 |
Men |
|
| |
 |
j cikk |
|
Tartalom
Kapitalizmus van.
Mostanban a kiltstalansg miatt termktelen s dlre nem jutott eszmecserk rsztvevi sokszor szttrt karokkal, s ezzel a tehetetlensggel megbkl, vagy ppensggel rendreutast megllaptssal fejezik be a vitt: "Mit akarsz? Kapitalizmus van!". s a gondolat itt lebnul. Mintha nem lenne tovbb. E tnymegllaptshoz ugyan semmi ktsg nem fr, br a rendszervlts eltt s kezdetn senki ki nem ejtette a szjn a kapitalizmus szt; az "illetkesek" leginkbb tbbprti polgri demokrcirl, szocilis piacgazdasgrl beszltek, st ez a kifejezs kerlt az j alkotmnyba is. Senkinek nem volt politikai mersze hozz, hogy nyltan meghirdesse a kapitalizmust. Idpontot nehz lenne meghatrozni, de hossz vek elteltvel egyes politolgusok, flnken krltekintve, elvtve kezdtek szlni a kapitalizmusrl, azt kveten, hogy Horn Gyula elllt a "szocialista tksek" megteremtsre vonatkoz kptelen tletvel, s a kapitalizmust, mint elrend clt emltette. A globalizmus fokozd rvnyeslsvel prhuzamosan pedig mr mintegy a kapitalizmuson is tlmutat vadkapitalizmusrl beszlnek – mr akik mernek szlni – de javarszt k is gy tve, mintha az ismeretlen mdon s teljesen vratlan sorscsapsknt, azaz nem a rendszervlts kvetkezmnyeknt szakadt volna a nyakunkba. Maguk a hatalmon lvk azonban azta is kerlik a kifejezs hasznlatt, mintha nem is ltezne, mintegy azt rzkeltetve, ha ltezik is, neknk semmi kzk hozz. (Ezrt ennek az rsnak a cme utn akr krdjelet is biggyeszthetnnk).
Trtnik minden annak ellenre, hogy senki, de senki eltt nem titok: kapitalizmusban lnk. Ha pedig mr ljk, mondjuk is ki – ez lenne a termszetes. A nyilvnossg eltt azonban mgis szinte minden frumon tovbbra is kerlik a kifejezst. E furcsa, de vletlennek semmikppen nem tekinthet eljrsban tkrzdik a kapitalizmus nvdelme is. A hozz kapcsold kzenfekv magyarzat ugyanis az, hogy a sz mgtt meghzd tartalom trtnelmileg lejratta nmagt, hiszen kt vilghbort is zdtott az emberisgre s szntelen hborskodssal, vlsggal s "vlsgkezelssel" jr. A Nemzetkzi Valutalap kutatinak szmtsai szerint – akiket pedig e vonatkozsban igazn nem vdolhatunk rszrehajlssal – csak a huszadik szzad utols negyedben megkzelten szz pnzgyi-gazdasgi vlsg volt a vilgon. De napjainkban is ez a helyzet; ki tudn megmondani, hogy vget rt-e a vlsg, vagy mr egy jabban lnk, illetve sszeszmolni, hogy hny hbor folyik? s fleg, hogy mg mennyit terveznek? A tke azonban sohasem ismeri el a sajt rendszere szerves hibit. (Az elz rendszer knyszerbl meg-megtette). Ennek okn, s mert trtnelmileg tovbbra is versenyben ll egy szocilis szempontokbl sokak ltal jobbnak tartott trsadalmi rendszerrel, a manipulcit egybknt is egyik f fegyvereknt alkalmaz tks gondolkods ms nevet keresett a kapitalizmusnak. Megszletett a piacgazdasg, a szocilis piacgazdasg, a jlti trsadalom, az nszablyz trsadalom, stb. fogalma. Ugyancsak ebbe az irnyvonalba illeszkedik a Soros-fle nyitott trsadalom, amely fleg arra hvatott, hogy megakadlyozza a nemzeti trsadalom kialakulst.
El kell ismerni, sokan azok kzl – gondolom, hogy a reform-kommunistk, de a szervezd jobboldali erk jelents rszt is kzjk sorolhatjuk – akik gy, taln szndkuktl fggetlenl is leplezve, de kzremkdtek nlunk a kapitalizmus megteremtsben, a rendszervltson dolgozva, szintn hittek egy jobb trsadalomban. Msok mr az els lpsek lttn megsejtettk az igazsgot, ismt msok pedig megrmltek, mert rjttek, hogy hamisak a jelszavak, melyek mgtt ms nem is hzdhat meg, mint a kapitalizmus. A kapitalizmust viszont akartk is, meg nem is, hiszen a tbbsgk a szocializmusnak tartott tkementes prtllami rendszerbl valamifle msik, csak jobb, de ugyancsak tkementes trsadalmat kpzelt el. Pedig ht tudniuk kellett, hogy ez naivits.
Napjainkra visszatrve, mindenkppen bajt jelez azonban, ha a tmakrben foly eszmecserk, a rsztvevk eltr politikai alapllsa ellenre is, a "Mit akarsz? Kapitalizmus van!" lemond megllaptssal fejezdnek be, megakadnak brmifle kit, vagy tvlat krvonalazsa nlkl. Mintha az egybknt vitathatatlan sivr kiltstalansg tnylegesen, visszavonhatatlanul, egyszer s mindenkorra uralna mindent s mindenkit, mintha a visszafejlds megllthatatlan lenne.
De van ms baj is, taln mg nagyobb is, spedig ha a vitzk egy rsze idig sem merszkedik el, hanem szembetl manipulatv szndkkal olyasmit rzkeltet, hogy tulajdonkppen nem is volt rendszervlts. Egyesek lpten-nyomon olyan politikailag megfoghatatlan, ravaszkod megfogalmazsokkal szdtenek bennnket, hogy amit jelenleg tlnk, annak "a szocializmusra visszanyl trtnelmi okai vannak", "posztkommunista szellem uralkodik", s mindaz, amitl szenvednk "posztszocialista kvetkezmny", "a krdrizmus uthatsai" rvnyeslnek, st a "kdrizmus jravirgzsa" folyik, stb.
Mindazok szmra azonban, akik az elmlt hsz v esemnyeit, kztk a keserveit, kudarcait, veresgeit tltk, s nem is felejtettk el, szinte hihetetlen, hogy akadnak, akik azzal szeretnnek mtani bennnket, hogy e kt vtized, benne napjaink minden gondja-baja a szocialista korszak terhre rand. Amelyben, egybknt, az ilyesmiket hangoztat, mindenkinl mindent jobban tud, mindig jl helyezked, ltalban neoliberlis belltottsg szellemi komisszrok nagy rsze ugyanolyan jl lt, mint ma – st, hasonlthatatlanul jobban, mint a tbbsg, akkor is, ma is – s ki-ki a vrmrsklete szerint, de ekkor mg egybehangzan, st egymssal versengve, a kapitalizmust szidta! k ugyanis mindig hatrozottan killnak, … hol az egyik, hol a msik oldal mellett. Bizony-bizony igencsak aggaszt trsadalmi problma, hogy ma ismt majdhogynem csak k kapnak frumot. Ne tetzzk ht a bajt azzal, hogy elhisszk, vagy egyszerem sztns, meggondolatlan llsfoglalsnak tekintjk a fenti lltsaikat, hiszen nyilvnvalan a nlunk kialakult vadkapitalizmus, azaz a kormnyzati szintre emelt vesztegets, jogtalan elnyszerzs, cmeres gazembersg lczott, de tudatos vdelmvel llunk szemben. Ne hagyjuk magunkat flrevezetni. Amit most tlnk, annak mr ugyangy semmi, de semmi kze a szocializmushoz, mint ahogy a magt magyarnak s szocialistnak nevez MSZP-nek is ppen a szocializmushoz van a legkevesebb kze, de mg mintha a magyarsghoz sem lenne mr; egyedl a prt mivolta tagadhatatlan. Ugyanez mg inkbb ll az SZDSZ-re (amely mindemellett mg kifejezett magyarellenessget is tanst), a mostani MDF-re, de bizonyos tekintetekben tulajdonkppen ms prtokra is.
A bellk tudatosan verbuvlt hatalmi elit ("elit"?) tbbsge csak azt ltja s lttatja, nnepli s nnepelteti mg most is – habr mr teljesen trgytalan – hogy nincs szocializmus, nincs Kdr Jnos; holott azon kellene sajnlkoznia, hogy ma mr nincs Ikarus, Ganz-Mvag, Ganz Mszer Mvek, Csepel Mvek, Rba, MOM, Tungsram s Bbolna, meg magyar lelmiszeripar sem, amelyek – ha nem verik szt, s nem rustjk ki ket – ma is megllnk a helyket a nemzetkzi versenyben. A magyar ipar felszmolsban s a mezgazdasg sztversben ppen ez az elit, fleg az elmlt nyolc v, hatalmon mr elzleg is volt kormnyzati krei s a klfldi prtfogik a bnsk. Ezt takargatand, hazudnak a mltrl, hamis jvvel lltatnak, hogy eltereljk a figyelmet a jelenrl, s kisajttsk a jvnket. A most folyt vlasztsi kampny sorn is tapasztalhattuk, hogy egymssal versengve grtek s grtek, tudva-tudvn, hogy gysem kpesek, de nem is ll szndkukban betartani az greteiket. nmaguk is tisztban vannak vele, hogy most – mg a nagy jindulattal felttelezett esetleges j szndk mellett is – tbbnyire csak az tarthat be, ami illeszkedik a globalista nagytke ignyeihez, ez azonban szinte sohasem esik egybe a np, az orszg rdekeivel. Ezrt legynk tudatban, hogy a hatalom-vromnyos, legyen baloldali, vagy jobboldali, valjban ennl lnyegesen tbbet nem is grhet. Ha mgis megteszi – nem mond igazat. A mostani orszggylsi vlasztsokon azonban az greteken tl van egy mindennl fontosabb cl: a nemzeti rdekeket elrul, npirt politikt folytat, a httrben vltozatlanul fennll MSZP-SZDSZ szvetsg eltvoltsa a hatalombl. Erre csak egy er kpes, a Fidesz-KDNP. Gyzelmtl azonban a helyzetnek csupn nagyon lass – s csak remlhetleg kedvez – vltozsa vrhat. Nagy remnyeket senki nem tpllhat. Maximum arra szmthatunk – az adott krlmnyek kztt ez sem kevs – hogy a lass pozitv vltozsokat elsegt intzkedseket foganatost.
Legalbb kt nyomaszt krlmnyt ugyanis szem eltt kell tartanunk. Egyrszt, a sok fontos kulcspozcit megrz szocialista-neoliberlis koalci szabotlni fogja a kormny minden lpst, s emellett, ahogy Gyurcsny Ferenc nyltan be is grte, kemny – rtsd: hazug s gtlstalan – ellenpropagandt fog folytatni. A legfontosabb azonban, hogy tudatosan lerombolt orszgot, s minden tekintetben lepusztult helyzetet hagy maga utn, amellyel a Fidesz-KDNP-nek a nehznl is nehezebb lesz megbirkznia. Msrszt azrt is, mert maga a Fidesz-KDNP is ugyanezen kapitalista keretekben, azaz a jelenleg uralkod krlmnyek kztt kormnyozhat, s kvn is kormnyozni. Legfeljebb, ha akar, ezen keretek kztt is tallhat s kialakthat fogdzkat egy olyan politikhoz, amely jobban illeszkedik a magyar rdekekhez. Klnbsg teht lesz is, meg nem is. (Mivel mi magyarok azt tartjuk magunkrl, hogy a labdargshoz mindannyian rtnk – amiben taln van is valami – a legszemlltetbb, ha azzal a labdarg hasonlattal lek, hogy br jl rzkelhet klnbsg van a Fradi s az MTK kztt, de mindkt csapat az NB I-ben jtszik!). A Fidesz most mgis olyan helyzetbe kerl, hogy lenyesegetheti a vadkapitalista kinvseket, felszmolhatja az intzmnyes korrupcit, kpviselheti a magyar rdekeket, rtkeket, s mg a korbbi tvedseit is jvteheti, kztk azt a baljs mellfogst – hogy bnnek ne nevezzk – amikor az EU csatlakozsi szerzds trgyalsakor kitette a magyar fldet a szabad forgalmazssal jr klfldi felvsrls veszlynek. Mindehhez azonban olyan szleskr npi tmogatsra lenne szksge, amely megteremtdben van ugyan, de nem lesz egyszer a teljes kivvsa, mg nehezebb lesz megtartani. (Ez pedig dnt krds, ezrt ms szempontokbl vizsglva, albb mg vissza is trek r.)
