 |
Men |
|
| |
 |
j cikk |
|
Tartalom
Kapitalizmus van.
Mostanban a kiltstalansg miatt termktelen s dlre nem jutott eszmecserk rsztvevi sokszor szttrt karokkal, s ezzel a tehetetlensggel megbkl, vagy ppensggel rendreutast megllaptssal fejezik be a vitt: "Mit akarsz? Kapitalizmus van!". s a gondolat itt lebnul. Mintha nem lenne tovbb. E tnymegllaptshoz ugyan semmi ktsg nem fr, br a rendszervlts eltt s kezdetn senki ki nem ejtette a szjn a kapitalizmus szt; az "illetkesek" leginkbb tbbprti polgri demokrcirl, szocilis piacgazdasgrl beszltek, st ez a kifejezs kerlt az j alkotmnyba is. Senkinek nem volt politikai mersze hozz, hogy nyltan meghirdesse a kapitalizmust. Idpontot nehz lenne meghatrozni, de hossz vek elteltvel egyes politolgusok, flnken krltekintve, elvtve kezdtek szlni a kapitalizmusrl, azt kveten, hogy Horn Gyula elllt a "szocialista tksek" megteremtsre vonatkoz kptelen tletvel, s a kapitalizmust, mint elrend clt emltette. A globalizmus fokozd rvnyeslsvel prhuzamosan pedig mr mintegy a kapitalizmuson is tlmutat vadkapitalizmusrl beszlnek – mr akik mernek szlni – de javarszt k is gy tve, mintha az ismeretlen mdon s teljesen vratlan sorscsapsknt, azaz nem a rendszervlts kvetkezmnyeknt szakadt volna a nyakunkba. Maguk a hatalmon lvk azonban azta is kerlik a kifejezs hasznlatt, mintha nem is ltezne, mintegy azt rzkeltetve, ha ltezik is, neknk semmi kzk hozz. (Ezrt ennek az rsnak a cme utn akr krdjelet is biggyeszthetnnk).
Trtnik minden annak ellenre, hogy senki, de senki eltt nem titok: kapitalizmusban lnk. Ha pedig mr ljk, mondjuk is ki – ez lenne a termszetes. A nyilvnossg eltt azonban mgis szinte minden frumon tovbbra is kerlik a kifejezst. E furcsa, de vletlennek semmikppen nem tekinthet eljrsban tkrzdik a kapitalizmus nvdelme is. A hozz kapcsold kzenfekv magyarzat ugyanis az, hogy a sz mgtt meghzd tartalom trtnelmileg lejratta nmagt, hiszen kt vilghbort is zdtott az emberisgre s szntelen hborskodssal, vlsggal s "vlsgkezelssel" jr. A Nemzetkzi Valutalap kutatinak szmtsai szerint – akiket pedig e vonatkozsban igazn nem vdolhatunk rszrehajlssal – csak a huszadik szzad utols negyedben megkzelten szz pnzgyi-gazdasgi vlsg volt a vilgon. De napjainkban is ez a helyzet; ki tudn megmondani, hogy vget rt-e a vlsg, vagy mr egy jabban lnk, illetve sszeszmolni, hogy hny hbor folyik? s fleg, hogy mg mennyit terveznek? A tke azonban sohasem ismeri el a sajt rendszere szerves hibit. (Az elz rendszer knyszerbl meg-megtette). Ennek okn, s mert trtnelmileg tovbbra is versenyben ll egy szocilis szempontokbl sokak ltal jobbnak tartott trsadalmi rendszerrel, a manipulcit egybknt is egyik f fegyvereknt alkalmaz tks gondolkods ms nevet keresett a kapitalizmusnak. Megszletett a piacgazdasg, a szocilis piacgazdasg, a jlti trsadalom, az nszablyz trsadalom, stb. fogalma. Ugyancsak ebbe az irnyvonalba illeszkedik a Soros-fle nyitott trsadalom, amely fleg arra hvatott, hogy megakadlyozza a nemzeti trsadalom kialakulst.
El kell ismerni, sokan azok kzl – gondolom, hogy a reform-kommunistk, de a szervezd jobboldali erk jelents rszt is kzjk sorolhatjuk – akik gy, taln szndkuktl fggetlenl is leplezve, de kzremkdtek nlunk a kapitalizmus megteremtsben, a rendszervltson dolgozva, szintn hittek egy jobb trsadalomban. Msok mr az els lpsek lttn megsejtettk az igazsgot, ismt msok pedig megrmltek, mert rjttek, hogy hamisak a jelszavak, melyek mgtt ms nem is hzdhat meg, mint a kapitalizmus. A kapitalizmust viszont akartk is, meg nem is, hiszen a tbbsgk a szocializmusnak tartott tkementes prtllami rendszerbl valamifle msik, csak jobb, de ugyancsak tkementes trsadalmat kpzelt el. Pedig ht tudniuk kellett, hogy ez naivits.
Napjainkra visszatrve, mindenkppen bajt jelez azonban, ha a tmakrben foly eszmecserk, a rsztvevk eltr politikai alapllsa ellenre is, a "Mit akarsz? Kapitalizmus van!" lemond megllaptssal fejezdnek be, megakadnak brmifle kit, vagy tvlat krvonalazsa nlkl. Mintha az egybknt vitathatatlan sivr kiltstalansg tnylegesen, visszavonhatatlanul, egyszer s mindenkorra uralna mindent s mindenkit, mintha a visszafejlds megllthatatlan lenne.
De van ms baj is, taln mg nagyobb is, spedig ha a vitzk egy rsze idig sem merszkedik el, hanem szembetl manipulatv szndkkal olyasmit rzkeltet, hogy tulajdonkppen nem is volt rendszervlts. Egyesek lpten-nyomon olyan politikailag megfoghatatlan, ravaszkod megfogalmazsokkal szdtenek bennnket, hogy amit jelenleg tlnk, annak "a szocializmusra visszanyl trtnelmi okai vannak", "posztkommunista szellem uralkodik", s mindaz, amitl szenvednk "posztszocialista kvetkezmny", "a krdrizmus uthatsai" rvnyeslnek, st a "kdrizmus jravirgzsa" folyik, stb.
Mindazok szmra azonban, akik az elmlt hsz v esemnyeit, kztk a keserveit, kudarcait, veresgeit tltk, s nem is felejtettk el, szinte hihetetlen, hogy akadnak, akik azzal szeretnnek mtani bennnket, hogy e kt vtized, benne napjaink minden gondja-baja a szocialista korszak terhre rand. Amelyben, egybknt, az ilyesmiket hangoztat, mindenkinl mindent jobban tud, mindig jl helyezked, ltalban neoliberlis belltottsg szellemi komisszrok nagy rsze ugyanolyan jl lt, mint ma – st, hasonlthatatlanul jobban, mint a tbbsg, akkor is, ma is – s ki-ki a vrmrsklete szerint, de ekkor mg egybehangzan, st egymssal versengve, a kapitalizmust szidta! k ugyanis mindig hatrozottan killnak, … hol az egyik, hol a msik oldal mellett. Bizony-bizony igencsak aggaszt trsadalmi problma, hogy ma ismt majdhogynem csak k kapnak frumot. Ne tetzzk ht a bajt azzal, hogy elhisszk, vagy egyszerem sztns, meggondolatlan llsfoglalsnak tekintjk a fenti lltsaikat, hiszen nyilvnvalan a nlunk kialakult vadkapitalizmus, azaz a kormnyzati szintre emelt vesztegets, jogtalan elnyszerzs, cmeres gazembersg lczott, de tudatos vdelmvel llunk szemben. Ne hagyjuk magunkat flrevezetni. Amit most tlnk, annak mr ugyangy semmi, de semmi kze a szocializmushoz, mint ahogy a magt magyarnak s szocialistnak nevez MSZP-nek is ppen a szocializmushoz van a legkevesebb kze, de mg mintha a magyarsghoz sem lenne mr; egyedl a prt mivolta tagadhatatlan. Ugyanez mg inkbb ll az SZDSZ-re (amely mindemellett mg kifejezett magyarellenessget is tanst), a mostani MDF-re, de bizonyos tekintetekben tulajdonkppen ms prtokra is.
A bellk tudatosan verbuvlt hatalmi elit ("elit"?) tbbsge csak azt ltja s lttatja, nnepli s nnepelteti mg most is – habr mr teljesen trgytalan – hogy nincs szocializmus, nincs Kdr Jnos; holott azon kellene sajnlkoznia, hogy ma mr nincs Ikarus, Ganz-Mvag, Ganz Mszer Mvek, Csepel Mvek, Rba, MOM, Tungsram s Bbolna, meg magyar lelmiszeripar sem, amelyek – ha nem verik szt, s nem rustjk ki ket – ma is megllnk a helyket a nemzetkzi versenyben. A magyar ipar felszmolsban s a mezgazdasg sztversben ppen ez az elit, fleg az elmlt nyolc v, hatalmon mr elzleg is volt kormnyzati krei s a klfldi prtfogik a bnsk. Ezt takargatand, hazudnak a mltrl, hamis jvvel lltatnak, hogy eltereljk a figyelmet a jelenrl, s kisajttsk a jvnket. A most folyt vlasztsi kampny sorn is tapasztalhattuk, hogy egymssal versengve grtek s grtek, tudva-tudvn, hogy gysem kpesek, de nem is ll szndkukban betartani az greteiket. nmaguk is tisztban vannak vele, hogy most – mg a nagy jindulattal felttelezett esetleges j szndk mellett is – tbbnyire csak az tarthat be, ami illeszkedik a globalista nagytke ignyeihez, ez azonban szinte sohasem esik egybe a np, az orszg rdekeivel. Ezrt legynk tudatban, hogy a hatalom-vromnyos, legyen baloldali, vagy jobboldali, valjban ennl lnyegesen tbbet nem is grhet. Ha mgis megteszi – nem mond igazat. A mostani orszggylsi vlasztsokon azonban az greteken tl van egy mindennl fontosabb cl: a nemzeti rdekeket elrul, npirt politikt folytat, a httrben vltozatlanul fennll MSZP-SZDSZ szvetsg eltvoltsa a hatalombl. Erre csak egy er kpes, a Fidesz-KDNP. Gyzelmtl azonban a helyzetnek csupn nagyon lass – s csak remlhetleg kedvez – vltozsa vrhat. Nagy remnyeket senki nem tpllhat. Maximum arra szmthatunk – az adott krlmnyek kztt ez sem kevs – hogy a lass pozitv vltozsokat elsegt intzkedseket foganatost.
Legalbb kt nyomaszt krlmnyt ugyanis szem eltt kell tartanunk. Egyrszt, a sok fontos kulcspozcit megrz szocialista-neoliberlis koalci szabotlni fogja a kormny minden lpst, s emellett, ahogy Gyurcsny Ferenc nyltan be is grte, kemny – rtsd: hazug s gtlstalan – ellenpropagandt fog folytatni. A legfontosabb azonban, hogy tudatosan lerombolt orszgot, s minden tekintetben lepusztult helyzetet hagy maga utn, amellyel a Fidesz-KDNP-nek a nehznl is nehezebb lesz megbirkznia. Msrszt azrt is, mert maga a Fidesz-KDNP is ugyanezen kapitalista keretekben, azaz a jelenleg uralkod krlmnyek kztt kormnyozhat, s kvn is kormnyozni. Legfeljebb, ha akar, ezen keretek kztt is tallhat s kialakthat fogdzkat egy olyan politikhoz, amely jobban illeszkedik a magyar rdekekhez. Klnbsg teht lesz is, meg nem is. (Mivel mi magyarok azt tartjuk magunkrl, hogy a labdargshoz mindannyian rtnk – amiben taln van is valami – a legszemlltetbb, ha azzal a labdarg hasonlattal lek, hogy br jl rzkelhet klnbsg van a Fradi s az MTK kztt, de mindkt csapat az NB I-ben jtszik!). A Fidesz most mgis olyan helyzetbe kerl, hogy lenyesegetheti a vadkapitalista kinvseket, felszmolhatja az intzmnyes korrupcit, kpviselheti a magyar rdekeket, rtkeket, s mg a korbbi tvedseit is jvteheti, kztk azt a baljs mellfogst – hogy bnnek ne nevezzk – amikor az EU csatlakozsi szerzds trgyalsakor kitette a magyar fldet a szabad forgalmazssal jr klfldi felvsrls veszlynek. Mindehhez azonban olyan szleskr npi tmogatsra lenne szksge, amely megteremtdben van ugyan, de nem lesz egyszer a teljes kivvsa, mg nehezebb lesz megtartani. (Ez pedig dnt krds, ezrt ms szempontokbl vizsglva, albb mg vissza is trek r.)
A politikai paletta ttekintst befejezve, megllapthatjuk, hogy tovbbra is csak kt kis parlamenten kvli prt adja nmagt kvetkezetesen, hven az ideolgijhoz, s leplezi le a np- s nemzetellenes trekvseket, eredjenek akr jobb-, akr baloldalrl: a MIP s a Munksprt. (A Jobbik esetben a krdjelek uralkodnak). Mondhat rjuk brki, amit akar, de nyltan, egyrtelmen s hitelesen csak ez a kt prt vdelmezi a nemzeti rdekeket, illetve a dolgoz osztlyok s rtegek rdekeit. A Munksprt ma is flrerthetetlenl a szocializmus mellett ll, a MIP pedig a magyar t hve, amelyet Nmeth Lszl "minsgi szocializmusknt" is, Bib Istvn s ms nagy nemzeti gondolkodink pedig harmadik tknt is krvonalaztak.
Napjaink szomor valsga, hogy megvalsulni ltjuk az ismert ttelt, miszerint a kapitalizmusban az ember az embernek farkasa. A nlunk – nem utols sorban jelents klfldi nyomsra – eluralkodott kormnyzati tmogatst lvez (hogy kormnyzati szintt ne mondjunk) vadkapitalizmus klnsen arra sztnzi, st knyszerti az embereket, hogy msok irnyba a rosszabbik njket mutassk. Ez az egyre ltalnosabb vl sajnlatos jelensg, pldul, semmikppen sem a szocializmusnak kikiltott rendszer maradvnya, vagy a megfoghatatlan, de knyelmes hivatkozsul szolgl posztkdrizmus kvetkezmnye. St, ha trgyilagosan szemlljk a dolgokat, el kell ismernnk, hogy a vadkapitalizmushoz kpest abban a "szocializmusban" inkbb neveltek a trsadalmi szolidaritsra. Szavakban mindenkppen. De a szavakhoz azrt valamelyest a tetteknek is igazodniuk kellett. nmagunkat csapnnk be, ha nem ltnnk utlag is, hogy brmennyire is brlhat a mlt rendszer, de gazdasgi s szocilis rtelemben bizonyos demokratikus elvek tagadhatatlanul jobban s szlesebb krben rvnyesltek, nagyobb volt mindenki szocilis biztonsga, mg ha negatvumokkal is prosult. A jelenlegi helyzet viszont annyira nyilvnvalan s egyrtelmen rossz a nagy tbbsg szmra, hogy sem ez, sem az itt kvetkez megllaptsok nem tekinthetek a rgi rendszer dicstsnek, hanem csak kifejezetten a jelenlegi brlatnak.
