Se nem jobb, se nem bal - magyar!
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
j cikk

Tartalom

 

 

Kapitalizmus van.

 

 

 

         Mostanban a kiltstalansg miatt termktelen s dlre nem jutott eszmecserk rsztvevi sokszor szttrt karokkal, s ezzel a tehetetlensggel megbkl, vagy ppensggel rendreutast megllaptssal fejezik be a vitt: "Mit akarsz? Kapitalizmus van!". s a gondolat itt lebnul. Mintha nem lenne tovbb. E tnymegllaptshoz ugyan semmi ktsg nem fr, br a rendszervlts eltt s kezdetn senki ki nem ejtette a szjn a kapitalizmus szt; az "illetkesek" leginkbb tbbprti polgri demokrcirl, szocilis piacgazdasgrl beszltek, st ez a kifejezs kerlt az j alkotmnyba is. Senkinek nem volt politikai mersze hozz, hogy nyltan meghirdesse a kapitalizmust. Idpontot nehz lenne meghatrozni, de hossz vek elteltvel egyes politolgusok, flnken krltekintve, elvtve kezdtek szlni a kapitalizmusrl, azt kveten, hogy Horn Gyula elllt a "szocialista tksek" megteremtsre vonatkoz kptelen tletvel, s a kapitalizmust, mint elrend clt emltette. A globalizmus fokozd rvnyeslsvel prhuzamosan pedig mr mintegy a kapitalizmuson is tlmutat vadkapitalizmusrl beszlnek – mr akik mernek szlni – de javarszt k is gy tve, mintha az ismeretlen mdon s teljesen vratlan sorscsapsknt, azaz nem a rendszervlts kvetkezmnyeknt szakadt volna a nyakunkba. Maguk a hatalmon lvk azonban azta is kerlik a kifejezs hasznlatt, mintha nem is ltezne, mintegy azt rzkeltetve, ha ltezik is, neknk semmi kzk hozz. (Ezrt ennek az rsnak a cme utn akr krdjelet is biggyeszthetnnk).

Trtnik minden annak ellenre, hogy senki, de senki eltt nem titok: kapitalizmusban lnk. Ha pedig mr ljk, mondjuk is ki – ez lenne a termszetes. A nyilvnossg eltt azonban mgis szinte minden frumon tovbbra is kerlik a kifejezst. E furcsa, de vletlennek semmikppen nem tekinthet eljrsban tkrzdik a kapitalizmus nvdelme is. A hozz kapcsold kzenfekv magyarzat ugyanis az, hogy a sz mgtt meghzd tartalom trtnelmileg lejratta nmagt, hiszen kt vilghbort is zdtott az emberisgre s szntelen hborskodssal, vlsggal s "vlsgkezelssel" jr. A Nemzetkzi Valutalap kutatinak szmtsai szerint – akiket pedig e vonatkozsban igazn nem vdolhatunk rszrehajlssal – csak a huszadik szzad utols negyedben megkzelten szz pnzgyi-gazdasgi vlsg volt a vilgon. De napjainkban is ez a helyzet; ki tudn megmondani, hogy vget rt-e a vlsg, vagy mr egy jabban lnk, illetve sszeszmolni, hogy hny hbor folyik? s fleg, hogy mg mennyit terveznek? A tke azonban sohasem ismeri el a sajt rendszere szerves hibit. (Az elz rendszer knyszerbl meg-megtette). Ennek okn, s mert trtnelmileg tovbbra is versenyben ll egy szocilis szempontokbl sokak ltal jobbnak tartott trsadalmi rendszerrel, a manipulcit egybknt is egyik f fegyvereknt alkalmaz tks gondolkods ms nevet keresett a kapitalizmusnak. Megszletett a piacgazdasg, a szocilis piacgazdasg, a jlti trsadalom, az nszablyz trsadalom, stb. fogalma. Ugyancsak ebbe az irnyvonalba illeszkedik a Soros-fle nyitott trsadalom, amely fleg arra hvatott, hogy megakadlyozza a nemzeti trsadalom kialakulst.

El kell ismerni, sokan azok kzl – gondolom, hogy a reform-kommunistk, de a szervezd jobboldali erk jelents rszt is kzjk sorolhatjuk – akik gy, taln szndkuktl fggetlenl is leplezve, de kzremkdtek nlunk a kapitalizmus megteremtsben, a rendszervltson dolgozva, szintn hittek egy jobb trsadalomban. Msok mr az els lpsek lttn megsejtettk az igazsgot, ismt msok pedig megrmltek, mert rjttek, hogy hamisak a jelszavak, melyek mgtt ms nem is hzdhat meg, mint a kapitalizmus. A kapitalizmust viszont akartk is, meg nem is, hiszen a tbbsgk a szocializmusnak tartott tkementes prtllami rendszerbl valamifle msik, csak jobb, de ugyancsak tkementes trsadalmat kpzelt el. Pedig ht tudniuk kellett, hogy ez naivits.  

Napjainkra visszatrve, mindenkppen bajt jelez azonban, ha a tmakrben foly eszmecserk, a rsztvevk eltr politikai alapllsa ellenre is, a "Mit akarsz? Kapitalizmus van!" lemond megllaptssal fejezdnek be, megakadnak brmifle kit, vagy tvlat krvonalazsa nlkl. Mintha az egybknt vitathatatlan sivr kiltstalansg tnylegesen, visszavonhatatlanul, egyszer s mindenkorra uralna mindent s mindenkit, mintha a visszafejlds megllthatatlan lenne.

De van ms baj is, taln mg nagyobb is, spedig ha a vitzk egy rsze idig sem merszkedik el, hanem szembetl manipulatv szndkkal olyasmit rzkeltet, hogy tulajdonkppen nem is volt rendszervlts. Egyesek lpten-nyomon olyan politikailag megfoghatatlan, ravaszkod megfogalmazsokkal szdtenek bennnket, hogy amit jelenleg tlnk, annak "a szocializmusra visszanyl trtnelmi okai vannak", "posztkommunista szellem uralkodik", s mindaz, amitl szenvednk "posztszocialista kvetkezmny", "a krdrizmus uthatsai" rvnyeslnek, st a "kdrizmus jravirgzsa" folyik, stb.

Mindazok szmra azonban, akik az elmlt hsz v esemnyeit, kztk a keserveit, kudarcait, veresgeit tltk, s nem is felejtettk el, szinte hihetetlen, hogy akadnak, akik azzal szeretnnek mtani bennnket, hogy e kt vtized, benne napjaink minden gondja-baja a szocialista korszak terhre rand. Amelyben, egybknt, az ilyesmiket hangoztat, mindenkinl mindent jobban tud, mindig jl helyezked, ltalban neoliberlis belltottsg szellemi komisszrok nagy rsze ugyanolyan jl lt, mint ma – st, hasonlthatatlanul jobban, mint a tbbsg, akkor is, ma is – s ki-ki a vrmrsklete szerint, de ekkor mg egybehangzan, st egymssal versengve, a kapitalizmust szidta! k ugyanis mindig hatrozottan killnak, … hol az egyik, hol a msik oldal mellett. Bizony-bizony igencsak aggaszt trsadalmi problma, hogy ma ismt majdhogynem csak k kapnak frumot. Ne tetzzk ht a bajt azzal, hogy elhisszk, vagy egyszerem sztns, meggondolatlan llsfoglalsnak tekintjk a fenti lltsaikat, hiszen nyilvnvalan a nlunk kialakult vadkapitalizmus, azaz a kormnyzati szintre emelt vesztegets, jogtalan elnyszerzs, cmeres gazembersg lczott, de tudatos vdelmvel llunk szemben. Ne hagyjuk magunkat flrevezetni. Amit most tlnk, annak mr ugyangy semmi, de semmi kze a szocializmushoz, mint ahogy a magt magyarnak s szocialistnak nevez MSZP-nek is ppen a szocializmushoz van a legkevesebb kze, de mg mintha a magyarsghoz sem lenne mr; egyedl a prt mivolta tagadhatatlan. Ugyanez mg inkbb ll az SZDSZ-re (amely mindemellett mg kifejezett magyarellenessget is tanst), a mostani MDF-re, de bizonyos tekintetekben tulajdonkppen ms prtokra is.

A bellk tudatosan verbuvlt hatalmi elit ("elit"?) tbbsge csak azt ltja s lttatja, nnepli s nnepelteti mg most is – habr mr teljesen trgytalan – hogy nincs szocializmus, nincs Kdr Jnos; holott azon kellene sajnlkoznia, hogy ma mr nincs Ikarus, Ganz-Mvag, Ganz Mszer Mvek, Csepel Mvek, Rba, MOM, Tungsram s Bbolna, meg magyar lelmiszeripar sem, amelyek – ha nem verik szt, s nem rustjk ki ket – ma is megllnk a helyket a nemzetkzi versenyben. A magyar ipar felszmolsban s a mezgazdasg sztversben ppen ez az elit, fleg az elmlt nyolc v, hatalmon mr elzleg is volt kormnyzati krei s a klfldi prtfogik a bnsk. Ezt takargatand, hazudnak a mltrl, hamis jvvel lltatnak, hogy eltereljk a figyelmet a jelenrl, s kisajttsk a jvnket. A most folyt vlasztsi kampny sorn is tapasztalhattuk, hogy egymssal versengve grtek s grtek, tudva-tudvn, hogy gysem kpesek, de nem is ll szndkukban betartani az greteiket. nmaguk is tisztban vannak vele, hogy most – mg a nagy jindulattal felttelezett esetleges j szndk mellett is – tbbnyire csak az tarthat be, ami illeszkedik a globalista nagytke ignyeihez, ez azonban szinte sohasem esik egybe a np, az orszg rdekeivel. Ezrt legynk tudatban, hogy a hatalom-vromnyos, legyen baloldali, vagy jobboldali, valjban ennl lnyegesen tbbet nem is grhet. Ha mgis megteszi – nem mond igazat. A mostani orszggylsi vlasztsokon azonban az greteken tl van egy mindennl fontosabb cl: a nemzeti rdekeket elrul, npirt politikt folytat, a httrben vltozatlanul fennll MSZP-SZDSZ szvetsg eltvoltsa a hatalombl. Erre csak egy er kpes, a Fidesz-KDNP. Gyzelmtl azonban a helyzetnek csupn nagyon lass – s csak remlhetleg kedvez – vltozsa vrhat. Nagy remnyeket senki nem tpllhat. Maximum arra szmthatunk – az adott krlmnyek kztt ez sem kevs – hogy a lass pozitv vltozsokat elsegt intzkedseket foganatost.

Legalbb kt nyomaszt krlmnyt ugyanis szem eltt kell tartanunk. Egyrszt, a sok fontos kulcspozcit megrz szocialista-neoliberlis koalci szabotlni fogja a kormny minden lpst, s emellett, ahogy Gyurcsny Ferenc nyltan be is grte, kemny – rtsd: hazug s gtlstalan – ellenpropagandt fog folytatni. A legfontosabb azonban, hogy tudatosan lerombolt orszgot, s minden tekintetben lepusztult helyzetet hagy maga utn, amellyel a Fidesz-KDNP-nek a nehznl is nehezebb lesz megbirkznia. Msrszt azrt is, mert maga a Fidesz-KDNP is ugyanezen kapitalista keretekben, azaz a jelenleg uralkod krlmnyek kztt kormnyozhat, s kvn is kormnyozni. Legfeljebb, ha akar, ezen keretek kztt is tallhat s kialakthat fogdzkat egy olyan politikhoz, amely jobban illeszkedik a magyar rdekekhez. Klnbsg teht lesz is, meg nem is. (Mivel mi magyarok azt tartjuk magunkrl, hogy a labdargshoz mindannyian rtnk – amiben taln van is valami – a legszemlltetbb, ha azzal a labdarg hasonlattal lek, hogy br jl rzkelhet klnbsg van a Fradi s az MTK kztt, de mindkt csapat az NB I-ben jtszik!). A Fidesz most mgis olyan helyzetbe kerl, hogy lenyesegetheti a vadkapitalista kinvseket, felszmolhatja az intzmnyes korrupcit, kpviselheti a magyar rdekeket, rtkeket, s mg a korbbi tvedseit is jvteheti, kztk azt a baljs mellfogst – hogy bnnek ne nevezzk – amikor az EU csatlakozsi szerzds trgyalsakor kitette a magyar fldet a szabad forgalmazssal jr klfldi felvsrls veszlynek. Mindehhez azonban olyan szleskr npi tmogatsra lenne szksge, amely megteremtdben van ugyan, de nem lesz egyszer a teljes kivvsa, mg nehezebb lesz megtartani. (Ez pedig dnt krds, ezrt ms szempontokbl vizsglva, albb mg vissza is trek r.)