A politikai paletta ttekintst befejezve, megllapthatjuk, hogy tovbbra is csak kt kis parlamenten kvli prt adja nmagt kvetkezetesen, hven az ideolgijhoz, s leplezi le a np- s nemzetellenes trekvseket, eredjenek akr jobb-, akr baloldalrl: a MIP s a Munksprt. (A Jobbik esetben a krdjelek uralkodnak). Mondhat rjuk brki, amit akar, de nyltan, egyrtelmen s hitelesen csak ez a kt prt vdelmezi a nemzeti rdekeket, illetve a dolgoz osztlyok s rtegek rdekeit. A Munksprt ma is flrerthetetlenl a szocializmus mellett ll, a MIP pedig a magyar t hve, amelyet Nmeth Lszl "minsgi szocializmusknt" is, Bib Istvn s ms nagy nemzeti gondolkodink pedig harmadik tknt is krvonalaztak.
Napjaink szomor valsga, hogy megvalsulni ltjuk az ismert ttelt, miszerint a kapitalizmusban az ember az embernek farkasa. A nlunk – nem utols sorban jelents klfldi nyomsra – eluralkodott kormnyzati tmogatst lvez (hogy kormnyzati szintt ne mondjunk) vadkapitalizmus klnsen arra sztnzi, st knyszerti az embereket, hogy msok irnyba a rosszabbik njket mutassk. Ez az egyre ltalnosabb vl sajnlatos jelensg, pldul, semmikppen sem a szocializmusnak kikiltott rendszer maradvnya, vagy a megfoghatatlan, de knyelmes hivatkozsul szolgl posztkdrizmus kvetkezmnye. St, ha trgyilagosan szemlljk a dolgokat, el kell ismernnk, hogy a vadkapitalizmushoz kpest abban a "szocializmusban" inkbb neveltek a trsadalmi szolidaritsra. Szavakban mindenkppen. De a szavakhoz azrt valamelyest a tetteknek is igazodniuk kellett. nmagunkat csapnnk be, ha nem ltnnk utlag is, hogy brmennyire is brlhat a mlt rendszer, de gazdasgi s szocilis rtelemben bizonyos demokratikus elvek tagadhatatlanul jobban s szlesebb krben rvnyesltek, nagyobb volt mindenki szocilis biztonsga, mg ha negatvumokkal is prosult. A jelenlegi helyzet viszont annyira nyilvnvalan s egyrtelmen rossz a nagy tbbsg szmra, hogy sem ez, sem az itt kvetkez megllaptsok nem tekinthetek a rgi rendszer dicstsnek, hanem csak kifejezetten a jelenlegi brlatnak.
Sokan, szemet hunyva a valsgra, azt is kitartan ismtelgetik – halljuk a rdiban, olvassuk az jsgokban, ltjuk a tv-ben – hogy mindez azonban nem a rendszervlts, hanem pusztn annak – a kvetkezmnye, hogy "a kommunistk" a politikbl a gazdasgba mentettk t magukat. Azt pedig mindenki elismeri, st szltben-hosszban ismtli – a legtbbszr Gbbelset idzve, pedig ht eredetileg nem is az tallmnya – hogy a sokszor ismtelt lltsok, akr igazak, akr nem, az emberek fejben "igazsgg vlnak". Ha tnyleg hagyjuk ezt rvnyeslni, akkor nemcsak nem segtnk nmagunkon, hanem tragikusan rontunk a helyzetnkn. nmagunk ktjk meg a sajt keznket, ha nem nznk szembe a konkrt valsggal. A valsg pedig az, hogy pillanatnyilag, formlisan, egyprti diktatra van (br az MSZP-SZDSZ koalci ltvnyos megszaktsa ellenre a szocialista-neoliberlis sszetartozs s sszetarts felszmolhatatlan), st tnyleg ppen az az utdprt van hatalmon, amelynek a tagjai valban tmentettk magukat a gazdasgba. Csakhogy – s ezt nem szabad szem ell tvesztennk – k mr akkor sem voltak kommunistk, amikor belptek az MSZMP-be. Akik valban kommunistk voltak, azok jrszt ma is a Kommunista Munksprt tagjai. Oktalansg volna nem ltni azt is, hogy a volt MSZMP s a mai MSZP rtkrendje frontlisan szemben ll egymssal. Ezrt ma egyenesen kitntets kommunistknak, vagy szocildemokratnak, de akr baloldalinak is nevezni az MSZP-t s az SZDSZ-t, azaz a mai szocialistkat s a neoliberlisokat. Nem is hallottuk, hogy k maguk ezt akr egyszer is visszautastottk volna. Ugyanis a lakossgban a mlt rendszer irnt rtheten nvekv nosztalgia miatt ezek a brlatnak sznt minstsek inkbb csak arra jk, hogy szavazatokat hozzanak nekik. Msrszt ezzel mg a bneiket is kisebbtik, mert eltntetik a szemlyes felelssgket. Mgis tbb jobboldali politikus is grcssen ragaszkodik e vgzetes tveds gpies ismtelgetshez. Az pedig egyszeren politikai vaksg, vagy elvakultsg, ha mindazok lttn s ismeretben, ami nlunk az elmlt kt vtizedben a gazdasgban, a kzigazgatsban, a pnzgyekben, az igazsgszolgltatsban, a szocilis terleten s az let minden vonatkozsban trtnt, brki olyasmit llt, hogy nem volt rendszervlts.
A trsadalom dnt tbbsge egyre rosszabb helyzetbe kerl vesztes, s a rendszervlts nmagban mr ennlfogva sem megkrdjelezhet; az gy megvalsult kisiklatott rendszervlts szksgessge s ltjogosultsga azonban annl inkbb. Mert nzzk csak, mivel is jrt a nagy fordulat vilgmretekben s nemzeti szinten. A vilgvlsg ellenre 2009-ben a FED, az amerikai jegybank szerept kisajtt magnbank, soha nem ltott, 46,1 millird dollros nyeresget rt el, mg 2008-ban "csak" 31,7, 2007-ben pedig 34,6 millird dollr nyeresge volt. Vlsg idejn soha nem ltott nyeresg, de csak a vilgpnzt korltlanul s ellenrizetlenl kibocst FED-nl! m tekintsnk csak szt jobban, akadnak msfle jelek is. Brazlia ktszzalkos adt vetett ki a spekulatv klfldi tkre, hogy megakadlyozza az orszgban is vlsgot kivlt, a FED ltal – mrvad elemzsek szerint tudatosan – okozott pnzgyi bubork kialakulst. A latin-amerikai fldrszen, tlnk eltren, ersdik a trekvs, hogy hasonl adt valamennyi tkebevtelre kivessenek. sszehasonltsul mondhatnnk, hogy k szocializldnak, mikzben mi latinamerikanizldunk. Izlandon, ugyancsak orszgunktl eltren, npszavazs nyomn elutastottk a bankok kvetelst, hogy a lakossgra hrtsk a vlsg kvetkezmnyeit. A tks orszgok intzkedsei teht arra utalnak, rzik, a folyamatos krzis kzepette maga a kapitalizmus kerl veszlybe, ha tmenetileg nem korltozzk a tke mohsgt. Ugyanez az nvdelmi trekvs tkrzdik a G-20 trekvsben a "szablyozott kapitalizmus" visszalltsra, a "szocil-kapitalizmus" megteremtsre, valamint Srkzy francia elnknek immr a nevetsgessgig ismtelgetett kijelentseiben, hogy erklcsss kell tenni a kapitalizmust. Szablyozott kapitalizmus azonban csak szavakban ltezhet, mivel szablyozni ugyan sokmindent lehet a kapitalizmusban is, de a tke nem tartozik ebbe a kategriba, sem nemzeti, sem nemzetkzi szinten. A tkt az erklccsel egyesteni pedig egyszeren lehetetlen, ennek mr a hangoztatsa is megtveszt, s mg a szt is kr r vesztegetni. A tke "erklcst" egybknt jl szemllteti, hogy a napjainkban ugyancsak az itt elemzett okokbl slyos pnzgyi vlsgba kerlt Grgorszgnak a nemzetkzi nagytke kpviseli azt javasoltk, hogy adja el az pleteit, cgeit, szigeteit, st az Akropoliszt is, s akkor kijuthat a vlsgbl. De itt a sajt pldnk is: mozg kamatlbra vetettek fel velnk klcsnt, ezrt hiba fizettk mr vissza tbbszrsen a tkerszt, az adssgspirlbl nem tudunk kikeveredni, st az adssgunk egyre n. Lehet itt egyltaln erklcsrl beszlni?
Nlunk mindezzel prhuzamosan msik "erklcss" trekvs is megfigyelhet: a vad-kapitalista jelensgeket nem a rendszer, hanem szemlyesen egyes "kommunis-tkbl" lett kapitalistk szemlyes erklcstelensgnek a terhre prbljk rni. A szban forg "kapitalistink" erklcsrt tnyleg nem tennm tzbe a kezemet, de azt, hogy ma mindenfle erklcstelensg lehetsges, azrt mgsem lehet "posztszocialista" kvetkezmnynek tekinteni, hanem csak a jelenlegi rendszer sajtjnak. Ezrt vgs soron ez a trekvs is e rendszernek az nvdelmi reakcija az egyre hatrozottabban megnyilvnul npi elgedetlensggel szemben. Mindebbl ki vonhatna le ms kvetkeztetst, mint hogy a kapitalizmus gye nem ll valami jl.
De menjnk tovbb, nmagunkhoz kzeledve. A kzelmltban a BBC Vilgszolglata 27 orszgban vgzett felmrse szerint csak a megkrdezettek 11%-a vlte gy, hogy a kapitalizmus jl mkdik, 23%-a javthatatlanul elhibzottnak tartotta a szabadpiaci kapitalizmust. Az amerikai Pew Research Center pedig a mlt v vgn tizenngy orszgban vgzett kzvlemny-kutatst a legutbbi kt vtizedrl. Eszerint a magyarok 77 %-a elgedetlen a demokrcival, 72%-a rosszabbul l, mint a szocializmusban. Az IMD Gazdasgkutat adatai szerint pedig a leromlott kormnyzati munka miatt drmaian cskkent a versenykpessgnk: 57 orszg kzl a 2005-s 31. helyrl a 45.-re estnk vissza. Ennek ellenre az OECD idei orszg-jelentse fenyegeten szgezi le, mindegy milyen lesz a kvetkez magyar kormny, az eldje ltal kikvezett ton kell tovbbhaladnia. s mr a magyar nagytksek is (vagy a mgttk ll multinacionlis cgek?) minden felkrs nlkl megfogalmaztk a hatpontos programjukat a kvetkez kormny szmra! A Budapestre akkreditlt eurpai nagykvetek egy csoportja pedig prjt ritkt mdon, a belgyeinkbe durvn beavatkozva, nemrg kzs nyilatkozatban tlt el nhny kzbeszerzsi dntst, mivel nem azok javra szlt, akiknek k, a diplomciai szablyokat megsrtve, lobbiznak. Tettk ezt akkor, amikor az orszgaikban is sorra robbannak ki a megvesztegetsi s korrupcis botrnyok annak ellenre, hogy az viszonyaik mr stabilabbak, a szereplik tapasztaltabbak, s nemcsak kidolgoztk, hanem mr jl be is gyakoroltk a ktes gyek elmismsolsnak az eljrsait. Kzben a valsg az, hogy az Eurpai Bizottsg tavaly novemberi jelentse szerint a teljesen szokatlan s indokolatlan mess adkedvezmnyeken tl Magyarorszg adja a legtbb llami tmogatst a multinacionlis cgeknek, nevezetesen 2009-ben 682 millird forintot, azaz a GDP 2,38 %-t, a legtbbet az EU-ban! Bogr Lszl szmtsai szerint – az utbbi 21 v sorn ezek a vllalatok mintegy hatezer millird forinttal tbb tmogatst kaptak, mint amennyit ad, vagy jrulk formjban befizettek a magyar llamkasszba. 2008-ban pedig az sszes megtermelt profit 92%-a a multinacionlis cgeknl halmozdott fel, amelynek nagy rszt minden ellenrzs nlkl kivihettk az orszgbl! Mi vagyunk rszkre az igazi adparadicsom.
