek lltja be (pedig ez az egyik legnagyobb bajunk), hogy a haznkban ma mg foly termels kb. 90 %-t mintegy kttucatnyi multinacionlis cg adja, de eltitkolja, hogy a behajtott ad ugyanilyen szzalkt a mg meglv magyar kis- s kzpzemek, valamint az llampolgrok fizetik be.
Emlkezznk r, Antall Jzsef egy szintesgi pillanatban kijelentette, hogy az adk – akkor mg csak – 70%-t a brbl s fizetsbl lk fizetik be, s ez a statisztikban is megjelent. Mindezt srgsen zroltk, s azta a KSH katonai zemknt mkdik; parancsra kszti a statisztikt. Ehhez jn mg a sokasod gyans gyek titkostsa, amit a napokban, jelek szerint ltalnos egyetrts mellett mg tovbb szigortottak, ami enyhn szlva nem megnyugtat, mert eleve megnehezti a bnsk kiltsba helyezett elszmoltatst. Teljes az elidegeneds; azok ell titkoldznak, akik az rdekeik kpviseletre vlasztottk ket! A rendszervlts rn tl teht a sajt becstelensgeik rt is a nppel, azokkal fizettetik meg, akiknek ahhoz semmi kze nem volt s ma sincs; akkor is kizrtk, s ma is kizrjk ket a valamennyinket rint dntsekbl, a nemzetellenes bnket elkvetket pedig mentik. Az gy kialakult rendszer sszessgben vve teht mg annl is kevsb bizonyult alkalmasnak a nemzeti rdekeink s rtkeink vdelmre, mint az elz rendszer. Kornai Jnostl olvastam egy idzetet, mely szerint egy hazai felmrsben megkrdeztk a lakossgot, egyetrt-e Churchill lltsval, hogy „a kapitalizmus nem tkletes, de a ltez rendszerek kzl az emberek lete mgis ott a legjobb”. Az llsponthoz 1992-ben a megkrdezettnek mindssze 31 szzalka csatlakozott. A cscspont 1998-ban volt, amikor az arny megntt 36 szzalkra, azta egyre kisebb lett, s 2007-ben 25 szzalkra cskkent. A tendencia egyrtelm. De, ismtlem, rtsk jl a tnyeket: mindez nem az elz rendszer vdelme, hanem a jelenlegi minden tekintetben deformldott rendszer brlata.
De vajon kik azok, akik vllaljk ezt a dicstelen szerepet, holott npnk s orszgunk szolglatra eskdtek fel? Azok, akik szinte dicsekven ismerik el, st terjesztik is a hrkzl eszkzkben, hogy kormnyzs helyett lopnak, csalnak, hazudnak, a demokrcia helyett a diktatra fel tartanak, a Nemzetkzi Valutaalap, a Vilgbank, azaz a tke ignyeinek elbe menve, nemzetietlen s npirt politikt folytatnak. Lttuk, mindezt lczsul eleinte szocilis piacgazdasgnak, ksbb reformnak neveztk, de mra mr mindkettt elfelejtettk. Rluk akaratlanul is Nietzsche elreltsa csapdik az esznkbe: „Kzel a legmegvetendbb emberek ideje: Azok, akik mr meg sem tudjk vetni magukat, a nyzsg s mocskos fajtj emberek”. S valban, az j rendben a rgi rendszerben alakoskod olyan emberek lehettek miniszterek, st mg miniszterelnkk is, akik bizonytottan trvnytelen ton jutottak vagyonhoz s hatalomhoz, s akik ellen nem is egy per folyt, amelyeket azonban hagytak elvlni, vagy elnzek voltak velk szemben, mikzben az elkeseredett kdobl fiatalokat szinte statrilis eljrssal tltk el. Tlk nem is vrhatunk mst. k a kirusts, az eladsods hvei, a feketejnosok, akik mr a szocializmusban meghirdettk, hogy rdemes eladsodni, "mert a hitelez vigyz az ads egszsgre". Sokan akkor is tudtuk, de mra mindenki tudja, tbbek kztt ez az akkori vezets ltal fel nem ismert hazugsg sodorta nemzetnket a tnk szlre. De naponta a sajt brn tapasztalhatja mindenki, ezrt vssk vgre kitrlhetetlenl az agyunkba: a hitelezt semmi ms nem rdekli – a legkevsb az ads egszsge – csak a profit. Ezrt van, hogy idestova hrom vtizede, azaz a trsadalmi rendszertl fggetlenl, egyebet sem hallunk, mint azt a hazugsgot, hogy "tbbet fogyasztottunk, mint amennyit megtermeltnk", emiatt megszortsokra van szksg, de ettl majd jobb lesz.
Ezzel szemben egyre rosszabb lett, s nincs is kormnyzati trekvs a kilbals beindtsra. Az egy keresre jut relbr ma alacsonyabb, mint harminc vvel ezeltt volt, az adssgunk viszont szzmillird dollrral magasabb, radsul eltnt krlbell ktszzmillird dollrnyi kzvagyon! Teht mg a Kdr-rendszer utols idszakban kialakult gtlstalan szk kis szocialista-neoliberlis rteg (amely ms szavakkal is jl meghatrozhat lenne), a kisiklatott rendszervlts lczott motorja, kisajttotta a hatalmat, nemzetellenes politikt folytat, s kiszolgltatja, kirustja orszgunk, nemzetnk anyagi s erklcsi rdekeit, rtkeit. Egyik vezralakjuk Gyurcsny Ferenc, aki az ismert kros tevkenysgn tl mind hazai, mind nemzetkzi frumokon nemegyszer leantiszemitzta a magyar npet. Azon nem csodlkozunk, hogy az MSZP vele egy hron pendl elitje mgis mell ll, de megdbbent, hogy akadnak ms vdelmezi is. Csernok Attila, aki a "168 rban" llamfrfinak titullta, a magnkiadsban megjelentetett "A valsg erejvel" cm knyvt – amelyben, s a "Komromi pontonhd" cm els ktetben, megkrdjelezi a magyar trtnelem szinte minden pozitv esemnyt – azzal fejezi be, hogy "Magyarorszg nem rdemelte meg Gyurcsny Ferencet"! Rangon aluli lenne ilyen vakbuzg radozssal vitatkozni. Eszembe jut azonban rla Aczl Gyrgynek (aki a nagyon hasonl hangzs "Eszmnk erejvel" cmmel rt knyvet) egy nyilvnos beszlgetsen kifejtett vlemnye, miszerint a magyar kultrban ltezik Dry Tibor alkotmvszete, s azon bell a magyar irodalom. Ez az igazi szlssg. Az ilyen elfogultsgokkal nincs is mit kezdeni, hiszen szerzik olyan egyszer szellemi mveletre sem kpesek, hogy helyesen fogjk fel a rsz s az egsz viszonyt. (Ezt a tmakrt is ki lehetne fejteni ms szavakkal).
Vgl, nem lenne teljes a kp, ha nem emlkeztetnnk r magunkat, s mindenkit, hogy ezt a szocialista-neoliberlis elitet is jrszt Nyugatnak "ksznhetjk". A rendszervltst kveten ugyanis Nyugat nem a termszetes szvetsgesnek szmt jobboldalt segtette hatalomra, hanem a korbbi ellensgt, a baloldalrl hozz tllkat. Jobban bzott az rulkban, tudvn, hogy knnyebben kzben s fken tudja tartani ket. A maga szempontjbl igaza is volt. Ez a legtkletesebb trtnelmi plda arra, hogy a tke politikjban nincs bartsg, nincsenek elvek, csak rdek.
Ma teht a nemzetkzi tke a mindenhat, holott – taln nem rt erre sem emlkeztetni – az emberisg trtnete folyamn nem is mindig ltezett tke. Az ember, az lete megknnytsre kigondolta a pnzt, amely mkdtt is mindaddig, amg egyesek kizrlagos hatalmukba nem kaparintottk a kibocstst, s fedezet nlkli tkv nem manipulltk. Nlunk ma ezeknek a kpviseli vannak hatalmon, s – egyb alantas indttatsoktl is ftve – vvjk hborjukat a nemzet ellen, ahogy Jelenczki Istvn azonos cm filmje cfolhatatlanul bizonytja. De a lnyegre mutat r Molnr Tams, USA-ban l magyar filozfus napjainkra vonatkoz megllaptsa is: "A pnz minden dolog mozgatrugja lett. Az sszeharcsolt anyagi 'jlt' az ncl pnzcsinlsra s pnzforgsra pl, az anyagi dolgok megszerzsre, az lsgos s felfokozott szksgletek beszerzsre s kielgtsre koncentrl. A pnz hajszolsa vlik az let egyetlen sznalmas cljv. Az let egy rk bevsrls aktusv silnyult, ahol a vglnyeket mr csak br, ad, jutalom, juttats formjban irnytjk, mikzben maga a munka is elvesztette egyedisgt, mvszi lmnyt, hitelessgt s hivatstudatt. … A pnz, a haszon, a kamat lesz a vilg dicssge s cscspontja, ahol az letfenntarts eszkzei flbe kerekednek magnak az letnek." Mindezen bell jellemz, hogy elssorban a ktkezi munksokat alzzk meg; a banktisztviselk mindig ksbb kerlnek sorra, ha sorra kerlnek egyltaln. Hiszen ltjuk, vlsg idejn elszr a munksokat bocstjk el, akik nemhogy vgkielgtst, de mg a sajt fizetsket sem kapjk meg. Mivel azonban a tke egyetlen clja a haszon, ehhez pedig msokat minden lehetsges mdon ki kell zskmnyolni, ami viszont az elnyomorodsukkal jr, ezzel a sajt srjt ssa, hiszen bellk, a munkjuk kizskmnyolsbl l; de az egsz pnzgyi rendszer tovbbra is ugyanazon szablyok szerint mkdik, mint a vlsg eltt, gy csakis jabb vlsghoz vezethet, ms szval szntelenl jraszli "a kommunizmus veszlyt". Ezrt a globalizmus kapitalizmusa a vlsgbl sohasem lbal ki, akkor sem, ha annak egy-egy adott pillanatban nem ltszanak olyan nyilvnval jelei, mint a kzelmltban. Csak helyi s tneti gygymdot tud alkalmazni, nmagt kptelen radiklisan megreformlni (Ez az un. szocializmusnak sem sikerlt, br ppen a magyar gyakorlat, taln nem is teljesen eredmnytelenl, legalbb megprblt elindulni ezen az ton), legfeljebb bizonyos krlmnyek szerencss egybeesse folytn, s idszakonknt, egyes orszgoknak a vilgfolyamatoktl val viszonylagos elszigeteldsnek ksznheten, stabilizldik. Azt is el kell ismerni, teht, hogy br a trsadalmi lnyege azonos, de a kapitalizmusnak tbbfle modellje lehet; mg azt is mondhatnnk, annyi, ahny tksorszg, s lttunk mr pldt arra is, hogy tmenetileg tnyleg teremthet jlti trsadalmat (Svjc, Svdorszg, a volt NSZK).