Sokan, szemet hunyva a valsgra, azt is kitartan ismtelgetik – halljuk a rdiban, olvassuk az jsgokban, ltjuk a tv-ben – hogy mindez azonban nem a rendszervlts, hanem pusztn annak – a kvetkezmnye, hogy "a kommunistk" a politikbl a gazdasgba mentettk t magukat. Azt pedig mindenki elismeri, st szltben-hosszban ismtli – a legtbbszr Gbbelset idzve, pedig ht eredetileg nem is az tallmnya – hogy a sokszor ismtelt lltsok, akr igazak, akr nem, az emberek fejben "igazsgg vlnak". Ha tnyleg hagyjuk ezt rvnyeslni, akkor nemcsak nem segtnk nmagunkon, hanem tragikusan rontunk a helyzetnkn. nmagunk ktjk meg a sajt keznket, ha nem nznk szembe a konkrt valsggal. A valsg pedig az, hogy pillanatnyilag, formlisan, egyprti diktatra van (br az MSZP-SZDSZ koalci ltvnyos megszaktsa ellenre a szocialista-neoliberlis sszetartozs s sszetarts felszmolhatatlan), st tnyleg ppen az az utdprt van hatalmon, amelynek a tagjai valban tmentettk magukat a gazdasgba. Csakhogy – s ezt nem szabad szem ell tvesztennk – k mr akkor sem voltak kommunistk, amikor belptek az MSZMP-be. Akik valban kommunistk voltak, azok jrszt ma is a Kommunista Munksprt tagjai. Oktalansg volna nem ltni azt is, hogy a volt MSZMP s a mai MSZP rtkrendje frontlisan szemben ll egymssal. Ezrt ma egyenesen kitntets kommunistknak, vagy szocildemokratnak, de akr baloldalinak is nevezni az MSZP-t s az SZDSZ-t, azaz a mai szocialistkat s a neoliberlisokat. Nem is hallottuk, hogy k maguk ezt akr egyszer is visszautastottk volna. Ugyanis a lakossgban a mlt rendszer irnt rtheten nvekv nosztalgia miatt ezek a brlatnak sznt minstsek inkbb csak arra jk, hogy szavazatokat hozzanak nekik. Msrszt ezzel mg a bneiket is kisebbtik, mert eltntetik a szemlyes felelssgket. Mgis tbb jobboldali politikus is grcssen ragaszkodik e vgzetes tveds gpies ismtelgetshez. Az pedig egyszeren politikai vaksg, vagy elvakultsg, ha mindazok lttn s ismeretben, ami nlunk az elmlt kt vtizedben a gazdasgban, a kzigazgatsban, a pnzgyekben, az igazsgszolgltatsban, a szocilis terleten s az let minden vonatkozsban trtnt, brki olyasmit llt, hogy nem volt rendszervlts.
A trsadalom dnt tbbsge egyre rosszabb helyzetbe kerl vesztes, s a rendszervlts nmagban mr ennlfogva sem megkrdjelezhet; az gy megvalsult kisiklatott rendszervlts szksgessge s ltjogosultsga azonban annl inkbb. Mert nzzk csak, mivel is jrt a nagy fordulat vilgmretekben s nemzeti szinten. A vilgvlsg ellenre 2009-ben a FED, az amerikai jegybank szerept kisajtt magnbank, soha nem ltott, 46,1 millird dollros nyeresget rt el, mg 2008-ban "csak" 31,7, 2007-ben pedig 34,6 millird dollr nyeresge volt. Vlsg idejn soha nem ltott nyeresg, de csak a vilgpnzt korltlanul s ellenrizetlenl kibocst FED-nl! m tekintsnk csak szt jobban, akadnak msfle jelek is. Brazlia ktszzalkos adt vetett ki a spekulatv klfldi tkre, hogy megakadlyozza az orszgban is vlsgot kivlt, a FED ltal – mrvad elemzsek szerint tudatosan – okozott pnzgyi bubork kialakulst. A latin-amerikai fldrszen, tlnk eltren, ersdik a trekvs, hogy hasonl adt valamennyi tkebevtelre kivessenek. sszehasonltsul mondhatnnk, hogy k szocializldnak, mikzben mi latinamerikanizldunk. Izlandon, ugyancsak orszgunktl eltren, npszavazs nyomn elutastottk a bankok kvetelst, hogy a lakossgra hrtsk a vlsg kvetkezmnyeit. A tks orszgok intzkedsei teht arra utalnak, rzik, a folyamatos krzis kzepette maga a kapitalizmus kerl veszlybe, ha tmenetileg nem korltozzk a tke mohsgt. Ugyanez az nvdelmi trekvs tkrzdik a G-20 trekvsben a "szablyozott kapitalizmus" visszalltsra, a "szocil-kapitalizmus" megteremtsre, valamint Srkzy francia elnknek immr a nevetsgessgig ismtelgetett kijelentseiben, hogy erklcsss kell tenni a kapitalizmust. Szablyozott kapitalizmus azonban csak szavakban ltezhet, mivel szablyozni ugyan sokmindent lehet a kapitalizmusban is, de a tke nem tartozik ebbe a kategriba, sem nemzeti, sem nemzetkzi szinten. A tkt az erklccsel egyesteni pedig egyszeren lehetetlen, ennek mr a hangoztatsa is megtveszt, s mg a szt is kr r vesztegetni. A tke "erklcst" egybknt jl szemllteti, hogy a napjainkban ugyancsak az itt elemzett okokbl slyos pnzgyi vlsgba kerlt Grgorszgnak a nemzetkzi nagytke kpviseli azt javasoltk, hogy adja el az pleteit, cgeit, szigeteit, st az Akropoliszt is, s akkor kijuthat a vlsgbl. De itt a sajt pldnk is: mozg kamatlbra vetettek fel velnk klcsnt, ezrt hiba fizettk mr vissza tbbszrsen a tkerszt, az adssgspirlbl nem tudunk kikeveredni, st az adssgunk egyre n. Lehet itt egyltaln erklcsrl beszlni?
Nlunk mindezzel prhuzamosan msik "erklcss" trekvs is megfigyelhet: a vad-kapitalista jelensgeket nem a rendszer, hanem szemlyesen egyes "kommunis-tkbl" lett kapitalistk szemlyes erklcstelensgnek a terhre prbljk rni. A szban forg "kapitalistink" erklcsrt tnyleg nem tennm tzbe a kezemet, de azt, hogy ma mindenfle erklcstelensg lehetsges, azrt mgsem lehet "posztszocialista" kvetkezmnynek tekinteni, hanem csak a jelenlegi rendszer sajtjnak. Ezrt vgs soron ez a trekvs is e rendszernek az nvdelmi reakcija az egyre hatrozottabban megnyilvnul npi elgedetlensggel szemben. Mindebbl ki vonhatna le ms kvetkeztetst, mint hogy a kapitalizmus gye nem ll valami jl.
De menjnk tovbb, nmagunkhoz kzeledve. A kzelmltban a BBC Vilgszolglata 27 orszgban vgzett felmrse szerint csak a megkrdezettek 11%-a vlte gy, hogy a kapitalizmus jl mkdik, 23%-a javthatatlanul elhibzottnak tartotta a szabadpiaci kapitalizmust. Az amerikai Pew Research Center pedig a mlt v vgn tizenngy orszgban vgzett kzvlemny-kutatst a legutbbi kt vtizedrl. Eszerint a magyarok 77 %-a elgedetlen a demokrcival, 72%-a rosszabbul l, mint a szocializmusban. Az IMD Gazdasgkutat adatai szerint pedig a leromlott kormnyzati munka miatt drmaian cskkent a versenykpessgnk: 57 orszg kzl a 2005-s 31. helyrl a 45.-re estnk vissza. Ennek ellenre az OECD idei orszg-jelentse fenyegeten szgezi le, mindegy milyen lesz a kvetkez magyar kormny, az eldje ltal kikvezett ton kell tovbbhaladnia. s mr a magyar nagytksek is (vagy a mgttk ll multinacionlis cgek?) minden felkrs nlkl megfogalmaztk a hatpontos programjukat a kvetkez kormny szmra! A Budapestre akkreditlt eurpai nagykvetek egy csoportja pedig prjt ritkt mdon, a belgyeinkbe durvn beavatkozva, nemrg kzs nyilatkozatban tlt el nhny kzbeszerzsi dntst, mivel nem azok javra szlt, akiknek k, a diplomciai szablyokat megsrtve, lobbiznak. Tettk ezt akkor, amikor az orszgaikban is sorra robbannak ki a megvesztegetsi s korrupcis botrnyok annak ellenre, hogy az viszonyaik mr stabilabbak, a szereplik tapasztaltabbak, s nemcsak kidolgoztk, hanem mr jl be is gyakoroltk a ktes gyek elmismsolsnak az eljrsait. Kzben a valsg az, hogy az Eurpai Bizottsg tavaly novemberi jelentse szerint a teljesen szokatlan s indokolatlan mess adkedvezmnyeken tl Magyarorszg adja a legtbb llami tmogatst a multinacionlis cgeknek, nevezetesen 2009-ben 682 millird forintot, azaz a GDP 2,38 %-t, a legtbbet az EU-ban! Bogr Lszl szmtsai szerint – az utbbi 21 v sorn ezek a vllalatok mintegy hatezer millird forinttal tbb tmogatst kaptak, mint amennyit ad, vagy jrulk formjban befizettek a magyar llamkasszba. 2008-ban pedig az sszes megtermelt profit 92%-a a multinacionlis cgeknl halmozdott fel, amelynek nagy rszt minden ellenrzs nlkl kivihettk az orszgbl! Mi vagyunk rszkre az igazi adparadicsom.
Mindezek fnyben s az ugyanezen irnyba mutat, de itt fel nem sorolhat szmtalan tny lttn, az objektivitsnak valamennyire is helyet ad elemzs nem tagadhatja, hogy orszgunk gazdasgi, politikai, egszsggyi, oktatsgyi, szellemi-erklcsi llapota hasonlthatatlanul rosszabb, elmaradottabb, zllttebb – s vg nlkl sorolhatnnk a jelzket – mint a rendszervlts eltti vtizedekben volt. s akkor mg nem is szltunk a legslyosabbrl; arrl, hogy mindezek eredmnyekppen, tbb mint ezerves trtnelmnk sorn orszgunk ma ismt gyarmati helyzetbe kerlt. A Gyurcsny-Bajnai kormny naponta bizonytja is, hogy nem ms, mint a gyarmatostk helytartja. Ezrt ht – nem rt ismtelni s ismtelni – a rendszervlts nem megkrdjelezhet, de annl inkbb a kialakult globalista, fonk magyar "sajtossgokkal" is megtzdelt vadkapitalizmus ltjogosultsga. Ezen bell elg visszagondolni olyan konkrtumokra, hogy a Nmeth-, de fleg az Antall-kormny primitv politikai revansizmusbl sztverte a szvetkezeteket, pedig a szvetkezet olcsn termel s jt. gy tett, mintha nem tudn, hogy a kistermels csd, mert drgn termel, ha jt is. Ezrt van, hogy ma kzel 240.000 magngazdasg a buks szln ll, a szksges kormnyzati segtsget sem kapja meg, s az Eurpai Uni vezet gazdasgai pedig nem tmogatjk a versenytrsak kialakulst a legutbb csatlakozott tagllamokban, inkbb juttatsokat cseppentgetnek nekik, hogy a vgzetes kvetkezmnyekkel jr parazita letmdra ksztessk. Ebbl addnak olyan szveszejt jelensgek, hogy a sokezer kilomterrl hozott lelmiszer, paradicsom, fokhagyma, stb. olcsbb, mint a magyar. Ugyanakkor a minsge meg sem kzelti a magyart, s radsul tele van az egszsgre rtalmas vegyszerekkel. Ekzben a mg megmaradt, kivl minsg magyar termkeket Nyugatra exportljuk (akarom mondani, exportljk a multinacionlis vllalatok buss haszonnal), ahol szvesen fogadjk, s kereslet van irntuk. De az rtelmetlen, kiiktatand gazdasgi revansizmusra s a tke telhetetlensgre utalnak azok az ismert jelensgek is, hogy a kzmveket, a kzszolgltatsokat is privatizlni, kis vllalkozsokban akarjk mkdtetni. Az gy nevezett kiszervezs a tendencia, melynek keretben a minisztriumok klss cgeket szerzdtetnek a sajt feladataik elltsra, gy pl. a Honvdelmi minisztrium rz-vd trsasgot a sajt objektumai vdelmre, stb. Itt ma minden a feje tetejre llt. Mindezrt a legszigorbb szablyos elszmoltats teljesen trvnyes lenne, ha akadna olyan er, amely kpes ennek a megvalstsra.
Ne ltassuk ht magunkat. Tagadhatatlan, hogy a tksrendszernek ez a neoliberlis, mindent elnyom, gtlstalan, gyarmatost, globalista vltozata vitte, s viszi gazdasgi romlsba az orszgot, tette s teszi lehetv, hogy minden trvnyi felhatalmazs nlkl klfldnek kirustsk, privatizljk (magyarul: ellopjk) kzs javainkat, intzmnyestsk a korrupcit, egyszval a vadkapitalizmust. A szemnk eltt sztverte s sztveri a kzigazgatst, a kzoktatst, az egszsggyet, elterjesztette, s terjeszti a kbtszerezst, ajnrozta s ajnrozza a homoszexualitst s mindenfle termszetellenes mssgot, nyilvnos, egyre erteljesebb tmadsokat intzett s intz a keresztnysg ellen, testileg s erklcsileg lerontotta s lerontja a fiatalsgot, hogy ne legyen kpes az orszg, a nemzeti rdekek vdelmre, engedte s engedi a termszet tnkrettelt, s kptelennek bizonyult az llampolgrai biztonsgnak szavatolsra. Ez utbbinl maradva, emlkezznk csak r, hogy az elz rendszerben egyetlen rz-vd szolglat sem volt, mgis volt biztonsg; ma ellepik az let minden terlett (lttuk, mg llami intzmnyeket, minisztriumokat is k riznek), a legtbbszr fennhjzan s durvn viselkednek velnk szemben, s ppen az egyik okt kpezik annak, hogy llampolgri biztonsg nem ltezik. De az llampolgraink ltal eltartott s most egymst magyarellenessgre uszt kisebbsgek s mssgok is naponta alznak meg, tesznek tnkre, st lnek meg magyarokat, de sem a rendrsg, sem az igazsgszolgltats nem ll a helyzet magaslatn. Ez a rendszer csaldokat tesz utcra tlvz idejn, alultpllja a gyermekeket, akiknek az iskolban lelket mrgez hazugsgokat tant trtnelem gyannt, krhzi szfeket tesz ktelezv, mikzben egy egyszer vrvizsglatra is hnapos hatridket szab, az influenza-hisztrival slyos pnzeket juttat a kivltsgosak zsebbe, s gy lltja be, hogy mindez gy van rendjn. Eredmnynek lltja be (pedig ez az egyik legnagyobb bajunk), hogy a haznkban ma mg foly termels kb. 90 %-t mintegy kttucatnyi multinacionlis cg adja, de eltitkolja, hogy a behajtott ad ugyanilyen szzalkt a mg meglv magyar kis- s kzpzemek, valamint az llampolgrok fizetik be.