Mindezek fnyben s az ugyanezen irnyba mutat, de itt fel nem sorolhat szmtalan tny lttn, az objektivitsnak valamennyire is helyet ad elemzs nem tagadhatja, hogy orszgunk gazdasgi, politikai, egszsggyi, oktatsgyi, szellemi-erklcsi llapota hasonlthatatlanul rosszabb, elmaradottabb, zllttebb – s vg nlkl sorolhatnnk a jelzket – mint a rendszervlts eltti vtizedekben volt. s akkor mg nem is szltunk a legslyosabbrl; arrl, hogy mindezek eredmnyekppen, tbb mint ezerves trtnelmnk sorn orszgunk ma ismt gyarmati helyzetbe kerlt. A Gyurcsny-Bajnai kormny naponta bizonytja is, hogy nem ms, mint a gyarmatostk helytartja. Ezrt ht – nem rt ismtelni s ismtelni – a rendszervlts nem megkrdjelezhet, de annl inkbb a kialakult globalista, fonk magyar "sajtossgokkal" is megtzdelt vadkapitalizmus ltjogosultsga. Ezen bell elg visszagondolni olyan konkrtumokra, hogy a Nmeth-, de fleg az Antall-kormny primitv politikai revansizmusbl sztverte a szvetkezeteket, pedig a szvetkezet olcsn termel s jt. gy tett, mintha nem tudn, hogy a kistermels csd, mert drgn termel, ha jt is. Ezrt van, hogy ma kzel 240.000 magngazdasg a buks szln ll, a szksges kormnyzati segtsget sem kapja meg, s az Eurpai Uni vezet gazdasgai pedig nem tmogatjk a versenytrsak kialakulst a legutbb csatlakozott tagllamokban, inkbb juttatsokat cseppentgetnek nekik, hogy a vgzetes kvetkezmnyekkel jr parazita letmdra ksztessk. Ebbl addnak olyan szveszejt jelensgek, hogy a sokezer kilomterrl hozott lelmiszer, paradicsom, fokhagyma, stb. olcsbb, mint a magyar. Ugyanakkor a minsge meg sem kzelti a magyart, s radsul tele van az egszsgre rtalmas vegyszerekkel. Ekzben a mg megmaradt, kivl minsg magyar termkeket Nyugatra exportljuk (akarom mondani, exportljk a multinacionlis vllalatok buss haszonnal), ahol szvesen fogadjk, s kereslet van irntuk. De az rtelmetlen, kiiktatand gazdasgi revansizmusra s a tke telhetetlensgre utalnak azok az ismert jelensgek is, hogy a kzmveket, a kzszolgltatsokat is privatizlni, kis vllalkozsokban akarjk mkdtetni. Az gy nevezett kiszervezs a tendencia, melynek keretben a minisztriumok klss cgeket szerzdtetnek a sajt feladataik elltsra, gy pl. a Honvdelmi minisztrium rz-vd trsasgot a sajt objektumai vdelmre, stb. Itt ma minden a feje tetejre llt. Mindezrt a legszigorbb szablyos elszmoltats teljesen trvnyes lenne, ha akadna olyan er, amely kpes ennek a megvalstsra.
Ne ltassuk ht magunkat. Tagadhatatlan, hogy a tksrendszernek ez a neoliberlis, mindent elnyom, gtlstalan, gyarmatost, globalista vltozata vitte, s viszi gazdasgi romlsba az orszgot, tette s teszi lehetv, hogy minden trvnyi felhatalmazs nlkl klfldnek kirustsk, privatizljk (magyarul: ellopjk) kzs javainkat, intzmnyestsk a korrupcit, egyszval a vadkapitalizmust. A szemnk eltt sztverte s sztveri a kzigazgatst, a kzoktatst, az egszsggyet, elterjesztette, s terjeszti a kbtszerezst, ajnrozta s ajnrozza a homoszexualitst s mindenfle termszetellenes mssgot, nyilvnos, egyre erteljesebb tmadsokat intzett s intz a keresztnysg ellen, testileg s erklcsileg lerontotta s lerontja a fiatalsgot, hogy ne legyen kpes az orszg, a nemzeti rdekek vdelmre, engedte s engedi a termszet tnkrettelt, s kptelennek bizonyult az llampolgrai biztonsgnak szavatolsra. Ez utbbinl maradva, emlkezznk csak r, hogy az elz rendszerben egyetlen rz-vd szolglat sem volt, mgis volt biztonsg; ma ellepik az let minden terlett (lttuk, mg llami intzmnyeket, minisztriumokat is k riznek), a legtbbszr fennhjzan s durvn viselkednek velnk szemben, s ppen az egyik okt kpezik annak, hogy llampolgri biztonsg nem ltezik. De az llampolgraink ltal eltartott s most egymst magyarellenessgre uszt kisebbsgek s mssgok is naponta alznak meg, tesznek tnkre, st lnek meg magyarokat, de sem a rendrsg, sem az igazsgszolgltats nem ll a helyzet magaslatn. Ez a rendszer csaldokat tesz utcra tlvz idejn, alultpllja a gyermekeket, akiknek az iskolban lelket mrgez hazugsgokat tant trtnelem gyannt, krhzi szfeket tesz ktelezv, mikzben egy egyszer vrvizsglatra is hnapos hatridket szab, az influenza-hisztrival slyos pnzeket juttat a kivltsgosak zsebbe, s gy lltja be, hogy mindez gy van rendjn. Eredmnynek lltja be (pedig ez az egyik legnagyobb bajunk), hogy a haznkban ma mg foly termels kb. 90 %-t mintegy kttucatnyi multinacionlis cg adja, de eltitkolja, hogy a behajtott ad ugyanilyen szzalkt a mg meglv magyar kis- s kzpzemek, valamint az llampolgrok fizetik be.
Emlkezznk r, Antall Jzsef egy szintesgi pillanatban kijelentette, hogy az adk – akkor mg csak – 70%-t a brbl s fizetsbl lk fizetik be, s ez a statisztikban is megjelent. Mindezt srgsen zroltk, s azta a KSH katonai zemknt mkdik; parancsra kszti a statisztikt. Ehhez jn mg a sokasod gyans gyek titkostsa, amit a napokban, jelek szerint ltalnos egyetrts mellett mg tovbb szigortottak, ami enyhn szlva nem megnyugtat, mert eleve megnehezti a bnsk kiltsba helyezett elszmoltatst. Teljes az elidegeneds; azok ell titkoldznak, akik az rdekeik kpviseletre vlasztottk ket! A rendszervlts rn tl teht a sajt becstelensgeik rt is a nppel, azokkal fizettetik meg, akiknek ahhoz semmi kze nem volt s ma sincs; akkor is kizrtk, s ma is kizrjk ket a valamennyinket rint dntsekbl, a nemzetellenes bnket elkvetket pedig mentik. Az gy kialakult rendszer sszessgben vve teht mg annl is kevsb bizonyult alkalmasnak a nemzeti rdekeink s rtkeink vdelmre, mint az elz rendszer. Kornai Jnostl olvastam egy idzetet, mely szerint egy hazai felmrsben megkrdeztk a lakossgot, egyetrt-e Churchill lltsval, hogy „a kapitalizmus nem tkletes, de a ltez rendszerek kzl az emberek lete mgis ott a legjobb”. Az llsponthoz 1992-ben a megkrdezettnek mindssze 31 szzalka csatlakozott. A cscspont 1998-ban volt, amikor az arny megntt 36 szzalkra, azta egyre kisebb lett, s 2007-ben 25 szzalkra cskkent. A tendencia egyrtelm. De, ismtlem, rtsk jl a tnyeket: mindez nem az elz rendszer vdelme, hanem a jelenlegi minden tekintetben deformldott rendszer brlata.
De vajon kik azok, akik vllaljk ezt a dicstelen szerepet, holott npnk s orszgunk szolglatra eskdtek fel? Azok, akik szinte dicsekven ismerik el, st terjesztik is a hrkzl eszkzkben, hogy kormnyzs helyett lopnak, csalnak, hazudnak, a demokrcia helyett a diktatra fel tartanak, a Nemzetkzi Valutaalap, a Vilgbank, azaz a tke ignyeinek elbe menve, nemzetietlen s npirt politikt folytatnak. Lttuk, mindezt lczsul eleinte szocilis piacgazdasgnak, ksbb reformnak neveztk, de mra mr mindkettt elfelejtettk. Rluk akaratlanul is Nietzsche elreltsa csapdik az esznkbe: „Kzel a legmegvetendbb emberek ideje: Azok, akik mr meg sem tudjk vetni magukat, a nyzsg s mocskos fajtj emberek”. S valban, az j rendben a rgi rendszerben alakoskod olyan emberek lehettek miniszterek, st mg miniszterelnkk is, akik bizonytottan trvnytelen ton jutottak vagyonhoz s hatalomhoz, s akik ellen nem is egy per folyt, amelyeket azonban hagytak elvlni, vagy elnzek voltak velk szemben, mikzben az elkeseredett kdobl fiatalokat szinte statrilis eljrssal tltk el. Tlk nem is vrhatunk mst. k a kirusts, az eladsods hvei, a feketejnosok, akik mr a szocializmusban meghirdettk, hogy rdemes eladsodni, "mert a hitelez vigyz az ads egszsgre". Sokan akkor is tudtuk, de mra mindenki tudja, tbbek kztt ez az akkori vezets ltal fel nem ismert hazugsg sodorta nemzetnket a tnk szlre. De naponta a sajt brn tapasztalhatja mindenki, ezrt vssk vgre kitrlhetetlenl az agyunkba: a hitelezt semmi ms nem rdekli – a legkevsb az ads egszsge – csak a profit. Ezrt van, hogy idestova hrom vtizede, azaz a trsadalmi rendszertl fggetlenl, egyebet sem hallunk, mint azt a hazugsgot, hogy "tbbet fogyasztottunk, mint amennyit megtermeltnk", emiatt megszortsokra van szksg, de ettl majd jobb lesz.
Ezzel szemben egyre rosszabb lett, s nincs is kormnyzati trekvs a kilbals beindtsra. Az egy keresre jut relbr ma alacsonyabb, mint harminc vvel ezeltt volt, az adssgunk viszont szzmillird dollrral magasabb, radsul eltnt krlbell ktszzmillird dollrnyi kzvagyon! Teht mg a Kdr-rendszer utols idszakban kialakult gtlstalan szk kis szocialista-neoliberlis rteg (amely ms szavakkal is jl meghatrozhat lenne), a kisiklatott rendszervlts lczott motorja, kisajttotta a hatalmat, nemzetellenes politikt folytat, s kiszolgltatja, kirustja orszgunk, nemzetnk anyagi s erklcsi rdekeit, rtkeit. Egyik vezralakjuk Gyurcsny Ferenc, aki az ismert kros tevkenysgn tl mind hazai, mind nemzetkzi frumokon nemegyszer leantiszemitzta a magyar npet. Azon nem csodlkozunk, hogy az MSZP vele egy hron pendl elitje mgis mell ll, de megdbbent, hogy akadnak ms vdelmezi is. Csernok Attila, aki a "168 rban" llamfrfinak titullta, a magnkiadsban megjelentetett "A valsg erejvel" cm knyvt – amelyben, s a "Komromi pontonhd" cm els ktetben, megkrdjelezi a magyar trtnelem szinte minden pozitv esemnyt – azzal fejezi be, hogy "Magyarorszg nem rdemelte meg Gyurcsny Ferencet"! Rangon aluli lenne ilyen vakbuzg radozssal vitatkozni. Eszembe jut azonban rla Aczl Gyrgynek (aki a nagyon hasonl hangzs "Eszmnk erejvel" cmmel rt knyvet) egy nyilvnos beszlgetsen kifejtett vlemnye, miszerint a magyar kultrban ltezik Dry Tibor alkotmvszete, s azon bell a magyar irodalom. Ez az igazi szlssg. Az ilyen elfogultsgokkal nincs is mit kezdeni, hiszen szerzik olyan egyszer szellemi mveletre sem kpesek, hogy helyesen fogjk fel a rsz s az egsz viszonyt. (Ezt a tmakrt is ki lehetne fejteni ms szavakkal).