A magyarorszgi kapitalizmus azonban ettl messze ll. Nincs is ezen mit csodlkozni. Az emltett "elit" erk az esetleges reformokat kivitelezhet llamot is kisajttottk; csak a sajt szk kis csoportjuk, s rajtuk keresztl a nemzetkzi nagytke rdekeit vdik. Hirdetik, hogy az llam korltozza s torztja a piacot, de egyre inkbb az bizonyosodik be, hogy ez fordtva igaz. A legyengtett nemzeti llam ellenrzse all kiszabadult tke mindenhol s mindig egyforma; azon tl, hogy csakis az rtktbblet rdekli, a msik f jellemzje, hogy nincs nemzetisge. Br ez is minden ktsget kizran gy van, azrt ne feledjk, hogy a tulajdonosaiknak bizony van nemzetisge! Sokan jogosan brljk ht a nemzetkzi zsid nagytkt, mert a profit utni kmletlen hajszjban egyben az embersg s az emberisg fl emeli a tulajdonosaik zsidsgt is. De ettl a zsid np nem lesz sem gazdagabb, sem tiszteltebb. Csak a nemzetisg nlkli tke hzik. Az Eurpai Uni gyakorlata is azt ersti meg, hogy a gyarmatost, globalista vadkapitalizmus sohasem volt, s nem is vlhat az rtkek vilgv, mert a termszetnl fogva csak az rdekek, a haszon vilga tud lenni. Ezrt jelenti minden nemzeti hallt; a nemzetgazdasgt, a nemzeti kultrt s vgs soron a nemzett. Magyarorszgon ma ennek okn tartunk itt, no meg azrt, mert a szocialista-neoliberlis elit pldamutat, de tlnk elidegenl kis Eurpt szeretne teremteni Magyarorszgon, ahelyett, hogy pldamutat magyar Magyarorszgot teremtene Eurpban. (Andor Lszl most kinevezett magyar biztos egyik els nyilatkozatban azonnal kzlte, hogy nem a kormnyt fogja kpviselni, hanem az unis politikt rvnyesti, akr a kormnnyal szemben is!) A politikai irnyt a rendszervlts ta is rossz irnyba mutat.
Mindennek orszgunkban immr trtnelmi folyamatossgot kpvisel sajtosan szlssges megnyilvnulsai is vannak. Ezt pldzza, hogy az Orszggyls utols munkanapjn az MSZP, az SZDSZ, s a hozzjuk csatlakoz mai MDF ismtelten kimutatta a foga fehrjt, ltvnyosan s egyrtelmen leleplezte nmagt. Megszavaztk a jogilag megfoghatatlan s rtelmezhetetlen holokauszt-tagadst hrom v brtnnel bntet BTK-t mdost javaslatot, s a kztrsasgi elnk – Igencsak kellemetlen meglepets! – egy okszertlen magyarzkods kzzttele mellett, al is rta. (Pedig ilyen trvny mg az EU 27 tagllama kzl is csak htben ltezik. Spanyolorszgban 2007-ben eltrltk. Az USA-ban nincs is.) Nekik nem a krlttnk, vagy Eurpa tvolabbi rszein, st az orszgon bell is eluralkodott magyarellenessg elleni harc a fontos, hanem egy idegen orszg, Izrael tlhaladott mltbeli problmja, amelynek lland felmelegtsvel gy Izrael, mint a klnbz orszgokban l zsid diaszpra jabb s jabb anyagi s egyb elnyket akar kicsikarni a vilg minl tbb orszgtl. Azaz, ennek a mltbafordulsnak is jvbeli anyagi cljai vannak. Magyar szempontbl az gvilgon semmi rtelme. Hacsak az nem, hogy a szocialista-neoliberlis kpviselk ismt bizonytottk, hogy nem a magyar npet, nem az orszgunk rdekeit kpviselik a magyar Orszggylsben, de ezt enlkl is rgen tudjuk. Nekik nemcsak nem fjnak Magyarorszg sebei, hanem mg jabbakat is ejtenek rajta. Ugyanis mskor sem lttuk egyetlen jelt sem annak, hogy egyltaln "szrevettk" volna az emltett tombol magyarellenessget, a npirtst, st, ami fleg az SZDSZ-t illeti, mintha k lennnek ennek a baljs trekvsnek az lharcosai. Nem egyszeri jelensgrl van sz. Sorozatban kzlik, hogy semmi olyanra nem jut pnz, ami a lakossg helyzett javtan. Mgis 2007. november 27-n Hiller Istvn a holokauszt miatt – amihez a csendben hallra tlt, s a mg letben maradott magyaroknak semmi, de semmi kzk – jabb 21 milli dollros tmogatst nyjtott a Magyarorszgi Zsid Hitkzsgek Szvetsgnek (Mazsihisz). A magyar npnek – de szinte akrmely ms npet is emlthetnnk – ki s mikor fog krtrtst nyjtani a trtnelmi szenvedseirt, amelyek nem sorolhatk htrbb ms npeknl? Ez v janurjban pedig a kormny a trtnelmi egyhzak megrtst krte ahhoz, hogy a szerzdses finanszrozsukat pnzhiny miatt nem tudja teljesteni, de ugyanakkor a Mazsihisznek – amely mg csak nem is egyhz! – jabb ktszzmilli forintot juttatott megllapodson fell. Az ilyenfajta indokolatlan rszrehajls csak jabb s jabb alaptalan kvetelseknek nyit utat. Chicagban kilencvent zsid tll utd nemrg azzal a megbotrnkoztat kvetelssel llt el, hogy a MV fizessen nekik fejenknt tizennyolc s flmillird forint (!) krtrtst, mert eldeiket magyar vagonokban szlltottk a nmet koncentrcis tborokba. A morbidsgig merszked szgyentelensg s telhetetlensg nem ismer hatrt. Ha a bks, jobb s szebb kzs jv rdekben valaminek egyszer s mindenkorra vget kell vetni ebben az orszgban – de a vilgban is – akkor az ilyen jogtalan, zlstelen kivtelezs az. Csak remlhetjk, hogy a Fidesz-KDNP-kormny a magyar mltsg szempontjbl kezeli ezt a krdst is, felszmolja ezt az alantas anyagi rdekeket is kvet szellemi terrorizmust. Ugyanis a legnagyobb trgyilagossg mellett is csak azt szgezhetjk le, hogy az emltett gyek szerepli nincsenek a jzan eszknl: k maguk kzsen – akik adjk, s akik kapjk a jogtalan elnyket – provokljk ki a jogos antiszemitizmust. Ne rknydjenek meg a holokauszt-trvnyhozk, van ilyen is, s ppen k maguk dolgoznak az erstsn – mg az is lehet, hogy tudatosan, manipulcis clokkal – s aztn panaszkodnak miatta azokra, akiknek az gvilgon semmi kzk az egszhez, st mg arra is trvnyt akarnak hozni, hogy szv se tehessk.
E trvnymdosts egybknt eleve jogi kptelensg, hiszen meg sem fogalmazza a sajt trgyt, azaz, hogy mi a holokauszt, vagy mit kell annak tekinteni; ezzel jogi rtelemben, kzvetve s kzvetlenl is, maga a trvnymdosts tagadja a holokausztot. Vagy gy kpzelik, hogy majd minden elre gondosan kivlasztott tlkez a sajt elfogultsga foknak megfelelen eldntheti, hogy mit tekint holokauszt-tagadsnak, s tetszs szerint bntethet? Ez maga az orwelli llatfarm vilga, ha nem rosszabb. E trvnymdosts brmilyen gyakorlati alkalmazsa teht csakis s teljesen mrtkben nknyes, azaz trvnytelen lehet, mint ahogy maga az indttatsa is tekintlyuralmi s hatalmaskod meggondolsokbl fogant. Radsul trgytalan is, hiszen a holokausztot nlunk nem tagadjk; egyes trtnelmi tnyekrl s adatokrl pedig mirt ne lehetne vitatkozni? A politikai nzetek kirekesztsnek trvnyestse eleve emberek ellen irnyul, hiszen a nzetek nmagukban nem lteznek, emberek kpviselik ket. De a leglnyegesebb, amit joggal ellenez mindenki, hogy az izraeliek s a zsid diaszprk msok terhre tbb mint flvszzad mltn is tovbbi anyagi elnyket kvetelnek a holokausztrt, s ezzel ppen nmaguk alacsonytjk le ktes anyagi szintre. Ennl jobban nem is lehetne tagadni a holokausztot. A kptelensgeknek e sorozata mindennl beszdesebben mutatja, hogy itt nem az ldozatok irnti tiszteletrl, mg csak nem is politikai krdsrl, hanem kicsinyes, anyagi rdekeket kvet, s adott esetben egyben magyarellenes gyeskedsrl van sz, amit, s e trekvseket brmilyen mdon prtolkat, a legkemnyebben eltlhetnk s remlhetleg felelssgre is vonhatunk.
Senki nem akarja msok trtnelmi bneit mentegetni, vagy egy msik np szenvedseit tagadni, de sajtunkk se tegyk egyiket sem, mg szavakban sem, nemhogy a magyarsgot megalz trvny formjban! Aki nem gy gondolkodik, azokat ne vlasszuk meg az rdekeink kpviseletre, hanem tvoltsuk el a bizalmunkbl szrmaz hatalomtl minl messzebbre. Ez nemcsak elvitathatatlan jogunk, hanem megkerlhetetlen s elodzhatatlan ktelessgnk.
A magyarsg megmaradsnak biztostsa miatti knyszerhelyzetben mostantl neknk is jobban meg kell nzni, hogy ki kicsoda, szakmailag mit tud, s mire kpes. k is alaposan megnzik, hogy kit fogadnak be maguk kz. Ezrt ne vegye ezt senki semmifle anti- izmusnak, mert nem az, de minden dntsi lehetsgtl messze kell tartani azokat, akik Magyarorszgon a magyarsg, s ezzel az embersg fl emelik a kisebbsgi, mivoltukat, vagy a mssgukat, s mindent, ami nem termszetes, mindenkit, aki nem magyar. Sem a trtnelmi mltra, sem a szrmazsra hivatkozva nem szabad eljogokat kvetelni, vagy nyjtani; csak akkor lesz trsadalmi bke, ha a jogait s a ktelezettsgeit tekintve mindenki egyenjog llampolgr, idertve azokat is, akik nem magyarok, illetve nem magyarnak, vagy nem csak magyarnak tartjk magukat. Azt azonban nekik is sz nlkl tudomsul kell vennik, s alkalmazkodniuk kell hozz, hogy magyar Magyarorszgon lnek. Ne kerlhessenek eltrbe azok, akik gtlstalanul csak a sajt, vagy egy szk kis csoport boldogulst keresik. s ebben se lsson senki semmifle diszkrimincit, mert valjban az egyn is – minden egyn! – csak akkor boldogulhat, ha az orszg boldogul. A mindenkori kormnynak pedig azt kell tudomsul vennie, hogy aki az ilyen s hasonl vrlzt igazsgtalansgok ellen tiltakozik, az nem szlssges, nem antiszemita, nem nacionalista, hanem magyar hazafi. Azok ellen kell trvnyt hozni, akik ezekkel az elvekkel szembehelyezkednek.
Neknk az orszgunk feltteleinek, npnk, nemzetnk rdekeinek megfelel ton, nevezzk magyar tnak, kell haladnunk, s ezen bell azt kell elrnnk, hogy a tke, az zlet maradjon a piacon – br ppen a mostani vlsg sorn tapasztaltuk, s a kvetkezmnyeit mg ma is nygjk, hogy ott is megbukott – de semmikppen ne engedjk behatolni az oktatsgybe, az egszsggybe, sem a szellemi s a kulturlis terletre. Els lpsknt ppen a szellemi (s testi) rombolst kell meglltani, az elbizonytalantott trsadalmat a helyes vgnyra lltani, ami – persze – nem jelentheti azt, hogy a gazdasgival vrni lehet.