Emlkezznk r, Antall Jzsef egy szintesgi pillanatban kijelentette, hogy az adk – akkor mg csak – 70%-t a brbl s fizetsbl lk fizetik be, s ez a statisztikban is megjelent. Mindezt srgsen zroltk, s azta a KSH katonai zemknt mkdik; parancsra kszti a statisztikt. Ehhez jn mg a sokasod gyans gyek titkostsa, amit a napokban, jelek szerint ltalnos egyetrts mellett mg tovbb szigortottak, ami enyhn szlva nem megnyugtat, mert eleve megnehezti a bnsk kiltsba helyezett elszmoltatst. Teljes az elidegeneds; azok ell titkoldznak, akik az rdekeik kpviseletre vlasztottk ket! A rendszervlts rn tl teht a sajt becstelensgeik rt is a nppel, azokkal fizettetik meg, akiknek ahhoz semmi kze nem volt s ma sincs; akkor is kizrtk, s ma is kizrjk ket a valamennyinket rint dntsekbl, a nemzetellenes bnket elkvetket pedig mentik. Az gy kialakult rendszer sszessgben vve teht mg annl is kevsb bizonyult alkalmasnak a nemzeti rdekeink s rtkeink vdelmre, mint az elz rendszer. Kornai Jnostl olvastam egy idzetet, mely szerint egy hazai felmrsben megkrdeztk a lakossgot, egyetrt-e Churchill lltsval, hogy „a kapitalizmus nem tkletes, de a ltez rendszerek kzl az emberek lete mgis ott a legjobb”. Az llsponthoz 1992-ben a megkrdezettnek mindssze 31 szzalka csatlakozott. A cscspont 1998-ban volt, amikor az arny megntt 36 szzalkra, azta egyre kisebb lett, s 2007-ben 25 szzalkra cskkent. A tendencia egyrtelm. De, ismtlem, rtsk jl a tnyeket: mindez nem az elz rendszer vdelme, hanem a jelenlegi minden tekintetben deformldott rendszer brlata.
De vajon kik azok, akik vllaljk ezt a dicstelen szerepet, holott npnk s orszgunk szolglatra eskdtek fel? Azok, akik szinte dicsekven ismerik el, st terjesztik is a hrkzl eszkzkben, hogy kormnyzs helyett lopnak, csalnak, hazudnak, a demokrcia helyett a diktatra fel tartanak, a Nemzetkzi Valutaalap, a Vilgbank, azaz a tke ignyeinek elbe menve, nemzetietlen s npirt politikt folytatnak. Lttuk, mindezt lczsul eleinte szocilis piacgazdasgnak, ksbb reformnak neveztk, de mra mr mindkettt elfelejtettk. Rluk akaratlanul is Nietzsche elreltsa csapdik az esznkbe: „Kzel a legmegvetendbb emberek ideje: Azok, akik mr meg sem tudjk vetni magukat, a nyzsg s mocskos fajtj emberek”. S valban, az j rendben a rgi rendszerben alakoskod olyan emberek lehettek miniszterek, st mg miniszterelnkk is, akik bizonytottan trvnytelen ton jutottak vagyonhoz s hatalomhoz, s akik ellen nem is egy per folyt, amelyeket azonban hagytak elvlni, vagy elnzek voltak velk szemben, mikzben az elkeseredett kdobl fiatalokat szinte statrilis eljrssal tltk el. Tlk nem is vrhatunk mst. k a kirusts, az eladsods hvei, a feketejnosok, akik mr a szocializmusban meghirdettk, hogy rdemes eladsodni, "mert a hitelez vigyz az ads egszsgre". Sokan akkor is tudtuk, de mra mindenki tudja, tbbek kztt ez az akkori vezets ltal fel nem ismert hazugsg sodorta nemzetnket a tnk szlre. De naponta a sajt brn tapasztalhatja mindenki, ezrt vssk vgre kitrlhetetlenl az agyunkba: a hitelezt semmi ms nem rdekli – a legkevsb az ads egszsge – csak a profit. Ezrt van, hogy idestova hrom vtizede, azaz a trsadalmi rendszertl fggetlenl, egyebet sem hallunk, mint azt a hazugsgot, hogy "tbbet fogyasztottunk, mint amennyit megtermeltnk", emiatt megszortsokra van szksg, de ettl majd jobb lesz.
Ezzel szemben egyre rosszabb lett, s nincs is kormnyzati trekvs a kilbals beindtsra. Az egy keresre jut relbr ma alacsonyabb, mint harminc vvel ezeltt volt, az adssgunk viszont szzmillird dollrral magasabb, radsul eltnt krlbell ktszzmillird dollrnyi kzvagyon! Teht mg a Kdr-rendszer utols idszakban kialakult gtlstalan szk kis szocialista-neoliberlis rteg (amely ms szavakkal is jl meghatrozhat lenne), a kisiklatott rendszervlts lczott motorja, kisajttotta a hatalmat, nemzetellenes politikt folytat, s kiszolgltatja, kirustja orszgunk, nemzetnk anyagi s erklcsi rdekeit, rtkeit. Egyik vezralakjuk Gyurcsny Ferenc, aki az ismert kros tevkenysgn tl mind hazai, mind nemzetkzi frumokon nemegyszer leantiszemitzta a magyar npet. Azon nem csodlkozunk, hogy az MSZP vele egy hron pendl elitje mgis mell ll, de megdbbent, hogy akadnak ms vdelmezi is. Csernok Attila, aki a "168 rban" llamfrfinak titullta, a magnkiadsban megjelentetett "A valsg erejvel" cm knyvt – amelyben, s a "Komromi pontonhd" cm els ktetben, megkrdjelezi a magyar trtnelem szinte minden pozitv esemnyt – azzal fejezi be, hogy "Magyarorszg nem rdemelte meg Gyurcsny Ferencet"! Rangon aluli lenne ilyen vakbuzg radozssal vitatkozni. Eszembe jut azonban rla Aczl Gyrgynek (aki a nagyon hasonl hangzs "Eszmnk erejvel" cmmel rt knyvet) egy nyilvnos beszlgetsen kifejtett vlemnye, miszerint a magyar kultrban ltezik Dry Tibor alkotmvszete, s azon bell a magyar irodalom. Ez az igazi szlssg. Az ilyen elfogultsgokkal nincs is mit kezdeni, hiszen szerzik olyan egyszer szellemi mveletre sem kpesek, hogy helyesen fogjk fel a rsz s az egsz viszonyt. (Ezt a tmakrt is ki lehetne fejteni ms szavakkal).
Vgl, nem lenne teljes a kp, ha nem emlkeztetnnk r magunkat, s mindenkit, hogy ezt a szocialista-neoliberlis elitet is jrszt Nyugatnak "ksznhetjk". A rendszervltst kveten ugyanis Nyugat nem a termszetes szvetsgesnek szmt jobboldalt segtette hatalomra, hanem a korbbi ellensgt, a baloldalrl hozz tllkat. Jobban bzott az rulkban, tudvn, hogy knnyebben kzben s fken tudja tartani ket. A maga szempontjbl igaza is volt. Ez a legtkletesebb trtnelmi plda arra, hogy a tke politikjban nincs bartsg, nincsenek elvek, csak rdek.
Ma teht a nemzetkzi tke a mindenhat, holott – taln nem rt erre sem emlkeztetni – az emberisg trtnete folyamn nem is mindig ltezett tke. Az ember, az lete megknnytsre kigondolta a pnzt, amely mkdtt is mindaddig, amg egyesek kizrlagos hatalmukba nem kaparintottk a kibocstst, s fedezet nlkli tkv nem manipulltk. Nlunk ma ezeknek a kpviseli vannak hatalmon, s – egyb alantas indttatsoktl is ftve – vvjk hborjukat a nemzet ellen, ahogy Jelenczki Istvn azonos cm filmje cfolhatatlanul bizonytja. De a lnyegre mutat r Molnr Tams, USA-ban l magyar filozfus napjainkra vonatkoz megllaptsa is: "A pnz minden dolog mozgatrugja lett. Az sszeharcsolt anyagi 'jlt' az ncl pnzcsinlsra s pnzforgsra pl, az anyagi dolgok megszerzsre, az lsgos s felfokozott szksgletek beszerzsre s kielgtsre koncentrl. A pnz hajszolsa vlik az let egyetlen sznalmas cljv. Az let egy rk bevsrls aktusv silnyult, ahol a vglnyeket mr csak br, ad, jutalom, juttats formjban irnytjk, mikzben maga a munka is elvesztette egyedisgt, mvszi lmnyt, hitelessgt s hivatstudatt. … A pnz, a haszon, a kamat lesz a vilg dicssge s cscspontja, ahol az letfenntarts eszkzei flbe kerekednek magnak az letnek." Mindezen bell jellemz, hogy elssorban a ktkezi munksokat alzzk meg; a banktisztviselk mindig ksbb kerlnek sorra, ha sorra kerlnek egyltaln. Hiszen ltjuk, vlsg idejn elszr a munksokat bocstjk el, akik nemhogy vgkielgtst, de mg a sajt fizetsket sem kapjk meg. Mivel azonban a tke egyetlen clja a haszon, ehhez pedig msokat minden lehetsges mdon ki kell zskmnyolni, ami viszont az elnyomorodsukkal jr, ezzel a sajt srjt ssa, hiszen bellk, a munkjuk kizskmnyolsbl l; de az egsz pnzgyi rendszer tovbbra is ugyanazon szablyok szerint mkdik, mint a vlsg eltt, gy csakis jabb vlsghoz vezethet, ms szval szntelenl jraszli "a kommunizmus veszlyt". Ezrt a globalizmus kapitalizmusa a vlsgbl sohasem lbal ki, akkor sem, ha annak egy-egy adott pillanatban nem ltszanak olyan nyilvnval jelei, mint a kzelmltban. Csak helyi s tneti gygymdot tud alkalmazni, nmagt kptelen radiklisan megreformlni (Ez az un. szocializmusnak sem sikerlt, br ppen a magyar gyakorlat, taln nem is teljesen eredmnytelenl, legalbb megprblt elindulni ezen az ton), legfeljebb bizonyos krlmnyek szerencss egybeesse folytn, s idszakonknt, egyes orszgoknak a vilgfolyamatoktl val viszonylagos elszigeteldsnek ksznheten, stabilizldik. Azt is el kell ismerni, teht, hogy br a trsadalmi lnyege azonos, de a kapitalizmusnak tbbfle modellje lehet; mg azt is mondhatnnk, annyi, ahny tksorszg, s lttunk mr pldt arra is, hogy tmenetileg tnyleg teremthet jlti trsadalmat (Svjc, Svdorszg, a volt NSZK).
A magyarorszgi kapitalizmus azonban ettl messze ll. Nincs is ezen mit csodlkozni. Az emltett "elit" erk az esetleges reformokat kivitelezhet llamot is kisajttottk; csak a sajt szk kis csoportjuk, s rajtuk keresztl a nemzetkzi nagytke rdekeit vdik. Hirdetik, hogy az llam korltozza s torztja a piacot, de egyre inkbb az bizonyosodik be, hogy ez fordtva igaz. A legyengtett nemzeti llam ellenrzse all kiszabadult tke mindenhol s mindig egyforma; azon tl, hogy csakis az rtktbblet rdekli, a msik f jellemzje, hogy nincs nemzetisge. Br ez is minden ktsget kizran gy van, azrt ne feledjk, hogy a tulajdonosaiknak bizony van nemzetisge! Sokan jogosan brljk ht a nemzetkzi zsid nagytkt, mert a profit utni kmletlen hajszjban egyben az embersg s az emberisg fl emeli a tulajdonosaik zsidsgt is. De ettl a zsid np nem lesz sem gazdagabb, sem tiszteltebb. Csak a nemzetisg nlkli tke hzik. Az Eurpai Uni gyakorlata is azt ersti meg, hogy a gyarmatost, globalista vadkapitalizmus sohasem volt, s nem is vlhat az rtkek vilgv, mert a termszetnl fogva csak az rdekek, a haszon vilga tud lenni. Ezrt jelenti minden nemzeti hallt; a nemzetgazdasgt, a nemzeti kultrt s vgs soron a nemzett. Magyarorszgon ma ennek okn tartunk itt, no meg azrt, mert a szocialista-neoliberlis elit pldamutat, de tlnk elidegenl kis Eurpt szeretne teremteni Magyarorszgon, ahelyett, hogy pldamutat magyar Magyarorszgot teremtene Eurpban. (Andor Lszl most kinevezett magyar biztos egyik els nyilatkozatban azonnal kzlte, hogy nem a kormnyt fogja kpviselni, hanem az unis politikt rvnyesti, akr a kormnnyal szemben is!) A politikai irnyt a rendszervlts ta is rossz irnyba mutat.
Mindennek orszgunkban immr trtnelmi folyamatossgot kpvisel sajtosan szlssges megnyilvnulsai is vannak. Ezt pldzza, hogy az Orszggyls utols munkanapjn az MSZP, az SZDSZ, s a hozzjuk csatlakoz mai MDF ismtelten kimutatta a foga fehrjt, ltvnyosan s egyrtelmen leleplezte nmagt. Megszavaztk a jogilag megfoghatatlan s rtelmezhetetlen holokauszt-tagadst hrom v brtnnel bntet BTK-t mdost javaslatot, s a kztrsasgi elnk – Igencsak kellemetlen meglepets! – egy okszertlen magyarzkods kzzttele mellett, al is rta. (Pedig ilyen trvny mg az EU 27 tagllama kzl is csak htben ltezik. Spanyolorszgban 2007-ben eltrltk. Az USA-ban nincs is.) Nekik nem a krlttnk, vagy Eurpa tvolabbi rszein, st az orszgon bell is eluralkodott magyarellenessg elleni harc a fontos, hanem egy idegen orszg, Izrael tlhaladott mltbeli problmja, amelynek lland felmelegtsvel gy Izrael, mint a klnbz orszgokban l zsid diaszpra jabb s jabb anyagi s egyb elnyket akar kicsikarni a vilg minl tbb orszgtl. Azaz, ennek a mltbafordulsnak is jvbeli anyagi cljai vannak. Magyar szempontbl az gvilgon semmi rtelme. Hacsak az nem, hogy a szocialista-neoliberlis kpviselk ismt bizonytottk, hogy nem a magyar npet, nem az orszgunk rdekeit kpviselik a magyar Orszggylsben, de ezt enlkl is rgen tudjuk. Nekik nemcsak nem fjnak Magyarorszg sebei, hanem mg jabbakat is ejtenek rajta. Ugyanis mskor sem lttuk egyetlen jelt sem annak, hogy egyltaln "szrevettk" volna az emltett tombol magyarellenessget, a npirtst, st, ami fleg az SZDSZ-t illeti, mintha k lennnek ennek a baljs trekvsnek az lharcosai. Nem egyszeri jelensgrl van sz. Sorozatban kzlik, hogy semmi olyanra nem jut pnz, ami a lakossg helyzett javtan. Mgis 2007. november 27-n Hiller Istvn a holokauszt miatt – amihez a csendben hallra tlt, s a mg letben maradott magyaroknak semmi, de semmi kzk – jabb 21 milli dollros tmogatst nyjtott a Magyarorszgi Zsid Hitkzsgek Szvetsgnek (Mazsihisz). A magyar npnek – de szinte akrmely ms npet is emlthetnnk – ki s mikor fog krtrtst nyjtani a trtnelmi szenvedseirt, amelyek nem sorolhatk htrbb ms npeknl? Ez v janurjban pedig a kormny a trtnelmi egyhzak megrtst krte ahhoz, hogy a szerzdses finanszrozsukat pnzhiny miatt nem tudja teljesteni, de ugyanakkor a Mazsihisznek – amely mg csak nem is egyhz! – jabb ktszzmilli forintot juttatott megllapodson fell. Az ilyenfajta indokolatlan rszrehajls csak jabb s jabb alaptalan kvetelseknek nyit utat. Chicagban kilencvent zsid tll utd nemrg azzal a megbotrnkoztat kvetelssel llt el, hogy a MV fizessen nekik fejenknt tizennyolc s flmillird forint (!) krtrtst, mert eldeiket magyar vagonokban szlltottk a nmet koncentrcis tborokba. A morbidsgig merszked szgyentelensg s telhetetlensg nem ismer hatrt. Ha a bks, jobb s szebb kzs jv rdekben valaminek egyszer s mindenkorra vget kell vetni ebben az orszgban – de a vilgban is – akkor az ilyen jogtalan, zlstelen kivtelezs az. Csak remlhetjk, hogy a Fidesz-KDNP-kormny a magyar mltsg szempontjbl kezeli ezt a krdst is, felszmolja ezt az alantas anyagi rdekeket is kvet szellemi terrorizmust. Ugyanis a legnagyobb trgyilagossg mellett is csak azt szgezhetjk le, hogy az emltett gyek szerepli nincsenek a jzan eszknl: k maguk kzsen – akik adjk, s akik kapjk a jogtalan elnyket – provokljk ki a jogos antiszemitizmust. Ne rknydjenek meg a holokauszt-trvnyhozk, van ilyen is, s ppen k maguk dolgoznak az erstsn – mg az is lehet, hogy tudatosan, manipulcis clokkal – s aztn panaszkodnak miatta azokra, akiknek az gvilgon semmi kzk az egszhez, st mg arra is trvnyt akarnak hozni, hogy szv se tehessk.