A politikai paletta ttekintst befejezve, megllapthatjuk, hogy tovbbra is csak kt kis parlamenten kvli prt adja nmagt kvetkezetesen, hven az ideolgijhoz, s leplezi le a np- s nemzetellenes trekvseket, eredjenek akr jobb-, akr baloldalrl: a MIP s a Munksprt. (A Jobbik esetben a krdjelek uralkodnak). Mondhat rjuk brki, amit akar, de nyltan, egyrtelmen s hitelesen csak ez a kt prt vdelmezi a nemzeti rdekeket, illetve a dolgoz osztlyok s rtegek rdekeit. A Munksprt ma is flrerthetetlenl a szocializmus mellett ll, a MIP pedig a magyar t hve, amelyet Nmeth Lszl "minsgi szocializmusknt" is, Bib Istvn s ms nagy nemzeti gondolkodink pedig harmadik tknt is krvonalaztak.   

 

Napjaink szomor valsga, hogy megvalsulni ltjuk az ismert ttelt, miszerint a kapitalizmusban az ember az embernek farkasa. A nlunk – nem utols sorban jelents klfldi nyomsra – eluralkodott kormnyzati tmogatst lvez (hogy kormnyzati szintt ne mondjunk) vadkapitalizmus klnsen arra sztnzi, st knyszerti az embereket, hogy msok irnyba a rosszabbik njket mutassk. Ez az egyre ltalnosabb vl sajnlatos jelensg, pldul, semmikppen sem a szocializmusnak kikiltott rendszer maradvnya, vagy a megfoghatatlan, de knyelmes hivatkozsul szolgl posztkdrizmus kvetkezmnye. St, ha trgyilagosan szemlljk a dolgokat, el kell ismernnk, hogy a vadkapitalizmushoz kpest abban a "szocializmusban" inkbb neveltek a trsadalmi szolidaritsra. Szavakban mindenkppen. De a szavakhoz azrt valamelyest a tetteknek is igazodniuk kellett. nmagunkat csapnnk be, ha nem ltnnk utlag is, hogy brmennyire is brlhat a mlt rendszer, de gazdasgi s szocilis rtelemben bizonyos demokratikus elvek tagadhatatlanul jobban s szlesebb krben rvnyesltek, nagyobb volt mindenki szocilis biztonsga, mg ha negatvumokkal is prosult. A jelenlegi helyzet viszont annyira nyilvnvalan s egyrtelmen rossz a nagy tbbsg szmra, hogy sem ez, sem az itt kvetkez megllaptsok nem tekinthetek a rgi rendszer dicstsnek, hanem csak kifejezetten a jelenlegi brlatnak.

Sokan, szemet hunyva a valsgra, azt is kitartan ismtelgetik – halljuk a rdiban, olvassuk az jsgokban, ltjuk a tv-ben – hogy mindez azonban nem a rendszervlts, hanem pusztn annak – a kvetkezmnye, hogy "a kommunistk" a politikbl a gazdasgba mentettk t magukat. Azt pedig mindenki elismeri, st szltben-hosszban ismtli – a legtbbszr Gbbelset idzve, pedig ht eredetileg nem is az tallmnya – hogy a sokszor ismtelt lltsok, akr igazak, akr nem, az emberek fejben "igazsgg vlnak". Ha tnyleg hagyjuk ezt rvnyeslni, akkor nemcsak nem segtnk nmagunkon, hanem tragikusan rontunk a helyzetnkn. nmagunk ktjk meg a sajt keznket, ha nem nznk szembe a konkrt valsggal. A valsg pedig az, hogy pillanatnyilag, formlisan, egyprti diktatra van (br az MSZP-SZDSZ koalci ltvnyos megszaktsa ellenre a szocialista-neoliberlis sszetartozs s sszetarts felszmolhatatlan), st tnyleg ppen az az utdprt van hatalmon, amelynek a tagjai valban tmentettk magukat a gazdasgba. Csakhogy – s ezt nem szabad szem ell tvesztennk – k mr akkor sem voltak kommunistk, amikor belptek az MSZMP-be. Akik valban kommunistk voltak, azok jrszt ma is a Kommunista Munksprt tagjai. Oktalansg volna nem ltni azt is, hogy a volt MSZMP s a mai MSZP rtkrendje frontlisan szemben ll egymssal. Ezrt ma egyenesen kitntets kommunistknak, vagy szocildemokratnak, de akr baloldalinak is nevezni az MSZP-t s az SZDSZ-t, azaz a mai szocialistkat s a neoliberlisokat. Nem is hallottuk, hogy k maguk ezt akr egyszer is visszautastottk volna. Ugyanis a lakossgban a mlt rendszer irnt rtheten nvekv nosztalgia miatt ezek a brlatnak sznt minstsek inkbb csak arra jk, hogy szavazatokat hozzanak nekik. Msrszt ezzel mg a bneiket is kisebbtik, mert eltntetik a szemlyes felelssgket. Mgis tbb jobboldali politikus is grcssen ragaszkodik e vgzetes tveds gpies ismtelgetshez. Az pedig egyszeren politikai vaksg, vagy elvakultsg, ha mindazok lttn s ismeretben, ami nlunk az elmlt kt vtizedben a gazdasgban, a kzigazgatsban, a pnzgyekben, az igazsgszolgltatsban, a szocilis terleten s az let minden vonatkozsban trtnt, brki olyasmit llt, hogy nem volt rendszervlts. 

A trsadalom dnt tbbsge egyre rosszabb helyzetbe kerl vesztes, s a rendszervlts nmagban mr ennlfogva sem megkrdjelezhet; az gy megvalsult kisiklatott rendszervlts szksgessge s ltjogosultsga azonban annl inkbb. Mert nzzk csak, mivel is jrt a nagy fordulat vilgmretekben s nemzeti szinten. A vilgvlsg ellenre 2009-ben a FED, az amerikai jegybank szerept kisajtt magnbank, soha nem ltott, 46,1 millird dollros nyeresget rt el, mg 2008-ban "csak" 31,7, 2007-ben pedig 34,6 millird dollr nyeresge volt. Vlsg idejn soha nem ltott nyeresg, de csak a vilgpnzt korltlanul s ellenrizetlenl kibocst FED-nl! m tekintsnk csak szt jobban, akadnak msfle jelek is. Brazlia ktszzalkos adt vetett ki a spekulatv klfldi tkre, hogy megakadlyozza az orszgban is vlsgot kivlt, a FED ltal – mrvad elemzsek szerint tudatosan – okozott pnzgyi bubork kialakulst. A latin-amerikai fldrszen, tlnk eltren, ersdik a trekvs, hogy hasonl adt valamennyi tkebevtelre kivessenek. sszehasonltsul mondhatnnk, hogy k szocializldnak, mikzben mi latinamerikanizldunk. Izlandon, ugyancsak orszgunktl eltren, npszavazs nyomn elutastottk a bankok kvetelst, hogy a lakossgra hrtsk a vlsg kvetkezmnyeit. A tks orszgok intzkedsei teht arra utalnak, rzik, a folyamatos krzis kzepette maga a kapitalizmus kerl veszlybe, ha tmenetileg nem korltozzk a tke mohsgt. Ugyanez az nvdelmi trekvs tkrzdik a G-20 trekvsben a "szablyozott kapitalizmus" visszalltsra, a "szocil-kapitalizmus" megteremtsre, valamint Srkzy francia elnknek immr a nevetsgessgig ismtelgetett kijelentseiben, hogy erklcsss kell tenni a kapitalizmust. Szablyozott kapitalizmus azonban csak szavakban ltezhet, mivel szablyozni ugyan sokmindent lehet a kapitalizmusban is, de a tke nem tartozik ebbe a kategriba, sem nemzeti, sem nemzetkzi szinten. A tkt az erklccsel egyesteni pedig egyszeren lehetetlen, ennek mr a hangoztatsa is megtveszt, s mg a szt is kr r vesztegetni. A tke "erklcst" egybknt jl szemllteti, hogy a napjainkban ugyancsak az itt elemzett okokbl slyos pnzgyi vlsgba kerlt Grgorszgnak a nemzetkzi nagytke kpviseli azt javasoltk, hogy adja el az pleteit, cgeit, szigeteit, st az Akropoliszt is, s akkor kijuthat a vlsgbl. De itt a sajt pldnk is: mozg kamatlbra vetettek fel velnk klcsnt, ezrt hiba fizettk mr vissza tbbszrsen a tkerszt, az adssgspirlbl nem tudunk kikeveredni, st az adssgunk egyre n. Lehet itt egyltaln erklcsrl beszlni?

Nlunk mindezzel prhuzamosan msik "erklcss" trekvs is megfigyelhet: a vad-kapitalista jelensgeket nem a rendszer, hanem szemlyesen egyes "kommunis-tkbl" lett kapitalistk szemlyes erklcstelensgnek a terhre prbljk rni. A szban forg "kapitalistink" erklcsrt tnyleg nem tennm tzbe a kezemet, de azt, hogy ma mindenfle erklcstelensg lehetsges, azrt mgsem lehet "posztszocialista" kvetkezmnynek tekinteni, hanem csak a jelenlegi rendszer sajtjnak. Ezrt vgs soron ez a trekvs is e rendszernek az nvdelmi reakcija az egyre hatrozottabban megnyilvnul npi elgedetlensggel szemben. Mindebbl ki vonhatna le ms kvetkeztetst, mint hogy a kapitalizmus gye nem ll valami jl.

De menjnk tovbb, nmagunkhoz kzeledve. A kzelmltban a BBC Vilgszolglata 27 orszgban vgzett felmrse szerint csak a megkrdezettek 11%-a vlte gy, hogy a kapitalizmus jl mkdik, 23%-a javthatatlanul elhibzottnak tartotta a szabadpiaci kapitalizmust. Az amerikai Pew Research Center pedig a mlt v vgn tizenngy orszgban vgzett kzvlemny-kutatst a legutbbi kt vtizedrl. Eszerint a magyarok 77 %-a elgedetlen a demokrcival, 72%-a rosszabbul l, mint a szocializmusban. Az IMD Gazdasgkutat adatai szerint pedig a leromlott kormnyzati munka miatt drmaian cskkent a versenykpessgnk: 57 orszg kzl a 2005-s 31. helyrl a 45.-re estnk vissza. Ennek ellenre az OECD idei orszg-jelentse fenyegeten szgezi le, mindegy milyen lesz a kvetkez magyar kormny, az eldje ltal kikvezett ton kell tovbbhaladnia. s mr a magyar nagytksek is (vagy a mgttk ll multinacionlis cgek?) minden felkrs nlkl megfogalmaztk a hatpontos programjukat a kvetkez kormny szmra! A Budapestre akkreditlt eurpai nagykvetek egy csoportja pedig prjt ritkt mdon, a belgyeinkbe durvn beavatkozva, nemrg kzs nyilatkozatban tlt el nhny kzbeszerzsi dntst, mivel nem azok javra szlt, akiknek k, a diplomciai szablyokat megsrtve, lobbiznak. Tettk ezt akkor, amikor az orszgaikban is sorra robbannak ki a megvesztegetsi s korrupcis botrnyok annak ellenre, hogy az viszonyaik mr stabilabbak, a szereplik tapasztaltabbak, s nemcsak kidolgoztk, hanem mr jl be is gyakoroltk a ktes gyek elmismsolsnak az eljrsait. Kzben a valsg az, hogy az Eurpai Bizottsg tavaly novemberi jelentse szerint a teljesen szokatlan s indokolatlan mess adkedvezmnyeken tl Magyarorszg adja a legtbb llami tmogatst a multinacionlis cgeknek, nevezetesen 2009-ben 682 millird forintot, azaz a GDP 2,38 %-t, a legtbbet az EU-ban! Bogr Lszl szmtsai szerint – az utbbi 21 v sorn ezek a vllalatok mintegy hatezer millird forinttal tbb tmogatst kaptak, mint amennyit ad, vagy jrulk formjban befizettek a magyar llamkasszba. 2008-ban pedig az sszes megtermelt profit 92%-a a multinacionlis cgeknl halmozdott fel, amelynek nagy rszt minden ellenrzs nlkl kivihettk az orszgbl! Mi vagyunk rszkre az igazi adparadicsom.