Vgl, nem lenne teljes a kp, ha nem emlkeztetnnk r magunkat, s mindenkit, hogy ezt a szocialista-neoliberlis elitet is jrszt Nyugatnak "ksznhetjk". A rendszervltst kveten ugyanis Nyugat nem a termszetes szvetsgesnek szmt jobboldalt segtette hatalomra, hanem a korbbi ellensgt, a baloldalrl hozz tllkat. Jobban bzott az rulkban, tudvn, hogy knnyebben kzben s fken tudja tartani ket. A maga szempontjbl igaza is volt. Ez a legtkletesebb trtnelmi plda arra, hogy a tke politikjban nincs bartsg, nincsenek elvek, csak rdek.
Ma teht a nemzetkzi tke a mindenhat, holott – taln nem rt erre sem emlkeztetni – az emberisg trtnete folyamn nem is mindig ltezett tke. Az ember, az lete megknnytsre kigondolta a pnzt, amely mkdtt is mindaddig, amg egyesek kizrlagos hatalmukba nem kaparintottk a kibocstst, s fedezet nlkli tkv nem manipulltk. Nlunk ma ezeknek a kpviseli vannak hatalmon, s – egyb alantas indttatsoktl is ftve – vvjk hborjukat a nemzet ellen, ahogy Jelenczki Istvn azonos cm filmje cfolhatatlanul bizonytja. De a lnyegre mutat r Molnr Tams, USA-ban l magyar filozfus napjainkra vonatkoz megllaptsa is: "A pnz minden dolog mozgatrugja lett. Az sszeharcsolt anyagi 'jlt' az ncl pnzcsinlsra s pnzforgsra pl, az anyagi dolgok megszerzsre, az lsgos s felfokozott szksgletek beszerzsre s kielgtsre koncentrl. A pnz hajszolsa vlik az let egyetlen sznalmas cljv. Az let egy rk bevsrls aktusv silnyult, ahol a vglnyeket mr csak br, ad, jutalom, juttats formjban irnytjk, mikzben maga a munka is elvesztette egyedisgt, mvszi lmnyt, hitelessgt s hivatstudatt. … A pnz, a haszon, a kamat lesz a vilg dicssge s cscspontja, ahol az letfenntarts eszkzei flbe kerekednek magnak az letnek." Mindezen bell jellemz, hogy elssorban a ktkezi munksokat alzzk meg; a banktisztviselk mindig ksbb kerlnek sorra, ha sorra kerlnek egyltaln. Hiszen ltjuk, vlsg idejn elszr a munksokat bocstjk el, akik nemhogy vgkielgtst, de mg a sajt fizetsket sem kapjk meg. Mivel azonban a tke egyetlen clja a haszon, ehhez pedig msokat minden lehetsges mdon ki kell zskmnyolni, ami viszont az elnyomorodsukkal jr, ezzel a sajt srjt ssa, hiszen bellk, a munkjuk kizskmnyolsbl l; de az egsz pnzgyi rendszer tovbbra is ugyanazon szablyok szerint mkdik, mint a vlsg eltt, gy csakis jabb vlsghoz vezethet, ms szval szntelenl jraszli "a kommunizmus veszlyt". Ezrt a globalizmus kapitalizmusa a vlsgbl sohasem lbal ki, akkor sem, ha annak egy-egy adott pillanatban nem ltszanak olyan nyilvnval jelei, mint a kzelmltban. Csak helyi s tneti gygymdot tud alkalmazni, nmagt kptelen radiklisan megreformlni (Ez az un. szocializmusnak sem sikerlt, br ppen a magyar gyakorlat, taln nem is teljesen eredmnytelenl, legalbb megprblt elindulni ezen az ton), legfeljebb bizonyos krlmnyek szerencss egybeesse folytn, s idszakonknt, egyes orszgoknak a vilgfolyamatoktl val viszonylagos elszigeteldsnek ksznheten, stabilizldik. Azt is el kell ismerni, teht, hogy br a trsadalmi lnyege azonos, de a kapitalizmusnak tbbfle modellje lehet; mg azt is mondhatnnk, annyi, ahny tksorszg, s lttunk mr pldt arra is, hogy tmenetileg tnyleg teremthet jlti trsadalmat (Svjc, Svdorszg, a volt NSZK).
A magyarorszgi kapitalizmus azonban ettl messze ll. Nincs is ezen mit csodlkozni. Az emltett "elit" erk az esetleges reformokat kivitelezhet llamot is kisajttottk; csak a sajt szk kis csoportjuk, s rajtuk keresztl a nemzetkzi nagytke rdekeit vdik. Hirdetik, hogy az llam korltozza s torztja a piacot, de egyre inkbb az bizonyosodik be, hogy ez fordtva igaz. A legyengtett nemzeti llam ellenrzse all kiszabadult tke mindenhol s mindig egyforma; azon tl, hogy csakis az rtktbblet rdekli, a msik f jellemzje, hogy nincs nemzetisge. Br ez is minden ktsget kizran gy van, azrt ne feledjk, hogy a tulajdonosaiknak bizony van nemzetisge! Sokan jogosan brljk ht a nemzetkzi zsid nagytkt, mert a profit utni kmletlen hajszjban egyben az embersg s az emberisg fl emeli a tulajdonosaik zsidsgt is. De ettl a zsid np nem lesz sem gazdagabb, sem tiszteltebb. Csak a nemzetisg nlkli tke hzik. Az Eurpai Uni gyakorlata is azt ersti meg, hogy a gyarmatost, globalista vadkapitalizmus sohasem volt, s nem is vlhat az rtkek vilgv, mert a termszetnl fogva csak az rdekek, a haszon vilga tud lenni. Ezrt jelenti minden nemzeti hallt; a nemzetgazdasgt, a nemzeti kultrt s vgs soron a nemzett. Magyarorszgon ma ennek okn tartunk itt, no meg azrt, mert a szocialista-neoliberlis elit pldamutat, de tlnk elidegenl kis Eurpt szeretne teremteni Magyarorszgon, ahelyett, hogy pldamutat magyar Magyarorszgot teremtene Eurpban. (Andor Lszl most kinevezett magyar biztos egyik els nyilatkozatban azonnal kzlte, hogy nem a kormnyt fogja kpviselni, hanem az unis politikt rvnyesti, akr a kormnnyal szemben is!) A politikai irnyt a rendszervlts ta is rossz irnyba mutat.
Mindennek orszgunkban immr trtnelmi folyamatossgot kpvisel sajtosan szlssges megnyilvnulsai is vannak. Ezt pldzza, hogy az Orszggyls utols munkanapjn az MSZP, az SZDSZ, s a hozzjuk csatlakoz mai MDF ismtelten kimutatta a foga fehrjt, ltvnyosan s egyrtelmen leleplezte nmagt. Megszavaztk a jogilag megfoghatatlan s rtelmezhetetlen holokauszt-tagadst hrom v brtnnel bntet BTK-t mdost javaslatot, s a kztrsasgi elnk – Igencsak kellemetlen meglepets! – egy okszertlen magyarzkods kzzttele mellett, al is rta. (Pedig ilyen trvny mg az EU 27 tagllama kzl is csak htben ltezik. Spanyolorszgban 2007-ben eltrltk. Az USA-ban nincs is.) Nekik nem a krlttnk, vagy Eurpa tvolabbi rszein, st az orszgon bell is eluralkodott magyarellenessg elleni harc a fontos, hanem egy idegen orszg, Izrael tlhaladott mltbeli problmja, amelynek lland felmelegtsvel gy Izrael, mint a klnbz orszgokban l zsid diaszpra jabb s jabb anyagi s egyb elnyket akar kicsikarni a vilg minl tbb orszgtl. Azaz, ennek a mltbafordulsnak is jvbeli anyagi cljai vannak. Magyar szempontbl az gvilgon semmi rtelme. Hacsak az nem, hogy a szocialista-neoliberlis kpviselk ismt bizonytottk, hogy nem a magyar npet, nem az orszgunk rdekeit kpviselik a magyar Orszggylsben, de ezt enlkl is rgen tudjuk. Nekik nemcsak nem fjnak Magyarorszg sebei, hanem mg jabbakat is ejtenek rajta. Ugyanis mskor sem lttuk egyetlen jelt sem annak, hogy egyltaln "szrevettk" volna az emltett tombol magyarellenessget, a npirtst, st, ami fleg az SZDSZ-t illeti, mintha k lennnek ennek a baljs trekvsnek az lharcosai. Nem egyszeri jelensgrl van sz. Sorozatban kzlik, hogy semmi olyanra nem jut pnz, ami a lakossg helyzett javtan. Mgis 2007. november 27-n Hiller Istvn a holokauszt miatt – amihez a csendben hallra tlt, s a mg letben maradott magyaroknak semmi, de semmi kzk – jabb 21 milli dollros tmogatst nyjtott a Magyarorszgi Zsid Hitkzsgek Szvetsgnek (Mazsihisz). A magyar npnek – de szinte akrmely ms npet is emlthetnnk – ki s mikor fog krtrtst nyjtani a trtnelmi szenvedseirt, amelyek nem sorolhatk htrbb ms npeknl? Ez v janurjban pedig a kormny a trtnelmi egyhzak megrtst krte ahhoz, hogy a szerzdses finanszrozsukat pnzhiny miatt nem tudja teljesteni, de ugyanakkor a Mazsihisznek – amely mg csak nem is egyhz! – jabb ktszzmilli forintot juttatott megllapodson fell. Az ilyenfajta indokolatlan rszrehajls csak jabb s jabb alaptalan kvetelseknek nyit utat. Chicagban kilencvent zsid tll utd nemrg azzal a megbotrnkoztat kvetelssel llt el, hogy a MV fizessen nekik fejenknt tizennyolc s flmillird forint (!) krtrtst, mert eldeiket magyar vagonokban szlltottk a nmet koncentrcis tborokba. A morbidsgig merszked szgyentelensg s telhetetlensg nem ismer hatrt. Ha a bks, jobb s szebb kzs jv rdekben valaminek egyszer s mindenkorra vget kell vetni ebben az orszgban – de a vilgban is – akkor az ilyen jogtalan, zlstelen kivtelezs az. Csak remlhetjk, hogy a Fidesz-KDNP-kormny a magyar mltsg szempontjbl kezeli ezt a krdst is, felszmolja ezt az alantas anyagi rdekeket is kvet szellemi terrorizmust. Ugyanis a legnagyobb trgyilagossg mellett is csak azt szgezhetjk le, hogy az emltett gyek szerepli nincsenek a jzan eszknl: k maguk kzsen – akik adjk, s akik kapjk a jogtalan elnyket – provokljk ki a jogos antiszemitizmust. Ne rknydjenek meg a holokauszt-trvnyhozk, van ilyen is, s ppen k maguk dolgoznak az erstsn – mg az is lehet, hogy tudatosan, manipulcis clokkal – s aztn panaszkodnak miatta azokra, akiknek az gvilgon semmi kzk az egszhez, st mg arra is trvnyt akarnak hozni, hogy szv se tehessk.
E trvnymdosts egybknt eleve jogi kptelensg, hiszen meg sem fogalmazza a sajt trgyt, azaz, hogy mi a holokauszt, vagy mit kell annak tekinteni; ezzel jogi rtelemben, kzvetve s kzvetlenl is, maga a trvnymdosts tagadja a holokausztot. Vagy gy kpzelik, hogy majd minden elre gondosan kivlasztott tlkez a sajt elfogultsga foknak megfelelen eldntheti, hogy mit tekint holokauszt-tagadsnak, s tetszs szerint bntethet? Ez maga az orwelli llatfarm vilga, ha nem rosszabb. E trvnymdosts brmilyen gyakorlati alkalmazsa teht csakis s teljesen mrtkben nknyes, azaz trvnytelen lehet, mint ahogy maga az indttatsa is tekintlyuralmi s hatalmaskod meggondolsokbl fogant. Radsul trgytalan is, hiszen a holokausztot nlunk nem tagadjk; egyes trtnelmi tnyekrl s adatokrl pedig mirt ne lehetne vitatkozni? A politikai nzetek kirekesztsnek trvnyestse eleve emberek ellen irnyul, hiszen a nzetek nmagukban nem lteznek, emberek kpviselik ket. De a leglnyegesebb, amit joggal ellenez mindenki, hogy az izraeliek s a zsid diaszprk msok terhre tbb mint flvszzad mltn is tovbbi anyagi elnyket kvetelnek a holokausztrt, s ezzel ppen nmaguk alacsonytjk le ktes anyagi szintre. Ennl jobban nem is lehetne tagadni a holokausztot. A kptelensgeknek e sorozata mindennl beszdesebben mutatja, hogy itt nem az ldozatok irnti tiszteletrl, mg csak nem is politikai krdsrl, hanem kicsinyes, anyagi rdekeket kvet, s adott esetben egyben magyarellenes gyeskedsrl van sz, amit, s e trekvseket brmilyen mdon prtolkat, a legkemnyebben eltlhetnk s remlhetleg felelssgre is vonhatunk.