E trvnymdosts egybknt eleve jogi kptelensg, hiszen meg sem fogalmazza a sajt trgyt, azaz, hogy mi a holokauszt, vagy mit kell annak tekinteni; ezzel jogi rtelemben, kzvetve s kzvetlenl is, maga a trvnymdosts tagadja a holokausztot. Vagy gy kpzelik, hogy majd minden elre gondosan kivlasztott tlkez a sajt elfogultsga foknak megfelelen eldntheti, hogy mit tekint holokauszt-tagadsnak, s tetszs szerint bntethet? Ez maga az orwelli llatfarm vilga, ha nem rosszabb. E trvnymdosts brmilyen gyakorlati alkalmazsa teht csakis s teljesen mrtkben nknyes, azaz trvnytelen lehet, mint ahogy maga az indttatsa is tekintlyuralmi s hatalmaskod meggondolsokbl fogant. Radsul trgytalan is, hiszen a holokausztot nlunk nem tagadjk; egyes trtnelmi tnyekrl s adatokrl pedig mirt ne lehetne vitatkozni? A politikai nzetek kirekesztsnek trvnyestse eleve emberek ellen irnyul, hiszen a nzetek nmagukban nem lteznek, emberek kpviselik ket. De a leglnyegesebb, amit joggal ellenez mindenki, hogy az izraeliek s a zsid diaszprk msok terhre tbb mint flvszzad mltn is tovbbi anyagi elnyket kvetelnek a holokausztrt, s ezzel ppen nmaguk alacsonytjk le ktes anyagi szintre. Ennl jobban nem is lehetne tagadni a holokausztot. A kptelensgeknek e sorozata mindennl beszdesebben mutatja, hogy itt nem az ldozatok irnti tiszteletrl, mg csak nem is politikai krdsrl, hanem kicsinyes, anyagi rdekeket kvet, s adott esetben egyben magyarellenes gyeskedsrl van sz, amit, s e trekvseket brmilyen mdon prtolkat, a legkemnyebben eltlhetnk s remlhetleg felelssgre is vonhatunk.
Senki nem akarja msok trtnelmi bneit mentegetni, vagy egy msik np szenvedseit tagadni, de sajtunkk se tegyk egyiket sem, mg szavakban sem, nemhogy a magyarsgot megalz trvny formjban! Aki nem gy gondolkodik, azokat ne vlasszuk meg az rdekeink kpviseletre, hanem tvoltsuk el a bizalmunkbl szrmaz hatalomtl minl messzebbre. Ez nemcsak elvitathatatlan jogunk, hanem megkerlhetetlen s elodzhatatlan ktelessgnk.
A magyarsg megmaradsnak biztostsa miatti knyszerhelyzetben mostantl neknk is jobban meg kell nzni, hogy ki kicsoda, szakmailag mit tud, s mire kpes. k is alaposan megnzik, hogy kit fogadnak be maguk kz. Ezrt ne vegye ezt senki semmifle anti- izmusnak, mert nem az, de minden dntsi lehetsgtl messze kell tartani azokat, akik Magyarorszgon a magyarsg, s ezzel az embersg fl emelik a kisebbsgi, mivoltukat, vagy a mssgukat, s mindent, ami nem termszetes, mindenkit, aki nem magyar. Sem a trtnelmi mltra, sem a szrmazsra hivatkozva nem szabad eljogokat kvetelni, vagy nyjtani; csak akkor lesz trsadalmi bke, ha a jogait s a ktelezettsgeit tekintve mindenki egyenjog llampolgr, idertve azokat is, akik nem magyarok, illetve nem magyarnak, vagy nem csak magyarnak tartjk magukat. Azt azonban nekik is sz nlkl tudomsul kell vennik, s alkalmazkodniuk kell hozz, hogy magyar Magyarorszgon lnek. Ne kerlhessenek eltrbe azok, akik gtlstalanul csak a sajt, vagy egy szk kis csoport boldogulst keresik. s ebben se lsson senki semmifle diszkrimincit, mert valjban az egyn is – minden egyn! – csak akkor boldogulhat, ha az orszg boldogul. A mindenkori kormnynak pedig azt kell tudomsul vennie, hogy aki az ilyen s hasonl vrlzt igazsgtalansgok ellen tiltakozik, az nem szlssges, nem antiszemita, nem nacionalista, hanem magyar hazafi. Azok ellen kell trvnyt hozni, akik ezekkel az elvekkel szembehelyezkednek.
Neknk az orszgunk feltteleinek, npnk, nemzetnk rdekeinek megfelel ton, nevezzk magyar tnak, kell haladnunk, s ezen bell azt kell elrnnk, hogy a tke, az zlet maradjon a piacon – br ppen a mostani vlsg sorn tapasztaltuk, s a kvetkezmnyeit mg ma is nygjk, hogy ott is megbukott – de semmikppen ne engedjk behatolni az oktatsgybe, az egszsggybe, sem a szellemi s a kulturlis terletre. Els lpsknt ppen a szellemi (s testi) rombolst kell meglltani, az elbizonytalantott trsadalmat a helyes vgnyra lltani, ami – persze – nem jelentheti azt, hogy a gazdasgival vrni lehet.
Rendet, magyar rendet kell teremtennk, mert nlkle a pusztuls vr rnk. Gtat kell vetni a kvlrl rkez s a bellrl fakad, de azonos irnyba mutat bajoknak. Mindent tlltnk, jelenlegi problminkat is tl fogjuk lni, csak azt nem, ha az nfelads tjn haladunk. S mert erre az tra mr-mr rknyszertettek bennnket, a mostantl remlhetleg kedvezbb vl helyzetben, senki ne adja fel a harcot, mert azzal nemcsak nmagt temeti, hanem a nemzetet is. A neoliberlis globalista pnzgyi rendszer vilgmret sszeomlsa, a vilgmret korszakvlts kzeledse, lehetsget knl r, hogy most ne csak egyszer kormnyvltsra kerljn sor, hanem a np fokozatosan a kezbe vehesse a sajt sorsnak irnytst. Ez politikai harc krdse, de a magyarsg fennmaradsrt trsadalmi rendszertl fggetlenl kzdeni kell, s e harcot nem idszakosan, hanem folyamatosan, szntelenl kell vvnunk itthon is, a vilgban is. A magyar rtelmisgnek vgre e harc lre kell llnia, s gyzedelmesen vgig kell vinnie. Ehhez elengedhetetlen, de most mr nem elegend egyszeri, akr elgg nem is igazn mltathat btor s j kezdemnyezseket tenni (Csori Sndor: Mrciusi Charta, Csurka Istvn: A kilbals programja), hanem folyamatos s szleskren egyeztetett, a civil szervezetekre is tmaszkod politikai akcikra van szksg. Ez az llam sem gondoskodik rlunk, sem pedig a nemzetnkrl, ezrt mg inkbb felelsek vagyunk nmagunkrt s a nemzetnkrt.
Az j kormnynak pedig, amely azt gri, hogy "a nemzeti gyek kormnya" lesz, minden tmogatst meg kell adnunk, st ellegeznnk az ilyen irny vilgos trekvseihez, de a kormnynak ezt a legels lpseivel vissza is kell igazolnia. Ha nem ez trtnik, hanem tovbbra is a politikai csatrozs, a slyos problmk megoldsa helyett a prtpolitikai taktikzs folytatdik, a kormny s a np nem tall egymsra. Ahhoz, hogy ne ez trtnjen mindenekeltt a kormnynak kell, tudatban lennie, hogy a neki van szksge a npre (hiszen lttuk, olyan rendkvli helyzetben lesz, mint taln kevs ms kormny), nem a npnek a kormnyra, s hogy a kormnyzs nem uralkods, hanem a np, az orszg ntudatos s egyben alzatos szolglata.
Mindazoknak pedig, akik a kapitalizmust akartk s akarjk, egy zokszavuk nem lehet a magyarorszgi vadkapitalizmusra. Mint kapitalizmust nem brlhatjk, hiszen, az elbbiekben lttuk, e mivoltban tkletesen mkdik, a sajt lnyegt adja minden egyes vonatozsban. A nemzet, az orszg, az egyn kiszolgltatottsga ma sokkal nagyobb, a mozgstere pedig sokkal kisebb, mint az elz trtnelmi korszakban. A rendszer nem kpes, politikai akarata nincs r, hogy megoldja a np problmit. A mlt rendszerben emberarc szocializmusrl, meg egyenl eslyekrl beszltek, s taln trekedtek is r, de egyik sem valsult meg. Emberarc kapitalizmusrl azonban mg csak nem is hallunk, st a jelek szerint – ha hallgatlagosan is, de – a kapitalizmus vllalja az embertelen arct, s kifejezetten az egyenltelen eslyeken alapul. Most azonban mindezzel egytt kell lnnk. Ezrt rthet, hogy nmagban ez a tny, s e tny lttn tett vitathatatlan megllaptsok, a levonhat sajnlatos kvetkeztetsek fjdalmat okoznak azoknak, akik a rendszervltssal szintn jobbat akartak orszgunknak, nemzetnknek. De gy nekik, mint azoknak, akik eltrik a vadkapitalizmust, vagy azoknak, akik felltek a jl hangz hazug greteknek, s most mindenezek lttn fanyalognak, vagy kpmutatan nosztalgiznak, joggal vlaszolhatnnk a sajt krdskkel: Mit akarsz? Kapitalizmus van!
Csakhogy ezzel mi sem mennnk semmire! Ezrt nem tesszk, s ne is tegyk. Inkbb azt mondjuk, mindenekeltt embernek kell lennnk, s maradnunk, ezrt a jelenlegi trsadalmi rendszer irnti elktelezettsgnktl, avagy szembenllsunktl fggetlenl, a kormnyzati szempontbl most kedveznek tn helyzetben fogjunk ssze, s egytt tegynk a valamennyink rdekben ll vltozsokrt, segtsk el, hogy orszgunk vgre rtrhessen a senki ellen nem irnyul magyar tra!
St Gbor
nyugalmazott nagykvet
(Havi Magyar Frum, 2010. prilis.)
A goj
A goj a harmincas vek kzepn szletett egy neves-nemes nagykun vrosban, a Hortobgy szln, s itt is nevelkedett. Mindig magyarnak tartotta magt. lmban sem gondolta, s vtizedeken t mg csak nem is sejtette, hogy a magyarsga okn egyben valaki ms is. Lehetett volna brmely ms esemny, de trtnelmi vletlenknt a kubai forradalom segtette hozz, hogy megtudja: mrpedig goj is. – Mrmint a nem-gojok szemben.
De – nagykunul szlva – Ne vgjunk a dgok elibe. Mennynk csak szpen sorjba!
A msodik vilghbor befejezdsekor tudta meg azt is, hogy munkscsaldban szletett, mivel az desapja cipszsegd volt. Egybknt maga is csak azz vlhatott volna, vagy legfeljebb cipszmesterr, ha az akkor szletett j rendszer egy-kt vig nem adja igaz nmagt, s npi kderknt nem emeli ki. A megksve tudatosult munks szrmazst csendes bszkesggel elfogadta, mert abban a vrosban, gy az szemben is, a munks a dolgoz embert jelentette, s e tekintetben nem is klnbztette meg a munkst a paraszttl, vagy az rtelmisgitl. Inkbb rezte, mintsem tudta, az a fontos, hogy mindenki becsletesen dolgozzon a maga munkakrben. s az emberek akkor mg ezt is tettk. Boldogultak is. A csaldjban mindenkinek a tiszteletre tantottk, semmifle megklnbzetst nem neveltek bel. A goj szt nemcsak nem ismertk, hanem letkben nem is hallottk.
A csald igen szerny krlmnyek kztt lt, de ldoztak – sz szerint ldozni knyszerltek – az iskolztatsra. Nem tanult rosszul, s mr az elemi iskolban sztnsen fel-felfigyelt r, hogy a felnttek idnknt valamifle rejtlyes politikrl beszlgetnek. Kvncsisgbl egyszer ki is vette a knyvtrbl Sztlin "A leninizmus krdsei" cm – ma mr tudja, hogy szndkosan leegyszerstett politikai nyelvezeten megrt – knyvt, mgis alig rtett meg valamit is belle. Csak az maradt meg benne, hogy van egy msik vilg is, mint amiben a kzelmltig lt. Vak tapogatdzs volt ez, de llandan ott lappangott benne s krltte. Azt sejtette, hogy az ttrsg valamilyen mdon mr politika, de inkbb szrakozst, gyermeki bartkozst, sszefogst ltott benne. Szthzsrl ott s akkor sz sem volt. Aztn jtt a nagyhr reformtus nagykun gimnzium nemzetkzileg elismert nyelvsz igazgatjval, Gal Laci bcsival s kivl, orszgosan ismert tanraival. Rgi vgs, de a korral haladni akar tszakosodott – angolr | |
|
|
 |
Cikkek |
|
Cikkek : Megtveszt s megtvesztett jobboldal-baloldal |
Megtveszt s megtvesztett jobboldal-baloldal
2008.09.23. 21:48
A jobb- s baloldal fogalom elvesztette az eredeti rtelmt, ms politikai tartalmat kapott.