Mindezek fnyben s az ugyanezen irnyba mutat, de itt fel nem sorolhat szmtalan tny lttn, az objektivitsnak valamennyire is helyet ad elemzs nem tagadhatja, hogy orszgunk gazdasgi, politikai, egszsggyi, oktatsgyi, szellemi-erklcsi llapota hasonlthatatlanul rosszabb, elmaradottabb, zllttebb – s vg nlkl sorolhatnnk a jelzket – mint a rendszervlts eltti vtizedekben volt.  s akkor mg nem is szltunk a legslyosabbrl; arrl, hogy mindezek eredmnyekppen, tbb mint ezerves trtnelmnk sorn orszgunk ma ismt gyarmati helyzetbe kerlt. A Gyurcsny-Bajnai kormny naponta bizonytja is, hogy nem ms, mint a gyarmatostk helytartja. Ezrt ht – nem rt ismtelni s ismtelni – a rendszervlts nem megkrdjelezhet, de annl inkbb a kialakult globalista, fonk magyar "sajtossgokkal" is megtzdelt vadkapitalizmus ltjogosultsga. Ezen bell elg visszagondolni olyan konkrtumokra, hogy a Nmeth-, de fleg az Antall-kormny primitv politikai revansizmusbl sztverte a szvetkezeteket, pedig a szvetkezet olcsn termel s jt. gy tett, mintha nem tudn, hogy a kistermels csd, mert drgn termel, ha jt is. Ezrt van, hogy ma kzel 240.000 magngazdasg a buks szln ll, a szksges kormnyzati segtsget sem kapja meg, s az Eurpai Uni vezet gazdasgai pedig nem tmogatjk a versenytrsak kialakulst a legutbb csatlakozott tagllamokban, inkbb juttatsokat cseppentgetnek nekik, hogy a vgzetes kvetkezmnyekkel jr parazita letmdra ksztessk. Ebbl addnak olyan szveszejt jelensgek, hogy a sokezer kilomterrl hozott lelmiszer, paradicsom, fokhagyma, stb. olcsbb, mint a magyar. Ugyanakkor a minsge meg sem kzelti a magyart, s radsul tele van az egszsgre rtalmas vegyszerekkel. Ekzben a mg megmaradt, kivl minsg magyar termkeket Nyugatra exportljuk (akarom mondani, exportljk a multinacionlis vllalatok buss haszonnal), ahol szvesen fogadjk, s kereslet van irntuk. De az rtelmetlen, kiiktatand gazdasgi revansizmusra s a tke telhetetlensgre utalnak azok az ismert jelensgek is, hogy a kzmveket, a kzszolgltatsokat is privatizlni, kis vllalkozsokban akarjk mkdtetni. Az gy nevezett kiszervezs a tendencia, melynek keretben a minisztriumok klss cgeket szerzdtetnek a sajt feladataik elltsra, gy pl. a Honvdelmi minisztrium rz-vd trsasgot a sajt objektumai vdelmre, stb. Itt ma minden a feje tetejre llt. Mindezrt a legszigorbb szablyos elszmoltats teljesen trvnyes lenne, ha akadna olyan er, amely kpes ennek a megvalstsra.

Ne ltassuk ht magunkat. Tagadhatatlan, hogy a tksrendszernek ez a neoliberlis, mindent elnyom, gtlstalan, gyarmatost, globalista vltozata vitte, s viszi gazdasgi romlsba az orszgot, tette s teszi lehetv, hogy minden trvnyi felhatalmazs nlkl klfldnek kirustsk, privatizljk (magyarul: ellopjk) kzs javainkat, intzmnyestsk a korrupcit, egyszval a vadkapitalizmust. A szemnk eltt sztverte s sztveri a kzigazgatst, a kzoktatst, az egszsggyet, elterjesztette, s terjeszti a kbtszerezst, ajnrozta s ajnrozza a homoszexualitst s mindenfle termszetellenes mssgot, nyilvnos, egyre erteljesebb tmadsokat intzett s intz a keresztnysg ellen, testileg s erklcsileg lerontotta s lerontja a fiatalsgot, hogy ne legyen kpes az orszg, a nemzeti rdekek vdelmre, engedte s engedi a termszet tnkrettelt, s kptelennek bizonyult az llampolgrai biztonsgnak szavatolsra. Ez utbbinl maradva, emlkezznk csak r, hogy az elz rendszerben egyetlen rz-vd szolglat sem volt, mgis volt biztonsg; ma ellepik az let minden terlett (lttuk, mg llami intzmnyeket, minisztriumokat is k riznek), a legtbbszr fennhjzan s durvn viselkednek velnk szemben, s ppen az egyik okt kpezik annak, hogy llampolgri biztonsg nem ltezik. De az llampolgraink ltal eltartott s most egymst magyarellenessgre uszt kisebbsgek s mssgok is naponta alznak meg, tesznek tnkre, st lnek meg magyarokat, de sem a rendrsg, sem az igazsgszolgltats nem ll a helyzet magaslatn. Ez a rendszer csaldokat tesz utcra tlvz idejn, alultpllja a gyermekeket, akiknek az iskolban lelket mrgez hazugsgokat tant trtnelem gyannt, krhzi szfeket tesz ktelezv, mikzben egy egyszer vrvizsglatra is hnapos hatridket szab, az influenza-hisztrival slyos pnzeket juttat a kivltsgosak zsebbe, s gy lltja be, hogy mindez gy van rendjn. Eredmnynek lltja be (pedig ez az egyik legnagyobb bajunk), hogy a haznkban ma mg foly termels kb. 90 %-t mintegy kttucatnyi multinacionlis cg adja, de eltitkolja, hogy a behajtott ad ugyanilyen szzalkt a mg meglv magyar kis- s kzpzemek, valamint az llampolgrok fizetik be.

Emlkezznk r, Antall Jzsef egy szintesgi pillanatban kijelentette, hogy az adk – akkor mg csak – 70%-t a brbl s fizetsbl lk fizetik be, s ez a statisztikban is megjelent. Mindezt srgsen zroltk, s azta a KSH katonai zemknt mkdik; parancsra kszti a statisztikt. Ehhez jn mg a sokasod gyans gyek titkostsa, amit a napokban, jelek szerint ltalnos egyetrts mellett mg tovbb szigortottak, ami enyhn szlva nem megnyugtat, mert eleve megnehezti a bnsk kiltsba helyezett elszmoltatst. Teljes az elidegeneds; azok ell titkoldznak, akik az rdekeik kpviseletre vlasztottk ket! A rendszervlts rn tl teht a sajt becstelensgeik rt is a nppel, azokkal fizettetik meg, akiknek ahhoz semmi kze nem volt s ma sincs; akkor is kizrtk, s ma is kizrjk ket a valamennyinket rint dntsekbl, a nemzetellenes bnket elkvetket pedig mentik. Az gy kialakult rendszer sszessgben vve teht mg annl is kevsb bizonyult alkalmasnak a nemzeti rdekeink s rtkeink vdelmre, mint az elz rendszer. Kornai Jnostl olvastam egy idzetet, mely szerint egy hazai felmrsben megkrdeztk a lakossgot, egyetrt-e Churchill lltsval, hogy „a kapitalizmus nem tkletes, de a ltez rendszerek kzl az emberek lete mgis ott a legjobb”. Az llsponthoz 1992-ben a megkrdezettnek mindssze 31 szzalka csatlakozott. A cscspont 1998-ban volt, amikor az arny megntt 36 szzalkra, azta egyre kisebb lett, s 2007-ben 25 szzalkra cskkent. A tendencia egyrtelm. De, ismtlem, rtsk jl a tnyeket: mindez nem az elz rendszer vdelme, hanem a jelenlegi minden tekintetben deformldott rendszer brlata.

 

De vajon kik azok, akik vllaljk ezt a dicstelen szerepet, holott npnk s orszgunk szolglatra eskdtek fel? Azok, akik szinte dicsekven ismerik el, st terjesztik is a hrkzl eszkzkben, hogy kormnyzs helyett lopnak, csalnak, hazudnak, a demokrcia helyett a diktatra fel tartanak, a Nemzetkzi Valutaalap, a Vilgbank, azaz a tke ignyeinek elbe menve, nemzetietlen s npirt politikt folytatnak. Lttuk, mindezt lczsul eleinte szocilis piacgazdasgnak, ksbb reformnak neveztk, de mra mr mindkettt elfelejtettk. Rluk akaratlanul is Nietzsche elreltsa csapdik az esznkbe: „Kzel a legmegvetendbb emberek ideje: Azok, akik mr meg sem tudjk vetni magukat, a nyzsg s mocskos fajtj emberek”. S valban, az j rendben a rgi rendszerben alakoskod olyan emberek lehettek miniszterek, st mg miniszterelnkk is, akik bizonytottan trvnytelen ton jutottak vagyonhoz s hatalomhoz, s akik ellen nem is egy per folyt, amelyeket azonban hagytak elvlni, vagy elnzek voltak velk szemben, mikzben az elkeseredett kdobl fiatalokat szinte statrilis eljrssal tltk el. Tlk nem is vrhatunk mst. k a kirusts, az eladsods hvei, a feketejnosok, akik mr a szocializmusban meghirdettk, hogy rdemes eladsodni, "mert a hitelez vigyz az ads egszsgre". Sokan akkor is tudtuk, de mra mindenki tudja, tbbek kztt ez az akkori vezets ltal fel nem ismert hazugsg sodorta nemzetnket a tnk szlre. De naponta a sajt brn tapasztalhatja mindenki, ezrt vssk vgre kitrlhetetlenl az agyunkba: a hitelezt semmi ms nem rdekli – a legkevsb az ads egszsge – csak a profit. Ezrt van, hogy idestova hrom vtizede, azaz a trsadalmi rendszertl fggetlenl, egyebet sem hallunk, mint azt a hazugsgot, hogy "tbbet fogyasztottunk, mint amennyit megtermeltnk", emiatt megszortsokra van szksg, de ettl majd jobb lesz.

Ezzel szemben egyre rosszabb lett, s nincs is kormnyzati trekvs a kilbals beindtsra. Az egy keresre jut relbr ma alacsonyabb, mint harminc vvel ezeltt volt, az adssgunk viszont szzmillird dollrral magasabb, radsul eltnt krlbell ktszzmillird dollrnyi kzvagyon! Teht mg a Kdr-rendszer utols idszakban kialakult gtlstalan szk kis szocialista-neoliberlis rteg (amely ms szavakkal is jl meghatrozhat lenne), a kisiklatott rendszervlts lczott motorja, kisajttotta a hatalmat, nemzetellenes politikt folytat, s kiszolgltatja, kirustja orszgunk, nemzetnk anyagi s erklcsi rdekeit, rtkeit. Egyik vezralakjuk Gyurcsny Ferenc, aki az ismert kros tevkenysgn tl mind hazai, mind nemzetkzi frumokon nemegyszer leantiszemitzta a magyar npet. Azon nem csodlkozunk, hogy az MSZP vele egy hron pendl elitje mgis mell ll, de megdbbent, hogy akadnak ms vdelmezi is. Csernok Attila, aki a "168 rban" llamfrfinak titullta, a magnkiadsban megjelentetett "A valsg erejvel" cm knyvt – amelyben, s a "Komromi pontonhd" cm els ktetben, megkrdjelezi a magyar trtnelem szinte minden pozitv esemnyt – azzal fejezi be, hogy "Magyarorszg nem rdemelte meg Gyurcsny Ferencet"! Rangon aluli lenne ilyen vakbuzg radozssal vitatkozni. Eszembe jut azonban rla Aczl Gyrgynek (aki a nagyon hasonl hangzs "Eszmnk erejvel" cmmel rt knyvet) egy nyilvnos beszlgetsen kifejtett vlemnye, miszerint a magyar kultrban ltezik Dry Tibor alkotmvszete, s azon bell a magyar irodalom. Ez az igazi szlssg. Az ilyen elfogultsgokkal nincs is mit kezdeni, hiszen szerzik olyan egyszer szellemi mveletre sem kpesek, hogy helyesen fogjk fel a rsz s az egsz viszonyt. (Ezt a tmakrt is ki lehetne fejteni ms szavakkal).

Vgl, nem lenne teljes a kp, ha nem emlkeztetnnk r magunkat, s mindenkit, hogy ezt a szocialista-neoliberlis elitet is jrszt Nyugatnak "ksznhetjk". A rendszervltst kveten ugyanis Nyugat nem a termszetes szvetsgesnek szmt jobboldalt segtette hatalomra, hanem a korbbi ellensgt, a baloldalrl hozz tllkat. Jobban bzott az rulkban, tudvn, hogy knnyebben kzben s fken tudja tartani ket. A maga szempontjbl igaza is volt. Ez a legtkletesebb trtnelmi plda arra, hogy a tke politikjban nincs bartsg, nincsenek elvek, csak rdek.