Senki nem akarja msok trtnelmi bneit mentegetni, vagy egy msik np szenvedseit tagadni, de sajtunkk se tegyk egyiket sem, mg szavakban sem, nemhogy a magyarsgot megalz trvny formjban! Aki nem gy gondolkodik, azokat ne vlasszuk meg az rdekeink kpviseletre, hanem tvoltsuk el a bizalmunkbl szrmaz hatalomtl minl messzebbre. Ez nemcsak elvitathatatlan jogunk, hanem megkerlhetetlen s elodzhatatlan ktelessgnk.
A magyarsg megmaradsnak biztostsa miatti knyszerhelyzetben mostantl neknk is jobban meg kell nzni, hogy ki kicsoda, szakmailag mit tud, s mire kpes. k is alaposan megnzik, hogy kit fogadnak be maguk kz. Ezrt ne vegye ezt senki semmifle anti- izmusnak, mert nem az, de minden dntsi lehetsgtl messze kell tartani azokat, akik Magyarorszgon a magyarsg, s ezzel az embersg fl emelik a kisebbsgi, mivoltukat, vagy a mssgukat, s mindent, ami nem termszetes, mindenkit, aki nem magyar. Sem a trtnelmi mltra, sem a szrmazsra hivatkozva nem szabad eljogokat kvetelni, vagy nyjtani; csak akkor lesz trsadalmi bke, ha a jogait s a ktelezettsgeit tekintve mindenki egyenjog llampolgr, idertve azokat is, akik nem magyarok, illetve nem magyarnak, vagy nem csak magyarnak tartjk magukat. Azt azonban nekik is sz nlkl tudomsul kell vennik, s alkalmazkodniuk kell hozz, hogy magyar Magyarorszgon lnek. Ne kerlhessenek eltrbe azok, akik gtlstalanul csak a sajt, vagy egy szk kis csoport boldogulst keresik. s ebben se lsson senki semmifle diszkrimincit, mert valjban az egyn is – minden egyn! – csak akkor boldogulhat, ha az orszg boldogul. A mindenkori kormnynak pedig azt kell tudomsul vennie, hogy aki az ilyen s hasonl vrlzt igazsgtalansgok ellen tiltakozik, az nem szlssges, nem antiszemita, nem nacionalista, hanem magyar hazafi. Azok ellen kell trvnyt hozni, akik ezekkel az elvekkel szembehelyezkednek.
Neknk az orszgunk feltteleinek, npnk, nemzetnk rdekeinek megfelel ton, nevezzk magyar tnak, kell haladnunk, s ezen bell azt kell elrnnk, hogy a tke, az zlet maradjon a piacon – br ppen a mostani vlsg sorn tapasztaltuk, s a kvetkezmnyeit mg ma is nygjk, hogy ott is megbukott – de semmikppen ne engedjk behatolni az oktatsgybe, az egszsggybe, sem a szellemi s a kulturlis terletre. Els lpsknt ppen a szellemi (s testi) rombolst kell meglltani, az elbizonytalantott trsadalmat a helyes vgnyra lltani, ami – persze – nem jelentheti azt, hogy a gazdasgival vrni lehet.
Rendet, magyar rendet kell teremtennk, mert nlkle a pusztuls vr rnk. Gtat kell vetni a kvlrl rkez s a bellrl fakad, de azonos irnyba mutat bajoknak. Mindent tlltnk, jelenlegi problminkat is tl fogjuk lni, csak azt nem, ha az nfelads tjn haladunk. S mert erre az tra mr-mr rknyszertettek bennnket, a mostantl remlhetleg kedvezbb vl helyzetben, senki ne adja fel a harcot, mert azzal nemcsak nmagt temeti, hanem a nemzetet is. A neoliberlis globalista pnzgyi rendszer vilgmret sszeomlsa, a vilgmret korszakvlts kzeledse, lehetsget knl r, hogy most ne csak egyszer kormnyvltsra kerljn sor, hanem a np fokozatosan a kezbe vehesse a sajt sorsnak irnytst. Ez politikai harc krdse, de a magyarsg fennmaradsrt trsadalmi rendszertl fggetlenl kzdeni kell, s e harcot nem idszakosan, hanem folyamatosan, szntelenl kell vvnunk itthon is, a vilgban is. A magyar rtelmisgnek vgre e harc lre kell llnia, s gyzedelmesen vgig kell vinnie. Ehhez elengedhetetlen, de most mr nem elegend egyszeri, akr elgg nem is igazn mltathat btor s j kezdemnyezseket tenni (Csori Sndor: Mrciusi Charta, Csurka Istvn: A kilbals programja), hanem folyamatos s szleskren egyeztetett, a civil szervezetekre is tmaszkod politikai akcikra van szksg. Ez az llam sem gondoskodik rlunk, sem pedig a nemzetnkrl, ezrt mg inkbb felelsek vagyunk nmagunkrt s a nemzetnkrt.
Az j kormnynak pedig, amely azt gri, hogy "a nemzeti gyek kormnya" lesz, minden tmogatst meg kell adnunk, st ellegeznnk az ilyen irny vilgos trekvseihez, de a kormnynak ezt a legels lpseivel vissza is kell igazolnia. Ha nem ez trtnik, hanem tovbbra is a politikai csatrozs, a slyos problmk megoldsa helyett a prtpolitikai taktikzs folytatdik, a kormny s a np nem tall egymsra. Ahhoz, hogy ne ez trtnjen mindenekeltt a kormnynak kell, tudatban lennie, hogy a neki van szksge a npre (hiszen lttuk, olyan rendkvli helyzetben lesz, mint taln kevs ms kormny), nem a npnek a kormnyra, s hogy a kormnyzs nem uralkods, hanem a np, az orszg ntudatos s egyben alzatos szolglata.
Mindazoknak pedig, akik a kapitalizmust akartk s akarjk, egy zokszavuk nem lehet a magyarorszgi vadkapitalizmusra. Mint kapitalizmust nem brlhatjk, hiszen, az elbbiekben lttuk, e mivoltban tkletesen mkdik, a sajt lnyegt adja minden egyes vonatozsban. A nemzet, az orszg, az egyn kiszolgltatottsga ma sokkal nagyobb, a mozgstere pedig sokkal kisebb, mint az elz trtnelmi korszakban. A rendszer nem kpes, politikai akarata nincs r, hogy megoldja a np problmit. A mlt rendszerben emberarc szocializmusrl, meg egyenl eslyekrl beszltek, s taln trekedtek is r, de egyik sem valsult meg. Emberarc kapitalizmusrl azonban mg csak nem is hallunk, st a jelek szerint – ha hallgatlagosan is, de – a kapitalizmus vllalja az embertelen arct, s kifejezetten az egyenltelen eslyeken alapul. Most azonban mindezzel egytt kell lnnk. Ezrt rthet, hogy nmagban ez a tny, s e tny lttn tett vitathatatlan megllaptsok, a levonhat sajnlatos kvetkeztetsek fjdalmat okoznak azoknak, akik a rendszervltssal szintn jobbat akartak orszgunknak, nemzetnknek. De gy nekik, mint azoknak, akik eltrik a vadkapitalizmust, vagy azoknak, akik felltek a jl hangz hazug greteknek, s most mindenezek lttn fanyalognak, vagy kpmutatan nosztalgiznak, joggal vlaszolhatnnk a sajt krdskkel: Mit akarsz? Kapitalizmus van!
Csakhogy ezzel mi sem mennnk semmire! Ezrt nem tesszk, s ne is tegyk. Inkbb azt mondjuk, mindenekeltt embernek kell lennnk, s maradnunk, ezrt a jelenlegi trsadalmi rendszer irnti elktelezettsgnktl, avagy szembenllsunktl fggetlenl, a kormnyzati szempontbl most kedveznek tn helyzetben fogjunk ssze, s egytt tegynk a valamennyink rdekben ll vltozsokrt, segtsk el, hogy orszgunk vgre rtrhessen a senki ellen nem irnyul magyar tra!
St Gbor
nyugalmazott nagykvet
(Havi Magyar Frum, 2010. prilis.)
A goj
A goj a harmincas vek kzepn szletett egy neves-nemes nagykun vrosban, a Hortobgy szln, s itt is nevelkedett. Mindig magyarnak tartotta magt. lmban sem gondolta, s vtizedeken t mg csak nem is sejtette, hogy a magyarsga okn egyben valaki ms is. Lehetett volna brmely ms esemny, de trtnelmi vletlenknt a kubai forradalom segtette hozz, hogy megtudja: mrpedig goj is. – Mrmint a nem-gojok szemben.
De – nagykunul szlva – Ne vgjunk a dgok elibe. Mennynk csak szpen sorjba!
A msodik vilghbor befejezdsekor tudta meg azt is, hogy munkscsaldban szletett, mivel az desapja cipszsegd volt. Egybknt maga is csak azz vlhatott volna, vagy legfeljebb cipszmesterr, ha az akkor szletett j rendszer egy-kt vig nem adja igaz nmagt, s npi kderknt nem emeli ki. A megksve tudatosult munks szrmazst csendes bszkesggel elfogadta, mert abban a vrosban, gy az szemben is, a munks a dolgoz embert jelentette, s e tekintetben nem is klnbztette meg a munkst a paraszttl, vagy az rtelmisgitl. Inkbb rezte, mintsem tudta, az a fontos, hogy mindenki becsletesen dolgozzon a maga munkakrben. s az emberek akkor mg ezt is tettk. Boldogultak is. A csaldjban mindenkinek a tiszteletre tantottk, semmifle megklnbzetst nem neveltek bel. A goj szt nemcsak nem ismertk, hanem letkben nem is hallottk.
A csald igen szerny krlmnyek kztt lt, de ldoztak – sz szerint ldozni knyszerltek – az iskolztatsra. Nem tanult rosszul, s mr az elemi iskolban sztnsen fel-felfigyelt r, hogy a felnttek idnknt valamifle rejtlyes politikrl beszlgetnek. Kvncsisgbl egyszer ki is vette a knyvtrbl Sztlin "A leninizmus krdsei" cm – ma mr tudja, hogy szndkosan leegyszerstett politikai nyelvezeten megrt – knyvt, mgis alig rtett meg valamit is belle. Csak az maradt meg benne, hogy van egy msik vilg is, mint amiben a kzelmltig lt. Vak tapogatdzs volt ez, de llandan ott lappangott benne s krltte. Azt sejtette, hogy az ttrsg valamilyen mdon mr politika, de inkbb szrakozst, gyermeki bartkozst, sszefogst ltott benne. Szthzsrl ott s akkor sz sem volt. Aztn jtt a nagyhr reformtus nagykun gimnzium nemzetkzileg elismert nyelvsz igazgatjval, Gal Laci bcsival s kivl, orszgosan ismert tanraival. Rgi vgs, de a korral haladni akar tszakosodott – angolr | |
|
|
 |
Cikkek |
|
Cikkek : Politizljon-e az utca? |
Politizljon-e az utca?
2007.04.18. 20:26
Taln nincs is ennl idszerbb krds.
Politizljon-e az utca?