"Mit szmt, hogy bal- vagy jobboldali parasztok vagytok-e? Hiszen hamarosan egyltaln nem lesztek! " - Luganoi tanulmny.
Megtveszt s megtvesztett baloldal-jobboldal
Az embersget s az emberisget semmibe vev globalista manipulci idszakt ljk a nemzetkzi s a hazai politikban egyarnt. A vilgg krtlt terrortmadsokrl kiderl, hogy a hatalom nprovokcii, ms orszgok ellen elkvetett agresszik indokairl, hogy clzatos hazugsgok, a nemzetkzi jogrl, hogy az erseknek, vagy akiknek ers szvetsgesei vannak, nem kell betartaniuk, s sorolhatnnk. Sokan keseregnek az letnket egyre inkbb ural termszetellenes jelensgen is, hogy ma mr semmi sem az, aminek ltszik. Az igazi problma azonban mg ennl is mlyebben rejlik: ma ugyanis mr semmi nem ltszik, hanem mindent lttatnak. A nemrg tlt vilgpolitikai esemnyekhez kapcsold tudatos fogalmi zrzavarkelts s politikai cmkzs inflcija ltal jellemzett manipulcis folyamatban a baloldal-jobboldal meghatrozs is elvesztette a trtnelmileg kialakult jelentst s tartalmt.
Bal s jobb
Vilgunkban mindennek van bal- s jobboldala. Egy trgy ellnzeti jobboldala azonban htulrl nzve baloldal, s fordtva, s ez mindennel gy van. Taln mgsem vletlen, hogy kivtel akad: maga az ember. t akrhonnan is nzzk, lehetetlen sszetveszteni a jobb- s a baloldalt; a jobb kz brhonnan nzve is jobb kz, a bal kz pedig bal kz.
De honnan ered a baloldal s a jobboldal fogalma? Nemeskrty Istvn avatott meghatrozst nyjt a Magyar szzadok c. mvben: A magyar nyelvben a j fogalmbl kpzett jobb mindig valami sikert gr, elbbreviv, remnytkelt dolgot reztet. A jobb kifejezs teht a j-bl ered. A tbbi eurpai nyelvben a j (gut, good, buono stb.) s a (fleg politikai rtelemben vett) jobb (rechts, right, destra) nem a j szbl, sztbl szrmazik. A magyar anyanyelv ember szmra mindaz, ami jobb (jobboldal, jlt, jsg, jobbts) mindenkppen valami nemes, hasznos, helyeselend dolog s gy. A bal ezzel szemben: balsors, balfogs, balszerencse, baleset, baltlet, baljs, balga.. "Balsors, akit rgen tp…" csupa rossz, csupa baj. Ebbl kvetkezleg llektanilag slyos hiba volt a jobb-nak politikai jelentst adni (jobboldal) csupn azrt, mert a francia forradalom kezdetn egy vilgi clokra ignybe vett, megszentsgtelentett templomban a "haladk" baloldalt, a "maradk" pedig jobboldalt ltek. A magukat baloldalinak vallk szerint ami j, az rossz, ami pedig bal, az j… Valban rdgien felcserlt fogalmak!
Mindezt megersti, hogy a jobboldal a szlv nyelvekben az igazsg szbl, a baloldal pedig a sete-sutbl ered. A bal az eurpai mitolgiai s vallsi elkpzelsekben a pokolhoz, a jobb pedig a mennyorszghoz kapcsoldik; az ember jobbjn az rangyala, a baljn az rdg ll; a vgtletnl az igazak jobboldalra, a hazugok baloldalra kerlnek; Krisztus is az Atya jobbjn l. Ami a nemisget illeti, a balt inkbb a ni, a jobbot inkbb a frfi nemhez trstjuk. letnk motorja, a szvnk baloldalon van, s az agyunk bal fltekje hatrozza meg a jobbkezessgnket, s fordtva.
Az ember nem szletik bal-, vagy jobboldalinak, hanem a trsadalmi letben alakul ki az llspontja. A nemzetisgi hovatartozs sem hatrozza meg eleve a politikai belltottsgot, hiszen minden nemzet jobboldali, baloldali s ms belltottsg egynekbl ll. Trtnelmnk ismeretben ezt mondhatjuk a magyarsgrl is: ezrt ragaszkodunk a nemzeti rtkekhez, a hagyomnyokhoz, de az j fel is treksznk; tiszteljk a jobboldali rtkeket, de egyltaln nem idegenkednk a nemzet javt szolgl baloldali rtkektl sem. A hazai zsidsg, ugyancsak a trtnelmi tapasztalat szerint, szinte teljes mrtkben baloldali belltottsg, aminek a szlssges trtnelmi pldit is jl ismerjk. A cignysg ersen befolysolhat, ingadoz, a pillanatnyi rdekek szerint dnt, nem ritka, hogy ugyancsak szlssgesen, s a tbbsge inkbb balra hz, mert onnan prbljk ket manipullni. Ami a vallst illeti, a jobboldal kifejezetten keresztny, s szerinte a vallst nem kell elvlasztani a politiktl; a baloldal ltalban ateista, s a valls elvlasztst ignyli a politiktl. A mlt rendszerben a baloldali nem lehetett vallsos, ma mindkt oldalon tallunk vallsosokat.
A baloldal-jobboldal fogalma egyszeren a francia parlament lsrendjbl szrmazik, azaz eredetileg nem volt politikai-ideolgiai tartalma, hanem ez ksbb, fokozatosan, lland tartalmi vltozs mellett rakdott r. A baloldal fogalma teht jval a kommunizmus eszmjnek vilgtrtnelmi sznrelpse eltt szletett. Ezt megelzen hossz idn t csak jobboldal ltezett, anlkl, hogy gy nevezte volna magt. Az emberi trsadalom egyre bonyolultabb vl szocilis problmi szksgszeren idztk el a politikai polarizldst. Trtnelmileg ltalban a baloldal klnlt el, hatrozta meg nmagt, st sokszor nevezte meg a jobboldalt. Nagy ltalnossgban jobboldalinak a hagyomny vdelmezit, baloldalinak a vltozs hveit kezdtk nevezni. A baloldalisg hajlik az internacionalizmusra, a kozmopolitizmusra. A kommunista eszmket kvet rsze a felttlen trsadalmi vltozs hve, a polgri trsadalomba integrld szocildemokrata orientcija pedig csak a szocilis helyzet javtst tzi clul. A jobboldal a konzervativizmus, a nemzeti rdekeket vdelmez egszsges nacionalizmus, s a lass, biztos trsadalmi halads mellett tart ki. A baloldal inkbb az ideolgia szintjn ers (az eszme ereje), a jobboldal pedig inkbb a gyakorlat szintjn (a tnyek slya).
Nyilvn meg lehet ennl szabatosabban is hatrozni a baloldalt-jobboldalt, de vgleges, minden idre s politikai helyzetre ill meghatrozsa lehetetlen, mivel a tartalma a krlmnyek, a nzpont fggvnyben trtnelmileg nem egyntet. E kt fogalom nmagban nem is igazt el az letben, de mg a jval szkebb politikban sem, hiszen tl kicsi kzttk a jtktr. A bal- s a jobboldal a trsadalomban egymst szervesen kiegszti, a lnyegi eltrseik mellett vannak kzs elemeik, st esetenknt azonos rdekeik, ezrt nem mindig kibkthetetlenek. Mindegyik kpvisel ltalnos rtkeket, valamint kifejez idszer elvi s gyakorlati llsfoglalst. Egyik sem homogn, s a trtnelmi pldk szerint bven van tjrs kzttk. Az is elfordul, hogy e fogalmak alkalmazst csak a megklnbztets szksgessge indokolja; ezrt addhat gy, hogy hamis a szembenllsuk, s llsfoglalsaik csak jobbrl, vagy balrl tnnek baloldalinak, vagy jobboldalinak. Van gy, hogy valaki pusztn azrt tnik jobboldalinak, mert nem baloldali, s fordtva. A bal- s a jobboldal a hatalomrt foly harc lland fszerepli; jegyezzk meg: a hatalomrt, s nem az eszmrt.
A baloldal inkbb elveket vdelmez, sokszor tekintet nlkl a megvalsthatsgra. Forradalmi jelszavakat hasznl nemcsak a jelenre s a jvre, hanem a mltra is, s azt is haladsnak nevezi, ha nem halad, hanem visszafel menetel. Folytonosan beleszl a gazdasgi s a trsadalmi letbe, mestersges elemeket visz bele, mindig mindenben az elmozdulst, a haladst keresi, akr szksgtelen reformokat is erltet. A zavart, sokszor az anarchit rszesti elnyben a renddel szemben. ppen e krlmny mutat r, hogy a jobboldal konzervativizmusa, rendprtisga nem (nem felttlenl) haladsellenes, nem (nem mindenkor) tlhaladott rtkeket kpvisel, azaz a jobboldal nemcsak trtnelmileg, hanem a baloldal adott helyzetben tanstott tves llspontjt ellenezve is vdelmezi a nemzeti rtkeket s rdekeket.
Mivel a baloldal mdszeresen tovbbfejleszti az ideolgit, akr a trsadalmi elvrsokkal szemben is, nmagtl radikalizldik. Ezzel vdekezsre knyszerti a jobboldalt, amely inkbb a kialakult rtkeket, a trsadalmi rendet vdelmezi, esetenknt ugyancsak radiklisan, ezrt konzervatvnak tnhet. A baloldal az egyn nmegvalstst helyezi eltrbe, a jobboldal a hagyomnyrzsben s a nemzet haladsban ltja az egyn rdekt. A baloldal mindig tl kvn lpni a jelenen, amit haladsnak vagy forradalomnak nevez, s ami nem okvetlenl s nem mindig baj, de trtnelmi tragdihoz az vezet, ha felttlenl s mindig ezt teszi, mint hogy az is, ha a jobboldal nem veszi szre, hogy a gyorsan vltoz vilgban lemarad, ha csak a hagyomnyokra sszpontost.
Mindenekeltt politikai fogalmakrl van teht sz, amelyek tkerlnek a trsadalmi let minden szfrjba. Az emberben lhet egyszerre mindkett, s uralkodhat hol az egyik, hol a msik. Minden prtnak, a centrista prtoknak, st az egyhzaknak is megvan a maga jobb- s baloldala. Aki az egyik krdsben valakitl balra ll, egy msik krdsben llhat tle jobbra, s vltoz helyzetben ez akr meg is fordulhat. Innen addik, hogy a mozgalmakban elkerlhetetlenl kialakul jobboldali s baloldali opportunizmus, szlssgek, valamint centrista, jbaloldali s jjobboldali tendencik. St, liberlis jobboldal s tks baloldal is ltezik. A baloldali-jobboldali minsts teht mr nmagban sem (felttlenl) jelent valdi, tlthat politikai-ideolgiai trsvonalat, alkalmazsa sokszor megtveszt, kvetik megtvesztettek.
Ltszat s valsg a vilgpolitikban
A hideghbor idszakban az lesed szembenlls kvetkeztben a baloldal-jobboldal fogalma mindkt vilgrendszerben torz, lesen meghatrozott ideolgiai-politikai tartalmat kapott, s ennek okn a megtlse mechanikuss vlt. A szocialista tbor eleve mindent baloldalinak tekintett, ami a sajtja volt, a tksben pedig mindent jobboldalinak. Nem a jelensget vizsgltk a maga valsgban s krnyezetben, hanem eleve minstettk, annak megfelelen, hogy melyik trsadalmi rendszerre volt jellemzbb. Ez nem volt ugyan teljesen alaptalan, mivel azonban nem elemzs, hanem politikai eltlet eredmnye volt, a hatrozott politikai-ideolgiai tartalom rkvlt e fogalmakra. Az egyplus vilgrendszerben ez egyszeren eltnt, s a fogalmak szinte teljesen elvesztettk elz tartalmukat, ezzel az rtelmket is. E kt fogalom politikailag mra majdnem ugyanolyan tartalmatlann s rtelmezhetetlenn vlt, mint a keletkezsekor volt. Az lsrendhez hasonlan csak valamifle manipulatv s tmeneti viszonyulst jelent, mintsem konkrt tartalma lenne. Kzletnkben azonban elgg meggykeresedett a vilgpolitikai szembenlls alatt kialakult tartalmi meghatrozsuk, s az emltett zavar nagyrszt abbl addik, hogy a rgi beidegzds szerint vltozatlanul ezekkel a fogalmakkal akarjuk jellemezni a jelentsen megvltozott helyzetet. E tll, de elavult fogalmaink alapjn az MSZP politikjt jobboldalinak, az SZDSZ-t szlsjobboldalinak kellene rtkelnnk, a Fideszt, a KDNP-t, a MIP-t pedig rtelemszeren baloldali rtkek vdelmezinek feltntetnnk. E prtok azonban mindennek az ellenkezjt valljk. Br nem llthat, hogy az elavult fogalmaink szerinti egyik, vagy a msik meglts teljes mrtkben alaptalann vlt, mgis inkbb csak ltszat, s el kell ismernnk, hogy a baloldal-jobboldal bennnk mg tll fogalmt, tartalmt meghaladta a trtnelem. Ennek nyoms okai vannak.
A msodik vilghbort kveten ltrejtt a szocialista vilgrendszer, les konfrontci alakult ki s a tks vilgban is igen jelents baloldali tmegek s prtok jelentek meg. A Berlini Fal lebontsval s a Szovjetuni megsznsvel azonban kpletesen leomlott a bal- s a jobboldal kztti fal is: baloldali prtok kezdtek jobboldali, jobboldaliak pedig baloldali llspontokat hangoztatni, vlasztsi taktikbl kisajttottk egyms nyelvezett, s ez megzavarta az embereket. A vlasztvonalakat lesen s kzrtheten megfogalmaz ideolgia helyett eluralkodott bizonyos fajta pragmatizmus. A Szovjetuniban a rendszervltst kveten a demokratknak nevezett jobboldali erk tekintettk nmagukat forradalmrnak, s a kommunistkat maradi llsponttal vdoltk; jelenleg pedig a demokratk foglalnak el konzervatv llspontot, de a kommunistkat most sem forradalmroknak, hanem reakcisoknak, st ellenforradalmroknak tekintik. A kommunistk mindezt fordtva ltjk. Az emltett esemnyek hatsa alatt a nyugati orszgokban is lejtszdott valamelyest ennek megfelel folyamat, amit Tony Blair s Gerhardt Schrder olyan kijelentsei jeleztek, hogy a bal- s a jobboldalra hivatkozs mr nem elg megfelel politika kialaktshoz, hanem szksges egy "harmadik t", de rendszervlts nlkl. A kzvlemny megzavarsa abban cscsosodott ki, hogy a hideghborban gyztes nyugati hatalmak a volt szocialista orszgokban a rendszervltst kveten nem az vtizedekig termszetes szvetsgesknek szmt s a politikailag mellettk kitart jobboldalt vlasztottk, mivel az nemzeti belltottsg, hanem a szavakban velk szemben mindaddig ellensgknt fellp, de a szocializmustl pillanatok alatt hozzjuk tprtolt kozmopolita baloldalt! Nyugat teht az rulst rszestette elnyben az elvek helyett, s ezzel elrulta a rendszervlts eltti szvetsgeseit. Ennek magyarzata, hogy a nagytke, br osztlyszempont szerint vlogat, mindig azt tmogatja inkbb, aki nem elveket kvet, hanem pragmatikus rdekeket, s gy kevesebb zavart okoz a profitszerzsben; a msik alapvet szempontja pedig – a tulajdonosi kre okn – a zsid-lobbyk ignyeihez trtn igazods.