 

Ma teht a nemzetkzi tke a mindenhat, holott – taln nem rt erre sem emlkeztetni – az emberisg trtnete folyamn nem is mindig ltezett tke. Az ember, az lete megknnytsre kigondolta a pnzt, amely mkdtt is mindaddig, amg egyesek kizrlagos hatalmukba nem kaparintottk a kibocstst, s fedezet nlkli tkv nem manipulltk. Nlunk ma ezeknek a kpviseli vannak hatalmon, s – egyb alantas indttatsoktl is ftve – vvjk hborjukat a nemzet ellen, ahogy Jelenczki Istvn azonos cm filmje cfolhatatlanul bizonytja. De a lnyegre mutat r Molnr Tams, USA-ban l magyar filozfus napjainkra vonatkoz megllaptsa is: "A pnz minden dolog mozgatrugja lett. Az sszeharcsolt anyagi 'jlt' az ncl pnzcsinlsra s pnzforgsra pl, az anyagi dolgok megszerzsre, az lsgos s felfokozott szksgletek beszerzsre s kielgtsre koncentrl. A pnz hajszolsa vlik az let egyetlen sznalmas cljv. Az let egy rk bevsrls aktusv silnyult, ahol a vglnyeket mr csak br, ad, jutalom, juttats formjban irnytjk, mikzben maga a munka is elvesztette egyedisgt, mvszi lmnyt, hitelessgt s hivatstudatt. … A pnz, a haszon, a kamat lesz a vilg dicssge s cscspontja, ahol az letfenntarts eszkzei flbe kerekednek magnak az letnek." Mindezen bell jellemz, hogy elssorban a ktkezi munksokat alzzk meg; a banktisztviselk mindig ksbb kerlnek sorra, ha sorra kerlnek egyltaln. Hiszen ltjuk, vlsg idejn elszr a munksokat bocstjk el, akik nemhogy vgkielgtst, de mg a sajt fizetsket sem kapjk meg. Mivel azonban a tke egyetlen clja a haszon, ehhez pedig msokat minden lehetsges mdon ki kell zskmnyolni, ami viszont az elnyomorodsukkal jr, ezzel a sajt srjt ssa, hiszen bellk, a munkjuk kizskmnyolsbl l; de az egsz pnzgyi rendszer tovbbra is ugyanazon szablyok szerint mkdik, mint a vlsg eltt, gy csakis jabb vlsghoz vezethet, ms szval szntelenl jraszli "a kommunizmus veszlyt". Ezrt a globalizmus kapitalizmusa a vlsgbl sohasem lbal ki, akkor sem, ha annak egy-egy adott pillanatban nem ltszanak olyan nyilvnval jelei, mint a kzelmltban. Csak helyi s tneti gygymdot tud alkalmazni, nmagt kptelen radiklisan megreformlni (Ez az un. szocializmusnak sem sikerlt, br ppen a magyar gyakorlat, taln nem is teljesen eredmnytelenl, legalbb megprblt elindulni ezen az ton), legfeljebb bizonyos krlmnyek szerencss egybeesse folytn, s idszakonknt, egyes orszgoknak a vilgfolyamatoktl val viszonylagos elszigeteldsnek ksznheten, stabilizldik. Azt is el kell ismerni, teht, hogy br a trsadalmi lnyege azonos, de a kapitalizmusnak tbbfle modellje lehet; mg azt is mondhatnnk, annyi, ahny tksorszg, s lttunk mr pldt arra is, hogy tmenetileg tnyleg teremthet jlti trsadalmat (Svjc, Svdorszg, a volt NSZK).

A magyarorszgi kapitalizmus azonban ettl messze ll. Nincs is ezen mit csodlkozni. Az emltett "elit" erk az esetleges reformokat kivitelezhet llamot is kisajttottk; csak a sajt szk kis csoportjuk, s rajtuk keresztl a nemzetkzi nagytke rdekeit vdik. Hirdetik, hogy az llam korltozza s torztja a piacot, de egyre inkbb az bizonyosodik be, hogy ez fordtva igaz. A legyengtett nemzeti llam ellenrzse all kiszabadult tke mindenhol s mindig egyforma; azon tl, hogy csakis az rtktbblet rdekli, a msik f jellemzje, hogy nincs nemzetisge. Br ez is minden ktsget kizran gy van, azrt ne feledjk, hogy a tulajdonosaiknak bizony van nemzetisge! Sokan jogosan brljk ht a nemzetkzi zsid nagytkt, mert a profit utni kmletlen hajszjban egyben az embersg s az emberisg fl emeli a tulajdonosaik zsidsgt is. De ettl a zsid np nem lesz sem gazdagabb, sem tiszteltebb. Csak a nemzetisg nlkli tke hzik. Az Eurpai Uni gyakorlata is azt ersti meg, hogy a gyarmatost, globalista vadkapitalizmus sohasem volt, s nem is vlhat az rtkek vilgv, mert a termszetnl fogva csak az rdekek, a haszon vilga tud lenni. Ezrt jelenti minden nemzeti hallt; a nemzetgazdasgt, a nemzeti kultrt s vgs soron a nemzett. Magyarorszgon ma ennek okn tartunk itt, no meg azrt, mert a szocialista-neoliberlis elit pldamutat, de tlnk elidegenl kis Eurpt szeretne teremteni Magyarorszgon, ahelyett, hogy pldamutat magyar Magyarorszgot teremtene Eurpban. (Andor Lszl most kinevezett magyar biztos egyik els nyilatkozatban azonnal kzlte, hogy nem a kormnyt fogja kpviselni, hanem az unis politikt rvnyesti, akr a kormnnyal szemben is!) A politikai irnyt a rendszervlts ta is rossz irnyba mutat.    

 

Mindennek orszgunkban immr trtnelmi folyamatossgot kpvisel sajtosan szlssges megnyilvnulsai is vannak. Ezt pldzza, hogy az Orszggyls utols munkanapjn az MSZP, az SZDSZ, s a hozzjuk csatlakoz mai MDF ismtelten kimutatta a foga fehrjt, ltvnyosan s egyrtelmen leleplezte nmagt. Megszavaztk a jogilag megfoghatatlan s rtelmezhetetlen holokauszt-tagadst hrom v brtnnel bntet BTK-t mdost javaslatot, s a kztrsasgi elnk – Igencsak kellemetlen meglepets! – egy okszertlen magyarzkods kzzttele mellett, al is rta. (Pedig ilyen trvny mg az EU 27 tagllama kzl is csak htben ltezik. Spanyolorszgban 2007-ben eltrltk. Az USA-ban nincs is.) Nekik nem a krlttnk, vagy Eurpa tvolabbi rszein, st az orszgon bell is eluralkodott magyarellenessg elleni harc a fontos, hanem egy idegen orszg, Izrael tlhaladott mltbeli problmja, amelynek lland felmelegtsvel gy Izrael, mint a klnbz orszgokban l zsid diaszpra jabb s jabb anyagi s egyb elnyket akar kicsikarni a vilg minl tbb orszgtl. Azaz, ennek a mltbafordulsnak is jvbeli anyagi cljai vannak. Magyar szempontbl az gvilgon semmi rtelme. Hacsak az nem, hogy a szocialista-neoliberlis kpviselk ismt bizonytottk, hogy nem a magyar npet, nem az orszgunk rdekeit kpviselik a magyar Orszggylsben, de ezt enlkl is rgen tudjuk. Nekik nemcsak nem fjnak Magyarorszg sebei, hanem mg jabbakat is ejtenek rajta. Ugyanis mskor sem lttuk egyetlen jelt sem annak, hogy egyltaln "szrevettk" volna az emltett tombol magyarellenessget, a npirtst, st, ami fleg az SZDSZ-t illeti, mintha k lennnek ennek a baljs trekvsnek az lharcosai. Nem egyszeri jelensgrl van sz. Sorozatban kzlik, hogy semmi olyanra nem jut pnz, ami a lakossg helyzett javtan. Mgis 2007. november 27-n Hiller Istvn a holokauszt miatt – amihez a csendben hallra tlt, s a mg letben maradott magyaroknak semmi, de semmi kzk – jabb 21 milli dollros tmogatst nyjtott a Magyarorszgi Zsid Hitkzsgek Szvetsgnek (Mazsihisz). A magyar npnek – de szinte akrmely ms npet is emlthetnnk – ki s mikor fog krtrtst nyjtani a trtnelmi szenvedseirt, amelyek nem sorolhatk htrbb ms npeknl? Ez v janurjban pedig a kormny a trtnelmi egyhzak megrtst krte ahhoz, hogy a szerzdses finanszrozsukat pnzhiny miatt nem tudja teljesteni, de ugyanakkor a Mazsihisznek – amely mg csak nem is egyhz! – jabb ktszzmilli forintot juttatott megllapodson fell. Az ilyenfajta indokolatlan rszrehajls csak jabb s jabb alaptalan kvetelseknek nyit utat. Chicagban kilencvent zsid tll utd nemrg azzal a megbotrnkoztat kvetelssel llt el, hogy a MV fizessen nekik fejenknt tizennyolc s flmillird forint (!) krtrtst, mert eldeiket magyar vagonokban szlltottk a nmet koncentrcis tborokba. A morbidsgig merszked szgyentelensg s telhetetlensg nem ismer hatrt. Ha a bks, jobb s szebb kzs jv rdekben valaminek egyszer s mindenkorra vget kell vetni ebben az orszgban – de a vilgban is – akkor az ilyen jogtalan, zlstelen kivtelezs az. Csak remlhetjk, hogy a Fidesz-KDNP-kormny a magyar mltsg szempontjbl kezeli ezt a krdst is, felszmolja ezt az alantas anyagi rdekeket is kvet szellemi terrorizmust. Ugyanis a legnagyobb trgyilagossg mellett is csak azt szgezhetjk le, hogy az emltett gyek szerepli nincsenek a jzan eszknl: k maguk kzsen – akik adjk, s akik kapjk a jogtalan elnyket – provokljk ki a jogos antiszemitizmust. Ne rknydjenek meg a holokauszt-trvnyhozk, van ilyen is, s ppen k maguk dolgoznak az erstsn – mg az is lehet, hogy tudatosan, manipulcis clokkal – s aztn panaszkodnak miatta azokra, akiknek az gvilgon semmi kzk az egszhez, st mg arra is trvnyt akarnak hozni, hogy szv se tehessk.

E trvnymdosts egybknt eleve jogi kptelensg, hiszen meg sem fogalmazza a sajt trgyt, azaz, hogy mi a holokauszt, vagy mit kell annak tekinteni; ezzel jogi rtelemben, kzvetve s kzvetlenl is, maga a trvnymdosts tagadja a holokausztot. Vagy gy kpzelik, hogy majd minden elre gondosan kivlasztott tlkez a sajt elfogultsga foknak megfelelen eldntheti, hogy mit tekint holokauszt-tagadsnak, s tetszs szerint bntethet? Ez maga az orwelli llatfarm vilga, ha nem rosszabb. E trvnymdosts brmilyen gyakorlati alkalmazsa teht csakis s teljesen mrtkben nknyes, azaz trvnytelen lehet, mint ahogy maga az indttatsa is tekintlyuralmi s hatalmaskod meggondolsokbl fogant. Radsul trgytalan is, hiszen a holokausztot nlunk nem tagadjk; egyes trtnelmi tnyekrl s adatokrl pedig mirt ne lehetne vitatkozni? A politikai nzetek kirekesztsnek trvnyestse eleve emberek ellen irnyul, hiszen a nzetek nmagukban nem lteznek, emberek kpviselik ket. De a leglnyegesebb, amit joggal ellenez mindenki, hogy az izraeliek s a zsid diaszprk msok terhre tbb mint flvszzad mltn is tovbbi anyagi elnyket kvetelnek a holokausztrt, s ezzel ppen nmaguk alacsonytjk le ktes anyagi szintre. Ennl jobban nem is lehetne tagadni a holokausztot. A kptelensgeknek e sorozata mindennl beszdesebben mutatja, hogy itt nem az ldozatok irnti tiszteletrl, mg csak nem is politikai krdsrl, hanem kicsinyes, anyagi rdekeket kvet, s adott esetben egyben magyarellenes gyeskedsrl van sz, amit, s e trekvseket brmilyen mdon prtolkat, a legkemnyebben eltlhetnk s remlhetleg felelssgre is vonhatunk. 