Rendet, magyar rendet kell teremtennk, mert nlkle a pusztuls vr rnk. Gtat kell vetni a kvlrl rkez s a bellrl fakad, de azonos irnyba mutat bajoknak. Mindent tlltnk, jelenlegi problminkat is tl fogjuk lni, csak azt nem, ha az nfelads tjn haladunk. S mert erre az tra mr-mr rknyszertettek bennnket, a mostantl remlhetleg kedvezbb vl helyzetben, senki ne adja fel a harcot, mert azzal nemcsak nmagt temeti, hanem a nemzetet is. A neoliberlis globalista pnzgyi rendszer vilgmret sszeomlsa, a vilgmret korszakvlts kzeledse, lehetsget knl r, hogy most ne csak egyszer kormnyvltsra kerljn sor, hanem a np fokozatosan a kezbe vehesse a sajt sorsnak irnytst. Ez politikai harc krdse, de a magyarsg fennmaradsrt trsadalmi rendszertl fggetlenl kzdeni kell, s e harcot nem idszakosan, hanem folyamatosan, szntelenl kell vvnunk itthon is, a vilgban is. A magyar rtelmisgnek vgre e harc lre kell llnia, s gyzedelmesen vgig kell vinnie. Ehhez elengedhetetlen, de most mr nem elegend egyszeri, akr elgg nem is igazn mltathat btor s j kezdemnyezseket tenni (Csori Sndor: Mrciusi Charta, Csurka Istvn: A kilbals programja), hanem folyamatos s szleskren egyeztetett, a civil szervezetekre is tmaszkod politikai akcikra van szksg. Ez az llam sem gondoskodik rlunk, sem pedig a nemzetnkrl, ezrt mg inkbb felelsek vagyunk nmagunkrt s a nemzetnkrt.
Az j kormnynak pedig, amely azt gri, hogy "a nemzeti gyek kormnya" lesz, minden tmogatst meg kell adnunk, st ellegeznnk az ilyen irny vilgos trekvseihez, de a kormnynak ezt a legels lpseivel vissza is kell igazolnia. Ha nem ez trtnik, hanem tovbbra is a politikai csatrozs, a slyos problmk megoldsa helyett a prtpolitikai taktikzs folytatdik, a kormny s a np nem tall egymsra. Ahhoz, hogy ne ez trtnjen mindenekeltt a kormnynak kell, tudatban lennie, hogy a neki van szksge a npre (hiszen lttuk, olyan rendkvli helyzetben lesz, mint taln kevs ms kormny), nem a npnek a kormnyra, s hogy a kormnyzs nem uralkods, hanem a np, az orszg ntudatos s egyben alzatos szolglata.
Mindazoknak pedig, akik a kapitalizmust akartk s akarjk, egy zokszavuk nem lehet a magyarorszgi vadkapitalizmusra. Mint kapitalizmust nem brlhatjk, hiszen, az elbbiekben lttuk, e mivoltban tkletesen mkdik, a sajt lnyegt adja minden egyes vonatozsban. A nemzet, az orszg, az egyn kiszolgltatottsga ma sokkal nagyobb, a mozgstere pedig sokkal kisebb, mint az elz trtnelmi korszakban. A rendszer nem kpes, politikai akarata nincs r, hogy megoldja a np problmit. A mlt rendszerben emberarc szocializmusrl, meg egyenl eslyekrl beszltek, s taln trekedtek is r, de egyik sem valsult meg. Emberarc kapitalizmusrl azonban mg csak nem is hallunk, st a jelek szerint – ha hallgatlagosan is, de – a kapitalizmus vllalja az embertelen arct, s kifejezetten az egyenltelen eslyeken alapul. Most azonban mindezzel egytt kell lnnk. Ezrt rthet, hogy nmagban ez a tny, s e tny lttn tett vitathatatlan megllaptsok, a levonhat sajnlatos kvetkeztetsek fjdalmat okoznak azoknak, akik a rendszervltssal szintn jobbat akartak orszgunknak, nemzetnknek. De gy nekik, mint azoknak, akik eltrik a vadkapitalizmust, vagy azoknak, akik felltek a jl hangz hazug greteknek, s most mindenezek lttn fanyalognak, vagy kpmutatan nosztalgiznak, joggal vlaszolhatnnk a sajt krdskkel: Mit akarsz? Kapitalizmus van!
Csakhogy ezzel mi sem mennnk semmire! Ezrt nem tesszk, s ne is tegyk. Inkbb azt mondjuk, mindenekeltt embernek kell lennnk, s maradnunk, ezrt a jelenlegi trsadalmi rendszer irnti elktelezettsgnktl, avagy szembenllsunktl fggetlenl, a kormnyzati szempontbl most kedveznek tn helyzetben fogjunk ssze, s egytt tegynk a valamennyink rdekben ll vltozsokrt, segtsk el, hogy orszgunk vgre rtrhessen a senki ellen nem irnyul magyar tra!
St Gbor
nyugalmazott nagykvet
(Havi Magyar Frum, 2010. prilis.)
A goj
A goj a harmincas vek kzepn szletett egy neves-nemes nagykun vrosban, a Hortobgy szln, s itt is nevelkedett. Mindig magyarnak tartotta magt. lmban sem gondolta, s vtizedeken t mg csak nem is sejtette, hogy a magyarsga okn egyben valaki ms is. Lehetett volna brmely ms esemny, de trtnelmi vletlenknt a kubai forradalom segtette hozz, hogy megtudja: mrpedig goj is. – Mrmint a nem-gojok szemben.
De – nagykunul szlva – Ne vgjunk a dgok elibe. Mennynk csak szpen sorjba!
A msodik vilghbor befejezdsekor tudta meg azt is, hogy munkscsaldban szletett, mivel az desapja cipszsegd volt. Egybknt maga is csak azz vlhatott volna, vagy legfeljebb cipszmesterr, ha az akkor szletett j rendszer egy-kt vig nem adja igaz nmagt, s npi kderknt nem emeli ki. A megksve tudatosult munks szrmazst csendes bszkesggel elfogadta, mert abban a vrosban, gy az szemben is, a munks a dolgoz embert jelentette, s e tekintetben nem is klnbztette meg a munkst a paraszttl, vagy az rtelmisgitl. Inkbb rezte, mintsem tudta, az a fontos, hogy mindenki becsletesen dolgozzon a maga munkakrben. s az emberek akkor mg ezt is tettk. Boldogultak is. A csaldjban mindenkinek a tiszteletre tantottk, semmifle megklnbzetst nem neveltek bel. A goj szt nemcsak nem ismertk, hanem letkben nem is hallottk.
A csald igen szerny krlmnyek kztt lt, de ldoztak – sz szerint ldozni knyszerltek – az iskolztatsra. Nem tanult rosszul, s mr az elemi iskolban sztnsen fel-felfigyelt r, hogy a felnttek idnknt valamifle rejtlyes politikrl beszlgetnek. Kvncsisgbl egyszer ki is vette a knyvtrbl Sztlin "A leninizmus krdsei" cm – ma mr tudja, hogy szndkosan leegyszerstett politikai nyelvezeten megrt – knyvt, mgis alig rtett meg valamit is belle. Csak az maradt meg benne, hogy van egy msik vilg is, mint amiben a kzelmltig lt. Vak tapogatdzs volt ez, de llandan ott lappangott benne s krltte. Azt sejtette, hogy az ttrsg valamilyen mdon mr politika, de inkbb szrakozst, gyermeki bartkozst, sszefogst ltott benne. Szthzsrl ott s akkor sz sem volt. Aztn jtt a nagyhr reformtus nagykun gimnzium nemzetkzileg elismert nyelvsz igazgatjval, Gal Laci bcsival s kivl, orszgosan ismert tanraival. Rgi vgs, de a korral haladni akar tszakosodott – angolr | |
|
|
 |
Cikkek |
|
Cikkek : Baljs jelek a nemzetkzi jog gyakorlatban |
Baljs jelek a nemzetkzi jog gyakorlatban
2007.04.17. 22:03
Arany Jnos les megltsnak idzse mellett sz esik a hazai "joggyakorlatrl" is.
Arany Jnos: Civilizci
Ezeltt a hborban
Nem kvettek semmi elvet,
Az ersebb a gyengtl
Amit elvehetett, elvett.
Most nem gy van.
A vilgot rtekezlet igazgatja:
S az ersebb ha mi csnyt tesz,
sszel s - helybehagyja.
Baljs fejlemnyek a nemzetkzi jog gyakorlatban
A szuvern llamok, mint a nemzetkzi jog alanyai, a nemzetkzi jogot a vilgpolitikai gyakorlatukban nmaguk alaktjk, kodifikljk, majd alkalmazzk, illetve figyelmen kvl hagyjk, vagy megsrtik. A nemzetkzi jog mai gyakorlatt teht az idszer konkrt politikai esemnyek kapcsn clszer vizsglnunk.
A hideghbor vge elmletileg lehetsget teremtett r, hogy a nemzetkzi jogban j, akr trtnelmi korszak kezddjn. A bks egyms mellett ls politikja ugyanis a ktplus vilg eregyenslyn alapult, s az uralkod tendencia a nemzetkzi jog lass, ellentmondsos, de mgis az egyetemessg irnyba mutat fejldse volt, ami pozitven hatott vissza a nemzetkzi helyzet alakulsra. Br sok krdsben eltr rtelmezs uralkodott, a msik plus hallgatlagosan, vagy knyszeren, de elfogadta az eltr, vagy akr ellenttes llspontot, tltette magt a jogi kollzikon. E gyakorlat teht eleve lehetetlenn tette ugyan a sz szoros rtelemben vett egyetemes nemzetkzi jogrend kialakulst, mgis biztostott egy bizonyos stabilitst, fejldst s jogorvoslati frumokat (Az ENSZ s ms nemzetkzi szervezetek), valamint lehetsget nyjtott kt- s tbboldal kompromisszumokra, trgyalsos megllapodsokra. A hideghbor vge, az egyplus vilg kialakulsa, azt a remnyt keltette, hogy a nemzetkzi jog rvnyeslse hatkonyabb vlik, vilgszerte eltrbe kerl az emberi jogok vdelme, s olyan nemzetkzi jogrendszer alakul ki, amely mindenhol hathats vdelmet nyjt a hatalom visszalseivel, az emberisgellenes s a hbors bnk elkvetivel szemben. E vrakozssal gyors temben jelentek meg az eseti, fleg az ENSZ BT ltal ltrehozott nemzetkzi brsgok, a boszniai, ruandai, sierra-leonei, kelet-timori npirts s ms bnk kivizsglsra, megbntetsre. Ezek lland jelleg helyettestst clozta e folyamat cscspontja, a Nemzetkzi Bntetbrsg ltrehozsa.
Kiket bntet a Nemzetkzi Bntetbrsg?
A Nemzetkzi Bntetbrsg (NBB) 1998-ban a Rmai Alapokmnya elfogadsval jtt ltre, 2002-ben indult be a joggyakorlata. A tagllamai elismerik az NBB joghatsgt, amely nem korltozdik egyetlen esetre, vagy orszgra, hanem univerzlis ignnyel lp fel. A NBB egyetemessgnek azt kellene jelentenie, hogy igazsgosan s egyenlen bnik minden llam polgraival, azonos jogokat biztost nekik, s egyenl felttelek kztt menti fel, vagy tli el, s bnteti ket. Az NBB joghatsga a legslyosabb bntettekre terjed ki: a npirts, az emberisg elleni s a hbors bntettek, valamint az agresszi bntette. A brsg joghatsga csak az Alapokmny hatlybalpse, azaz 2002. jlius 1. utn elkvetett bntettekre terjed ki, s akkor rendelkezik illetkessggel, ha az llam, amelynek a bntett elkvetsvel vdolt szemly az llampolgra, vagy amelynek terletn a krdses cselekmny trtnt, tagja az NBB-nek, vagy ha az ENSZ Biztonsgi Tancsa az NBB fgysze el utalja az esetet. Az NBB egyttmkdsi megllapodst rt al az Eurpai Unival, amelyben ugyancsak a multilateralizmusra helyezik a hangslyt.
