 |
Men |
|
| |
 |
j cikk |
|
Tartalom
Kapitalizmus van.
Mostanban a kiltstalansg miatt termktelen s dlre nem jutott eszmecserk rsztvevi sokszor szttrt karokkal, s ezzel a tehetetlensggel megbkl, vagy ppensggel rendreutast megllaptssal fejezik be a vitt: "Mit akarsz? Kapitalizmus van!". s a gondolat itt lebnul. Mintha nem lenne tovbb. E tnymegllaptshoz ugyan semmi ktsg nem fr, br a rendszervlts eltt s kezdetn senki ki nem ejtette a szjn a kapitalizmus szt; az "illetkesek" leginkbb tbbprti polgri demokrcirl, szocilis piacgazdasgrl beszltek, st ez a kifejezs kerlt az j alkotmnyba is. Senkinek nem volt politikai mersze hozz, hogy nyltan meghirdesse a kapitalizmust. Idpontot nehz lenne meghatrozni, de hossz vek elteltvel egyes politolgusok, flnken krltekintve, elvtve kezdtek szlni a kapitalizmusrl, azt kveten, hogy Horn Gyula elllt a "szocialista tksek" megteremtsre vonatkoz kptelen tletvel, s a kapitalizmust, mint elrend clt emltette. A globalizmus fokozd rvnyeslsvel prhuzamosan pedig mr mintegy a kapitalizmuson is tlmutat vadkapitalizmusrl beszlnek – mr akik mernek szlni – de javarszt k is gy tve, mintha az ismeretlen mdon s teljesen vratlan sorscsapsknt, azaz nem a rendszervlts kvetkezmnyeknt szakadt volna a nyakunkba. Maguk a hatalmon lvk azonban azta is kerlik a kifejezs hasznlatt, mintha nem is ltezne, mintegy azt rzkeltetve, ha ltezik is, neknk semmi kzk hozz. (Ezrt ennek az rsnak a cme utn akr krdjelet is biggyeszthetnnk).
Trtnik minden annak ellenre, hogy senki, de senki eltt nem titok: kapitalizmusban lnk. Ha pedig mr ljk, mondjuk is ki – ez lenne a termszetes. A nyilvnossg eltt azonban mgis szinte minden frumon tovbbra is kerlik a kifejezst. E furcsa, de vletlennek semmikppen nem tekinthet eljrsban tkrzdik a kapitalizmus nvdelme is. A hozz kapcsold kzenfekv magyarzat ugyanis az, hogy a sz mgtt meghzd tartalom trtnelmileg lejratta nmagt, hiszen kt vilghbort is zdtott az emberisgre s szntelen hborskodssal, vlsggal s "vlsgkezelssel" jr. A Nemzetkzi Valutalap kutatinak szmtsai szerint – akiket pedig e vonatkozsban igazn nem vdolhatunk rszrehajlssal – csak a huszadik szzad utols negyedben megkzelten szz pnzgyi-gazdasgi vlsg volt a vilgon. De napjainkban is ez a helyzet; ki tudn megmondani, hogy vget rt-e a vlsg, vagy mr egy jabban lnk, illetve sszeszmolni, hogy hny hbor folyik? s fleg, hogy mg mennyit terveznek? A tke azonban sohasem ismeri el a sajt rendszere szerves hibit. (Az elz rendszer knyszerbl meg-megtette). Ennek okn, s mert trtnelmileg tovbbra is versenyben ll egy szocilis szempontokbl sokak ltal jobbnak tartott trsadalmi rendszerrel, a manipulcit egybknt is egyik f fegyvereknt alkalmaz tks gondolkods ms nevet keresett a kapitalizmusnak. Megszletett a piacgazdasg, a szocilis piacgazdasg, a jlti trsadalom, az nszablyz trsadalom, stb. fogalma. Ugyancsak ebbe az irnyvonalba illeszkedik a Soros-fle nyitott trsadalom, amely fleg arra hvatott, hogy megakadlyozza a nemzeti trsadalom kialakulst.