Ha kiutat keresnk a jelen politikai helyzetnkbl, s helyes kvetkeztetsekre akarunk jutni egyetlen megtrtnt, vagy bekvetkez fejlemny hatsra sem tveszthetjk szem ell: az esemnyeket annak napvilgra kerlse vltotta ki, hogy a kormnykoalci a hatalmon maradsa rdekben hazudott, trkkztt, de nem kormnyozott. Mindezt a jogllamot eltemet hatalmi arrogancival tetzte: azok a kpviselk ugyanis, akik rges-rgen tudtk, hogy Gyurcsny hazudik, eltrve a hazugsgot, annak k is rszeseiv vltak, az orszggylsi bizalmi szavazson Gyurcsny mellett szavaztak, amivel az orszg szne eltt egynteten megerstettk, hogy kitartanak a hazugsg s a trkkzs politikja mellett! Oktber 23-n pedig a rendrterror megrendezsvel a trsadalom tudtra adtk, hogy elidegenedett hatalmukat erszakkal is megvdik a nppel szemben. Ezrt torzts, hamists minden elemzs, rtkels, amely nem ebbl indul ki, hanem kiemel s felnagyt egy esetleg ltvnyos s eltren magyarzhat, de csak kvetkezmnynek minsl rszletet. (Mrpedig a kormnykoalci s hrkzl eszkzei folyamatosan ezt teszik.) Senki nem feledheti, hogy a kpviselk, a vlasztsi greteiket, az eskjket megszegve, nyltan szembefordultak az orszggal, s bizalmat szavazva a sajt hazugsguknak, a hatalom birtokban megtagadtk a demokrcit, tudtunkra adtk, hogy nem rdekli ket a trsadalom vlemnye, st elfojtjk a kifejezsre jutst is, semmibe veszik az llampolgri s az emberi jogokat. Ennek lttn leszgezhetjk, hogy mr nem kpesek a nemzet szintjre emelkedni, st immr nem is prtkeretekben, hanem egy szk csoportrdek fogsgban tobzdnak.
Nem lehet elgszer hangslyozni, hogy ez az alaphelyzet! Minden ms csak kvetkezmny. Az a sajnlatos tny is, hogy a kormnykoalci az ppen oktber 23-n megrendezett rendrterrorral a politikai, gazdasgi s jogi szervek utn az erszakszervek vonaln is megtette a flrerthetetlen lpseket a diktatra irnyba, s mindezzel megsta a sajt srjt. De kvetkezmny az az rvendetes tny is, hogy a trsadalom szembefordult velk. Tette ezt, mert szmra a napnl is vilgosabb, hogy mindez mltatlan, sszefrhetetlen a kormnyzati, a miniszterelnki megbzatssal, s jogilag is vdhetetlen.
A kialakult vlsg gyors, radiklis megoldssal kecsegtetett, a megolds mgis elhzdott. Okai: a kormnykoalci a hnapok ta tart orszgos tiltakozs ellenre is gy tesz, mintha az erklcs s a trvnyek felett llna; a nptmegek szembefordulnak a kormnykoalcival, a "Gyurcsny takarodj!" vgighullmzik az egsz orszgon; az ellenzk is teszi a dolgt, de nem mindig ll a helyzet magaslatn; az orszg legfontosabb problmirl pedig sz sem esik. Nzzk mindezt rszletesebben.
A hazugsg politikja
A nyilvnossg eltti hazudozs politikjnak a logikja, hogy aki elindul e lejtn, az nem tud megllni. Az prilisi parlamenti vlasztsi kampny sorn Gyurcsny Ferenc egy tv-reklmban tudlkosan kijelentette: "A politika nem a politikusok, hanem az emberek." Prjt ritkt eset volt, mert igazat mondott, mgis hazudott. Hamarosan kiderlt ugyanis, nem gy gondolkodik, ahogy beszl. Az erszak elleni szeptemberi tprti nyilatkozat elfogadsnl, s ms alkalmakkor, mr azon erskdtt, hogy a Kossuth-tri tntetst nyilvntsk bejelentskteles rendezvnny, ami azonnali s knyelmes lehetsget adott volna neki a politikai akaratt heteken t bksen s fegyelmezetten kinyilvnt tmeg "trvnyes" feloszlatsra mg oktber 23. eltt. A politika tnyleg nem a politikusok, hanem a np, s a vlasztott politikusoknak, a vlasztsi greteiknek megfelelen, a np rdekeit kell szolglniuk. A politika a np eljoga, st az alkotmny mg az is kimondja, hogy minden hatalom a np, a kormny csak szolgl. Ez nlunk mostanban nem dvik, st maradi nzetnek prbljk belltani, de ettl mg az igazsg megmarad igazsgnak. Elfogadhatatlan az MSZP-SZDSZ "logika" is, miszerint nem az vltotta ki az orszgos tiltakozst, hogy k hazudtak, trkkztek, nem kormnyoztak, hanem az, hogy ezt msok szrevettk s szv tettk. Mi tbb, egyttmkdsre szltjk az ellenzket s sajnlkoznak, hogy nem teszi meg. De mivel mkdjn egytt? A hazugsggal? Egybknt is, A s B kztt ugyanakkora a tvolsg, mint B s A kztt; a kormnykoalci is trekedhetne egyttmkdsre az ellenzkkel.
Rendkvl jellemz plda minderre, ahogy a beszde kiszivrogtatsra maga Gyurcsny reaglt. Elbb azt mondta, nem kell, st nem is szabad foglalkozni vele, hogyan kerlt ki (Ez csak egyflekppen rthet, spedig, hogy nmaga rendezte meg), ksbb mgis vizsglat indult (Nehogy az elbbi gyan beigazoldjon), majd a tma elhalt. (Eredmnytelen lett a vizsglat, vagy olyan eredmnyt hozott, hogy nem lehetett kzztenni?) A hazugsg logikja vezetett ahhoz is, hogy szinte mr divatt vlt a kzrdek informcik titkostsa. A Nemzetbiztonsgi Bizottsg 30 vre titkostotta, hogy kik akartak robbantani a Fidesz szeptember 23-ra tervezett nagygylsn. Ha voltak konkrt rteslseik, mirt nem tartztattk le a robbantkat? Mirt, s milyen jogon titkoljk a np eltt, hogy kik akartak robbantani? Nem a sajt provokatv szerepket akarjk-e eltitkolni? s a Fidesz mirt adott ennek hitelt? A msik oldalrl viszont az MSZP alelnke nyltan elismerte, hogy dokumentljk ms prtok utcn tiltakoz tagjait? Milyen jogon? Leszmolsra kszlnek? Hogy klnlhet el a kormnyz elit ennyire a nptl?
Az utca s a politika
A koalci vezeti flelmetes egyrtelmsggel fejezik ki antidemokratikus, npet lebecsl llspontjukat mikor nem sznnek meg olyan els hallsra tetszets, de megtveszt kvetelseket hangoztatni, hogy senki ne vigye az utcra a politikt. Soha nem mertk kifejteni, de azt rtik alatta, hogy a np - "az utca", ahogy k mondjk - csak ne szljon bele a politikba. Az utcnak azonban a szocializmusban nem volt joga; csak nem ezen az ton akarnak haladni? Kvetelik, hogy a politikai prtok ne vigyk az utcra a politikt, de maguk lpten-nyomon ezt teszik, a sajt llspontjuk vdelmben egyidejleg kommunikcis indoktrinlst, az utcn pedig mg erszakot is alkalmaznak. Legutbb pedig a nagykveteinket arra utastottk, hogy mg az orszg hatrain kvlre is vigyk ki az politikjukat, s fejtsk ki a koalci llspontjt a fogadorszg vezetinek s marasztaljk el az ellenzket. Ilyesmi a diplomciban tilos; a nagykvetek nem prtok, hanem az orszg rdekeit kpviselik. Az elbb emltett kvetels nem tekinthet relisnak sem, hiszen az Orszggyls nem mkdhet lgres trben, a trsadalomtl elzrtan. s hol politizljanak a parlamenten kvli politikai prtok? Demokratikus lenne-e kizrni ket a politikbl? Mi tbb, ha a politikai prtok ehhez tartank magukat, akkor mr vlasztsi kampnyt sem folytathatnnak. S ami klnsen elfogadhatatlan, a np kvl maradna a politikn, s el kellene trnie, hogy a sajt vlemnyk szerint is a vlasztsi greteiknek az ellenkezjt vgrehajtk bitorolhassk a politikt.
A koalci az Orszggylsben, az utcn, mindenhol, az ilyen s hasonl, s nmagt az ldozat szerepben feltntet manipulatv felvetsekkel, s a hazugsg-kampnyra rrakdott kvetkezmnyek egyoldal sulykolsval eltereli a figyelmet az eredeti okrl. Olyan hamis benyomst szeretne kelteni a kzvlemnyben, s klfldn, mintha nem miatta s ellene tiltakozna az orszg, hanem valakiknek a felbujtsra. Maga Gyurcsny Ferenc, tudva tudvn, hogy ellene tntetnek, szgyentelenl "sajnlkozik" afelett, hogy a Fidesz sztja a feszltsget, mert nem hvja vissza az utcrl a tntetket. Ez az emltett MSZP-SZDSZ "logikbl" kvetkezik, hiszen nem a Fidesz szltotta az utcra az orszgos mretekben tntetket (Mondhatnm, rlne, ha ekkora befolyssal rendelkezne!), akik nem egyszer kifejezetten el is hatroldtak minden prttl. A Fidesz a Kossuth-triekkel mg szvetsgre sem trekedett. Mgis a Fideszre fogjk a hazugsguk kivltotta npi megmozdulsokat, hogy ezzel is kicsinytsk a jelentsgket. Ez a manipulatv trekvs azt is jelenti, gyermetegnek nzik a npet, mintha a Fidesz nlkl nem venn szre, hogy becsapjk, hazudnak neki, s nem merne vlemnyt nyilvntani a politikrl.
Az utcra, gy a fvrosban, mint szinte minden jelents vrosban, fleg az gy nevezett hallgatag tbbsg vonult, s ppen abban llt a megmozduls jelentsge, hogy nagyrszt olyanok vettek rszt benne, akik eddig politikailag kevsb voltak aktvak. Egyrtelm, hogy a vlasztott kpviseli hazugsgai ellen tiltakozva, a np vonult az utcra. A politika a np eljoga, ezrt neki az utcn is s brhol mshol nemcsak szabad, hanem kell is politizlnia, mg akkor is, ha az utca vegyes trsadalmi sszettele miatt esetleg nemkvnatos esemnyekre is sor kerlhet. Vegye csak a np a kezbe a sajt gyei irnytst, ha az erre vlasztottak nemcsak nem teszik meg, hanem ellenben politizlnak. Nincs teht npellenesebb nzet, trtnelmietlenebb elvrs, mint az MSZP-SZDSZ elit kvetelse, hogy a politikt ne vigyk az utcra, mert ez azt jelenten, hogy ppen a politika lettemnyese, a np szorulna ki a politikbl. Ezrt akarjk beszortani a politikt az Orszggylsbe, ahol matematikai tbbsggel rendelkeznek. Flelmket a nptl jl mutatta, hogy oktber 23-n nemcsak megrendeztk a rendrterrort a bks tntetk ellen, hanem azta lzasan igyekeznek nknyes jogi s rendszeti akadlyokat is grdteni minden tiltakozs el. k azok, akik tllpnek a politika hatrn, hiszen a fegyver, az erszak, az nkny nyilvnvalan nem a politika rvrendszerbe tartozik.
Azt persze tudni kell, hogy az utcn sok mindenki jelen van: a kizskmnyolt munks, az ellehetetlentett paraszt, a szemlld polgr, a munkanlkli, a proli, a kalandot keres fiatalok, a kvncsiskod idsek, az jsgr, a bnz, a hajlktalan, a drogos, a prostitult, mindenki, a heves vrmrskletek s jzanok, a npharag s a np jindulata, de ott van a provoktor is. (Lehet, hogy ppen a provoktorok arcvonsait kockzzk ki a felvteleken?) Ezrt kell vatossggal kell viszonyulni az utchoz. Tbbsgkben ugyanis mg nem a becsapottak (akik rjuk szavaztak) ostromoltk meg a TV1 szkhzt sem; k ingadoznak, elprtolnak, a nagy rszk azonban kitart. De az igazi jobboldal sem llt az ostromlk mg, mert megrezte, hogy provokcirl van sz. Akkor kik voltak az ostromlk s kik lltak mgttk? Nyilvn az szintn felhborodott eddig nem politizlk szzai, akik kz azonban olyanok is vegylhettek, akik cltudatosan irnytottk ket. Lassan be is bizonyosodik: a hatalomnak volt r szksge, hogy a kzvlemny felhborodst ms irnyba terelje, amire kivlan alkalmas a tr-zz nprovokci, amely ltvnyossgval elvonja a figyelmet, erszakossgval elriasztja a tmegeket a hatrozott politikai fellpstl. Ha teht hagyjuk, hogy erszak trtnjen, s arra lehessen a figyelmet terelni, a hazugok gyzelmt segtjk el. De nyert gyk van akkor is, ha emiatt visszariadunk. A sokezres orszgos megmozdulsokhoz, amilyeneknek tani voltunk, tmeg kell. Egy-kt tucat csak a botrny kedvrt randalroz (el kell ismerni, hogy ilyenek is vannak), vagy provoktor nem kpes tmeget mozgstani. A hazugsg leleplezdse, s a vltozs akarsa azonban igen, s a nptmegek orszgszerte ezrt mozdultak meg.