A nemzetkzi jog egyetemess vlsba vetett remnyt azonban eleve lekorltozta, hogy az NBB mgtt ltszlag nincs llami erszakszervezet, tovbb hogy egyrtelmen a nyugati nagyhatalmak rdekeinek a szolglatban jtt ltre, gy sok esetben elssorban ezek "normitl" eltr eseteket sjtja szankcikkal, s inkbb a jelensgeket, a kvetkezmnyeket bnteti, nem az okokat s az okozkat. Mivel vals szuvern "vilgllam", mint a nemzetkzi jog alanya, valban nem ltezik, a nemzetkzi bntetjog gyakorlatilag al van rendelve a mindenkori nemzetkzi hatalmi viszonyoknak, s azok termszetnek megfelelen a nyugati nagyhatalmak jtknak, eleve bele vannak ptve az egyenltlensg, az igazsgtalansg elemei. Ennek kvetkeztben fleg azoknak a bncselekmnyeknek szenteli tevkenysgt, amelyeket a "haramia-, vagy terrorista llamoknak" kinevezett, illetve a kis orszgok kvetnek el, akkor is, ha nem is ratifikltk a Rmai Alapokmnyt. Eurpban elssorban Nmetorszg az NBB felttlen hve. Nmetorszg (s nhny ms llam) bntetjogi trvnye bnteti is a Rmai Alapokmnyban megfogalmazott vtsgeket, s normjv teszi az egyetemes, vagy a globlis vilgjog elvt, teht ezen orszgok gyszsgei elvben az egsz vilgon ldzhetik a nemzetkzi jog megsrtit, gy – ha akarnk – az Irakban hbors bnket elkvet amerikai, angol politikusokat, katonkat is. A nemzetkzi bntetjog mgtt vgl is van teht valamifle llamhatalom (ha nem is "vilgllami"), amelyen keresztl rvnyesl a nemzetkzi erszak-monoplium. Az a krlmny viszont mg inkbb ellehetetlenti az NBB-t, hogy az egyplusv vlt vilgban az USA, abban a tudatban ringatva magt, hogy az egyedli szuperhatalom, szinte kizrlag az erre tmaszkodik az rdekei rvnyestsben, kifejezetten akadlynak tekinti mg a kapitalista "normk" szerint rtelmezett nemzetkzi jogot s annak intzmnyeit is. A remnyt teht megtorpedzta az USA, esetenknt ms llamok, szembefordulsa az NBB-vel. Ebbl a szempontbl nzve, a helyzet rosszabb vlt, mint a ktplus vilgban volt: a nemzetkzi jog s az egyetemes rvnyestsre ltrehozott szervezetek egyoldalan, teht mg inkbb ki vannak tve a vilgpolitikai jtknak, fknt egyetlen nagyhatalom knynek-kedvnek.
Az USA kslekeds nlkl ultimtumot is intzett a NBB rmai alapokmnyt alr 139 llamhoz, hogy kssenek vele ktoldal egyezmnyt, amely megtiltja, hogy kiadhassk az NBB-nek az USA polgrait; az ezt megtagad mintegy flszz orszgtl pedig megvonta a katonai s egyb segtsget. A nagyhatalmak erflnye teht jogalkot szerepet kap: a hbors bnket elkvet amerikai, angol, vagy izraeli politikusokat, katonkat nem lehet sem a hgai, sem a NBB el lltani, de mg a nemzeti brsgaik eltt sem lehet a trvny teljes szigorval eltlni ket.
A krdst ms oldalrl megkzeltve, a jogi fonksgot jl pldzza, hogy Szaddam Husszeint nem adtk t a Nemzetkzi Brsgnak, hanem az USA nyomsra iraki brsg, iraki trvnyek szerint vonja felelssgre. Ez ugyanis lehetv teszi, hogy a brk ne legyenek azonosthatak, a kihallgatsok titokban trtnjenek, a bizony-tkokkal szemben tmasztott kvetelmnyek ne legyenek szigorak, netn vallsi-trzsi kritriumok rvnyeslhessenek, fizikai knyszer is alkalmazsra kerljn, s a vdlott s trsai ne vlaszthassk meg szabadon a vdgyvdjeiket. Vajon mirt vlasztotta az USA a ltvnyos nemzetkzi helyett a "nemzeti" megoldst, ami csak tovbbi ktelyeket tmaszt az iraki "kldetst" illeten? Egyszeren azrt, amire utaltunk: nem ismeri el a nemzetkzi brsgok illetkessgt, ktsge vonja a jogukat arra, hogy amerikai llampolgrokat, vagy akr az USA ellenfeleit vd al helyezzk. Azt is el akarta kerlni, hogy fggetlen nemzetkzi brkkal kerljn szembe, s hogy nemzetkzi jog akadlyozza a hallbntets kiszabatsban. gy azonban sietnie kell, mivel Szaddam 68 ves s az iraki trvnyek nem teszik lehetv 70 vesnl idsebbek kivgzst. Ezrt mris olyan trvnyt hozatott az iraki bbkormnnyal, hogy az utols fellebbezsre hozott dntst kveten 30 nappal az tletet vgre kell hajtani. A Szaddam ellen ebben a formban foly brsgi eljrs az nmagt egyedlinek, mindenhatnak vl szuperhatalom nknyes unilateralizmusnak megnyilvnulsa.
Szlobodn Milosevics szerb elnkt tadtk ugyan a hgai brsgnak, de az nem volt kpes meggyzen bizonytani az ellene felhozott vdakat, st Milosevics bizonytotta, hogy Nyugat elbb manipulcikkal egyms ellen usztotta a jugoszlv npeket, majd megbntette ket az egyms elleni harcukrt, a NATO pedig agresszit kvetett el Szerbia ellen, ezrt a vdlottak padjn Bushnak, Blairnek s a NATO-vezetknek lenne a helye. Milosevics rejtlyes halla knyelmetlen s kiltstalan jogi knldstl mentette meg a hgai brsgot. Franciaorszg kvnsgra a hbors bnknl ht vre kizrhatjk az NBB illetkessgt, ezrt a NATO Szerbia elleni hborja eleve nem bntethet a nagyszm civil ldozat s civil clpontoknak a szndkos tmadsa ellenre sem, pedig az ENSZ nem adott engedlyt a hborra.
A nemzetkzi jogot srti annak kzel-keleti gyakorlatnak kierszakolt elfogadsa, hogy regulris hadsereg idegen orszgban, megszllknt huzamosan megvalstott terrorja "jogos", mg a vele szembeszll hazai erk harca "jogtalan", st az elbbit a demokrcia terjesztsnek, az utbbi pedig a terrorizmusnak minstik. Az NBB-nek ehhez egy szava sincs. Szemet huny a palesztin, libanoni s ms terleteken polgri szemlyek ellen elkvetett izraeli katonai akcik felett, habr sorozatos ismtldsk miatt mg inkbb eltlend hbors bnknek minslnek, mint az NBB ltal eddig trgyalt esetek. s sorolhatnnk napjaink mindenki eltt ismert a nemzetkzi s a nemzeti igazsgszolgltats egyb igazsgtalansgot trvnyest tnyeit.
Senki nem kvnja vissza a hideghbort, de a fentiek fnyben nem lehet nem ltni, hogy a befejezdst kveten a katonai er nknyes, jogellenes alkalmazsa a nemzetkzi problmk "megoldsnak" egyre inkbb uralkod eszkzv vlik. Ebben fleg az USA s Izrael nemcsak rossz pldval jr ell, hanem politikjuknak ez a legfbb s egyre kizrlagosabb vl eszkze. Nap, mint nap ltjuk, gyilkolnak mindenkit, rombolnak brmit, aki, s ami az tjukba kerl, minek kvetkeztben a vilg soha nem volt ilyen kiltstalan helyzetben. Mi tbb, a sajt felelssgket cskkentend, az emberi s anyagi ldozatokat megosztand, olyan jogi abszurdumot erszakolnak ki, hogy ms szuvern llamok rtsenek velk egyet, st katonailag, pnzgyileg vllaljanak rszt az agressziik nemzetkziv ttelben, legyenek az agresszijuk rszesei! S ha ezt valaki nem teszi, vagy akr jindulatan brlja ket, besoroljk a terroristk kz. s nem egy orszg kormnya – a mink szolgaian – eleget tesz e kvnalmaknak, st elbe is megy, ezzel akadlyozza a nemzetkzi jog rvnyeslst, ami tbbszrsen vissza fog tni mindenkire. Az USA, Nagy-Britannia, Izrael s szvetsgeseik az emberisg ltal vszzadokon t kialaktott, kiszenvedett normkon teszik tl magukat, jtszi knnyedsggel tllpnek minden nemzetkzi szablyon, de ezzel nmaguk kerlnek trvnyen kvlre, aminek az rt meg kell fizetnik, ahogy a trtnelmileg hasonlan menetelt fasizmus is megfizette ezt az rat.
Az USA a nemzetkzi jog ellen.
Az USA ms llamoktl szigoran megkveteli a nemzetkzi jog, az ENSZ Alapokmnynak, stb. tiszteletben tartst, nmagnak azonban a legkisebb gondja is nagyobb annl, mintsem hogy tartsa magt ezekhez, st sorozatban srti meg ket. Mi tbb, a sajt kedve szerint szeretn talaktani a szervezetet, ezrt, tbbek kztt, a tagdjfizets hanyagolsval is akadlyozza az ENSZ munkjt. Kofi Annan ENSZ-ftitkr rta nemrg: "Az Egyeslt llamok a pnz hatalmhoz fordul, hogy kierszakolja az ltala szksgesnek tartott adminisztratv reformokat." (El Pas, 2006. VII. 2.) Az ENSZ Alapokmnynak fittyet hnyva, feljogostja nmagt arra is, hogy exportlja a demokrcit, preventv hbort indtson a sehol nem lthat, de lltsa szerint mindentt jelenlv terroristknak kinevezett egynek, vagy szervezetek ellen. Bush ez v mjusban benyjtott Nemzetbiztonsgi Stratgia c. beszmolja az eddigieknl is erteljesebben kill a preventv hbork politikjnak folytatsa mellett. Leszgezi, hogy az USA "tovbbra is hborban ll orszg" (Ezt ugyan egyetlen ms orszg sem ismeri el, de a hborban ll orszgnak a nemzetkzi jog pluszjogokat biztost), amely lltlag ki van tve tmadsoknak. Ezrt az ltala szksgesnek tlt megelz ellenlpsek rdekben, s a sajt rtelmezsben vett "szabadsg s demokrcia" terjesztse cljval, tl kell lpnie az olyan formalitsokon, mint az ENSZ, vagy a NATO! Flre a szuperhatalmi rdekeket csak zavar nemzetkzi joggal, az ENSZ-szel (Alapokmnya a nemzetkzi kapcsolatok szuvern jogalanyairl szl, s egy sz sincs benne a "demokrcirl"), de mg a sajtmaga ltal ltrehozott NATO-val is! Ht "despota" orszgot meg is nevez: Irn, szak-Korea, Szria, Kuba, Fehroroszorszg, Burma s Zimbabwe. Ezekben, de mshol is "seglyprogramokat" s reformokat kell sztnzni, "demokratikus" vlasztsokat kell pnzelni, szankcikat kell alkalmazni, stb., azaz be kell avatkozni szuvern llamok belgyeibe. Ha valamelyik llam szabadulni akar az USA szortsbl, vagy az USA-nak nem tetsz prt kerl hatalomra – akr szleskr nemzetkzi megfigyels mellett zajlott elismerten demokratikus vlasztsok tjn, mint a Hamasz a palesztin vlasztsokon – azonnal azzal vdoljk, hogy konfrontldik, s egykettre a "terrorista", vagy a "haramia-llamok" kztt tallja magt. A trtnelem fintora, hogy mindez tipikus szuperhatalmi elkpzels, miszerint a vilg minden orszgnak egy mintra kell felplnie. Egyben vilgos zenet a vilgnak, amely csak lapt, pedig mivel, mivel nem, de mindezzel egysgesen s a leghatrozottabban szembe kellene szllnia, mert katasztrfba sodorja az emberisget, mint ahogy Madridot s Londont mr egyszer hadszntrr is vltoztatta.