El kell ismerni, sokan azok kzl – gondolom, hogy a reform-kommunistk, de a szervezd jobboldali erk jelents rszt is kzjk sorolhatjuk – akik gy, taln szndkuktl fggetlenl is leplezve, de kzremkdtek nlunk a kapitalizmus megteremtsben, a rendszervltson dolgozva, szintn hittek egy jobb trsadalomban. Msok mr az els lpsek lttn megsejtettk az igazsgot, ismt msok pedig megrmltek, mert rjttek, hogy hamisak a jelszavak, melyek mgtt ms nem is hzdhat meg, mint a kapitalizmus. A kapitalizmust viszont akartk is, meg nem is, hiszen a tbbsgk a szocializmusnak tartott tkementes prtllami rendszerbl valamifle msik, csak jobb, de ugyancsak tkementes trsadalmat kpzelt el. Pedig ht tudniuk kellett, hogy ez naivits.
Napjainkra visszatrve, mindenkppen bajt jelez azonban, ha a tmakrben foly eszmecserk, a rsztvevk eltr politikai alapllsa ellenre is, a "Mit akarsz? Kapitalizmus van!" lemond megllaptssal fejezdnek be, megakadnak brmifle kit, vagy tvlat krvonalazsa nlkl. Mintha az egybknt vitathatatlan sivr kiltstalansg tnylegesen, visszavonhatatlanul, egyszer s mindenkorra uralna mindent s mindenkit, mintha a visszafejlds megllthatatlan lenne.
De van ms baj is, taln mg nagyobb is, spedig ha a vitzk egy rsze idig sem merszkedik el, hanem szembetl manipulatv szndkkal olyasmit rzkeltet, hogy tulajdonkppen nem is volt rendszervlts. Egyesek lpten-nyomon olyan politikailag megfoghatatlan, ravaszkod megfogalmazsokkal szdtenek bennnket, hogy amit jelenleg tlnk, annak "a szocializmusra visszanyl trtnelmi okai vannak", "posztkommunista szellem uralkodik", s mindaz, amitl szenvednk "posztszocialista kvetkezmny", "a krdrizmus uthatsai" rvnyeslnek, st a "kdrizmus jravirgzsa" folyik, stb.
Mindazok szmra azonban, akik az elmlt hsz v esemnyeit, kztk a keserveit, kudarcait, veresgeit tltk, s nem is felejtettk el, szinte hihetetlen, hogy akadnak, akik azzal szeretnnek mtani bennnket, hogy e kt vtized, benne napjaink minden gondja-baja a szocialista korszak terhre rand. Amelyben, egybknt, az ilyesmiket hangoztat, mindenkinl mindent jobban tud, mindig jl helyezked, ltalban neoliberlis belltottsg szellemi komisszrok nagy rsze ugyanolyan jl lt, mint ma – st, hasonlthatatlanul jobban, mint a tbbsg, akkor is, ma is – s ki-ki a vrmrsklete szerint, de ekkor mg egybehangzan, st egymssal versengve, a kapitalizmust szidta! k ugyanis mindig hatrozottan killnak, … hol az egyik, hol a msik oldal mellett. Bizony-bizony igencsak aggaszt trsadalmi problma, hogy ma ismt majdhogynem csak k kapnak frumot. Ne tetzzk ht a bajt azzal, hogy elhisszk, vagy egyszerem sztns, meggondolatlan llsfoglalsnak tekintjk a fenti lltsaikat, hiszen nyilvnvalan a nlunk kialakult vadkapitalizmus, azaz a kormnyzati szintre emelt vesztegets, jogtalan elnyszerzs, cmeres gazembersg lczott, de tudatos vdelmvel llunk szemben. Ne hagyjuk magunkat flrevezetni. Amit most tlnk, annak mr ugyangy semmi, de semmi kze a szocializmushoz, mint ahogy a magt magyarnak s szocialistnak nevez MSZP-nek is ppen a szocializmushoz van a legkevesebb kze, de mg mintha a magyarsghoz sem lenne mr; egyedl a prt mivolta tagadhatatlan. Ugyanez mg inkbb ll az SZDSZ-re (amely mindemellett mg kifejezett magyarellenessget is tanst), a mostani MDF-re, de bizonyos tekintetekben tulajdonkppen ms prtokra is.