Senki nem akarja msok trtnelmi bneit mentegetni, vagy egy msik np szenvedseit tagadni, de sajtunkk se tegyk egyiket sem, mg szavakban sem, nemhogy a magyarsgot megalz trvny formjban! Aki nem gy gondolkodik, azokat ne vlasszuk meg az rdekeink kpviseletre, hanem tvoltsuk el a bizalmunkbl szrmaz hatalomtl minl messzebbre. Ez nemcsak elvitathatatlan jogunk, hanem megkerlhetetlen s elodzhatatlan ktelessgnk.   

A magyarsg megmaradsnak biztostsa miatti knyszerhelyzetben mostantl neknk is jobban meg kell nzni, hogy ki kicsoda, szakmailag mit tud, s mire kpes. k is alaposan megnzik, hogy kit fogadnak be maguk kz. Ezrt ne vegye ezt senki semmifle anti- izmusnak, mert nem az, de minden dntsi lehetsgtl messze kell tartani azokat, akik Magyarorszgon a magyarsg, s ezzel az embersg fl emelik a kisebbsgi, mivoltukat, vagy a mssgukat, s mindent, ami nem termszetes, mindenkit, aki nem magyar. Sem a trtnelmi mltra, sem a szrmazsra hivatkozva nem szabad eljogokat kvetelni, vagy nyjtani; csak akkor lesz trsadalmi bke, ha a jogait s a ktelezettsgeit tekintve mindenki egyenjog llampolgr, idertve azokat is, akik nem magyarok, illetve nem magyarnak, vagy nem csak magyarnak tartjk magukat. Azt azonban nekik is sz nlkl tudomsul kell vennik, s alkalmazkodniuk kell hozz, hogy magyar Magyarorszgon lnek. Ne kerlhessenek eltrbe azok, akik gtlstalanul csak a sajt, vagy egy szk kis csoport boldogulst keresik. s ebben se lsson senki semmifle diszkrimincit, mert valjban az egyn is – minden egyn! – csak akkor boldogulhat, ha az orszg boldogul. A mindenkori kormnynak pedig azt kell tudomsul vennie, hogy aki az ilyen s hasonl vrlzt igazsgtalansgok ellen tiltakozik, az nem szlssges, nem antiszemita, nem nacionalista, hanem magyar hazafi. Azok ellen kell trvnyt hozni, akik ezekkel az elvekkel szembehelyezkednek.

 

Neknk az orszgunk feltteleinek, npnk, nemzetnk rdekeinek megfelel ton, nevezzk magyar tnak, kell haladnunk, s ezen bell azt kell elrnnk, hogy a tke, az zlet maradjon a piacon – br ppen a mostani vlsg sorn tapasztaltuk, s a kvetkezmnyeit mg ma is nygjk, hogy ott is megbukott – de semmikppen ne engedjk behatolni az oktatsgybe, az egszsggybe, sem a szellemi s a kulturlis terletre. Els lpsknt ppen a szellemi (s testi) rombolst kell meglltani, az elbizonytalantott trsadalmat a helyes vgnyra lltani, ami – persze – nem jelentheti azt, hogy a gazdasgival vrni lehet.

Rendet, magyar rendet kell teremtennk, mert nlkle a pusztuls vr rnk. Gtat kell vetni a kvlrl rkez s a bellrl fakad, de azonos irnyba mutat bajoknak. Mindent tlltnk, jelenlegi problminkat is tl fogjuk lni, csak azt nem, ha az nfelads tjn haladunk. S mert erre az tra mr-mr rknyszertettek bennnket, a mostantl remlhetleg kedvezbb vl helyzetben, senki ne adja fel a harcot, mert azzal nemcsak nmagt temeti, hanem a nemzetet is. A neoliberlis globalista pnzgyi rendszer vilgmret sszeomlsa, a vilgmret korszakvlts kzeledse, lehetsget knl r, hogy most ne csak egyszer kormnyvltsra kerljn sor, hanem a np fokozatosan a kezbe vehesse a sajt sorsnak irnytst. Ez politikai harc krdse, de a magyarsg fennmaradsrt trsadalmi rendszertl fggetlenl kzdeni kell, s e harcot nem idszakosan, hanem folyamatosan, szntelenl kell vvnunk itthon is, a vilgban is. A magyar rtelmisgnek vgre e harc lre kell llnia, s gyzedelmesen vgig kell vinnie. Ehhez elengedhetetlen, de most mr nem elegend egyszeri, akr elgg nem is igazn mltathat btor s j kezdemnyezseket tenni (Csori Sndor: Mrciusi Charta, Csurka Istvn: A kilbals programja), hanem folyamatos s szleskren egyeztetett, a civil szervezetekre is tmaszkod politikai akcikra van szksg. Ez az llam sem gondoskodik rlunk, sem pedig a nemzetnkrl, ezrt mg inkbb felelsek vagyunk nmagunkrt s a nemzetnkrt.

 

Az j kormnynak pedig, amely azt gri, hogy "a nemzeti gyek kormnya" lesz, minden tmogatst meg kell adnunk, st ellegeznnk az ilyen irny vilgos trekvseihez, de a kormnynak ezt a legels lpseivel vissza is kell igazolnia. Ha nem ez trtnik, hanem tovbbra is a politikai csatrozs, a slyos problmk megoldsa helyett a prtpolitikai taktikzs folytatdik, a kormny s a np nem tall egymsra. Ahhoz, hogy ne ez trtnjen mindenekeltt a kormnynak kell, tudatban lennie, hogy a neki van szksge a npre (hiszen lttuk, olyan rendkvli helyzetben lesz, mint taln kevs ms kormny), nem a npnek a kormnyra, s hogy a kormnyzs nem uralkods, hanem a np, az orszg ntudatos s egyben alzatos szolglata.

 

Mindazoknak pedig, akik a kapitalizmust akartk s akarjk, egy zokszavuk nem lehet a magyarorszgi vadkapitalizmusra. Mint kapitalizmust nem brlhatjk, hiszen, az elbbiekben lttuk, e mivoltban tkletesen mkdik, a sajt lnyegt adja minden egyes vonatozsban. A nemzet, az orszg, az egyn kiszolgltatottsga ma sokkal nagyobb, a mozgstere pedig sokkal kisebb, mint az elz trtnelmi korszakban. A rendszer nem kpes, politikai akarata nincs r, hogy megoldja a np problmit. A mlt rendszerben emberarc szocializmusrl, meg egyenl eslyekrl beszltek, s taln trekedtek is r, de egyik sem valsult meg. Emberarc kapitalizmusrl azonban mg csak nem is hallunk, st a jelek szerint – ha hallgatlagosan is, de – a kapitalizmus vllalja az embertelen arct, s kifejezetten az egyenltelen eslyeken alapul. Most azonban mindezzel egytt kell lnnk. Ezrt rthet, hogy nmagban ez a tny, s e tny lttn tett vitathatatlan megllaptsok, a levonhat sajnlatos kvetkeztetsek fjdalmat okoznak azoknak, akik a rendszervltssal szintn jobbat akartak orszgunknak, nemzetnknek. De gy nekik, mint azoknak, akik eltrik a vadkapitalizmust, vagy azoknak, akik felltek a jl hangz hazug greteknek, s most mindenezek lttn fanyalognak, vagy kpmutatan nosztalgiznak, joggal vlaszolhatnnk a sajt krdskkel: Mit akarsz? Kapitalizmus van!

 

Csakhogy ezzel mi sem mennnk semmire! Ezrt nem tesszk, s ne is tegyk. Inkbb azt mondjuk, mindenekeltt embernek kell lennnk, s maradnunk, ezrt a jelenlegi trsadalmi rendszer irnti elktelezettsgnktl, avagy szembenllsunktl fggetlenl, a kormnyzati szempontbl most kedveznek tn helyzetben fogjunk ssze, s egytt tegynk a valamennyink rdekben ll vltozsokrt, segtsk el, hogy orszgunk vgre rtrhessen a senki ellen nem irnyul magyar tra!

 

                                                                           St Gbor

                                                                  nyugalmazott nagykvet

 

(Havi Magyar Frum, 2010. prilis.)

 

 
 
A goj
 
 
A goj a harmincas vek kzepn szletett egy neves-nemes nagykun vrosban, a Hortobgy szln, s itt is nevelkedett. Mindig magyarnak tartotta magt. lmban sem gondolta, s vtizedeken t mg csak nem is sejtette, hogy a magyarsga okn egyben valaki ms is. Lehetett volna brmely ms esemny, de trtnelmi vletlenknt a kubai forradalom segtette hozz, hogy megtudja: mrpedig goj is. – Mrmint a nem-gojok szemben.
De – nagykunul szlva – Ne vgjunk a dgok elibe. Mennynk csak szpen sorjba!
            A msodik vilghbor befejezdsekor tudta meg azt is, hogy munkscsaldban szletett, mivel az desapja cipszsegd volt. Egybknt maga is csak azz vlhatott volna, vagy legfeljebb cipszmesterr, ha az akkor szletett j rendszer egy-kt vig nem adja igaz nmagt, s npi kderknt nem emeli ki. A megksve tudatosult munks szrmazst csendes bszkesggel elfogadta, mert abban a vrosban, gy az szemben is, a munks a dolgoz embert jelentette, s e tekintetben nem is klnbztette meg a munkst a paraszttl, vagy az rtelmisgitl. Inkbb rezte, mintsem tudta, az a fontos, hogy mindenki becsletesen dolgozzon a maga munkakrben. s az emberek akkor mg ezt is tettk. Boldogultak is. A csaldjban mindenkinek a tiszteletre tantottk, semmifle megklnbzetst nem neveltek bel. A goj szt nemcsak nem ismertk, hanem letkben nem is hallottk.
            A csald igen szerny krlmnyek kztt lt, de ldoztak – sz szerint ldozni knyszerltek – az iskolztatsra. Nem tanult rosszul, s mr az elemi iskolban sztnsen fel-felfigyelt r, hogy a felnttek idnknt valamifle rejtlyes politikrl beszlgetnek. Kvncsisgbl egyszer ki is vette a knyvtrbl Sztlin "A leninizmus krdsei" cm – ma mr tudja, hogy szndkosan leegyszerstett politikai nyelvezeten megrt – knyvt, mgis alig rtett meg valamit is belle. Csak az maradt meg benne, hogy van egy msik vilg is, mint amiben a kzelmltig lt. Vak tapogatdzs volt ez, de llandan ott lappangott benne s krltte. Azt sejtette, hogy az ttrsg valamilyen mdon mr politika, de inkbb szrakozst, gyermeki bartkozst, sszefogst ltott benne. Szthzsrl ott s akkor sz sem volt. Aztn jtt a nagyhr reformtus nagykun gimnzium nemzetkzileg elismert nyelvsz igazgatjval, Gal Laci bcsival s kivl, orszgosan ismert tanraival. Rgi vgs, de a korral haladni akar tszakosodott – angolr
 
Cikkek
Cikkek : Hinyzik a blcsessg, tlteng az erszak.

Hinyzik a blcsessg, tlteng az erszak.

  2007.04.18. 20:06

Mlt ez egy nagyahatalomhoz?

Hinyzik a blcsessg, tlteng az erszak

(Az amerikai vilgpolitikrl az elnkvlaszts kapcsn)

 

         Az amerikai vilgpolitika agresszv mivolta, a sikereknek belltott mellfogsai, baklvsei, s ezek okn a nemzetkzi npszertlensge nvekedsnek lttn jogos a felttelezs, hogy az USA vilgpolitikja szkben van valaminek, valami nagyon lnyeges pozitv sszetevnek, amely esetleg sikerre vihetn, viszont tlteng benne valami ms, ami eleve bekorltozza, ellehetetlenti, s vgs soron kudarcra tli.

 

Hinyzik belle a blcsessg, s tlteng benne az erszak.

 

A "Nagy Testvr" ugyanis a val vilggal szll szembe, ezrt az elvrt, st a megkvetelt elismers helyett fleg brlatok rik, harca nem kecsegtet sok sikerrel, a kis eredmnyekrt is nagy rat kell fizetnie. Pedig az eddig hozott ldozata mg csak az "elleg"; a trtnelem ksbb hajtja be a szmlt, esetleg az amerikaik jabb genercijn, ezrt ez a politika mindenekeltt magval az amerikai nppel szemben erklcstelen. Ugyanis az "Utnam az znvz" politikja, amit az orszg els embere nem is titkol: Bob Woodward (az egyik legismertebb amerikai jsgr, aki 1972-ben a cikkvel kirobbantotta a Nixont lemondsra knyszert Watergate-botrnyt) krdsre, hogy a trtnelem vajon hogyan tl majd az Irak elleni hborjrl, Bush gy reaglt: "Kihzta a kezeit a zsebeibl, olyan mozdulatot tett, mint aki semmit nem tehet, majd kijelentette: <A trtnelem? Mikor az ember azt sem tudja, hogy holnap letben lesz-e mg.> (Visao, 2004. szeptember 16.)  