E szempontokat kvetve, a nemzetkzi tke, a globlkapitalizmus a nemzeti kapitalizmus ltrejttt nem nzi j szemmel, a baloldal-jobboldal megosztst sem szvesen hallja. Mi tbb, a tks sem tksnek akarja lttatni nmagt, hanem jtevnek. Az egyenlsg helyett a lehetsgek egyenlsgrl, rdekvdelem helyett nmegvalstsrl sznokol, s a kilt igazsgtalansgokat mintegy vletlennek, s nem trsadalmi klnbsgnek tnteti fel. Ez azonban a legnagyobb szocilis hazugsg, hiszen mifle eslyegyenlsg van a munksok s a tksek, a nagybirtokosok s a parasztok, a millirdos s a koldus kztt? A tke mg sszefogst is hirdet a munksok s a tksek kztt, st esetleg az egyenltlensget elfed nemzeti sszefogst is elnz, csak osztly- s npi sszefogs ne legyen. A nemzetben ugyanis elvben mindenki egyenl lehet; a kapitalista osztlytrsadalomban azonban nem. A tke, a termszetnl fogva kiszortja, kirtja a trsadalombl az egyttrzst, prtfogst, jszvsget, jzansgot, de mg az zlst is. Ezrt csak manipulatv szndkot felttelezhetnk Srkzy francia elnk ellentmondsos visszhangot kivlt kijelentsei mgtt is, miszerint "A kapitalizmusnak erklcsss kell vlnia", amit Franciaorszg esedkes EU-elnksgi szerepkrben kvn rvnyesteni, mivel szerinte az EU-nak "szerepe van a finnckapitalizmus erklcsss ttelben". Ilyesmit olvasva, az ember nem tudja, hogy srjon, vagy nevessen. A munknak s a tknek, illetve megszemlyestve: a munksnak s a tksnek ugyanis a trtnelemben sem egy orszgon bell, sem nemzetkzileg sohasem volt s most sincs kzs clja, erklcse, de mg kzs ellensge sem. A hasonl hts szndkot rejt manipulcik sulykolsa kpezi a logikus magyarzatt az emltett ltszlagos logiktlansgnak, ami a rendszervltst kveten a volt szocialista orszgokban bekvetkezett.
A hazai ltszat s valsg
A fenti httr s a konkrt hazai viszonyok ismeretben politikai hiba lenne hitelt adni az MSZP manipulatv nmeghatrozsnak, s baloldalinak tekinteni, hiszen nem felel meg sem a baloldalisg trtnelmileg kialakult kritriumainak, sem a jelenlegi helyzet ltal megkvetelt baloldalisgnak. A baloldal hagyomnyosan a trsadalmi javak igazsgos elosztst hangoztatja, s ha kvetkezetlenl is, de prbl ezt elhitet intzkedseket tenni. Az MSZP elit azonban az egsz politikjval nap, mint nap bizonytja, hogy nem hve a trsadalmi szolidaritsnak, a jlti llamnak, a szocilis gondoskodsnak, hanem a multinacionlis nagytke, s klfldi rdekek helytartja. A tnyleges baloldalisg a dolgoz osztlyokhoz, rtegekhez ktdik, az sorsukat kvnja javtani, ami a profitot hajhsz tke uralma alatt annyira nehz feladat, hogy megvalsthatatlan, ezrt a baloldalisg eljut a trsadalmi forradalom gondolatig. Az MSZP vezetse azonban olyan messze van a forradalomtl, mint Mak Jeruzslemtl. Nyltan, kegyetlenl a vadkapitalizmus mellett ll (Ebben nem hazudik!), ezrt esetben sz sem lehet forradalmisgrl. Mindez az egsz prtra rnyomja a blyegt; br a tagsg jelents rsze szintn baloldali rzelm, de nosztalgizik, knnyen manipullhat.
Az MSZP jogot forml r, hogy szocildemokrata prtnak tartsk. A trtnelmi esemnyek fnyben a szocildemokrata prtok ugyan baloldalon llnak, de egyben polgri prtok is. Ezrt a szocildemokrcin bell indokoltan megklnbztethetnk jobboldali s baloldali ramlatot. Az MSZP azonban se nem baloldali, se nem jobboldali szocildemokrata prt, hanem globalista, kirust, a nemzetkzi nagytke prtja, amely szzfle mdon megtveszti nemcsak a szavazit, hanem a sajt tagsgt is. Baloldali jelszavakkal fogadtatja el a nemzetrul gyakorlatt, baloldalisga csak szavazatgyjt propaganda. Nem mentsg, hogy ez ms orszgokban is gy trtnik. Egybknt mg a szocilis piacgazdasgot sem a szocildemokratk talltk ki, hanem a keresztny-demokrata s keresztny-szocialista Adenauer s Erhardt. Neknk pedig mindssze olyan elkpeszt lltsokra telik, mint az MNB elnke rta a napokban: "orszgunk egy olyan jlti rendszert mkdtet, amit a gazdasg nem kpes eltartani". gy igaz, csakhogy ez nem a npnek a jlti rendszere, hanem a rabl privatizcin meggazdagodott fels tzezer s a hihetetlen kedvezmnyeket lvez multinacionlis cgek! Az MSZP soha nem tekintette sajtjnak a szabadsg, egyenlsg, testvrisg jelszavt sem, amelybl mra eltnt az egyenlsg s a testvrisg, s a megfoghatatlan igazsgossgra s szolidaritsra vltozott. Ebbl ugyangy hinyzik a tkeellenessg, de mg a jlti llam is, mint az MSZP politikjbl, azaz mg csak javtani sem akarjk a kapitalizmust, hallgatnak a nemzeti rdekekrl, a hazai kis- s kzpvllalatokat legfeljebb szban tmogatjk, mikzben szntelenl vltoztatjk, kifejezetten bonyoltjk s slyosbtjk a gazdlkodsi s adzsi szablyokat, nehogy talpon tudjanak maradni. A tksek nvdelmi sztne nyilvnul meg abban is, hogy az utols llami nagyvllalatok privatizcijt Gyurcsny azzal lczva akarja vgrehajtani, hogy a kisemberek is rszvnytulajdonosokk vlhatnak; s ha k is kistksnek hiszik magukat, eltnik az elvi klnbsg, nincs kizskmnyols, ltrejn a "npi kapitalizmus", bell az osztlybke.
Vgl, a baloldalisgot elvben nem jellemzi a kommunistaellenessg sem, de az elveik a gyakorlatban idnknt furcsn valsulnak meg: az MSZP ppen a Kommunista Munksprtot tekinti a legfbb politikai-ideolgiai ellenfelnek; a Fidesz inkbb csak vlasztsi ellenfl szmra. (Mrciusban a Nmet Szocildemokrata Prt elnke is a baloldali szocialista prtot minstette f politikai ellenfelnek). A nyilvnval tnyek ellenre az MSZP azrt lltja be baloldalinak magt, hogy megszerezhesse a baloldali rzelm emberek szavazatait. A 2010-es vlasztsokhoz kzeledve, e manipulatv trekvse ersdni fog, hiszen a vlasztsi veresg elkerlsnek, a hagyomnny vlt csals mellett, a msik megtvesztsi lehetsge: baloldalinak hazudni magt. A neoliberalizmus szmra az igazsg s a hazugsg egyarnt kzmbs, mivel kizrlag a hatalmi rdekeket kveti, gtlstalan agresszivitssal tr egyeduralomra nemcsak a gazdasgban, hanem a politikban, az ideolgiban, a kultrban, mindenhol, s eltleteik alapjn minst mindent s mindenkit. Ezzel kibkthetetlen szembenllst, megoldhatatlan ellentmondsokat hoz ltre.
Az MSZP messze ll az ltala kpmutatan vdelmezett politikai korrektsgtl is: elfogadja a kapitalizmust, de baloldalinak lczza nmagt, teljes mrtkben azzal ellenttes politikt folytat, amilyenre a vlasztktl felhatalmazst kapott, flrevezeti a sajt tagsgt. Baloldalisga teht nemcsak nem nyugszik elvi alapokon, hanem ppen a baloldalisg hinyzik belle, hiszen a napnl is vilgosabb, hogy a gazdasgi elnyk gtlstalan szerzst tekinti f cljnak. Nem vletlen, hogy a sajtban sokszor bnszvetsgnek minstik a prt elitjt, mivel ktbalkezesen kezeli a nemzeti rdekeinket, de ktjobbkezesen a sajt szemlyes rdekeit. Zskmnyszerzsre trekszik – Mg a csaldon belli viszonyokat is megadztatja! – s naponta bizonytja, hogy a trvnytelensgektl sem riad vissza, demokrcia helyett diktatrt teremt: a miniszterelnk a hromigenes npszavazst kveten nyltan kimondta, bnteti a npet, mert elutastotta a reformnak nevezett rombolst, ezrt nem ll szndkban ptolni az egszsggynek a kiesett pnzt. Hol l ez az ember s kiknek a miniszterelnke? Az llamnak alkotmnyban elrt ktelessge az egszsggyi szolgltats biztostsa, a miniszterelnknek pedig az lljon a szndkban, ami a np demokratikus mdon kifejezetett szndka! Arra is panaszkodott, hogy a np nem kpes kvetni a politikjt, csakhogy a feje tetejre lltja a dolgokat: nem a npnek kell a miniszterelnkt kvetni, hanem a miniszterelnknek a npet. S egyetlen kormnykoalcis politikus nem akadt, aki az ellentmondsokra figyelmeztette volna; ez megersti az elbb idzett vlemnyt, miszerint bnszvetsggel llunk szemben, amire egybknt a sajt naponta szolgltat bizonytkokat. Ezrt vgezetes hiba lenne csak Gyurcsny eltvoltsra korltozni a vltozst; az egsz bnszvetsget kell eltvoltani, s felelssgre vonni. Senkit ne tvesszen meg, hogy az SZDSZ hirtelen Gyurcsny eltvoltst kveteli, mert a szemlye felldozsval – a felelssgtl menekls mellett – ppen a bnszvetsg hatalmt akarja tmenteni.
A nagytke nem tmogat baloldali prtot, mrpedig az MSZP lvezi e tmogatst, ami nmagban elegend bizonytk r, hogy semmi kze a baloldalisghoz. (De a kommunizmushoz sem, amivel jobboldalrl tvesen, gyermeteg makacssggal vdoljk. Ez a jobboldal nmanipulcija a kbn, amibl lthatlag nagyon nehezen gygyul ki). Vezeti nem az orszg rdekben ll elvi politikt folytatnak, s knyszertenek r a sajt kpviselikre, hanem szk csoportrdekbl kiindul tisztessgtelen taktikai megfontolsok vezrlik ket. Ezt mutatja, hogy az Orszggylsben elvtelenl sszezrnak: tbbszr is egynteten igent mondtak az szdi hazugsgra, msodszori nekifutsra is sszesen egy ellenszavazat volt rszkrl az egszsggy npellenes "reformjval" szemben, egy msik pedig a sajt minstse szerint "nemmel felr" eljrst tanstott. A nemmel azonban egyetlen dolog r fel: a kimondott "Nem!". Semmi ms! Akik nem gy jrnak el, hiba nevezik magukat magyar baloldalnak, a kzvlemny legfeljebb lbaloldalinak, s ahogy egyre tbben ki is mondjk, nem magyarnak, hanem megklnbztetsl magyarorszginak tekinti ket, mivel idegen rdekeket szolgl globalista, kirust prtelitet lt bennk, akik mr a magyarsg ltszatra sem adnak.
Az SZDSZ az erklcsrl, demokrcirl, jvrl sznokol, holott a legtbbet tette azok elpuszttsrt. Magyarorszgon ez az egyetlen szlssges prt – ezt leplezend vdol ms prtokat szlssggel, aminek, sajnos, mg sokan hitelt adnak – s mint ilyen idegen is a magyar nptl. Az SZDSZ elit hivatalos rangra emelte az erklcstelensget: magv tette a "trvnyes, de erklcstelen", a "meglhetsi bnzs" torz eszmit. Mindent lehet, amit a trvny nem tilt – hangoztattk, s tettk, teszik, st tettetik az ltaluk ajnrozott kisebbsgekkel s mssgokkal. A rendszervltskor hozott trvnyeket gy alaktottk, hogy eleve k legyenek a haszonlvezi. A privatizcit, pldul, nem tiltotta a trvny, s a tbbi prtelittel egytt minden trvnyi felhatalmazs, erklcsi gtls nlkl kisajttottk, eladtk, elloptk a np vagyont. A nemi anomlit sem tiltja trvny, s az SZDSZ ebben is elment nemcsak az zlstelensg vgs hatrig, hanem mr a trsadalomra is veszlyes szexulis elkorcsosuls tmogatsig, az emberi nemisg megcsfolsig. Flrerts ne essk, nem a homoszexulisokrl, mint gygytand betegekrl, s nem is a magngyeikrl van sz, hanem arrl, hogy az SZDSZ politikai clokbl manipullja, ripacskod magamutogatsra sztnzi ket – s ltalban a mssgokat s a kisebbsgeket – ami negatvan hat a trsadalomra, klnsen az ifjsgra. Gyakorlatilag tmogatjk a kbtszerezst, s a fiatalok szellemi s testi tnkrettelt. A mindent szabad elv nemcsak a jogrendszert rombolja le, hanem mindazt, ami az embert emberr tette, ezrt vgzetes lehet.
Az SZDSZ kpviselte neoliberlis eszme, a parttalan szabadossg, sohasem volt baloldali, hiszen a pnz mindenhatsgbl indul ki. Nem hve ht az llami tulajdonnak sem; ers llami tulajdon mellett az llam ugyanis bele tud szlni az elosztsba. ppen azrt szortotta ki az llamot szinte minden tulajdonbl, jelenleg mr az egszsggybl is, hogy korltlanul trekedhessen a profitra. Nincs ht mit csodlkoznunk azon, hogy az SZDSZ s az MSZP ezer szllal ktdik egymshoz, akr van koalci, akr nincs. Az SZDSZ a npszavazsi kampnyban mg attl sem riadt vissza, hogy a magt jobboldalinak tart Fideszt lltsa be szocialistnak, elfeledkezve rla, hogy mr hossz ideig ppen alkotott kormnykoalcit a magt szocialistnak nevez prttal. Jlt helyett az SZDSZ ltal uralt kormnykoalci teremtett vadkapitalizmust, ami sokkal rosszabb a Kdr-rendszernl, amelynek vvmnyait ppen k szmoltk fel, de mg azt sem veszik szre, hogy ennek okn nekik semmi erklcsi alapjuk nincs mg a Kdr-rendszer brlatra sem.