A bellk tudatosan verbuvlt hatalmi elit ("elit"?) tbbsge csak azt ltja s lttatja, nnepli s nnepelteti mg most is – habr mr teljesen trgytalan – hogy nincs szocializmus, nincs Kdr Jnos; holott azon kellene sajnlkoznia, hogy ma mr nincs Ikarus, Ganz-Mvag, Ganz Mszer Mvek, Csepel Mvek, Rba, MOM, Tungsram s Bbolna, meg magyar lelmiszeripar sem, amelyek – ha nem verik szt, s nem rustjk ki ket – ma is megllnk a helyket a nemzetkzi versenyben. A magyar ipar felszmolsban s a mezgazdasg sztversben ppen ez az elit, fleg az elmlt nyolc v, hatalmon mr elzleg is volt kormnyzati krei s a klfldi prtfogik a bnsk. Ezt takargatand, hazudnak a mltrl, hamis jvvel lltatnak, hogy eltereljk a figyelmet a jelenrl, s kisajttsk a jvnket. A most folyt vlasztsi kampny sorn is tapasztalhattuk, hogy egymssal versengve grtek s grtek, tudva-tudvn, hogy gysem kpesek, de nem is ll szndkukban betartani az greteiket. nmaguk is tisztban vannak vele, hogy most – mg a nagy jindulattal felttelezett esetleges j szndk mellett is – tbbnyire csak az tarthat be, ami illeszkedik a globalista nagytke ignyeihez, ez azonban szinte sohasem esik egybe a np, az orszg rdekeivel. Ezrt legynk tudatban, hogy a hatalom-vromnyos, legyen baloldali, vagy jobboldali, valjban ennl lnyegesen tbbet nem is grhet. Ha mgis megteszi – nem mond igazat. A mostani orszggylsi vlasztsokon azonban az greteken tl van egy mindennl fontosabb cl: a nemzeti rdekeket elrul, npirt politikt folytat, a httrben vltozatlanul fennll MSZP-SZDSZ szvetsg eltvoltsa a hatalombl. Erre csak egy er kpes, a Fidesz-KDNP. Gyzelmtl azonban a helyzetnek csupn nagyon lass – s csak remlhetleg kedvez – vltozsa vrhat. Nagy remnyeket senki nem tpllhat. Maximum arra szmthatunk – az adott krlmnyek kztt ez sem kevs – hogy a lass pozitv vltozsokat elsegt intzkedseket foganatost.
Legalbb kt nyomaszt krlmnyt ugyanis szem eltt kell tartanunk. Egyrszt, a sok fontos kulcspozcit megrz szocialista-neoliberlis koalci szabotlni fogja a kormny minden lpst, s emellett, ahogy Gyurcsny Ferenc nyltan be is grte, kemny – rtsd: hazug s gtlstalan – ellenpropagandt fog folytatni. A legfontosabb azonban, hogy tudatosan lerombolt orszgot, s minden tekintetben lepusztult helyzetet hagy maga utn, amellyel a Fidesz-KDNP-nek a nehznl is nehezebb lesz megbirkznia. Msrszt azrt is, mert maga a Fidesz-KDNP is ugyanezen kapitalista keretekben, azaz a jelenleg uralkod krlmnyek kztt kormnyozhat, s kvn is kormnyozni. Legfeljebb, ha akar, ezen keretek kztt is tallhat s kialakthat fogdzkat egy olyan politikhoz, amely jobban illeszkedik a magyar rdekekhez. Klnbsg teht lesz is, meg nem is. (Mivel mi magyarok azt tartjuk magunkrl, hogy a labdargshoz mindannyian rtnk – amiben taln van is valami – a legszemlltetbb, ha azzal a labdarg hasonlattal lek, hogy br jl rzkelhet klnbsg van a Fradi s az MTK kztt, de mindkt csapat az NB I-ben jtszik!). A Fidesz most mgis olyan helyzetbe kerl, hogy lenyesegetheti a vadkapitalista kinvseket, felszmolhatja az intzmnyes korrupcit, kpviselheti a magyar rdekeket, rtkeket, s mg a korbbi tvedseit is jvteheti, kztk azt a baljs mellfogst – hogy bnnek ne nevezzk – amikor az EU csatlakozsi szerzds trgyalsakor kitette a magyar fldet a szabad forgalmazssal jr klfldi felvsrls veszlynek. Mindehhez azonban olyan szleskr npi tmogatsra lenne szksge, amely megteremtdben van ugyan, de nem lesz egyszer a teljes kivvsa, mg nehezebb lesz megtartani. (Ez pedig dnt krds, ezrt ms szempontokbl vizsglva, albb mg vissza is trek r.)