         A sikert eleve megkrdjelezi az elvakult szemllet, miszerint 2001. szeptember 11. ta az amerikai kormnyzat mindent s mindenkit a sajt szk s manipullt rtelmezsben vett terrorizmusellenes harca szempontjbl rtkel, kategorikus fekete-fehr tekintlyuralmi szemllettel, s ezzel mlyti a szakadkot nmaga s a vilg kztt. A terrorizmus messze nem j jelensg a vilgpolitikban, de az USA 2001. szeptember 11-t ennek ellenre korszakos vltozsnak tekinti; szinte r akarja venni a vilgot, hogy innentl j idszmtst vezessen be, hogy gy mg inkbb alrendelhesse az egyes orszgokat a cselekedeteit mozgat gazdasgi, vagy ppensggel a pillanatnyi politikai rdekeinek. Ennek lttn ersdik a ktely a tekintetben is, hogy a harc valban a terrorizmus ellen folyik-e, vagy az csak rgy, s a sajt lakossga s a vilgkzvlemny manipullsra szolgl, hiszen a napnl is vilgosabb, hogy legutbb is egy olajban gazdag, Izraellel politikailag szembenll orszgot tmadott meg, s az igazolsra mg utlag sem tudott egyetlen bizonytkot sem felmutatni. Az is egyre inkbb bebizonyosodik, hogy a terrorizmusellenes harcban - ha valban az folyik - az eddigi mdszerekkel bajosan tud gyzelmet aratni, hiszen a terrorizmus csak nvekedett, mita folyik a terrorizmusellenesnek belltott harc, s az egyik eredmnye ppen az lett, hogy maga az USA s szvetsgesei vltak a f clpontt. St, az Irak elleni agresszi felerstette az iszlm fundamentalizmust, kialakulban van az iszlm sszefogs, holott az USA egyik politikai clja ppen az volt, hogy ez ne jjjn ltre. Teht nmaga segt megteremteni egy jabb komoly bizonytalansgi tnyezt. Ezrt minl tovbb erlteti e mdszereket, annl mlyebben sllyed az ingovnyba.

Kitra csak egy md lenne: a kivlt okok srgs felszmolsa, nevezetesen az eddig folytatott globalista politika gykeres megvltoztatsa; hall helyett bkt kellene osztogatnia a vilgban. Tragikus, hogy erre a jelenlegi amerikai vezets nem is gondol, pedig gy szerezhetne valdi tekintlyt, ersthetn meg az USA nagyhatalmi szerept. Teszi ezt annak ellenre, hogy ktsgtelenl maga is felismerte: nemcsak nem kpes egyedl fenntartani a nemzetkzi biztonsgot (ha egyltaln erre trekszik), de a sajt terlett, lakossgt sem kpes megvdeni - mint ahogy ebben a tekintetben a leghvebb szvetsgese,  Izrael is sebezhetnek bizonyul - ezrt ms orszgok, a NATO-szvetsgesei, kztk haznk utlagos bevonsval, knyszertsvel arra trekszik, hogy emberi letek felldozsval s anyagi ldozatokkal velk fizetesse ki a szmlt, ami elkerlhetetlenl tovbbi ellentteket szl.

A globalizmus (Mostanban sokan emlegetik a globalizmust, de nincs "hivatalos" meghatrozsa, s valsznleg nem mindenki ugyanazt rti alatta. Ebben a cikkben a tks vilgrendszer harmadik gyarmatostsi szakaszt, teht az jkori gyarmatostst rtem alatta, amikor a terjeszked, globalizld tke a multinacionlis vllalatok segtsgvel, kamatrabszolgasggal maga al akar gyrni mindent, elssorban a nemzeti llamokat; ez az jkori gyarmatosts jellemzen amerikai tpus: amerikai politikt, kultrt, erklcst akar diktlni a vilgnak) az egsz emberisg ellen irnyul, de nyltan egyelre csak a leginkbb szorongatottak harcolnak ellene, azokkal az eszkzkkel s mdszerekkel, amelyek mg a rendelkezskre llnak. Az orszgok nagy rsze mg hallgat ugyan, de nvekv ktelyekkel, ellenszenvvel figyeli az USA globalista terjeszkedst. E krlmnyek eleve alaknzzk a vilg rvid letnek tn egyplusossgt, az amerikai vilghegemnit (ha egy rvid idre esetleg ltre is jtt). Az egyplussg korai hanyatlsnak knyszer elismerst mutatja, hogy az USA nem ltvnyosan, de rzkelheten trekszik egyetrtsre Oroszorszggal - esetleges szvetsgt mintha tbbre tartan a tbbi szvetsgesinl - abban a remnyben, hogy kzsen hatkonyabban tudnnak szembefordulni zsia (Kna, Japn, India) s ms fldrszek felemelkedben lv orszgaival. Nem idegen ez a trekvs Oroszorszgtl sem, st mr a Szovjetuni is szem eltt tartotta ezt a lehetsget, s az USA-val mindig szvesen lpett az enyhls tjra. Oroszorszg helyzete jelenleg ketts: katonailag vitathatatlanul szuperhatalom maradt, de gazdasgilag csak regionlis hatalom; ez a kettssg azonban elbb-utbb megolddik, s jabb bizonytalansgi tnyezv vlhat. Az afganisztni s az iraki agresszi, az amerikai behatols a kaukzusi (Grzia, Csecsenfld) s a kzp-zsiai trsgbe, az olaj- s ms termszeti kincsek megszerzsre irnyul trekvsek azonban zavarjk a nagyobb amerikai-orosz egyetrts kialakulst, s egyben bizonytjk, hogy az USA prhuzamosan annak is igyekszik elejt venni, hogy Oroszorszg, vagy Kna krl hatalmi plus alakuljon ki. Klnsen retteg a Prizs-Berlin-Moszkva tengely lehetsgtl. Az amerikai erkzpont mellett ugyanis kialakulban van az eurpai, amely elnyerheti Oroszorszg diszkrt tmogatst, esetleg mg ennl tbbet is. Egyre nyilvnvalbb a Kna krl formldhat zsiai erkzpont kialakulsa, akr Japnnal, akr nlkle. Teht, ha nem is rzkelhet feltnen, de a vilg a tbbplussg tjn halad. Az USA mindezt legjabban azzal igyekszik ellenslyozni, hogy az esetleges ellenfelei bekertst, valamint ms orszgok olaj- s gzvezetkeinek kretlen "vdelmt" clozva szervezi t a vilgban fenntartott tbb mint htszz lland katonai tmaszpontjt.

A nemzetkzi sajtban elemzsek sora jelent meg rla, hogy Bush kormnyban dnt befolysra tett szert az u.n. "neo-konzervatv" csoport (Cheney alelnk, Rumsfeld vdelmi miniszter, Paul Wolfowitz vdelmi miniszterhelyettes s msok), akik szerint az USA-nak vezet szerepet kell vllalnia a vilgban, az er pozcijbl kell politizlnia, mi tbb, a sajt kpre kell tformlnia a vilgot, s "jogosult" a megtlse szerinti "megelz hborra", stb. Ezek az erk 1997-ben, mg Clinton elnksge idejn, kidolgoztk az j Amerikai vszzad Tervezett (PNAC), amely szerint az amerikai politikt Izrael rdekeinek megfelelen kell alaktani. Els lpsknt mr akkor is Irka lerohanst rtk el, ami ismtelten megersti, hogy az ikertornyok elleni tmads csak rgyet szolgltatott egy mr meglv terv beindtsra. Az utbbi vek esemnyei is azt bizonytjk, hogy Bush ezt valstja meg; 2004. oktberben mr azt is kijelentette, hogy az egyes orszgokat az ott uralkod antiszemitizmus szerint fogja osztlyozni! Hihetetlen, de egy szuperhatalom els embere ignyt forml ms orszgok osztlyozsra, radsul egy szk, elfogult, a sajt orszgtl is idegen szempontbl! Keresve sem tallnnk jobb pldt a blcsessg hinyra: egy szuperhatalom gy tncol, ahogy a vilg ltal egyre inkbb megunt kis orszg rasszista-terrorista vezet grdja ftyl. Mindezt nem is rejtik vka al, hanem hirdetik, s ellensgknt tekintenek minden olyan orszgra, amely ezzel nem rt egyet, ahogy ezt akr Franciaorszg, akr Nmetorszg megtapasztalhatta. A maga nemben ez is egy kzpkori parancsuralmi mentalitst tkrz fundamentalista llspont; csak a vallsi httere nem iszlm, hanem keresztny-cionista. G. Kaufman, az angol Munksprt parlamenti kpviselje tallan rta rluk: "George W. Bush intellektulis szempontbl a legretrogrdabb elnk, akit csak ismertem a politikai letben", s aki "olyan tancsadkkal van krlvve, akiknek a harciassgt csak a politikai, katonai s diplomciai analfabetizmusuk mlja fell" (Focus, 2004, N 257.)

Pontosan ezek az erk knyszertettk ki Irak elfoglalst, s erltetik ms kzel-keleti orszgok hasonl "demokratizlst". Ennek a politiknak a kvetkezmnye, hogy az USA bkeszeretetben joggal ktelkedik a vilg, olyan szvetsgesei is, mint Nmetorszg, Franciaorszg, Japn, Dl-Korea, de az utbbi idben mg Anglia is, amelyek kormnyai a kzvlemnyeik nyomsra vatosan tvolodnak is Bush politikjtl. (Maga Tony Blair angol miniszterelnk, a re nehezed amerikai nyoms ellenre, hnapok ta nem tesz eleget Bush tbbszri nyomatkos krsnek, hogy utazzon az USA-ba egy hbors kitntets tvtelre). A vilg lthatan nem kr az amerikai elhivatottsgbl, de magtl az amerikai nptl is idegen, mg akkor is, ha erteljes s nem is eredmnytelen a politikai-ideolgiai megdolgozsa. Az amerikai np tmegeiben mg szeptember 11. utn sem rtette meg igazn, hogy mi trtnik azokkal a npekkel, amelyeket a fiai bntetlenl bombznak. Mg mindig nem rzkeli elgg, hogy a sajt llama knvallatkat s gyilkosokat nevel katonafiaibl, s ldozatul dobja oda ket.

 

Az USA, mintha vilgszervezet lenne, nknyesen szankcikat foganatost ms orszgok ellen. 1918-1992 kztt, azaz 84 v alatt 54 esetben alkalmazott szankcikat ms orszgok ellen, a hideghbor befejezdst kveten ez a tendencia felgyorsult: 1993 s 2002 kztt, azaz mindssze 9 v alatt mr 61 esetben lpett fel kretlen vilgcsendrknt. A szankcik mellett kzvetlenl katonailag is beavatkozik "demokratikus s modern llam" ltrehozsa cljbl, mint Irakban is, de ahogy itt sem, az elz esetekben sem sikerlt demokratikus llam ltrehozsa, ezrt a vilgban olyan benyoms alakult ki, hogy valjban nem is erre trekszik. Ki tagadn, hogy Irakban ma rosszabb a helyzet, mint maga Szaddam Husszein alatt volt, de romlott a vilghelyzet is. sszesen, gy, vagy gy, az USA a valamivel tbb mint kt-vszzados lte alatt, a stratgiai rdekeire hivatkozva, tbb szzszor nyltan beavatkozott katonailag, vagy ms szankcikkal ms orszgok belgyeibe. Az erszak a lteleme. 

Az amerikai llamtl kezdettl fogva nem idegen a polgri lakossg elleni tmads sem, st vgigksri a trtnelmt: az indin slakosok kegyetlen lemszrlsa; a nger rabszolgk behurcolsa s sokvtizedes elnyomsuk; tbb mint ktszz beavatkozs a latin-amerikai orszgokban, amelynek ezrek s ezrek, kztk vezet politikusok estek ldozatul; az atombomba indokolatlan ledobsa Japnra; hbor Korea ellen; hbor Vietnm ellen; agresszi, majd gazdasgi blokd Kuba ellen; hromszori ksrlet Chavez jelenlegi venezuelai elnk megbuktatsra; beavatkozsok Kzel-Keleten a rasszista s npirt politikt folytat izraeli kormnyok vdelmben; agresszi Szerbia ellen, intervenci Afganisztnban; kt hbor Irak ellen, hogy csak a legfontosabbak emltsk. Ehhez jn a nem kevsb jelents nemzetkzi gazdasgi terror, a globalizmus rerltetse ms npekre, amirl sokan az amerikaellenessg okainak elemzsekor hajlandak elfeledkezni, pedig ez az elsdleges oka mindennek, napjaink terrorizmusnak is.