A mai magyar baloldal nemcsak az igazi baloldali rtkekkel, de a trvnnyel is szembefordul. Hihetetlen, de a sajtjuk, a politikusaik bizonyos formasgokra hivatkozva, egyes cignyok ltal elkvetett – s a hrkzl eszkzk ltal nemegyszer elhallgatott – gyilkossgok elleni tntetseket tmadjk: nem a gyilkosokat tlik el, hanem a gyilkossgok ellen tiltakozkat fasisztzzk le. E krtkony magatarts tovbbi trvnytelensgekre sztnz, s ellenttes a cignysg vals rdekeivel. A baloldal fel hajl kpviselik esetenknt kptelenek relisan megtlni a trtnelemben betlttt szerepket. A kzelmltban az OC vezetje azt fejtegette, kiket lehet, vagy nem lehet magyarnak tekinteni. Nvtelen, vagy alig ismert tollforgatk kis csoportja pedig azt kvetelte, hogy Wass Albert vilghr rt, ne minstsk rnak. De kifejezett magyarellenes usztssal is bven tallkozunk. Az llamhatalmi szervek pedig kptelenek a magyarok vagyon- s ltbiztonsgrl gondoskodni, ezrt a kzssgeknek kell megszervezni nmagukat s rknyszerteni a trsadalomellenes elemeket a trvnytiszteletre. Az SZDSZ azonban nemcsak lefasisztzza az ilyen trekvseket, hanem sznet nlkl panaszkodik, hogy ersdik a magyarok rasszizmusa, holott ennek is a fordtottja igaz: az ltala is tmogatott magyarellenes rasszizmus ersdik.
Az SZDSZ ltal kpviselt neoliberlis globalizmus tart a megosztstl, mindentl, ami zavarja a profitszerzst. Ezrt, a politikai lesltst megakadlyozand, bamba meglhetsi gondolkodst akar kialaktani, egynemstett (lassan szszerinti rtelemben) fogyaszti tmegember, a konzumidita tpust akarja megformlni. Azt szeretn, ha a jobboldal s a baloldal csak mindezen bell jelentkezne rtalmatlan tendenciaknt, amit nem is nagyon kellene szrevenni. A neoliberalizmus a pnz s a hrkzl eszkzk birtokban ennek a totalitrius rendszert valstja meg orszgokon bell s vilgmretekben. s ez a nemzetidegen izmus azt akarja elhitetni magrl, hogy a demokrcia bajnoka. De gondoljunk csak bele, milyen is az SZDSZ demokrcija. Pontos adatok nem ismertek, de a Magyarorszgon bejegyzett prtok tagltszma a lakossgnak kb. 1%-t teheti ki. Az SZDSZ ennek az 1%-nak csak a jelentktelen rsze, a prtelitje pedig mg ennek is a tredke, de gy, vagy gy irnytja a kormnykoalci prtjait (formlis koalci nlkl is), mikzben felelssgre vonhatatlan. Egy szmbelileg trpe, krtkony eszmeisget kpvisel csoport hatrozza meg tbb mint 99,9% sorst! Elkpeszt irrealits. Ez minden, csak nem npakarat! Mindekzben mg attl sem riadnak vissza, hogy Nyugatnak panaszkodjanak a npnkre, ahogy tette ezt az SZDSZ ltal jellt kztrsasgi elnk, de teszi az MSZP miniszterelnke is. Mindezzel az SZDSZ elszigetelte magt a magyar nptl, s mr az Orszggylsbe sem a magyar np akaratbl kerlt, hanem httrhatalomhoz val ketts, vagy tbbes ktdsnek ksznheten. Ezzel az antipolitikval elszigetelte volna magt brmely ms nptl. Ezrt ersdik a felismers, hogy mokfut kpviseliknek nincs helye a politikai letben. Az MSZP-nek is a jvje fgg attl, hogy megszabadul-e az SZDSZ ltal irnytott miniszterelnktl s az SZDSZ-tl is. Mindaz ugyanis, amit ltunk tlk nem jindulat tvelygs, hanem tudatos politika, ezrt a nemzet jvje sem akrmilyen mrtkben fgg attl, hogy lerzza-e a nyilvnvalan nemzetidegen s kifejezetten magyarellenes politikt folytat trpe elitet. Szlssges politikjukra a legradiklisabb reaglst is normlisnak kell tekintennk.
A kormnykoalci magyarellenes elitjt elnzve, Illys Gyula Utlagosan c. versnek tall elmlkedse jut esznkbe:
"Utlagosan derl ki, de ez csak nveli az mulatot,
mert hisz egyben hitelesti a tnyt: hogy
mennyi eszels, szletett bnz, beteges nmutogat
veszi kzbe s milyen knnyen, majd folyamatosan
a kormny-kereket
kis s nagy npek trtnelmi jrmvein."
A baloldal nemzetellenes politikjval szemben a nemzetet hagyomnyosan a jobboldalnak kell vllalnia. Sokan teszik fel azonban a krdst, kpes-e erre a jelenleg jobboldalinak szmt Fidesz? E prt ugyanis igen kacskarings utat jrt be a hatalom megszerzse rdekben, kezdve a baloldalinak minsthet "liberlis, radiklis s alternatv", keresztnyellenes indulstl a vlasztsi veresgek nyomn kialakult jobboldali konzervativizmuson t a deklarlt npprtisgig. Az igaz, hogy mindvgig a tksrendszer hve maradt, mikzben, az MSZP-SZDSZ Saulusbl Paulus lett, hiszen kommunistkbl antikommunistkk vltak minden klnsebb lelkiismeret-furdals nlkl. Teht vargabetk s elvi kvetkezetlensg az egyik oldalon, plforduls s ruls a msikon. Egyik sem dicsretes, s mindegyik idegen a nptl, de van kzttk a fajslybeli klnbsg. Mgis a vargabetk is azt mutatjk, hogy a Fidesz vezetse is populista rugalmassggal kezeli a jobboldali-baloldali manverezst. A prt npszavazs eltti llspontja szavakban baloldalibb volt, mint a kormnykoalci. A npszavazs ltala megnevezett cljai hasonlthatatlanul radiklisabbak voltak annl, mint amire a hromigenes gyzelmet lekorltoztk. A gyzelem utn mg csak egy udvarias lemondsra trtn felszltsra sem tellett, holott ezzel a cllal indtottk a npszavazst. A magyar np 83%-os igent mondott a Gyurcsny-kormny eltvoltsra, s csodlkozva ltja, hogy a Fidesz a lemonds kvetelse helyett azt magyarzza, hogyan kell rtelmezni ezt az igent, nevezetesen: vget vetni a hazugsg politikjnak, sszefogst teremteni s visszaadni a magyarok nbecslst. Nos ez szembetnen klnbzik a kormnykoalci menesztstl, de klnsen attl, hogy az orszg msodik ve visszhangzik a "Gyurcsny, takarodj!" jelsztl. Mi tbb, a Fidesz kszsgesen javaslatot dolgozott ki r, hogy a kormnykoalci honnan ptolja a kiesett sszeget; ezzel a lemonds eleve lekerlt a napirendrl, s a hangsly ttevdtt e kis konkrt krdsrl foly sehova nem vezet vitra. Nem ez az els meglep fordulat a prt politikjban. A harciassg utn, gtlstalan ellenfllel szemben, a dnt pillanatban tanstott nagylelksgre – ha netn csak errl van sz – a politikban csak rfizetni lehet, ahogy mr eddig is tbbszr rfizettek. A lemonds kvetelse az erre rett vlt helyzetben nemcsak nem jelenten a trvnyessg s a legszlesebb sszefogs tjnak elhagyst, ellenkezleg, az elmaradsa nyit utat tovbbi trvnytelensgeknek s szthzsnak. A demokratikus jtkszablyokat gtlstalanul felrg prtokkal szemben a demokrcit csak azzal lehetne vdeni, ha eltvoltank ket a hatalombl. A Fidesz nemcsak nem lt ezzel a lehetsggel, hanem elzkenyen kiutat engedlyezett a kiltstalan helyzetbe kerlt kormnykoalcinak. Ezen nem vltoztat az elrehozott vlasztsok ertlen emlegetse sem. Illzi azt gondolni – amit kvlrl akarnak rerltetni a Fideszre, de mintha bels fogkonysg is lenne r – hogy a jobboldalnak semmit nem kell tenni, mert Gyurcsny maga veri szt a baloldalt. Mindennek ksznheten, az SZDSZ mris kifogta a szelet a Fidesz vitorljbl, hogy lphessen fel Gyurcsny megbuktatjnak szerepben, s biztostsa ezzel a parlamenti helyt, s elterelje a figyelmet a slyos bels vlsgrl. Mg nhny ilyen lps, illetve lpshiny, s a Fidesz vlik a npszavazs vesztesv.
A Fidesz, taln a knyszer ellenzki helyzete miatt, szavakban vatosabban tkeprti, mint az MSZP-SZDSZ. De a jobbra, balra forduls a pillanatnyi rdekek szerint, hol hiteltelen antikapitalizmus, hol rtelmetlen antikommunizmus, valamint a klpolitikai krdsek gyermeteg kezelse a kls szemllben az eszmei zavar ltszatt kelti. Csehorszgban a magyarorszgihoz hasonl egszsggyi trvnyt a jobboldal a magyar baloldal rveit hasznlva erlteti, s a baloldal a magyar jobboldal rveivel ellenzi. A Fidesz populista taktikzst ltva, kzvlemnynk joggal tarthat tle, hogy ha a hatalmi helyzet nlunk is fordtott lenne, az llspontok is felcserldnnek. Csak rtetlensggel lehet fogadni azt is, hogy a Fidesz s a KDNP tmogatta szavazataival Gyurcsnynak a magyar nemzeti rdekek ellen irnyul esztelen tlett is, hogy a lisszaboni szerzdst (gyakorlatilag a francia s a holland npszavazs ltal elutastott eurpai alkotmny) az Orszggyls mr msnap, elsknt ratifiklja, holott a tagllamok erre ktves hatridt kaptak. A jogrendnkre s az egsz belpolitiknkra sszertlen, megalz rendelkezseket tartalmaz szerzdst a kpviselk el sem olvashattk, de megszavaztk. Nem sznoki ht a krds: kiket kpviselnek ezek a felelssgre vonhatatlan s visszahvhatatlan politikusok? Sajnlhatjk elhamarkodott lpsket, ugyanis a szerzds egyik pontja kimondja, ahol bizottsgi vita nlkl fogadja el a parlament a szerzdst, a kpviselk fizetsbl egy bizonyos sszeget le kell vonni! Mivel ezt sem olvastk el, most ki vannak tve e knyelmetlensgnek. Az orszg pedig a trtnelmi feleltlensgk minden kvetkezmnynek.
A jobboldalon a Fidesz s a KNDP, ugyangy elzrkzik a nemzeti radiklis erktl, ahogy az MSZP-SZDSZ is a Munksprtot tekinti legfbb politikai-ideolgiai ellenfelnek. Az sszhangban mkd baloldali hrkzl eszkzk hatalmas tlslyval szemben akad fltucatnyi lap, folyirat, tv-csatorna, amelyek jobboldalinak valljk magukat. De nincs kzttk kett, amelyek egyetrtennek, ne skldnnak a tbbi ellen, ne tekintennek sandn a msikra, vagy ne nmagt tartan a jobboldali igazsg lettemnyesnek. Vgzetes megosztottsg ez. Idnknt hasonl a helyzet a jobboldal vezet politikusai kztt, ahelyett, hogy egyttmkdsre trekednnek, amire "A kilbals programjban" a MIP szolgltatott j pldt.
Az utbbi idben az MDF "nemzetinek" lczott mdon kpzeleg a kzp-osztlyrl, ami alatt a tksosztly megerstsre gondol, csak manipulatv szndkkal mskppen nevezi. De ha kzposztlyrl beszl, elismeri, hogy a trsadalom osztlyokra tagozdik, s maga is osztlypolitikt folytat. Csak ppensggel hallgat azokrl az osztlyokrl, amelyek szmra knyelmetlenek, br a politikai megnyilatkozsaikban nyilvn szmtsba veszi ket. A trtnelmi MDF mai dicstelen utdja sznalmasan knlgatja magt, a mrleg nyelvt szeretn jtszani, a kzvlemny azonban ltja, hogy jobbra hajt, de balra elz.
A trtnelmi rtelemben vett baloldalisg nem fr ssze az embernek az ember ltali kizskmnyolsval, a tks rendszerrel. E szempontbl nzve, Magyarorszgon ma egyetlen prtot lehet baloldalinak nevezni, a Kommunista Munksprtot – amelyben tll ugyan bizonyos nosztalgia, amit a kommunista elnevezs szksgtelen felvtele is jelez – de egyedliknt hirdet nylt harcot a kapitalizmus ellen, s a vadhajtsaival szemben egyes krdsekben tmeneti egyttmkdst vllal akr a rendszer jobboldali ellenzkvel is. Ellenfelei, gy az MSZP, ppen a tksellenessgt hallgatjk el, s megtveszts cljbl a legelkpesztbb minstsekkel illetik.
A kt kis parlamenten kvli prt, Munksprt s a MIP nemcsak vilgos ideolgit hirdet, hanem – ha eltr mdon is kpzelik el – jabb rendszervltst srget. Ezrt k a "szlssgesek". Pedig helyesen ltjk, hogy egy jabb rendszervlts helyrellthatja az emberi kapcsolatokat, rendezheti a szocilis viszonyokat, s taln a politikaiakat is. A hazug mdon szlssgesnek kikiltott prtok az ideolgiai klnbsgeik miatt nem nhetnek ssze, nem azonosak, nem is hasonlak, de sokkal kzelebb llnak a dolgoz osztlyokhoz, a nemzethez, mint brmelyik ms prt. Ezrt nagyon is rdemes odafigyelni mindarra, ami e kt prtban trtnik. A nagy prtok mindent megtesznek annak rdekben, hogy jabb s jabb szakadst idzzenek el a relisabb kilbolst ajnl kt kis prtban.
Ugyancsak megtveszts cljbl minstik szlssgesnek a nemzeti radiklis MIP-et is, amely ugyan nem kapitalizmusellenes, de mgis sokkal inkbb hve a trsadalmi rendnek, a szocilis igazsgossgnak, mint az MSZP, az SZDSZ-rl nem is beszlve. A nemzetet rtkel, ezrt a nemzet ltal rtkelt trtnelmi jobboldalt ma csak a nemzeti radikalizmus kpviseli, ami csrjban megjelent ugyan a kezdeti MDF-ben, de a prt degenerldsval nyomtalanul eltnt belle, s a rendszervlts ta csak a MIP llspontjban tkrzdik. (A hasonl nzeteket hangoztat, nyilvn sok becsletes embert tmrt kisebb prtok s szervezetek ltrehozsnak kezdemnyezsben tlontl heterogn erk vettek rszt ahhoz, hogy ma politikailag egyrtelmen besorolhatak lennnek.)