A politikai paletta ttekintst befejezve, megllapthatjuk, hogy tovbbra is csak kt kis parlamenten kvli prt adja nmagt kvetkezetesen, hven az ideolgijhoz, s leplezi le a np- s nemzetellenes trekvseket, eredjenek akr jobb-, akr baloldalrl: a MIP s a Munksprt. (A Jobbik esetben a krdjelek uralkodnak). Mondhat rjuk brki, amit akar, de nyltan, egyrtelmen s hitelesen csak ez a kt prt vdelmezi a nemzeti rdekeket, illetve a dolgoz osztlyok s rtegek rdekeit. A Munksprt ma is flrerthetetlenl a szocializmus mellett ll, a MIP pedig a magyar t hve, amelyet Nmeth Lszl "minsgi szocializmusknt" is, Bib Istvn s ms nagy nemzeti gondolkodink pedig harmadik tknt is krvonalaztak.
Napjaink szomor valsga, hogy megvalsulni ltjuk az ismert ttelt, miszerint a kapitalizmusban az ember az embernek farkasa. A nlunk – nem utols sorban jelents klfldi nyomsra – eluralkodott kormnyzati tmogatst lvez (hogy kormnyzati szintt ne mondjunk) vadkapitalizmus klnsen arra sztnzi, st knyszerti az embereket, hogy msok irnyba a rosszabbik njket mutassk. Ez az egyre ltalnosabb vl sajnlatos jelensg, pldul, semmikppen sem a szocializmusnak kikiltott rendszer maradvnya, vagy a megfoghatatlan, de knyelmes hivatkozsul szolgl posztkdrizmus kvetkezmnye. St, ha trgyilagosan szemlljk a dolgokat, el kell ismernnk, hogy a vadkapitalizmushoz kpest abban a "szocializmusban" inkbb neveltek a trsadalmi szolidaritsra. Szavakban mindenkppen. De a szavakhoz azrt valamelyest a tetteknek is igazodniuk kellett. nmagunkat csapnnk be, ha nem ltnnk utlag is, hogy brmennyire is brlhat a mlt rendszer, de gazdasgi s szocilis rtelemben bizonyos demokratikus elvek tagadhatatlanul jobban s szlesebb krben rvnyesltek, nagyobb volt mindenki szocilis biztonsga, mg ha negatvumokkal is prosult. A jelenlegi helyzet viszont annyira nyilvnvalan s egyrtelmen rossz a nagy tbbsg szmra, hogy sem ez, sem az itt kvetkez megllaptsok nem tekinthetek a rgi rendszer dicstsnek, hanem csak kifejezetten a jelenlegi brlatnak.
Sokan, szemet hunyva a valsgra, azt is kitartan ismtelgetik – halljuk a rdiban, olvassuk az jsgokban, ltjuk a tv-ben – hogy mindez azonban nem a rendszervlts, hanem pusztn annak – a kvetkezmnye, hogy "a kommunistk" a politikbl a gazdasgba mentettk t magukat. Azt pedig mindenki elismeri, st szltben-hosszban ismtli – a legtbbszr Gbbelset idzve, pedig ht eredetileg nem is az tallmnya – hogy a sokszor ismtelt lltsok, akr igazak, akr nem, az emberek fejben "igazsgg vlnak". Ha tnyleg hagyjuk ezt rvnyeslni, akkor nemcsak nem segtnk nmagunkon, hanem tragikusan rontunk a helyzetnkn. nmagunk ktjk meg a sajt keznket, ha nem nznk szembe a konkrt valsggal. A valsg pedig az, hogy pillanatnyilag, formlisan, egyprti diktatra van (br az MSZP-SZDSZ koalci ltvnyos megszaktsa ellenre a szocialista-neoliberlis sszetartozs s sszetarts felszmolhatatlan), st tnyleg ppen az az utdprt van hatalmon, amelynek a tagjai valban tmentettk magukat a gazdasgba. Csakhogy – s ezt nem szabad szem ell tvesztennk – k mr akkor sem voltak kommunistk, amikor belptek az MSZMP-be. Akik valban kommunistk voltak, azok jrszt ma is a Kommunista Munksprt tagjai. Oktalansg volna nem ltni azt is, hogy a volt MSZMP s a mai MSZP rtkrendje frontlisan szemben ll egymssal. Ezrt ma egyenesen kitntets kommunistknak, vagy szocildemokratnak, de akr baloldalinak is nevezni az MSZP-t s az SZDSZ-t, azaz a mai szocialistkat s a neoliberlisokat. Nem is hallottuk, hogy k maguk ezt akr egyszer is visszautastottk volna. Ugyanis a lakossgban a mlt rendszer irnt rtheten nvekv nosztalgia miatt ezek a brlatnak sznt minstsek inkbb csak arra jk, hogy szavazatokat hozzanak nekik. Msrszt ezzel mg a bneiket is kisebbtik, mert eltntetik a szemlyes felelssgket. Mgis tbb jobboldali politikus is grcssen ragaszkodik e vgzetes tveds gpies ismtelgetshez. Az pedig egyszeren politikai vaksg, vagy elvakultsg, ha mindazok lttn s ismeretben, ami nlunk az elmlt kt vtizedben a gazdasgban, a kzigazgatsban, a pnzgyekben, az igazsgszolgltatsban, a szocilis terleten s az let minden vonatkozsban trtnt, brki olyasmit llt, hogy nem volt rendszervlts.