Nhnyan vehemensen magyarzgatjk, hogy a TV1 ostromt, mint "kztrvnyes bncselekmnyt, semmi sem igazolhatja." Ismt sszekeverik azonban az okot az okozattal: az eredend kztrvnyes bncselekmny az volt, hogy a np ell eltitkoltk, milyen helyzetben van a gazdasgunk, s kik juttattk ide. Az ilyen horderej hazugsgot semmi, de semmi nem indokolhatja, s ez volt mindennek az okozja. Az rtelmetlen trst-zzst senki sem prtolja (br nem biztos, hogy minden esetben baj, ha elfogy a trelem), ki is kellene alaposan vizsglni, hogy kik s milyen sztnzsre vgeztk, hiszen a tv-szkhz elfoglalsa utn nem olvastk be a kiltvnyukat (ami miatt lltlag megindult az ostrom), s klnsebb politikai cljuk sem volt. Mindennek a tisztzsa azonban lthatlag nem cl. Mi tbb, az SZDSZ mg azzal a nevetsges kvetelssel is elllt, hogy a Hr TV krjen bocsnatot azrt, mert kzvettette ami trtnt. Ha valakinek ebben az orszgban bocsnatot kell krnie a magyar nptl a magyarellenes politikrt, az mindenekeltt ppen az SZDSZ; ebben a sorban mg Gyurcsny is csak a msodik.
"Nemzeti intzmnyt tmadtak meg!" – harsogjk a kormnykoalci tagjai s az ket vdelmez hrkzl eszkzk. De melyik nemzetre gondolnak? Kzismert, hogy a TV1 vehemensen vdelmezte s terjesztette a koalcis hazugsgokat, rokonszenvet igyekezett kelteni az Eurpai Uni rtelmetlen kvetelmnyei, az USA, Izrael agresszv politikja irnt, azaz mindennek nevezhet, csak magyar nemzeti intzmnynek nem. S amikor a rendrsg kimentette azokat, akik a fentiekben jeleskedtek, el is hagyta az pletet, tadva az ostromlknak, hogy rombolhassanak. Ez az eljrs igazn megkrdjelezhet. De a fentiek fnyben taln az sem vletlen, hogy gy az sztns hv ltal elragadottaknak, mint a provoktoroknak az volt a "logikus", hogy ppen itt kvessk el az erszakos cselekmnyeket, amelyek semmikppen nem a bks tntetk, hanem azok rdekeit szolgljk, akik ellen a tntets eredetileg indult.
Kiderlt az is hamarosan, hogy az eljrsok jelents rszben vtlenek ellen irnyultak, akik ellen a rendrsgen tiltott mdszereket, a brsgon gyorstott eljrst alkalmaztak, s igen szigor tleteket hoztak. Az orszgunkat, npnket slyosan krost Postabank, CW Bank, K&H Bank, Baumag s tucatnyi ms gyben vek ta vizsgldnak, a bnsket elbb futni hagytk, majd hazaengedtk, megtlsk egyre enyhl, s jvre taln mg kitntetst is kapnak. Medgyessyt is akkor tvoltottk el, amikor elszlta magt, hogy az SZDSZ, azaz a koalci tele van korrupcis gyekkel. Ugyanezt ltjuk, amikor futni engedik az agyonajnrozott mssgok s kisebbsgek hallt okoz kpviselit, s nem rvnyestik velk szemben a trvny szigort. Nem sznoki ht a krds: Hol van ma nlunk az igazsg, az egyenl mrce? Ha egyes vezetink oly messzemen figyelmessggel, st szolgaian kezelik az unis, az amerikai, vagy az izraeli ignyeket, akkor tanuljk meg azt is, hogyan kell kezelni az rpd-svos zszlt, a turulmadarat, vagy akr a B-kzpet, s mindazt, ami a szemk eltt zajlik, mert azok ennek az orszgnak a sajtjai. E jelensgeknek ugyanis trsadalmi okai vannak, de k sem megismerni, sem megrteni nem akarjk, csak eltlgetik, rendrsgi krdsknt kezelik, ott is politikt ltnak, ahol nincs. A millirdos csalsok, az emberleteket kiolt zmolyi, olaszliszkai s ms lincselsek eseteiben nem ltunk olyan hatrozottsgot, kmletlensget, mint amilyet a nemzeti trikolort lobogtat fiatalokkal szemben tanstanak. Felejthetetlen lmnyem, hogy az prilis vlasztsi kampny sorn Gyurcsny a szlvrosomba is elltogatott. A Jobbik fiataljai magyar s rpd-svos zszls csendes tntetssel akartak tiltakozni, de az odarkezett kommandsok nem engedlyeztk a zszlk kibontst. Krdsre azt vlaszolta a parancsnokuk, hogy ez tilos. jabb krdsre, hogy amerikai, vagy izraeli zszlt ki lehetne-e bontani, igennel vlaszolt, mondvn, hogy arra nincs tiltsi parancs. Az is felejthetetlen marad, hogy az oktber 23-i rendri brutalits egyik tv-kzvettsben az rtatlan civilt tlegel egyik rendr szjbl elhangzott: "Na, hazafi, krsz mg egyet?" Erre utastjk, s ebben a szellemben nevelik mostanban a np ellen a np fiait?
Mindezzel a kormnyzsi alkalmatlansgukat bizonytjk, ne csodlkozzanak ht, ha a nemzeti rdekeink s rtkeink vdelmezi erszakkal is utat trnek maguknak, hiszen ebben az orszgban k vannak itthon. Unjk mr, hogy az idegen rdekek kpviseli azt akarjk elrni, hogy minden legyen "egyen": egyenvlemny (liberlis), egyenerklcs (hazugsg) egyenszavazs (csak rjuk), egyenbnsmd (gumibot), egyenruha (farmer), egyenkaja (MacDonald's), egyenszex (homosex), stb., de nehogy brki is egyn legyen, fleg ne tudatos egyn. Eltompulva, elkorcsosulva, a hrkzl eszkzktl flrevezetve, a kbtszeres nmegvalstsban csak kpzelje magt egyenrangnak. De mg gy is csak abban, ami termszetellenes s nem magyar, s nehogy nll vlemnye legyen a politikban, vagy a gazdasgban, de fleg a pnzgyekben. Nehogy odafigyeljen a hazugsg szolglatt visszautast KSH s a PFSZ vezetinek levltsra, a rdi volt elnke, a volt legfbb gysz, az MNB elnke, a MOB elnke elleni tmadsokra, vagy annak a szegny rendrtisztnek a perbe fogsra, aki komolyan vette a hivatst, nem is gondolta, hogy a rendrsg feladata a felttelek biztostsa a nemzeti vagyon trvnytelen jra- s jrafelosztshoz. De ms terleteken is hasonl a kp. Az oktatsban tudatlansgot oktatnak, neveletlensgre nevelnek, s arra trekednek, hogy a magyar fiatalok minl butbbak, elkorcsosultabbak, a sajt rdekeik s a haza vdelmre alkalmatlanok legyenek. Az egszsggyben: szlhzak, krhzi gyak megszntetse, krhzak bezrsa, krhz-privatizci, vizitdj, az orvosok agyonadminisztrlsa, ingyenes gygyszerek megszntetse, patikaliberalizci, stb. Mire megy ki a jtk? Csak a vak nem ltja: arra, hogy pusztuljon a magyar!
Nem egy ember a felels
Gyurcsny menesztsvel nem lehet berni, az MSZP-SZDSZ koalcit kell eltvoltani a hatalombl, s mindent jbl kell kezdeni. Az orszg, a nemzet kifosztst, kirustst meg kell szntetni, javainkat vissza kell szerezni. Ezrt nem szksgtelen emlkeztetni r, hogy az ellenzk f ereje, a Fidesz egy ideig azt hangoztatta, hogy Gyurcsny Ferenc a felels, s az eltvoltst kvetelte, holott nyilvnval, hogy MSZP-SZDSZ koalci egsz elitje – tisztelet a nhny kivtelnek – felels. Egy idben arra krte a tntetket, hogy ne ftyljenek Gyurcsny lttn, hanem nmn fordtsanak htat, ami azonban kzel sem egyenrtk magatarts. A trsgnkben klfldrl szervezett s pnzelt "sznes" lzongsok utn, nem biztos, hogy szerencss volt a fehr kokrda kitzse az erszakmentessg jeleknt. Tlrtkeli a sajt kpessgt akkor is, amikor trgyalsokon tmeneti szakrti kormnyt akar kialaktani, ami politikailag megmenten a kormnykoalcit, s ilyen trgyalson, szvetsgesek nlkl, knnyen ugyanolyan sorsra juthat, mint az MDF az SZDSZ-el kttt paktum utn. Sok ktsget vet fel mindez, mert a nagykoalci gondolata sejlik fel mgtte, ami ugyancsak a kormnykoalcinak jelentene menekvst. Ez hzdhat meg a mgtt is, hogy a Fidesz az utbbi idben hangslyozottan az egyeduralomra trekvs miatt kezdte brlni az MSZP-t, nem pedig a hazug s nemzetrul politika miatt. St, mr olyan hangokat is hallunk, hogy "a gdrbl kzsen kell kimsznunk". A hnapok ta szervezett szeptember 23-i nagygylst - az okmnyt 800.000 ember rta al - a koalci krsre/fenyegetsre (miszerint valakik robbantani szndkoznak a gylsen) lemondta, s ezzel meghosszabbtotta a vlsgot. Hitelt adott azoknak, akiket jogosan nevezett hazugnak – s akik maguk is elismertk, hogy veken t hazudtak – elhitte nekik, hogy ezttal nem hazudnak. A Gyurcsny lemondatsra adott 72-rs ultimtum pedig azrt volt rtelmetlen s eredmnytelen, mert a teljestse eleve valszntlen volt, ezrt magt a Fideszt hozta nehz helyzetbe. Ha ms nem, a kztrsasgi elnk llsfoglalsnak figyelmen kvl hagysa bizonytotta, olyan elittel llunk szemben, amely minden ron ragaszkodik a hatalmhoz. Az ultimtumra inkbb sszezrt, mivel az felbresztette bennk az egybknt soha ki nem alv meglhetsi politikust, s ez bizony nagy er. A Fidesz vezeti a szmukra kedvez helyzetben elhamarkodva, kapkodva dntenek, ezrt dntseiket nem egyszer meg kell vltoztatni, ami hatatlanul tekintly-vesztesggel jr. Taktikai hiba volt oktber 23-n nagygylst szervezni Budapest egyik legforgalmasabb tkeresztezdsnl.
Egy komoly politikai prt llspontjnak sokkal koherensebbnek, tgondoltabbnak, kvetkezetesebbnek, a vgcljt illeten pedig egyrtelmen vilgosnak kellene lenni. De mert nem gy alakult, a nyert helyzetbl patthelyzet lett, s ilyen krlmnyek kztt arra sincs biztostk, hogy a jv tavaszi htkrdses npszavazs olyan gyzelmet hoz, amilyenre az orszgnak szksge van.
Az igazi okokrl sz sem esik
A kormnykoalcinak mg hazugsga is hazugsg. Ez nem szjtk, hanem szomor valsg, hiszen mindenki tudja, hogy a Gyurcsny-csomag legslyosabb hibja – amire eddig, sajnos, alig mutattak r – hogy nem a megfelel helyen s rossz mdszerekkel keresi a megoldst. A hazugsg-vitnak manipulatv clja is van: a figyelem elterelse a fleg ugyancsak ltaluk okozott sokkal nagyobb orszgos bajokrl (br ezekhez valamennyi rendszervlts utni kormny hozztette a sajtjt).