USA olyan fennhjzan viselkedik, hogy felmerl a gyan: tudatban van, hogy a szuperhatalmi helyzett csak jogilag eltlend eszkzkkel kpes fenntartani, s ennek rdekben a nemzetkzi jogban is olyan preventv eljrst honost meg, amely az amerikai hbors bnsket eleve bntethetetlennek tekinti. Ezrt szllt szembe a NBB-al is, s ezt a clt szolglta a megrendezett s tldimenzionlt 2001. Szeptember 11 (amivel kapcsolatban mr annyi ktely merlt fel, hogy nemcsak mint jogalap, hanem mint trtnelmi esemny is teljesen megkrdjelezett), a drogkartellek, az illeglis emigrci elleni harc rgyn foganatostott lpsei. A humanitrius segtsg s a "demokrcia" exportja is azt a clt szolglja, hogy a trvnyek s a nemzetkzi jog fl helyezze magt, rvnyesthesse geopolitikai elkpzelseit, illetve bntetlensget biztostson a hbors s emberisgellenes bnket elkvet amerikaiaknak s szvetsgeseiknek.
Az USA, a terrorizmus elleni harcra hivatkozva, minden odarkez utasrl 34 szemlyes adat kzlst kveteli a klfldi lgitrsasgoktl, amit az Eurpai Parlament kezdemnyezsre mg az Eurpai Brsg is illeglisnak minstett, s 2006. oktber 1-tl felfggeszti a vonatkoz megllapodsokat. A Fehr Hz 2006. jniusban elismerte, hogy 2001. ta a brsszeli Swift nemzetkzi bankkonzorcium adatai alapjn 7800 bankot ellenriz, de sem ez, sem a vilgmret telefonlehallgats nem kapott mg kongresszusi jvhagyst sem, nem ahogy nemzetkzi elfogadtatst. Nemrg a Washington Post kzlte, hogy a CIA titkos brtnket tart fenn s egyb illeglis tevkenysget folytat tbb mint 20 orszgban, kztk tbb eurpai orszgban a helyi kormnyok tudtval, ami miatt az EU is arra knyszerlt, hogy bizottsgot hozzon ltre az gy kivizsglsra, amely meg is erstette a tnyeket. Az Eurpai Parlament jliusban elfogadta a jelentst, s meghosszabbtotta a bizottsg mandtumt, mert a gyans jelensgek folytatdnak.
A kubai guantanamoi tmaszponton a terrorizmus megfoghatatlan s bizonytatlan vdjval trvnytelenl fogva tartott klnbz nemzetisg rabokat az USA nem tekintette hadifogolynak, s gy tlte meg, hogy ezrt nem vonatkozik rjuk a Genfi Konvenci. A nagy nemzetkzi nyomsra vgl szban elismerte, hogy alkalmazza rjuk a Genfi Konvencit, s brsg el lltja ket. Ezt azonban senki nem tudja ellenrizni, ezrt az ENSZ a brtn bezrst kvetelte, de az USA ezt kereken megtagadta.
A nemzetkzi jog kiterjed a nemzetkzi let minden mozzanatra, gy a hborkra is; tmads eltt az llamok hadzenetre ktelezettek, de az USA ezt sem tartotta be sok orszggal, gy Afganisztnnal s Irakkal szemben sem. Ma mr az egsz vilg elismeri, hogy az USA s Nagy-Britannia hamis indokok alapjn, az ENSZ Alapokmnyt s a nemzetkzi jog alapvet elveit kirvan megsrtve, brutlis katonai agresszit kvetett el s vek ta megszllva tart egy szuvern llamot, Irakot, amely sem az USA-t, sem szvetsgeseit komoly mdon nem fenyegette, barbr mdon megsemmisti az emberi civilizci egyik blcsjnek rtkeit, s jogellenesen ktmilli arab nyelv dokumentumot hurcolt el az orszgbl. Irakban az amerikai "demokrcia" exportja nyomn semmilyen vonatkozsban nem kvetkezett be akr jindulattal is pozitvnek tekinthet fejlemny, ellenkezleg, a helyzet egyre rosszabb minden vonatkozsban. Pusztts, hall uralkodik, s a polgrhbor rme fenyeget, a kzel-keleti vlsg sokkal slyosabb vlt, s nincs a nemzetkzi jognak, az emberi jogoknak olyan vonatkozsa, amit az USA s szvetsgesei ne srtettek volna meg. Kzpkori mdra mg vrdjat is kitztek kinevezett ellenfeleik fejre, s vezetik nyilvnosan rvendeznek, amikor ez sikerrel jr. Mindezt csak egy mdon lehet minsteni, s minsteni is kellene, de ezt mg a tbbi nagyhatalom sem teszi meg. Pedig a jogalap adott: az ENSZ Alapokmny, a Genfi Konvencik arra ktelezik az alrikat, hogy maximlis szigorral szlljanak szembe a hbors s emberisgellenes bnkkel, s politikai megoldsra trekedjenek. Szleskr nemzetkzi civil tiltakozsra sor kerlt ugyan, azonban sem az ENSZ, sem a NBB mg csak ksrletet sem tett az agresszor megfkezsre, vagy megbntetsre, pedig a nemzetkzi jog eszkzvel lve sokkal tbbet lehetett volna tenni.
Az USA azt is kinyilvntja, hogy vilg minden pontjn vannak rdekei, s minden ms orszg rdekeit megkrdjelezi mg annak a sajt geopolitikai trsgben is. Condolezza Rice klgyminiszter-asszony kijelentette, hogy Oroszorszgnak semmi keresnivalja nincs az gy nevezett posztszovjet trsgben, s felszltotta, hogy ismerje el az orosz hatrokig hzd amerikai befolysi vezet ltjogosultsgt. Nyilvnvalan Oroszorszg s msok ellen irnyul raktavdelmi tmaszpontot akar ltrehozni Lengyelorszgban, Csehorszgban, vagy Magyarorszgon, azaz egy szuvern llamban. Ez v augusztusban az Irnnal folytatott katonai kereskedelem tiltsrl szl bels amerikai trvnyre hivatkozva szankcikat foganatostott orosz cgek ellen, azaz amerikai trvnyt a nemzetkzi jog fl emelt. Cheney USA-alelnk pedig Litvniban odig ment, hogy felszltotta Putyint "demokratikus reformokra", "ms nemzetek nagyobb tiszteletre", s gy minstette Oroszorszgot, hogy "mr nem bart, de mg nem ellensg". Putyin elnk nem kis szellemessggel "bartokkal folytatott vadszaton leadott szerencstlen lvsknt" rtelmezte Cheney kijelentst (aki valban leltte egyik bartjt egy vadszaton), amely a hideghbort idzi s olyan "hiba, amely mutatja, hogy nem rtette meg a vilgban vgbement geopolitikai vltozsokat. Oroszorszg s az USA mr nem ellensgek." Vdak rtk Oroszorszgot az ukrajnai (s eurpai) gzszlltsok kapcsn is, pedig, objektven nzve, semmi mst nem tett, mint a NATO-ba trekv Ukrajnval szemben ttrt a tle rgta kvetelt piaci viszonyokra. Az USA, arra hivatkozva, hogy a megtlse szerint Lukasenko belorusz elnk csalssal nyerte meg a vlasztsokat, jogellenes intzkedseket foganatostott annak megakadlyozsra is, hogy a fehrorosz kormny tagjai a terletre lphessenek, s az Eurpai Uni mindebben kvette.
Az USA a sajt llampolgrainak vzummentessget kvetel mindenkitl, de notriusan megtagadja annak klcsnssgi alapon trtn megadst egy egsz sor orszgtl, kztk haznktl is. Mi tbb, olyan elkpzelseket fontolgat, hogy az EU azon tagjai, akik legalbb hromszz katona kldsvel tmogatjk az amerikai megszllst Afganisztnban, vagy Irakban, ktves prbaidre megkaphassk a vzummentessget. Az egyoldal nknyt kvnja rvnyesteni a joggal szemben.
j veszlyes manipulatv elemet kpez az elektronikus hbor. Elektronikus ton, provokcis cllal feltntetett feladval rkezhet autentikusnak tn fenyegets, amire az rtatlan felad komoly "vlaszt" kaphat. Nem vletlen, hogy az USA-ban behatan foglalkoznak e krdssel s elektronikus tmads esetn Bush jogai kiszlesednek. A jogrend kodifikls tekintetben azonban nem kpes kvetni a tuds mrhetetlen nvekedst, mg kevsb az erklcstelen felhasznlst. Ez gy nemzetkzileg, mint belpolitikailag komoly veszlyt jelent. Az amerikai np szemlyes jogait mr eddig is oly mrtkben nyirbltk meg, hogy a vilgsajtban egyre tbb sz esik a kialakul fasizmusrl.
Az USA teht a legnagyobb veszlyt nem kpes elkerlni: nmagval nem br, … no s Izraellel. Egyikknek sem jut eszbe, hogy az ert lehetne a nemzetkzi kzssg javt szolgl clokra is fordtani. Az emberisgellenes bntettekben jelesked USA-nak, Nagy-Britanninak, Izraelnek, s a szavak bajnoka Eurpai Uninak el kellene ismernik vgre, hogy nem rvnyesl semmifle emberi jog s mltsg anyagi s trsadalmi halads nlkl, nyomor, nlklzs, szegnysg, fenyegetettsg mellett, s ezek megszntetsre kellene irnytaniuk az erfesztseiket. Ezt az aximt ezeknek az orszgoknak a vezeti is ismerik, de tudatosan tetzik a bajt, amikor mgsem ezt, hanem az ellenkezjt teszik, s ezzel katasztroflis helyzetbe juttatjk a vilgot.
Izrael mindenek felett.