A hborkban az esetek tbbsgben az USA nem aratott gyzelmet, de a fegyvergyrosokat nem is a gyzelem rdekli, hanem hogy minl tbb fegyver s lszer fogyjon … mindkt oldalon.

Nem tlzs azt lltani sem, hogy az atlanti szvetsgi rendszer jelenleg gyengl, mivel az USA mg a szvetsgeseit is megkerli, s ha nem vltoztat a politikjn, a megersd Eurpai Uni idvel tovbb fog tvolodni tle. Idvel, mert ki kell vrnia, hogy egysgesebb, szervezettebb vljon, s akkor - ms okokbl is - szinte termszetesen fordul szembe vele. Az eurpai gazdasg, br mg nem egysges, volumenben megkzelti az amerikait, ezrt az EU politikai s gazdasgi terleten fontosabb vl szerepet jtszik, akkor is, ha katonailag kevsb aktv. A tvolodsnak annl inkbb be kell kvetkeznie, mert a raktavdelmi szerzds felmondsa, az egyoldal orientci Nagy-Britannira, a francia-nmet megrts nylt kifogsolsa, stb. rzkenyen rintette az EU-t, s tudatosult benne az is, az USA, a volt szocialista orszgokra tmaszkova, arra akarja hasznlni az EU s a NATO bvtst, hogy gyengtse s megossza az egyesl Eurpt, s ugyanezrt Anglit is "vja" attl, hogy "felolddjon" Eurpban, az iszlm Trkorszgot pedig be akarja lptetni. Nyilvnval az is, hogy az USA a nemzetkzi szervezetekben sem a kollektv rdekeket kveti, hanem ellenrizni kvnja azokat. 

Az USA teht a legfbb instabilitsi tnyezv lpett el a vilgban, mivel egyoldalan felszmolja, vagy negliglja az elmlt vtizedekben kiszenvedett vilgrendet, a nemzetkzi jogot, benne az ENSZ-et, az utols olyan szervezetet, amelynek a ltrehozsban s mkdtetsben mg osztozott a Szovjetunival. Ma mr nemcsak tlpi, hanem egyenesen fenyegeti is az ENSZ-et.

Az USA nem fogadja el a Nemzetkzi Brsgot, nyltan azzal rvelve, hogy az amerikai llampolgrokat is eltlhet hbors bnsknt, ami azt jelenti, hogy szabad kezet kvn nmagnak biztostani a tovbbi agresszikhoz.

Nem rja al az emberisg ltrdekben kidolgozott kioti megllapodst a lgkr szennyezsnek a korltozsrl, mivel az srten az amerikai ipar rdekeit; ugyanakkor elvrja, hogy ms llamok vllaljk e kompromisszumot.

Az USA-ban Brazlirl olyan trkpek jelennek meg, amelyeken az Amazonsz vidkt „Nemzetkzileg Ellenrztt Terletnek” minstik. Az USA geopolitikusai mr rgen szeretnk rtenni a kezket „a vilg tdejre”, s ezt nem is nagyon titkoljk.

Szeptember 11. csak rgyl szolglt Afganisztn lerohansra, az igazi ok - ahogy ezt a nemzetkzi sajt megvilgtotta - az volt, hogy Afganisztn lltotta el a vilg pium-termelsnek mintegy hsz szzalkt, s ez a konkurencia nagyon nem volt nyre a httrhatalomhoz ktd amerikai alvilgnak. Jelenltkkel vltozott a helyzet, s lehet, hogy ezrt "feledkeztek el" Bin Ladenrl. Amerikai sajtrteslsek szerint ugyanis Clinton alatt ngy, Bush alatt pedig hat alkalmat szalasztottak el Oszama bin Laden elfogsra, vagy meglsre. Bush fradhatatlanul ismtelgette: Bin Ladent lve, vagy halva! Aztn egyszer csak abbahagyta a keresst s Irak ellen fordult. Mi ennek a magyarzata? Bin Laden CIA-gynk volt, majd szembefordult az USA-val, de hol van most, melyik oldalon harcol jelenleg?

Vgl, fldnk tele van amerikai katonai bzisokkal, amelyekrl mintha elfeledkeznnk. Mi clt szolglnak ezek? Nmetorszgtl Trkorszgig, Portuglitl Magyarorszgig, Afganisztntl, Japnon, a Flp Szigeteken t Kubig, nem beszlve arrl, hogy a kzel-keleti trsgben szinte minden orszgban van tbb katonai bzisa.

 

Az amerikai politikt annyira uralja az erszak, s annyira hinyzik belle a blcsessg, hogy mr egy-egy akcijnak a legels lpseibl is kirzdik a manipulltsga. Gondolkodjunk csak el az albbi esemnyeken.

         - Tmads a Vilgkereskedelmi Kzpont ikertornyai ellen. Az amerikai hrkzl szervek gondoskodtak rla, hogy a gpek becsapdst rgzt, rezheten nem amatr felvtelt minl tbbszr lssa a vilg. Bizonytknak szntk, a dolog azonban a visszjra fordult; nmagukat lepleztk le. Mert mit ltunk, illetve mit bizonyt, amit ltunk? Valaki felmegy egy felhkarcolba, ahonnan jl ltszik a kt torony, s elkezdi filmezni ket, mintha csak tudn, hogy valami trtnni fog. A cltudatossg mg nyilvnvalbb vlik, amikor elfordtja a kamert s - annak ellenre, hogy New York felett replsi tilalom van, teht elvben nem vrhat replgp megjelense - keresni kezd valamit az gbolton; fel is tnik egy kzeled replgp, s azt kveti, amg csak be nem csapdik az egyik toronyba. Egyszerre csak a fstlg toronyrl is elfordtja azonban a kamert s "felfedez" egy msik kzeled replgpet, s kveti azt is a becsapdsig. A vilg, benne maga az amerikai np, nzte, szzszor megnzte e felvteleket, s egyszerre csak a mennyisg tcsapott minsgbe: rdbbentek, hogy mindezt nehz lenne a vletlen mvnek tekinteni. Annl inkbb, mivel ez az ismeretlen szemly ltal ksztett felvtel nyolc percen bell megjelenik Bush gpkocsijnak a kpernyjn (Kinek van annyi hatalma s olyan eszkzei, hogy ezt megtegye?), aki nhny ra mlva mr beszdet mond, s az iszlm terroristk szemlyben meg is nevezi a tetteseket. Bizonytkot akartak a vilg el trni, de - blcsessg hjn - nmagukat lelepleztk le. Ma mr magban az USA-ban tanulmnyok tucatjaiban s knyvekben vetik fel a szeptember 11-el kapcsolatos ms ktelyeket is: Mirt nem csuklott ssze egyik torony sem s borult a szomszdos felhkarcolkra, hanem gyans precizitssal fgglegesen omlott ssze (ezt is szzszor lthattuk a tudstsokban), holott a kerozin csak 800 fokon g, mg az aclvz olvadshoz 1300 fok kellett volna? Mirt hallottk a tzoltk s a kls szemllk robbansok sorozatt az pletbl? Mirt adtk el srgsen, kell vizsglatok nlkl, az aclvz maradvnyait klfldre? Magas rang kormnyzati tisztvisel mirt kttt biztostst a tornyokra rviddel az esemny eltt? A kormny s a CIA vezet tisztsgviseli mirt adtk el a tmads eltt a lgitrsasgokban lv rszvnycsomagjaikat? - 2004. prilis els hetben nyilvnossgra kerlt az amerikai titkosszolglat 2001. augusztus 6-n keltezett feljegyzse, miszerint Bin Laden terrorista akcit tervez az USA-ban. Most gy lltjk be, hogy Bush s a vezets egyszeren hibt kvetett el, mert nem vette figyelembe a jelentst. Ezt azonban mg az amerikai kzvlemny sem hiszi el. Sokan lltjk, hogy egszen ms trtnt: a httrhatalom s a neo-konzervatvok nagyon is figyelembe vettk s rpltek. gy ltszik, nemcsak a blcsessg hinyzik, hanem a tisztessg is. A tucatnyi ktelyt sszegez knyvnek tall cmvel Thierry Mayssan francia szerz rtapintott az igazsgra: "A megrendezett terrorizmus". Ha pedig megrendezett, mondvacsinlt az ok, akkor hamis minden belle levont kvetkeztets, manipulltak s igazsgtalanok a foganatostott intzkedsek. 2001. szeptember 11-rl a trtnelem mg nem mondta ki a vgs szt. Ezrt megkrdjelezhet minden, amit az rgyn elkvetnek.       

         - Agresszi Irak ellen. Richard Clarke, aki Reagen ta a Fehr Hz biztonsgi s terroristaellenes harcnak a kulcsembere volt, a "Minden ellensg ellen" c. knyvben nyltan kimondja, hogy Irak megtmadsra nem volt vals ok. Szeptember 11. rgyn gyans gyorsasggal, olyan hbors stratgit ptettek fel, aminek semmi kze a valsgos fenyegetettsghez. Beszdes tny, hogy maga az amerikai kongresszus klnbizottsga is ugyanarra a kvetkeztetsre jutott, hogy Iraknak nem voltak tmegpusztti fegyverei, s arra sem tallt bizonytkot arra sem, hogy kapcsolatban llt volna az Al-Khaidval. A nyilvnossgra kerlt feldertsi adatok s a napvilgra kerlt tnyek is megerstik, hogy Irak az adott helyzetben nem jelentett katonai fenyegetst a szomszdjai szmra, mg kevsb az USA szmra, viszont - ezt maga Bush is nemegyszer hangslyozta - az olajkszletei nagyobbak, mint a Szaud-Arbi! Bebizonyosodott teht, Bush a tmads eltt holtbiztosan tudta, Irak nem rendelkezett tmegpusztt fegyverekkel, de a npnek s a vilgnak az ellenkezjt lltotta, st bizonytkokrl beszlt. Ezrt itt is mr abban a pillanatban leleplezdtt, amikor megindtotta Irak ellen a szrazfldi csapatokat, hiszen egy "demokratikus" orszg "demokratikus" elnke csak nem teszi ki tmegpusztt fegyverek csapsnak a katonit!?

         - A tmegpusztt fegyverek krdsben az amerikai politika kpmutat, ketts mrct alkalmaz. Nemzetkzi forrsok szerint Izrael 1968-ban ltrehozta az atombombjt, de - ms orszgok hasonl ksrleteitl eltren - semmifle nemzetkzi szankcinak nem volt kitve, mint ahogy semmifle szankci nem kvette azt sem, hogy az izraeli lgier 1981 jniusban lebombzta Irak nukleris ltestmnyt, augusztusban pedig felrobbantotta a raktkat elllt gyrt. Mindez egyltaln nem nyugtalantja az amerikai elnkt. St, ahogy a kzelmltban a vilgsajtbl ismeretess vlt, maga az USA az tvenes vek ta 15.000 tonna dstott urniumot kldtt szt klnbz kutatsi programokhoz, amelyekrl nincs elszmols. Nem tl nehz eltallni, hogy hova kerlt ez az urn. Az is nylt titok, hogy az USA annak idejn, a nemzetkzi egyezmnyeket kijtszva, atomfegyverhez juttatta Pakisztnt, hogy az a szovjet tmadssal szemben segtsget nyjtson Afganisztnnak.

         - Szaddam Husszein elfogsa. Kiderlt, hogy jval elbb trtnt, mint ahogy kzltk, csak vrtak vele, hogy olyan pillanatban jelentsk be, amikor Bush npszersgi mutatja mlyre sllyedt, s a "siker" magasabbra tornzhatja. (Szaddam gyben az amerikaiak ms tekintetben is inkorrekten jrtak el: Mohammad Rashdan jordniai gyvd, Szaddam Huszein vdje rmutatott, hogy Szaddam tadsa az iraki bbhatsgoknak a genfi konvenci megsrtse, mivel annak 12. cikkelye kimondja, hogy a hbors foglyokat nem lehet olyan intzmnynek kiadni, amely nem semleges s nem fggetlen.)