A nemzeti vagyon, a sokmillirdnyi hitel, a privatizcis bevtelek, az EU-pnzek, a szmtalan ad, stb. hova tnt? Hol van a pnz? (Emlkezznk, hogy ezt a krdst kvetkezetesen csak a heti s a havi Magyar Frum teszi fel.) A kiszivrogtatott ltvnyos hazugsgok, s a velk kapcsolatos megrendezett, manipulatv esemnyek ezekrl a sokkal, de sokkal lnyegesebb, valamennyinket slyosan, hossz tvon rint krdsekrl akarjk elterelni a figyelmet. Senki ne gondolja azonban, hogy mindezt meg lehet szni tisztzs s felelssgre vons nlkl. Ha ezt megengednnk, a nemzeti katasztrfnk mg slyosabb lenne.
A rendszervlts idpontjban mintegy szzhszmillird dollrt tett ki a magyar vagyon, de a bnsen ron aluli s a klfldet messzemenen elnyben rszest privatizci sorn az llamkasszba ennek csak egy igen kis tredke folyt be, a tbbi eltnt, a jelenlegi llami vagyon pedig mr csak mintegy tzmillird dollr. A kamatrabszolgasg miatt kialakult llamadssgunk a rendszervltskor 22 millird dollr volt, ma viszont legalbb 65 millird dollr. A rendszervlts ta teht az adssgunk 43 millird dollrral nvekedett, az llami vagyon viszont 110 millird dollrral cskkent, de a kzvlemnyt egyik kormny sem tjkoztatta arrl, hogy ez a mess sszeget mire kltttk, hov vndorolt, kinek a kezbe kerlt. Pedig ez a krdsek krdse. Ez a trtnelmi bn minden bajunk forrsa, de errl nemcsak semmifle tjkoztatst nem kaptunk, hanem mly hallgats vezi. Csak azt halljuk folyamatosan, hogy minden vesztesges, de nem tudjuk mirt, hogy nincs pnz semmire, mert lltlag tlkltekeztnk, amire ismt csak nincs semmi olyan bizonytk, ami alapjn felelssgre vons kvetkezhetne. A rendszervlts ta ezekben az alapvet krdsekben jogszertlen, a nemzeti rdekeinkkel ellenttes dntsek szlettek. Azt nzzk meg mr vgre, kik ezrt a felelsek, s mentsk, ami mg menthet.
A msik problma, hogy az ideteleplt multinacionlis cgek nemcsak nem adznak, s nem jrulnak hozz a problmink megoldshoz, hanem nvelik, okozzk ket, s mg klnfle mrtktelen kedvezmnyekben – pldul korltlan haszonkivitel, garantlt haszon – rszeslnek, irnytjk a klkereskedelmnket, s ellenrizetlenl viszik ki a kt keznk munkjval megtermelt profitot. Arrl mg csak hallunk nha egy-kt szt, hogy mennyi tke jn be az orszgba, de lehetetlen adatot szerezni arrl, hogy mennyi megy ki trvnytelenl. (Egyes szmtsok szerint, vente krlbell egymillird dollr ll szemben nyolcmillirdnyival). Ehhez jrulnak olyan krlmnyek, hogy a dntseket hoz orszggylsi kpviselk nem vonhatk felelssgre, nem hvhatk vissza; a Magyar Nemzeti Bank rthetetlen mdon nem felels az Orszggylsnek; az emltett ltfontossg tmakrket a korltozott jogkr llami Szmvevszk sem vizsglhatja; az APEH nem mer hozznylni e krdsekhez, sem a multinacionlis vllalatokhoz, csak a magyar vllalkozsokat (2006-ban e cikk rsig tbb mint tizenegyezer hazai vllalkozs ment csdbe), orvosokat, dikokat, gazdlkodkat, egyszval a npet sarcolja, sanyargatja.
E mlyen fekv okok tartstjk a problminkat, s ezeket 16 v ta kormnyaink kivtel nlkl kvetkezetesen eltitkoltk npnk ell, s most sem esik rluk sz. Pedig amg ezeket napirendre nem tzzk, s nem oldjuk meg a nemzeti rdekeinknek megfelelen, addig nem tudjuk felszmolni a gyarmati helyzetnket, s a problmink csak slyosbodnak. Ehhez azonban elkerlhetetlenl menesztennk kell az orszgunkat kirust, joggal hazarulnak nevezett kormnykoalcis politikai elitet, amely ismt a np terhre, nem pedig a fenti vesztesgforrsok feltrsval s megszntetsvel akarja megoldani a problmt.
Mit tehetnk?
Mindezek latolgatsa utn ltszlag ijeszt krds merl fel: Mit tehetnk egyltaln?
Elbb, amit nem tehetnk. Nem szortkozhatunk moralizlsra. Nincs abszolt jog, sem abszolt igazsg. Mg a jogllamban is – nem a minkrl beszlek, mert 1990-ben sem az jtt ltre, azta pedig inkbb a diktatra irnyba fejldik –legtbbszr az erviszonyok dntik el, hogy mi a jogos s mi az igaz. A hazugsg eltlend, de nehz lenne olyan vlasztst tallni a vilgtrtnelemben, amelyet igaz szval nyertek meg. Azt azonban mgsem hagyhatjuk, hogy csak adalanynak tekintsenek bennnket, s olyanok oktassanak erklcsbl s politikbl, akik a szemnkbe nevetve ismerik el, hogy vekig hazudtak, s nem tettek egyetlen olyan kormnyzati lpst sem, amelyre bszkk lehetnnek. Velk szemben – Szemben (!), nem megy mskppen – nem lehet csak erklcsi-politikai alapon fellpni, mert nagyon ritkk az olyan trtnelmi pillanatok, amikor a hatalom beltja tvedst, s nknt megadja magt. Nem tehetnk azonban semmi sszertlent, semmit, ami provokcis lehetsget biztostana a jelek szerint mindenre ksz MSZP-SZDSZ koalcinak s kormnynak. A ltvnyos trs-zzs elvonja a figyelmet a jogos felhborodsrl, sokakat sztnsen a fennll "rend" vdelmre sztnz, ami bizonytja, hogy azt maga a hatalom szervezi provokatv cllal. Az rzelmeket, rzseket nem szabad kiiktatni, de brmennyire jogosak is, nem uralhatjk a politikt, mert azonnal kzrendellenesnek nyilvntjk, s ezzel leszerelhetik. Ms nzetekkel szemben tolerancit kvetelnek. Rendben, de knyszertsk ki, hogy ez legyen klcsns s sokoldal. k ugyanis alaptalanul minstenek "szlssgesnek, nacionalistnak, antiszemitnak, cignyellenesnek, stb." minden brl nzetet. Slyos hiba lenne, ha ezektl a hamis s clzatos vdaskodsoktl brki is megijedne, hiszen ppen ez a cljuk.
Be kell mutatni a hazug rendszer termszett okosan s vilgosan. R kell mutatni, hogy a hazugsg rendszere embertelen, s mg azokra is veszlyes, akik mkdtetik. Az igazsg kimondsval s bemutatsval kell tmegmozgalmat szervezni. Az olyan tmegmozgalmaknak van rtelme, amelyek a politikt tudjk befolysolni, illetve a kormnypolitika rknyszerl, hogy foglalkozzon vele, vagy inkbb meghajoljon eltte. (A multinacionlis nagytke ezt mr megtanulta, ahogy Jugoszlvia, Ukrajna, Grzia pldjn lttuk: nem sajnlta a pnzt, hogy megszervezze, s hetekre-hnapokra fedezze a sznes – de mg vletlenl sem nemzetiszn – slakkal elltott tncol, ugrl, storoz, tiltakoz de becsapott tmegmozgalmat. Ezekben az esetekben nem hallottuk a magyarorszgi politikai elittl, sem a hrkzl eszkzeiktl, hogy eltlte volna az utcai politizlst!) Ha minl tbben, s egyre tbben, minl tudatosabban s clratrbben a nemzeti rdekekhez – s csak a nemzeti rdekekhez – igazodunk, ha az egsz nemzet tudatosan politizl, gyorsabban s fjdalommentesebben rnk clhoz.
Ugyanakkor minden ms fejlemnyre fel kell kszlni, hogy megfelelen, ugyanabban a szellemben, mltsggal, szervezetten, erteljesen tudjunk reaglni. Minden ervel ki kell tartani a demokratikus jogok mellett, akr ki is kell knyszerteni az rvnyeslsket. A Kossuth-tr, a vidki tlezrsok (Nem flplys!), a gazdlkod traktoros tiltakozsa, ha gy tetszik az utca – ami alatt, ismt hangslyozzuk, ebben a cikkben a npet rtjk – a biztostka annak, hogy a kvnatos vltozsok bekvetkezzenek. Mindez azonban nem a kormnykoalci belgye, nem is csak az ellenzk gye, hanem nemzeti gy, ezrt mindenkinek joga s ktelessge, hogy foglalkozzon vele. Egyesek mgis megkrdjelezik a Kossuth-tr kvetelseit, arra hivatkozva, hogy azok nem szerepelnek az alkotmnyban, pl. Alkotmnyoz Nemzetgyls nincs az alkotmnyban. Nincs. De Ellenzki kerekasztal, Eurpai Parlament, vagy ppensggel kormnyzs hazugsggal volt az alkotmnyban? Nem volt! Jogi kptelensg teht mindegyik, mgis megvalsult. Ha a jelenlegi alkotmny nem teszi lehetv alkotmnyoz nemzetgyls sszehvst, az csak jabb rv az Alkotmnyoz Nemzetgyls sszehvsra.
Az eddig elmondottakbl is ltszik azonban, hogy a jelenlegi parlamenti prtok egyike sem akarja az utca kvetelseit kvetni, s nem kpes a nemzeti rdekeinknek megfelel kiutat tallni a helyzetbl. Ha a Fidesz mert volna szvetsget ktni azokkal, akikkel mr rgen meg kellett volna ktni a szvetsget, s merte volna hasznlni az erejt, a helyzet mr megolddhatott volna. Az a benyoms azonban, hogy lthatatlan szlak ktik, amelyektl nem tud, vagy nem akar szabadulni, a dnt pillanatokban visszakozik. A nemzeti kibontakozsra ezrt, immr nem elszr, egyre inkbb a Nmeth Lszl, Bib Istvn s msok ltal ajnlott harmadik t kvnkozik. A Harmadik t prtszvetsg (MIP, Jobbik, Kisgazdk) mr ltrejtt. Itt van szmra az alkalom, hogy kibontakozzon, a parlamenten kvli prtokkal mg szlesebb kr prtszvetsget hozzon ltre, de megnyerje a nemzeti kibontakozsnak a parlamenti prtok egszsges erit is, amelyek a hazugsgok s rulsok lttn egyre knyelmetlenebbl rzik magukat a vlasztott prtjaikban.
A trtntekrl nem lehet hallgatni sem, mert aki hallgat, azt megflemltik, s kiszolgltatott vlik. A npkpviselet, gylekezsi szabadsg, vlemnyszabadsg, tjkozdsi szabadsg joga szent s srthetetlen. Az nmagunkat, npnket, orszgunkat rint informcik megismerse, s azokbl a megfelel kvetkeztetsek levonsa nemzetkzi s az eurpai unis jog szerint is alapvet s elvitathatatlan demokratikus jogunk. Ezrt a sajt vdelmnkben kell szlnunk minl hangosabban, s tennnk kell minl hatrozottabban s radiklisabban. A np vlemnye a mrvad, a np pedig egyrtelmen llst foglalt, akkor is, ha ezt nem rtik azok, akikre vonatkozik. A demokrcia (a szocializmus s a kapitalizmus egyarnt annak tartja magt) npuralmat jelent a gyakorlatban. A legfelsbb hatalom a np, s ha ezt elcsaljk tle, a npnek jogban ll, st a ltbiztonsga rdekben ktelessge is visszaszerezni, tegye azt az utcn, vagy az Orszggylsben, bks, vagy erszakos eszkzkkel. Az alkotmny szerint a np kzvetlenl is gyakorolhatja a hatalmat. A npnk, orszgunk rdekeit kirustkkal, az imperialista, jragyarmatost globalizmust kiszolglkkal, az illegitimm vlt kormnnyal szemben teht minden trsadalmi ellenlls jogos s szksges, s ha ezt a np teszi a nemzeti rdekek vdelmben – brmilyen eszkzzel – demokratikus is.
St Gbor
nyugalmazott nagykvet
(Havi Magyar Frum, 2006. November)
| |
|
|