Izrael llam ms llamoktl eltren mvi, trtnelmileg nem termszetes ton ltrejtt llamalakulat, hiszen kzismert, hogy az ENSZ hatrozatilag, azaz mester-sgesen hozta ltre 1947-ben a zsidsg rszre. Mr akkor indokolatlanul kedvez 54:46 arnyban felosztotta Palesztint zsid s palesztin llamra, azaz egy msik szuvern npet a sajt terletn, megkrdezse nlkl ldozatra knyszertett. (Ezt a hatrt is trianoni kegyetlensggel, a npek nrendelkezsi jogt semmibe vve hztk meg. Ezrt a palesztinok, az arab, s a muszlim vilg joggal tekinti agresszinak a palesztin np ellen, ahogy vgs soron Trianon is agresszi volt a magyar nemzet ellen.) Ennek fnyben Izraelnek ktelessge lenne ksznetet mondani a nemzetkzi kzssgnek, pldamutatan betartani a nemzetkzi jogot, bkre trekedni minden szomszdjval. Ehelyett azonban, ltezse legels pillanattl kezdve, nem termszetesen, hanem minden ms llamtl eltren viselkedik; nmagt mindenre feljogostja, mindenben kivtelnek tekinti, s terjeszked, npirt, terrorista cionista politikt folytat, ilyen politikra sztnzi a klnbz orszgokban l diaszprit, veszlyeknek kitve azokat is. A maga sajtos mdjn pldamutatan harcol a vals, de tbbnyire csak vlt nemzeti rdekeirt, de megtagadja ezt a jogot ms nemzetektl, fleg a palesztinoktl. Mindezzel azonban, az USA-hoz hasonlan, is nmagt helyezi trvnyen kvl. Nem kizrt, hogy az sszertlen izraeli politikban szerepe lehet az emltett trtnelmi tnynek, nevezetesen, hogy Izrael nem ltrejtt, hanem ltrehoztk, s egyre nyilvnvalbb, hogy bizonyos nagyhatalmi rdekek szolglatra.
Izrael llamnak termszetesen joga van a biztonsga megvdsre az ENSZ ltal szmra kijellt hatrokon bell. Bks politikval ezt el tudta volna rni, st bkrt lehet, hogy mg plusz terletet is kaphatott volna. Izrael azonban folyamatosan agresszv terjeszked politikt folytat. Semmibe veszi az emberek legszentebb jogt, az lethez val jogot, amikor a vilg szne eltt, sokszor elre bejelentve, clzott likvidlssal meggyilkolja politikai ellenfeleit, katonai ervel rtja Palesztina s a szomszdos orszgok bks lakossgt, rombolja orszgukat. Sz sem lehet semmifle jogos nvdelemrl, de mg csak enyht krlmnyekrl sem, hiszen az rtatlan polgri lakossgot, jsgrkat, krhzakat, ENSZ-misszit, minden tjba kerlt bombz, a nemzetkzi egyezmnyek ltal kln is tiltott frts, foszfor- s kazetts bombkat is alkalmaz llam soha nem tudja elhitetni senkivel, hogy ezt trvnyes nvdelmi jogn, vagy a terrorizmus ellen teszi, hiszen elre megfontoltan maga a terrorista. Kofi Annan ENSZ-ftitkr is tbbszr egyrtelmen leszgezte: Izrael megsrti a nemzetkzi jogot, a nemzetkzi humanitrius jogot s az emberi jogokat.
Izrael s hvei – a magyar sajt jelents rsze s a politikusok jl meghatrozhat kis rsze is – nem tallja gy belltani, hogy a kveket dobl, parittyz palesztin fiatalok a terroristk, de a polgri lakossgra lv izraeli tankok s a hzaikat, st mg a meneklttboraikat is lerombol bulldzerek "vdekeznek". A magyar klgyminiszter-asszony pldul, Condolezza Rice utn szabadon, a trtnelmi szemlletet httrbe szortva, nemcsak azzal a szakmaiatlan kijelentssel vtette magt szre, hogy nem klasszikus diplomcit kell folytatni, hanem a Magyar Nemzetnek adott interjjban Izraelt nem nevezi agresszornak, mindssze annyit ismer el, hogy "Libanon kormnya s Izrael ugyancsak rszesei a fejlemnyeknek". Ezzel szemlletesen pldzta sajt kijelentst, miszerint nmaga is csodlkozott rajta, hogy lett a klgyminiszter. A klgyminiszter-asszony, az Orszggyls Eurpai Bizottsgnak elnke s msok is el akartk hitetni a magyar kzvlemnnyel, hogy a mostani hbor kt izraeli katona elfogsa miatt folyt. De kiket kpviselnek, akik gy nyilatkoznak ezekben a pozcikban? Mirt "felejtik el" a trtnelmi elzmnyeket, hallgatjk el, hogy ezttal is Izrael tartztatta le elbb a Hamasz harminc parlamenti kpviseljt, a kormnya t tagjt, rabolta el a palesztin parlament elnkt, s tartja fogva, s brsg el szndkozik lltani ket. A magyar kzvlemny olyasmirl is alig kap hrt, hogy az USA 1982 ta az ENSZ BT 32 Izraelt brl hatrozatt vtzta meg, ami meghaladja a BT sszes tbbi tagjnak a vtjt.
Az amerikai, magyar s ms politikusok minl inkbb trekednek jogsrten Izrael megbkltetsre, azaz minl tovbb halogatjk a trtnelmileg elkerlhetetlen szembefordulst Izrael emberisgellenes s nveszlyes politikjval, annl inkbb szktik a sajt manverezsi lehetsgeiket, az izraeli politika foglyaiv vlnak, s innen csak minden fl szmra tragikus megrzkdtatssal lesznek kpesek szabadulni. Semmi ktsg felle, a npeik elbb-utbb rknyszertik ket e radiklis szaktsra. Az ENSZ 1975-ben jogrvnyesen eltlte a cionizmust, mint a rasszizmus formjt. A nemzetkzi kzssgnek, s kln-kln minden egyes szuvern llamnak, jogban ll, st ktelessge tovbbi lpseket is tenni, egyrszt a sajt vdelme rdekben, msrszt azon az alapon, hogy maga ez a kzssg hozta ltre Izraelt, s ismertette el a szuvern llamokkal. Ehelyett Izraelbe utazik Rice amerikai klgyminiszter-asszony azzal a nevetsges grettel, hogy "lland megoldst" dolgoznak ki. Sz se rla, az USA kpes lenne lland megolds hatkony elsegtsre, de ahhoz gykeresen ms politikt kellene folytatnia. Kpes lenne r, de nem az a clja, Izraelt nem ezrt hoztk ltre. s ppen ez a f problma, amivel a nemzetkzi kzssgnek, benne klnsen az Eurpai Uninak foglalkoznia kellene. Az EU azonban a francia s a holland np ltal mr elutastott alkotmny-tervezetben nemcsak megtagadta a sajt keresztny mltjt, hanem ddelgeti az eurocionizmust. Az izraeli agresszival, az egsz vilggal szemben tmasztott egyre arrognsabb vl klnleges izraeli ignyekkel kapcsolatban az eurpai kormnyok nagy rsze megbabonzva hallgat, vagy mellbeszl, mintha Izraelrl csak maga Izrael mondhatn ki az "igazat", amit aztn mindenkinek el kell fogadni. Mario Soares volt portugl elnk joggal figyelmeztet: "Az eurpaiak sokat beszlnek az emberi jogokrl, majd megengedik, hogy egy olyan llam, mint Izrael azt tegye, amit akar: bombzza a lakossgot, intervencit hajtson vgre szuvern llamokban" (Pblico, 2006-07-22). Az angol Guardianban amerikai, angol s ms kzleti szemlyisgek, mvszek nyilatkozatban mutattak r, hogy a Libanonban vgzett izraeli mszrls s pusztts "a nemzetkzi jog szerint hbors bn", ezt azonban "az Egyeslt llamok s szvetsgesei ltal fellltott nemzetkzi brsg soha nem fogja vizsglni, s ezekben a rmiszt bnkben senkit sem fognak eltlni." Rajtuk kvl Eurpban csak XVI. Benedek ppa kvetelt azonnali tzsznetet a tarts bke megteremtse rdekben. A 118 orszgot tmrt el nem ktelezett szeptemberi havannai rtekezlete nyilatkozatban egyrtelmen "jogtalannak" minstette Izrael politikjt.
Jogi szempontbl nzve, a mostani agresszi f magyarzata valsznleg abban rejlik, hogy a Hamasz nemzetkzileg a legszigorbban ellenrztt s elismert demokratikus vlasztsi gyzelmvel kedvezbb feltteleket teremtett az nll palesztin llam ltrehozsra. Izrael agresszija, az USA s Nagy-Britannia tmogatsval, ennek az elodzsra, megtorpedzsra irnyul. Ezzel a politikval mindenki szmra fjdalmasabb, keservesebb teszik azt az utat, amelyre Izrael elbb-utbb rknyszerl: a palesztin llam ltrehozsa (amelynek az ENSZ ltal meghatrozott hatrait Izrael nem ismeri el, hanem egyoldalan maga akarja meghzni!) s a tbb mint negyven ve megszllt terletek kirtse. A nemzetkzi jog csak ekkor rvnyesl, s a bke is csak ekkor jn el Kzel-Keletre. Amg azonban David Irwing angol trtnszt Ausztriban bebrtnzik, mert a holokauszt egyes vonatkozsait az izraeli llsponttl eltren tli meg, ugyanakkor Izrael bntetlenl, st hallgatlagos amerikai s eurpai tmogatssal tmeges gyilkossgot kvet el, addig egyetlen ms llam sem lehet biztonsgban afell, hogy a nemzetkzi jog megvdi. A kritikus helyzetben az EU vezeti is csak azt krtk (mg csak nem is kveteltk!), hogy a ms orszgok rtatlan polgri lakossgt gyilkol, vrosaikat rombol Izrael legyen mrskeltebb (Mintha kevesebb gyilkossg elkvetse "jogszerbb" lenne, mint a tmeggyilkossg!), vagy nagylelken adtak neki egy hetet az agresszi befejezsre, az USA pedig tzsznetrl csak a Hezbollah leszerelse utn akar hallani, stb. Tettk ezt ahelyett, hogy az agresszort szereltettk volna le legels pillanatban, s a lehet leghatrozottabb, minden eszkzt magba foglal intzkedsekkel elfojtottk volna a vilgot fenyeget agresszit. Az ENSZ BT tagjai sem tettk meg mg a rendelkezskre ll jogi lpseket. (Hetekig passzroztk a tzsznetre vonatkoz egyszer hatrozat-tervezetet, kzben libanoniak, palesztinok, izraeliek szzai vesztettk letket) arra spekullva, hogy egy adott pillanatban hasonl manverezsi lehetsg esetleg nekik is jl jhet.
sszefoglalva, Izrael politikja, akrmennyire is fj s knyelmetlen ezt egyeseknek elismerni, egy szempontot kvetkezetesen figyelmen kvl hagy: a nemzetkzi jogot. Ebben trsa s tmasza az USA; egymsnak oly mrtkben fggvnyei, hogy a vilgpolitikban nem lehet megklnbztetni, mikor melyikk llspontja vlik a kzs llspontjukk, amely azonban tragikusan nem tkrzi sem az izraeli, sem az amerikai np vals rdekeit. A szuperhatalom USA dominancija lenne a termszetes, de mg itt is termszetellenesen mintha Izrael rdekei rvnyeslnnek, mivel mgtte ll az amerikai finnctke jelents rsze, amely Izraelhez, nem pedig az amerikai nphez ktdik. Ez adja meg Izrael jelentsgt, ez irnytja a politikai elitjt, s rajta keresztl a politikjt; e nlkl ez a kis llam jelentktelen lenne. Ha az USA ltal vakon tmogatott Izrael, illetve az Izrael ltal rngatott USA, jogllam lenne, akkor mindenkivel, a trvnysrtkkel, a terroristkkal is, a nemzetkzi jog szerint jrnnak el, s csak a sajt hatraikon bell. Nem adnnak ki olyan jelszavakat a legkisebb lelkiismeret-furdals, minden erklcsi gtls nlkl, hogy kinevezett ellenfeleiket kzre kell kerteni "lve, vagy halva", vrdjat kell kitzni a fejkre, vagy clzott likvidlssal meg kell lni ket. Ez az igazi terrorizmus, nem pedig azoknak az iszlm llamfrfiaknak szavakban fenyeget nyilatkozatai, akik ellen figyelemelvons cljval sajthadjratot folytatnak.