         - Titokzatossg lengi krl az Irakban foly tszejt akcikat is. Nemcsak az a feltn, hogy a hrkzl eszkzk elhallgatjk, hogy izraelieket, palesztinokat, st irakiakat is tszul ejtenek, s hogy elbocstjk azokat, akiknek az rtatlansga bebizonyosodik, hanem fleg az, hogy az USA iraki akcijt kezdettl fogva ellenz Franciaorszg jsgrit is elfogjk, s nem a szoksos, hanem francia belpolitikai feszltsgeket kivlt kvetelsekkel llnak el, mintha csak a kt orszg viszonynak a megrontsra trekednnek. A vilgsajt ezt sszekti az izraeli titkosszolglatnak az iraki ellenllsba trtnt beplsvel. Mg maga az amerikai sajt is Bush rdekben llknak minsti napjaink titokzatos tszejt terrorista akciit. Az iraki tszejtsekre, s a vilg ms rszein elkvetett terror-akcikra ugyanis mindenekeltt Bushknak van szksgk, hogy "lttassk" az ellensget, igazoljk a katonai akciikat.

Mindezek nyomn, 2001. szeptember 11.-t kveten rvid nhny hnap alatt, gykeresen j, az eldurvult egyoldal akcik ltal jellemzett nemzetkzi viszonyok jttek ltre, mivel a megvltozott helyzethez bizonyos fokig ms llamoknak s trsadalmi erknek is knyszeren alkalmazkodniuk kellett.

 

sszefoglalva, nem ms ez, mint kormnyszint terrorizmus, amelynek a "logikai" kplete napjainkra vettve gy nz ki: minek nekem a nemzetkzi jog, az ENSZ, vagy akr maga a NATO, a gondolkods, az erklcs s az elvek - csak bajjal jrnak - amikor van erm! Minek az sz, ha az enym a legmodernebb haditechnika? Az erszaknak e logiktlansgban brki lehet a kvetkez ldozat! Szeptember 11. kapcsn az USA nyugodtan megtmadhatta volna Nmetorszgot is, hiszen az elkvetk egy rsze ott kszlt fel, vagy Pakisztnt, ahol egy rszk kikpzst kapott.

 

Mindezek fnyben ma mr mskppen kell tekinteni a 2001. szeptember 11. utn egy nappal az USA irnti bartsggal egybknt nem vdolhat Le Monde ltal vilgg rptett "Ma valamennyien amerikaiak vagyunk" jelszt. Hrom v telt el, s a blcsessg krnikus hinya, az erszak kegyetlen s erklcstelen alkalmazsa miatt - nmi tlzssal, de az esemnyek irnyt hen tkrzve - azt mondhatjuk, hogy ma valamennyien Amerika-ellenesek vagyunk, elssorban rzelmi s politikai szinten, de ez egyre inkbb tfogja a gazdasgot, a kultrt s az let ms terleteit is. Mindenkppen bizonyos azonban - s ezt a nyugati kzvlemny-kutatsok egyrtelmen megerstik - hogy az elmlt flvszzadban az USA-val szembeni ktely, ellensgessg, gyllet sohasem volt ilyen magas szinten, sohasem vibrlt ennyire a vilgban. Egyre tbben jnnek r, hogy az amerikai kzlsek mgtt brmi lehet, csak ppen az nem, amit el akarnak hitetni a vilggal. Ezrt az amerikaellenessgnek szinte mindenhol van indoka, oka s talaja. (Figyelemre mlt, hogy Eurpn bell ez pillanatnyilag taln ppen a volt szocialista orszgok jelenlegi kormnyainak a politikjban rzdik a legkevsb.)

         Jean Daniel, a francia Nouvel Observateur alaptja, e tmakrben nemrg gy nyilatkozott: "Az szak-amerikaiak egyidejleg nevezhetk felszabadtknak s gyengeelmjeknek. … Az szak-amerikaiak Irakban gyarmatost expedcit hajtanak vgre. … Bush-ellenes vagyok, de nem vagyok az amerikai np ellen; ugyangy hatrozottan ellene vagyok Ariel Sharonnak, de nem Izraelnek." (Visao, 2004. jlius 15.) John Le Carr, a neves kmregny-r szerint az USA-nak "elment az esze", "a technolgia lpett az emberi intelligencia helybe s ez katasztroflis." (Visao, 2004. mjus 13.) Nehz lenne nem egyetrteni Friedman ktszeres Pulitzer-djas jsgrval: (New York Times, 2004. februr 4): "Sharon hzi rizetben tartja Arafatot ramallahi hivatalban, s hzi rizetben tartja Busht az Ovlis Irodban. Sharon tankokkal veszi krl Arafatot, Busht pedig zsid s keresztny Izrael-prti lobbistkkal vette krl, valamint Dick Cheney alelnkkel, aki ksz azt tenni, amit Sharon r parancsol." Mrio Soares volt portugl elnk is leszgezte: "Ki mern ma lltani, hogy nagyobb a vilgban a biztonsg, s hogy a terrorizmus visszaszorulban van, amikor az rtatlanok legyilkolsa mindkt rszrl megsokszorozdott, s precedens nlkl, visszatarthatatlanul eszkalldik?" "Bush elrte az elkpzelhetetlent: a sitk, a szunnitk, a kurdok, s valamennyi iraki egysgt, nmaga ellen." (Visao, 2004. prilis 22.) Chirac francia elnk, a francia nagykvetek rtekezletn, az USA s Izrael agresszv politikjrl szlva, kijelentette: "Vajon meddig fogadja mg el a vilg ezt a tragdit, amely leteket s npeket lerombol, a mindenki szmra fontos stabilitst s fejldst veszlyezteti egy trsgben, s amely haragot s a megrts hinynak feneketlen mlysgt hozza ltre kultrk, civilizcik s vallsok kztt? Nagyon fontos, hogy ez gyben a nemzetkzi kzssg vegye kezbe az irnytst." Kofi Annan ENSZ-ftitkr, Romano Prodi, az EB elnke, a ppa s sokan msok nyltan elhibzottnak s trvnytelennek minstik az amerikai politikt, s a kzvlemny-kutatsok szerint az eurpai lakossg 76%-a is ellenzi.

Bushk politikjval szemben nvekszik az ellenlls magban az USA-ban is: nemrg hatvan volt amerikai nagykvet s kormnyhivatalnok levlben tiltakozott az USA kzel-keleti politikja miatt. Leleplez rsok tucatjai jelennek meg. Az USA-ban jelenleg komoly rangra tett szert az anti-Bush irodalom, amely nemcsak rossz, hanem veszlyes elnknek, s tisztessgtelen politikusnak is tartja Busht, s erteljes bizalmatlansgot tanst az t kiszolgl mdival szemben. Mg Z. Brzezinski, Carter nemzetbiztonsgi tancsadja is knytelen volt megllaptani: "Az Egyeslt llamok elszigeteldtt a f szvetsgeseitl, nevezetesen az eurpaiaktl. Kvetkezskppen, a vilg kevsb biztonsgoss vlt. Nagyobb az USA ellen irnyul terrorizmus veszlye. Valamennyien sebezhetbbek vagyunk." (Expresso, 2004.prilis 17.) Maga Carter is figyelmeztetett: "A nemzetkzi kapcsolatok sokkal tbbet jelentenek, mint az egyoldal akci." (Visao, 2003. december 4.)

 

Mindent figyelembe vve, a mgoly objektv szemll sem tud mst megllaptani, mint hogy a vilgnak, az emberisgnek most ltrdeke, hogy gy, vagy gy (s e tekintetben mg a mdszerekben sem nagyon lehet vlogatni), de megrtesse az USA-val, hogy az agresszv politikjval a nemzetkzi jog fl helyezte nmagt, s ezzel nmagt helyezte trvnyen kvl! Az USA, s Izrael, szvetsgben, bizonytalann, ellenrizhetetlenn tettk a vilgot, ezrt nmaguk is mg sebezhetbb vltak, s egyltaln nem rezhetik magukat biztonsgban. A vilgra nzve ennek megvannak a slyos kvetkezmnyei; politikai naivits s bn lenne azt kpzelni, s fleg arra trekedni, hogy ppen az elkvetk mentesljenek alluk.

Az USA ma mr nem az j Vilgot, hanem egy ms vilgot, gy is mondhatnnk, a msvilgot jelenti a vilg szmra. Ktsgkvl szuperhatalom, de lthattuk, hogy a kpessgei, lehetsgei nem vgtelenek, trekvsei nvekv akadlyokba tkznek. Ezt jelzi kisstl ellenflvlasztsa is: egy dikttornl s egy terroristnl akart jobbnak tnni, de a jelek szerint mg ez sem sikerl neki. Ezrt, amg a httrhatalom jvoltbl a "neo-konzervatv" erk maradnak a hatalom kzelben, teljesen mindegy, hogy az amerikai elnkt Bushnak hvjk-e, vagy Kerrynek, el fognak kvetni minden elkvethet hibt. Bush lthatlag tlrtkeli nmagt, s rajta keresztl az amerikaiak is tlrtkelik nmagukat. Nem rzkelik, hogy brmekkora is az USA hatalma, a vilg nem az globlis elkpzelseik szerint mozog, gondolkodik s fejldik. Mindez az Amerika-ellenessggel igazn nem vdolhat Churchill gondolatt juttatja az ember eszbe: Biztosak lehetnk abban, hogy az amerikaiak mindig rjnnek a problmk legjobb megoldsra - csak elbb kiprbljk az sszes tbbit.

A problma nem is az elnk szemlyben, hanem az immr hagyomnyos amerikai tekintlyuralmi erszak-politikban van. 2004. mjusban Bush nneplyesen bejelentette, hogy Irakban vget rt a hbor, ami azonban azta is folytatdik. Megvltozott a vilg: nem a katonailag gyztesnek tn fl hatrozza meg, hogy mikor r vget a hbor, hanem a "legyztt"; a hbor akkor r vget, ha az egyik fl megadja magt, mert nem tud mst tenni. Ettl tvol llunk. Ezrt minl inkbb elhzdik a megolds, annl inkbb destabilizlja Irakot s a vilghelyzetet is. Az elemzsek nem vletlenl emlegetik a prhuzamot Vietnmmal: ott a konfliktus csak akkor rt vget, amikor az USA, hallgatlagosan elismerve a katonai veresgt, kivonult s nemzetkzi kzremkdssel bkt kttt.

 

A vilg dvzln, ha az USA az igazi nemzetkzi problmk relis megoldsra fordtan hihetetlen erejt s a tudst. S e tekintetben tg s szabad tere nylik, csak lnie kellene vgre vele! Milyen vals nemzetkzi tekintlyt szerezhetne, mennyivel knnyebben elrhetn a cljait hbor nlkl, hogy megknnyebblhetne a vilg, s mennyire megnyugodhatna az amerikai np! Jogosan nyugtalant mindenkit, hogy ennek a legkisebb jelt sem ltja, st az amerikai kormnyzat a vilgot fenyeget feleltlen s nveszlyes kalandokba bocstkozik, amelyek gyakorlatilag egy jabb vilghbor kezdett jelenthetik.

 

Oda figyelj ht, Amerika - s felttel nlkli szvetsgesei - arra, amit mvelsz a vilgban! Vedd mr tudomsul, hogy egy testvr a jog s a bkessg, s ha mskpp nem megy, harcban lesz szabad minden np! nmagban az er alkalmazsa - a gondolkods ernye s a jog tisztelete nlkl - a trtnelmi gyengesg jele, s azokon, akik csak ersek tudnak lenni, de ms kpessgeket kptelenek felmutatni, a trtnelem kegyetlenl tgzol.

Mit r a legersebbnek lenned, ha mgis te flsz a legjobban, s a sajt npedet is rettegsben kell tartanod? Mit r az erddel val visszals, ha gylletet vltasz ki magad ellen a vilgban? Mit r, ha ppen az erd birtokban, nem tudsz a legjobb, a legmegrtbb lenni, amirt pedig mindenki becslne?

A legersebb "jogn" elkvetett bnkrt a trtnelem mindig benyjtotta a szmlt, mert ez a vastrvnye, s szeptember 11. ennek csak az els enyhe int jele volt, … akrki is kvette el! Ezrt n, az amerikaiak helyben, ha nem rzkelnm a szndkot s a kpessget hazm politikjnak gykeres s halaszthatatlan megvltoztatsra, bizony, nagyon flnk a jvtl!

 

(Havi Magyar Frum, 2004. 11. sz.)

 

Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...