A tnyek relis megltsa, az igazsg kimondsa nmagban mindig radiklis, vltozst akar, de ettl mg nem szlssges. A szlssgessg fogalma mg tartalmatlanabb, mint a bal- s a jobboldal megfoghatatlann vlt fogalma. Az igazsghoz, a tnyekhez val akr kvetkezetes ragaszkods sem szlssg eltlend rtelemben, hanem realizmus, radikalizmus, ami lehet ppensggel baloldali vagy jobboldali, s mint ilyen, sszer. rtkelse attl fgg, hogy a nemzet rdekeit szolglja-e, vagy nem. Ezrt alaptalan vdknt elhozakodni vele a politikai ellenfelekkel szemben. Tveds azt lltani is, hogy minden szlssg mindenkor kros. Az orszg szempontjbl nzve, brmely politikai irnyzat lehet hasznos, vagy kros, ezrt ebbl a szempontbl kell vizsglni, nem pedig elvont s szubjektv fogalmakkal minsteni.
Ezzel egytt a jobboldalnak is tudomsul kell venni, hogy br nem lehet az rtelmetlen s megvalsthatatlan egyenlsdire trekedni, mg kevsb lehet a munkhoz s a tkhez, a jogfosztott szegnysghez s a jogtalan dsgazdagsghoz egyformn, vagy semlegesen viszonyulni. Ezt valamelyest tkrzi az a krlmny, hogy a jobboldalra gazdasgi vonatkozsban nem annyira a szocializmus elleni, vagy a tksrendszer melletti llsfoglals a jellemz, hanem az, hogy a gazdasgi rend feleljen meg az orszg rdekeinek, hvjk, ahogy hvjk. A nemzeti rdekeket s rtkeket rvnyestse, ne pedig a multinacionlis cgek, vagy ms klfldi clok szolglatban lljon. Ezrt ellenzi a baloldal ltal istentett fogyaszti trsadalmat s az egyni nmegvalsts plaza-"kultrval" lenttt formjban megvalsul vilgmret trsadalmi rkosodst.
Ma a dnt ismrv a viszony nphez, a nemzethez
Br a baloldal-jobboldal fogalompr, lehet, hogy csak tmenetileg, de elvesztette a tartalmt, manipulci trgyv vlt, s a mai helyzetben megtveszt az alkalmazsa, azzal kell szmolni, hogy hasznlatban marad, st teltdhet j tartalommal. E fogalmak kirlse ugyanis egyltaln nem jelenti a bal- s jobboldali nptmegek eltnst, st ezzel a realitssal mindenkor nagyon is szmolni kell. Emlkezhetnk r, hogy a bks egyms mellett ls korszakban a baloldal Franciaorszgban, Olaszorszgban, Portugliban, Chilben a hatalom kzelbe jutott. A vals bal- s jobboldal – anlkl, hogy a kztk meglv trtnelmi klnbsg eltnne – esetleg j formban s mdosult tartalommal elbb-utbb jraszervezdik minden orszgban s nemzetkzileg is, ha gy tetszik, a nemzeti keretekbl kilpett tkvel szemben is globalizldik, hogy igazsgosabb tegye a javak elosztst. Mindennek ugyan ma mg csak az egyik oldalrl a fogalomzavaros forrong jeleit, a msik oldalrl a megtveszt cmkzst ltjuk, mgsem lehet ktsg afell, hogy bekvetkezik. (E szempontbl trtnelmi jelentsg mozzanat a VDSZSZ kvetelse, hogy a dolgozk is rszesljenek a privatizcis bevtelekbl).
A magyar npnek sem csak azokkal van baja, akik megszemlyestik a kapitalizmust, hanem magval a flresikerlt rendszervltssal, amely jabb rendszervltsrt kilt. (Szakemberek kiszmtottk, hogy a rendszervlts nagyobb krokat okozott az orszgnak, mint a msodik vilghbor). Ezrt a konkrt helyzetben el kell tudnunk klnteni a bal- s jobboldal manipullt fogalmt a vals baloldalisgtl s jobboldalisgtl. Trsadalmunkban is mindig voltak s a jvben is lesznek bal- s jobboldali belltottsg erk, de mindig csak a konkrt helyzet konkrt elemzse alapjn lehet eldnteni, ki hol ll. Kvetkezskppen, ha az elmondottakbl alkalmazhat kvetkeztetseket akarunk levonni, nem rhetjk be azzal, hogy a baloldalt a jobboldal, a jobboldalt pedig a baloldal szemvel lssuk-lttassuk, hogy az egyiknek csak negatvumokat, a msiknak csak pozitvumokat tulajdontsunk, mint ahogy egyenlsgjelet sem tehetnk kzjk, s ssze sem moshatjuk ket. Azt sem fogadhatjuk el ksz tnynek, hogy a prtok a sajt szkebb elklnl szempontjaikbl, rdekeikbl kiindulva, egymst jobboldalinak, baloldalinak minstik, hiszen bebizonyosodott, ez ma feleltlen s megtveszt dobldzs a tartalmatlann vlt fogalmakkal. Az Orszggylsben baloldali prt nincs, jobboldalit is csak fenntartsokkal tallunk. A prtatlan szemll mr azon fennakad, hogy ha a baloldal s a jobboldal egyarnt a tksrendszer hve, akkor mi az oka az les szembenllsuknak. Azt megllapthatja, hogy a cljaik, mr amennyire hajlandak, vagy kpesek megfogalmazni, alapveten kzsek, az eszkzeikben nagyobb az eltrs, de a dolgoz rtegeket egyik sem kpviseli, ami a hangoztatott elveik szerint a baloldal feladata lenne, de ma inkbb mgis a jobboldal rszrl ltunk r ertlen ksrleteket. Elvben mgsem kizrhat, hogy a baloldal-jobboldal egyttmkdse elmozdthatn az orszg haladst, ehhez azonban az kellene, hogy mindkett hiteles legyen; ha a baloldal csak hazudja magt baloldalnak, nem lehet sz az orszg rdekben trtn egyttmkdsrl, illetve, ha mgis egyttmkds alakul ki – mondjuk nagykoalci – az a szembells, az ellenttek mestersges elsimtst jelenti, s nemzetellenes egyttmkdsbe torkollhat.
A Fidesz s az MSZP-SZDSZ egymst klcsnsen azzal vdolja, hogy nincs jvkpe. Ebben igazat is adhatunk mindkettjknek, hiszen egyik politikai er sem tudott j eszmt, ideolgit teremteni, st hjn vannak az egyenes beszdnek is, s mindketten az importlt rendszer megkrdjelezhetetlen hvei. Szmukra a jv ugyanaz, ami a ma, nem pedig az, ami a magyar np holnapja. Nincsenek a kiltstalann vlt helyzetnket meghalad szilrd elveik, hiteles rtkeik, amelyekre vilgos nemzetstratgit lehetne pteni. A nemzetet inkbb eszkznek, mintsem clnak tekintik. Pedig egy nemzetfelemel jvkpnek, stratginak lehetne mindent alrendelni, s kvetkezetes npszer politikt folytatni a kvetkezetlen npszertlen taktikzs helyett. Ahhoz, hogy szabaduljunk a globalizci s a manipulci szortsbl – ami az egsz emberisg rdeke – az emberi jogok tiszteletben tartsa mellett ma mindent a npi-nemzeti rtkekhez s rdekekhez kell mrni. Ez az elv messze tln a baloldalon s a jobboldalon, ezrt mindkt oldal csak akkor llhat a trtnelmi helyzet magaslatn, ha gy jr el. A baloldal ettl igen messze ll. Totlis manipulcit alkalmaz: semmi sem az, aminek belltja, lttatja. A jobboldalt ki akarja rekeszteni, ezrt hamis sznben tnteti fel: rla mst sem hallunk, mint hogy szlssges, rasszista, fleg antiszemita s cignyellenes, nacionalista. A legfontosabb jellemzit, hogy a nemzeti rdekek s rtkek kpviselje, a hagyomnyok tisztelje, illetve hogy keresztny, mg vletlenl sem hallhatjuk. Nem kell szentnek tekinteni a jobboldalt, de az ellene irnyul tudatos manipulci az elidegenlt, az egynt a trsadalombl kiszakt, a vilgtl elszigetel, s a profit rdekeit szolgl lszksgleteket teremt globalista viszonyok kztt, mindenkinek – nemcsak a jobboldalnak, hanem az egsz nemzetnek, magnak a baloldalnak is – belthatatlan, st lehet, hogy trtnelmi krokat okoz. Csak a megtvesztk, a nemzetkzi tke httrhatalma ltal irnytott legfels prtelit tudja, hogy valjban merre tart, ami azonban – lssuk vilgosan – se nem jobb, se nem bal. Erre a megtvesztettek logikus vlasza csak az lehet, hogy mi sem legynk sem jobb, sem bal; azok legynk, akik vagyunk, magyarok. Globalizld vilgunkban a nemzeti rzsek, a magyarsgtudat ersdse nemhogy nem jelent nacionalizmust, hanem kifejezetten kvnatos versenykpessgnk megteremtshez, hovatovbb fennmaradsunkhoz.
Trtnelmnkn vgigtekintve, s a klfldi rdekek uralkod rvnyeslst ltva 1919, 1945, 1956, 1989 esemnyeiben, nem nehz megrteni, hogy az emberek vgre mindenekeltt magyarok akarnak lenni. Nem baloldaliak, nem jobboldaliak, hanem az orszg javn munklkod magyar hazafiak. Ezt az azonossgtudatunkat kell visszaszereznnk s rvnyestennk. Ezrt mra a baloldali s a jobboldali helyett a nphez, a nemzethez val viszony, a nemzeti s a nemzetellenes cselekedet vlt a dnt megklnbztet ismrvv, s ennek alapjn kell tlnnk.
Nem feledhetjk, a globalizmus korszakban a npek, nemzetek felszmolsrl, vagy megmaradsrl van sz, ezrt a kiresedett s manipulatv baloldal-jobboldal nmeghatrozs nem fejezi ki – st meghamistja, eltitkolja – a prtok lnyegt, nem alkalmas az rtelmes, tartalmas politikai megklnbztetsre. Mindez elssorban a baloldalra vonatkozik, de jobboldalon is tl sok az ellentmonds. Az MSZP-SZDSZ, illetve a Fidesz s a KDNP egyarnt a tks vltgazdasg szerepli s ezen nem is lpnek tl a leglesebb vlasztsi kzdelemben sem. Egyszeren a tke uralmnak fenntartsra trekv egymssal verseng prtokat, trsadalmi csoportokat, osztlyokat takarnak, amelyeknek a ltezsk igazolshoz klcsnsen szksgk van egymsra. Ezrt van, hogy jobboldali prt fellphet baloldali jelszavakkal, s baloldali prt tmenetileg tarthat jobbra. A vlasztk pedig, tjkozottsguktl, vagy ppensggel tjkozatlansguktl fggen szavazhatnak brmelyikre, a prtok ltal vdelmezett tksrendszer marad. A kt oldal azonban erklcsileg mgsem tekinthet egyenlnek. Akkor lennnek azok, ha mindkett a nemzet rdekben munklkodna, csak msfle mdszerekkel. A mai baloldal azonban a nemzet ellen tevkenykedik, a jobboldal pedig a nemzet rdekben szeretne tenni valamit. Kt llspontot ajnlanak vlasztsra: a baloldali a sajt beismerse szerint is hazugsgon alapszik, a msik jobboldalinak tartja magt, de inkbb populista s csak kisebbik rossznak tnik. A valdi elklnls teht nem a baloldal s a jobboldal, hanem az egsz politikai elit, fleg az elidegenedett llamhatalom, s a mgttk ll dsgazdagok, valamint az rtkteremt, de agyonadztatott s agyonszablyozott, nemcsak a beleszlsi, hanem a szlsi jogtl is megfosztott dolgoz rtegek kztt hzdik. Az igazi vlaszts teht egy harmadik vltozat lenne, amely nem a globalizmus elleni, egy ilyen kis orszg rszre lehetetlen harcot vllaln, hanem a nemzetkzi vonulatokat, magt a globalizmust is figyelembe vve, a nemzeti rdekek rvnyestsnek a lehetsges mdozatait s struktrjt alaktan ki. Az elkerlhetetlen negatvumokat gy irnytan, hogy minl kevesebb kr rje az orszgot, minl tbb elnyt nyerjnk, orszgon bell pedig a np anyagi jltt igyekezne elsegteni. Mindez teljesen idegen az eddigi kormnykoalci prtjaitl, de fl, hogy az ellenzk sem lenne kpes r. Egy j alakzat, a magyar bke s halads prtjnak, vagy frontjnak a ltrehozsa szksges, amely egyarnt tmrten mindazokat a jobb- s baloldali erket, amelyek a kiutat a trsadalmi igazsgossg s bke megteremtsben, a szellemi globalizmussal szemben pedig az egszsges s termszetes gondolkods- s viselkedsmd kialaktsban ltjk. Nem jobboldali s nem baloldali, hanem a magyar nemzeti rdekek s rtkek, a bels s a nemzetkzi bke, valamint a trsadalmi halads hrmast magv tv tmrlst kell hatalomra juttatni, s ezzel vgre rlpni a magyar tra, amelyre a legjobb gondolkodink hvtak s hvnak bennnket.
A jelen rs mottjul vlasztott figyelmeztetsre visszatrve (Egy francia mezgazdasgi szakember, a jobboldali s a baloldali parasztszvetsg vitjt hallgatva, fakadt ki gy), joggal szgezhetjk le, igaza van azoknak a szerencsre sokasod kzrknak, akik a kormnykoalci politikjt npirtsnak minstik. "Hla" kirust, falurombol politikjuknak s az EU megszortsainak, a francinl sokkal rosszabb helyzetben lv magyar parasztsg mr itt is tart, az ifjsgot s a vllalkozkat pedig arra szltotta fel Gyurcsny, hogy hagyjk el Magyarorszgot. (Nyilvn kell a hely a bejelentett s hn hajtott egymilli "zsiai" beteleplnek). A hazafiak azonban maradnak, s csak azok mennek el, akik gy gondoljk, hogy az letk inkbb fgg attl az orszgtl, ahova kerlnek, mint sajtmaguktl. Az ersek, legyenek baloldaliak, vagy jobboldaliak, maradnak, s dolgoznak npnk, orszgunk sorsnak jobbra fordtsn. Trtnelmi szksg van rjuk. Ha ugyanis a fentiek mellett a hatalom egszsggyi, oktatsi, ifjsgi, honvdelmi, kzlekedsi politikjt nzzk, s folyamatosan halljuk a mondvacsinlt vdakat, hogy nacionalistk, antiszemitk, cignyellenesek, vagyunk, tapasztaljuk a nvekv magyarellenessget, ltjuk, hogy egyre bvlnek az itt l, s a betelepl mssgok s a kisebbsgek jogai, mg az llamalkot magyarsg hovatovbb mr csak kisebbsgi jogokkal rendelkezik, tudatosulnia kell bennnk, hogy az egsz nemzet van veszlyben. Most kvetnek el soha el nem vl bnket orszgunk, npnk, nemzetnk ellen! Ennek fnyben, amg nem ks, figyelmeztessk egymst s nmagunkat: mit szmt, hogy baloldali, vagy jobboldali magyar vagy, mikor bizonyos erk arra trekednek, hogy egyltaln ne is legynk! Magyarok, addig lpjnk ht a gykeres vltozs rdekben, amg vagyunk!
St Gbor
nyugalmazott nagykvet
(Havi Magyar Frum, 2008. Mjus)
| |
|
|