Az vtizedek ta llami terrorizmust folytat izraeli politikusok feleltlenl jrnak el, mert olthatatlan gylletet sztanak nmaguk s npk ellen. Mivel egyebek mellett ezt a tnyezt mg ki is hagyjk a stratgiai szmtsaikbl, a sajt sorsukkal, nemzetk sorsval jtszanak. Izraelnek meg kellene rtenie, hogy amg lvezi az amerikai tmogatst, hborkban gyzhet, de ezton a bkt sohasem nyeri el, st az ersd arab tengerben el fogja veszteni a hborkat is, megpecsteldhet akr a sorsa is. A nemzetkzi jog rvnyeslse szempontjbl nyugtalant, hogy a trtnelemben jtszott szerept tlrtkel kis llam is veszlybe sodorhatja a kialakult vilgrendet, lbbal tiporhatja a nemzetkzi jogot.
Ki terjeszti az atomfegyvert?
Az USA az egyetlen orszg, amely atom-bntettet kvetett el, amikor hadszati indok nlkl atombombt dobott bks japn vrosokra. Jelenleg pedig kiszivrgott, hogy taktikai atomfegyver bevetst fontolgatja Irn ellen. Meglepetst okozott, hogy ebben Chirac francia elnk is tmogatta, kijelentve, hogy Franciaorszg elleni terrorista tmadsra akr "nem hagyomnyos" fegyverekkel is vlaszol, teht atomfegyvert alkalmaz olyanok ellen, akik esetleg ilyennel nem is rendelkeznek. Izraelben is elhangzanak olyan hangok, hogy ha az USA nem lesz hajland, az "irni problmt" egyedl kell "megoldaniuk". Ezek a tervek s kijelentsek les ellenttben llnak az rvnyes nemzetkzi szerzdsekkel, amelyeket mindkt nagyhatalom alrt.
E krdsben is a sokat emlegetett s minden jogi normnak ellentmond ketts mrce alkalmazsval llunk szemben. Az USA s az EU jelenleg erteljesen kifogsoljk Irn atomprogramjt, szankcikat fontolgatnak ellene, de k maguk teremtettk meg s fejlesztik Izrael s Pakisztn atomarzenljt, st Bush ez vi indiai ltogatsakor szerzdst rt al atomtechnolgia s nyersanyag tadsrl Indinak. A nyugtalant krds teht itt sem annyira az, hogy Irn erfesztseket tesz az atomenergia bks cl felhasznlsra, esetleg az izraeli atombombval szemben ellensly kpzsre, hanem az eredeti problmt elssorban maga az USA s Nyugat-Eurpa okozta, amikor elsegtettk az izraeli atombomba ltrehozst, s ezzel megsrtettk az nmaguk ltal is alrt szerzdseket, semmibe vettk a nemzetkzi jogot, elindtottk a trsgben az atomfegyverkezsi versenyt. A hetvenes vekben mg maga az USA s szvetsgesei sztnztk az irni sahot is a nukleris program beindtsra (mert akkor szvetsgesnek vltk a Szovjetunival szemben) ma pedig (Izrael vdelmben) minden eszkzzel akadlyozni akarjk az orszg nukleris kapacitsa tovbbfejlesztst. 1974-ben az USA eltlte India ksrleti atomrobbantst, ma pedig Bush a vilg szne eltt, teljesen nyltan, segti a nukleris kapacitsa kiptst (mert szvetsgesnek akarja tudni Kna ellenben), szembefordulva az atomfegyverek terjedst tilt nemzetkzi egyezmnyekkel, s ismt csak utat nyitva az atomfegyverkezsi verseny eltt. Mindebbl az egyetlen levonhat kvetkeztets: az USA szmra nem az atomenergia, vagy az atomfegyver meglte a fontos, hanem az, hogy egy adott pillanatban melyik orszg birtokolja, s milyen geopolitikai krnyezetben. Sz sincs teht nemzetkzi jogrl, hanem csak pusztn pillanatnyi vilgpolitikai megfontolsokrl.
A kulturlis sokflesg joga.
2005 oktberben az UNESCO 33. Kzgylsn hosszas vitk utn alrtk a vilgkultra sokflesgnek elismersre, elsegtsre vonatkoz egyezmnyt, amely leszgezi, hogy a kultra nem hasonlthat a vilgkereskedelem rucikkeihez, minden llamnak jogban ll sajt kulturlis politika folytatsa, s ezzel lehetv teszi a tagorszgoknak, hogy kulturlis rksgk vdelmben megtegyk a szksgesnek tlt intzkedseket, vdelmezzk minden egyes orszg sajtossgait. 151 orszg rta al, de az USA (A hollywoodi filmek monopliumnak vdelmben), s Izrael (mert csak az izraeli-amerikai egysznsget ismeri el) az amerikai kultra elleni akciknt fogta fel a kezdemnyezst, s ellene szavazott. Az amerikai kpvisel "a szls szabadsgnak megkrdjelezseknt" rtkelte az egyezmnyt. Sok orszg, kztk az egyezmnyt sajt sikernek tekint Franciaorszg, valban a nyomaszt amerikai "kulturlis imperializmus" elleni eszkznek tekinti. Franciaorszg UNESCO-nagykvete szerint "Nem egyszeren a filmipara rdekei elleni fenyegets tpllta az Egyeslt llamok ellensges hozzllst. Sokkal inkbb a konvenci politikai jelentsge, mint tartalma, s az a gondolat, hogy megszletett egy kiltvny egy msfajta globalizci rdekben". Sok igazsg van e megllaptsban, hiszen a kulturlis sokflesg valban messze esik, s szemben is ll a multikulturalizmus divatos jelszava alatt terjesztett kozmopolita amerikanizldssal, amelyet a fogyaszti kultra hatroz meg, az individualizmust tzi zszlajra a kzssgi, vagy a nemzetben val gondolkods helyett. Az eurpai politika amerikanizldsa azonban nem elkerlhetetlen, st el is kerlend.
A multikulturalizmus kifejezs 1971-ben jelent meg a kanadai kormny egyik nyilatkozatban, amelyben Kanadt gy jellemezte, mint "Egy nemzet, kt nyelv, sok np s kultra". A nyilatkozatban azonban a hangsly minden np s kisebbsg, belertve az slakosokat, kulturlis rksgnek a megrzsre s fejlesztsre esett. Eurpban Svjcot tekintik pldnak, de a hangsly ott is a nemzeti kultra, nyelv s sajtossgok megrzsre esik. Az "etnikumfeletti" EU azonban – amelynek nincs identitsa, hiszen lttuk, a keresztnysgt megtagadja, s kontinensen kvli izmusokkal kacrkodik – a nvekv temben bevndorl kisebbsgek (Nyugaton "ellengyarmatostsnak" is nevezik) s mssgok vdelmben "politikai korrektsget" kvetel, st a kulturlis s a vlemnynyilvntsi szabadsgot is korltozni szeretn az egyes tagllamokon bell is. Azonnal nacionalizmusrl kiabl, ha valahol a nemzeti sajtossgokat s hagyomnyokat poljk, vagy netn nemzeti irnyultsg prt jut hatalomra. Nem a nemzeti llamokra helyezi a hangslyt, amelyekrt pedig sok orszgban vszzados harc folyt, st azt vrja, hogy egyik naprl a msikra mondjanak le rla. A nemzeti llamok szerepe azonban nem cskken, azokat nem lehet alrendelni, valamifle kontinentlis szuperkormnynak, st a nemzeti kisebbsgek jogaira is sokkal nagyobb figyelmet kell fordtani, ha bkt akarunk Eurpban. A kisebbsgeknek, termszetesen, vannak jogaik, ha azoknak hatrt is szabnak az llamalkot tbbsg jogai, ezrt a kt jog tkzst csak a hatrok bks kiigaztsa, s az autonmia oldhatja meg.
A mssgok egszen ms megtls al esnek, k a "politikai korrektsg" rvn indokolatlan eljogokat, hatrtalan magamutogat s zlstelen megnyilvnulsokat tanstanak, st sokszor a jogbitorls hatrt is tlp politikai trekvseiknek lehetnk tani. Korrektsgrl sz sincs, jogtiszteletrl mg kevsb. Ezrt nem is lehet ket azonos szinten kezelni a nemzeti kisebbsgekkel, mssguk semmifle kln-, vagy tbbletjogot nem biztosthat rszkre. A hazai kisebbsgi s mssgi vezralakok is kimutatjk a foguk fehrjt: az llamalkot magyarsgnak azt kezdik mondogatni, hogy elhagyhatja a sajt orszgt, vagy fvrost, ha a fenti trekvseik nem tetszenek neki. Jogllamban ilyesmi megengedhetetlen, de nlunk kvetkezmnyek nlkl elmegy ez is s sok minden ms is.
Magyar vonatkozs jogi abszurditsok
Jogilag nincs kis orszg vagy nagyhatalom; minden orszg szuvern s teljesen azonos jogokkal rendelkezik. A jogi egyenrangsg azonban a legritkbban esik egybe a politikai gyakorlattal. Szemtani, st szenved alanyai is vagyunk annak, hogy egyes orszgok, vagy nemzetkzi szervezet jogi rvelssel s politikai eszkzkkel szabjk meg, hogy Magyarorszg hogyan ljen, milyen gazdasgi-pnzgyi politikt folytasson, knyszertik, hogy teljes mrtkben vesse al magt a szabad piac trvnyeinek, amely azonban mindig az ersebbet szolglja. Az meg egyenesen jogi abszurdum, hogy az EU megszabja, mit s mennyit termelhetnk, st bntetheti s brsgolhatja orszgunkat, vagy megvonhat tmogatsokat (Hol llt az ilyesmitl a KGST!). Abszurdum az abszurdumon bell, hogy a kormny vtkei miatt a npet bnteti.
Magyarorszg, a magyarsg jvje baljs fejlemnyeket sejttet, mivel a rendszervlts ta valamennyi kormnyunk, de klnsen az MSZP-SZDSZ-koalci kormnyai szolgaian ezen az ton haladtak s haladnak. A szocializmusban k voltak a msokat egrecroztat, de szinttlen lkommunistk, s most az imperialista globalizmus-nak is szolgalelk lharcosai, veszlybe sodorjk orszgunkat s nemzetnket. A magyarorszgi politikai elit egy kis csoportja – amelynek a tagjai egymst elvtelenl kulcspozcikba segtik, kitntetik, bneit eltussoljk, stb. – ahelyett, hogy Magyarorszgot kpviseln az EU-ban, az USA-val, Izraellel szemben, az EU-t, az USA-t s Izraelt kpviseli Magyarorszgon. Ez jogi kptelensg lenne brmely orszgban, nlunk azonban egyre uralkodbb gyakorlat. Int plda r a magyar diplomcia emltett elfogultsga s tehetetlensge. Nemzetnk, orszgunk szmra krtkonyak ezek a tendencik, amelyekrt a trtnelem nagy rat fog kvetelni. Az ilyen sszertlensgek azonban nlunk mostanban teljesen egyrtelm jogi s politikai tendencit kpeznek szinte az let minden terletn. me, vletlenszeren, egy csokorra val. Az EU konvergencia program vlemnyezsre ltrehozott bizottsg kzlemnyben hangslyozza, hogy szocilis szempontbl nem vizsglta a programot, holott ppen ennek kellene lenni a legfontosabb szempontnak, hiszen szmunkra semmit nem r az egsz, ha nem a magyar np rdekeit szolglja, hanem az elidegenedett brsszeli brokrcia kvetelmnyeinek tesz eleget. Egyes politikai s bels prtvitkat brsgokkal dntetnek el, politikai vlemny-nyilvnts miatt egymst rik a magnjogi feljelentsek. A XII. kerletben azonos jogi hinyossgok mellett fellltott Igazak fala sokadik holokauszt emlkm s a Turul-szobor kzl ez utbbit akarjk lerombolni, a XI. kerletben pedig a palesztin imahzat zratjk be, vletlenl sem a zsinaggt. Az iskolkban a minket mlyen rint Trianon-napok tartst megakadlyozzk, de elrendeltk holokauszt-napok tartst. A fenekbl "Ne Nyalj!" felirat tblt kilgat manyag tehenet mg vletlenl sem a zsinagga, hanem a bazilika eltt lltottk fel. A magyar labdarug bajnoksgban sem az MTK, hanem a Ferencvros szmra teremtettek olyan helyzetet, hogy kizrhassk az els osztlybl. Ms termszet, de beszdes a Habsburgok pldja, akiknek Ausztriba, ahonnan szrmaznak, tilos belpni; nlunk – akiknek mrhetetlen trtnelmi krokat okoztak – mindegyikk szabadon jr, minden rdem nlkl dszpolgrokk vlasztjk ket, st a szocialista-liberlis kormny az egyikket mg utaz nagykvetnek is kinevezte. Tucatnyi eljogot gondolnak ki az eltartott ignyre egyre inkbb svrg kisebbsgek s mssgok rszre is, de senki nem foglalkozik az llamalkot, termszetes hajlam magyarsg egyre szkl jogaival. s sorolhatnnk vg nlkl az arra utal pldkat, hogy br a szomszdjaink is llandan igyekeznek, de a legnagyobb magyarellenessg ppen Magyarorszgon van, amivel szemben srgsen meg kell tenni a megfelel jogi ellenlpseket.
Lthatjuk, az erklcs ritka vendg a politikban s a jogban, fleg azrt, mert az USA mindenhatnak tartja magt, srba tiporja ms orszgok szuverenitst. Ezt pldzza Bush budapesti ltogatsa is, ami a modern magyar trtnelem egyik szgyenfoltja: mindent megsrtett, amit csak lehetett: a vendgjogot, a vendglt jogt, a nemzetkzi normkat. Ltogatsa alatt (arra hivatkozva, hogy a vilg legveszlyeztetettebb politikusa, holott valjban a vilgot leginkbb veszlyeztet politikus), amerikai biztonsgi erk vettk t a hatalmat Magyarorszgon, mg a magyar kzjogi mltsgokat sem engedtk a sajt kocsijukon felmenni a Gellrt-hegyre, hanem buszokba zsfoltk ket. (Egyikkben sem volt annyi nemzeti nrzet, hogy szv tegye!) Ha fl, ne jjjn hozznk. De egybknt is szorult helyzetben jtt, hiszen Ukrajnba kszlt, de ott a belpolitikai okok miatt nem fogadtk. Erre eljtt hozznk 1956 vforduljnak megnneplsre, hnapokkal az vfordul eltt. s a magyar 1956-rl is Irak jutott az eszbe. Milyen a tancsadi agytrsztjnek a szellemi sznvonala, ha ilyesmit javasolnak neki; s milyen az v, ha ezeket elfogadja?
Szmunkra ktrtelm az is, hogy Eurpai Parlament szocialista kpviseli eltltk a szlovk kormnykoalci sszettelt, amelyben kt kis kifejezetten magyarellenes prt is helyet kapott. Ugyanis nem a magyarellenessgket s rossz kisebbsgi politikjukat kifogsoltk, hanem "szlsjobboldalisgukat". (Nemrg Ausztrit "kzstettk ki" ugyanezrt.) Sem a visszautastott alkotmny, sem egyb dokumentum nem hatalmazza fel az EU-t arra, hogy meghatrozza a tagllamok belpolitikjt, megkrdjelezze vlasztsok eredmnyt. Az ilyesmi a demokrcia velejrja. Ezrt nemcsak politikailag nyugtalantnak, hanem a nemzetkzi joggal is ellenttesnek kell minstennk, hogy az EU beleszl egy tagllam belpolitikjba, akkor is, ha pillanatnyilag ebben van szmunkra kedvez elem is.
Kvetkeztetsek
Fukuyama amerikai trtnsz a 90-es vek elejn "a trtnelem vgrl" beszlt, mert gy vlte, hogy a liberlis eszmk vgleges vilgmret gyzelmet arattak. Nyilvnval, hogy e megllapts vitathat, azta tbbszr mdostotta is a ttelt, de 2001. szeptember 11 ta a klasszikus trtnelemmel mintha tnyleg trtnt volna valami. Legalbbis tmenetileg s abban az rtelemben, hogy a trtnelmi esemnyek addig tbb-kevsb a vals voltukban jelentek meg, s a nemzetkzi jog valamelyest rvnyeslt bennk. Azta azonban a nemzetkzi jog teljesen httrbe szorult, a vilgpolitikban polgrjogot nyert az erszak s az lczsra szolgl manipulci. A nemzetkzi kapcsolatokban az ideolgia helyt a manipulci foglalta el; amg ideolgia az agyakat akarta megnyerni, a manipulci a gondolatot rtja. A manipulci klasszikus pldja 2001. szeptember 11, a megrendezett terrorizmus, amit tovbbi manipullt esemnyek kvettek Afganisztnban, Irakban, Izrael Libanon elleni agresszijban s a vilgpolitika ms terletein. rtsk jl: az emltett esemnyek valsak, de nem gy, s nem annak az okn kvetkeztek be, ahogy belltjk s magyarzzk ket. Manipulltak az okai, a fejlemnyei, a rluk szl hrzn, de mg a bennk szerepl politikusok is, s mindezt manipulatv jogi rvnnyel prbljk felruhzni. A manipulci nem mindenkit tveszt meg, hamarosan le is leplezdik, de addigra a vilg ksz tnyek eltt ll, s mieltt mg reaglni tudna, jabb manipulatv akcival arra szltjk fel az orszgokat, hogy a sajt terhkre pnzgyileg s katonailag jruljanak hozz az agresszorok tettei kvetkezmnyeinek a felszmolshoz, azaz utlag legyenek rszesei az agresszinak, osszk meg a felelssget az agresszorral. Felszltjk ket, hogy jruljanak hozz, pl. Libanon helyrelltshoz, ahelyett, hogy az agresszort kteleznk erre. Arra manipulljk ket, hogy kldjk a katonikat meghalni idegen orszgokba, mg idegenebb rdekekrt. A nemzetkzi jog helyett teht politikai s jogi abszurdum uralja a vilgot.
Az agresszorokat csak az er llthatja meg. Ez az er kialakulban van, mert a trtnelem nem rt vget, de addig is sokkal jobban kell lni a nemzetkzi jog eszkzvel, hogy az emberisg mielbb tllpjen a ltt is fenyeget erszak s a vele prosul manipulci korszakn. rvnyesteni kell a rgi latin mondst: "Fiat justitia ne pereat mundus" – Igazsgot kell tenni, nehogy a vilg elpusztuljon. Vagy gy lesz, vagy tnyleg vge szakadhat az emberisg trtnetnek. Az igazsgrt foly kzdelemnek egyidejleg kell zajlani nemzetkzi s nemzeti szinten. Haznkban is folyik ez a harc. Nap, mint nap tapasztaljuk, hogy a liberlis erk mindent megkrdjeleznek, szmukra semminek sincs se eleje, se vge, se felelse, mert azt akarjk elrni, hogy ne tudjuk, mi a valsg. Tmadjk az llamot, mint rossz gazdt, de – mivel most a kezkben van – azon dolgoznak, hogy fellkerekedjen a trsadalmon. Jogrendszernk eltri, hogy trvnyesnek tekintsk a trvnytelent, ezrt nlunk is a gtlstalanok, korruptok, bnzk szmra kedvez de facto llapot uralkodik a de jure felett. E termszetellenes llapot megvltoztatshoz szksges halaszthatatlan tennivalk tartalmilag legvilgosabban a Magyar jjszlets Oktber Bizottsgnak (Magyar Frum, 2006. VIII. 10) nyilatkozatban olvashatk: "az SZDSZ-korszaknak" vget kell vetni, "mert k a hazaruls, az idegen, mondjuk ki: izraeli kisajtts lcsapata, mert k a magyarsg cltudatos srsi. Be akarjk fejezni a magyar trtnelmet s egy msikat, egy zavaros nemzetkzit, egy teleptett trtnelmet akarnak elkezdeni." De ahogy a vilgtrtnelemnek, gy a magyar nemzet trtnelmnek sincs vge, a kozmopolita nemzetellenes globalizmusnak azonban vget kell vetni.
Mindebbl, s a nem emltett szmtalan hasonl tnybl, mindenekeltt azt kell keseren megllaptanunk, hogy a jog nmagban sohasem a felttlen igazsg, hanem a legjobb esetben is csak az igazsg fel kzelt normk sszessge, amely bizonyos nemzetkzi, vagy nemzeti kzmegegyezs alapjn meghatrozott trsadalmi jelen-sgeket elfogad, vagy eltl, ezrt egyes jogi szubjektumoknak eleve elnyt, msoknak eleve igazsgtalansgot jelent. Mi tbb, a nemzetkzi letben, de hazai viszonylatban is ltjuk, nha egyszeren fikcinak bizonyul, st arra is szolglhat, hogy diszkrimincit legitimnek tn mdon hajtsanak vgre. A legtbbszr nem magval a jogrenddel van baj, hanem az alkalmazsval s az rtelmezsvel, nemzetkzileg pedig fleg azzal, hogy egy szuperhatalom s egy kis llam figyelmen kvl hagyja az emberisg ltal kiszenvedett s elfogadott normkat, az erszak, a manipulci kultuszt rvnyesti a nemzetkzi letben.
A nemzetkzi kzssg azonban lesz olyan ers, hogy ha a politikai akarata kialakul, meglljt tud parancsolni a politikai, katonai s jogi mokfutsnak. s hogy e kzssgnek mekkora ereje van mris, arra maga az angol Independent 2006. Jlius 20-i szma szolgltatott ltvnyos szmszerstett pldt. Az els oldaln, kt hatalmas ngyzetben feltnteti azokat az llamokat, amelyek Izrael Libanon elleni agresszijnak kapcsn tzsznetet kveteltek, s amelyek nem: az elsben 189 llam nemzeti lobogja jelent meg, a msodikban hrom llam: Izrael, USA s maga Nagy-Britannia. Kell-e beszdesebb bizonytk r, hogy a vilg milyen nemzetkzi jogot akar annak a helybe, amely most rvnyesl, s amelynek gyakorlata, sajnos, mr messze tllp mg Arany Jnosnak a mottban idzett flelmetesen tall megllaptsn is.
| |
|
|