A trsadalom dnt tbbsge egyre rosszabb helyzetbe kerl vesztes, s a rendszervlts nmagban mr ennlfogva sem megkrdjelezhet; az gy megvalsult kisiklatott rendszervlts szksgessge s ltjogosultsga azonban annl inkbb. Mert nzzk csak, mivel is jrt a nagy fordulat vilgmretekben s nemzeti szinten. A vilgvlsg ellenre 2009-ben a FED, az amerikai jegybank szerept kisajtt magnbank, soha nem ltott, 46,1 millird dollros nyeresget rt el, mg 2008-ban "csak" 31,7, 2007-ben pedig 34,6 millird dollr nyeresge volt. Vlsg idejn soha nem ltott nyeresg, de csak a vilgpnzt korltlanul s ellenrizetlenl kibocst FED-nl! m tekintsnk csak szt jobban, akadnak msfle jelek is. Brazlia ktszzalkos adt vetett ki a spekulatv klfldi tkre, hogy megakadlyozza az orszgban is vlsgot kivlt, a FED ltal – mrvad elemzsek szerint tudatosan – okozott pnzgyi bubork kialakulst. A latin-amerikai fldrszen, tlnk eltren, ersdik a trekvs, hogy hasonl adt valamennyi tkebevtelre kivessenek. sszehasonltsul mondhatnnk, hogy k szocializldnak, mikzben mi latinamerikanizldunk. Izlandon, ugyancsak orszgunktl eltren, npszavazs nyomn elutastottk a bankok kvetelst, hogy a lakossgra hrtsk a vlsg kvetkezmnyeit. A tks orszgok intzkedsei teht arra utalnak, rzik, a folyamatos krzis kzepette maga a kapitalizmus kerl veszlybe, ha tmenetileg nem korltozzk a tke mohsgt. Ugyanez az nvdelmi trekvs tkrzdik a G-20 trekvsben a "szablyozott kapitalizmus" visszalltsra, a "szocil-kapitalizmus" megteremtsre, valamint Srkzy francia elnknek immr a nevetsgessgig ismtelgetett kijelentseiben, hogy erklcsss kell tenni a kapitalizmust. Szablyozott kapitalizmus azonban csak szavakban ltezhet, mivel szablyozni ugyan sokmindent lehet a kapitalizmusban is, de a tke nem tartozik ebbe a kategriba, sem nemzeti, sem nemzetkzi szinten. A tkt az erklccsel egyesteni pedig egyszeren lehetetlen, ennek mr a hangoztatsa is megtveszt, s mg a szt is kr r vesztegetni. A tke "erklcst" egybknt jl szemllteti, hogy a napjainkban ugyancsak az itt elemzett okokbl slyos pnzgyi vlsgba kerlt Grgorszgnak a nemzetkzi nagytke kpviseli azt javasoltk, hogy adja el az pleteit, cgeit, szigeteit, st az Akropoliszt is, s akkor kijuthat a vlsgbl. De itt a sajt pldnk is: mozg kamatlbra vetettek fel velnk klcsnt, ezrt hiba fizettk mr vissza tbbszrsen a tkerszt, az adssgspirlbl nem tudunk kikeveredni, st az adssgunk egyre n. Lehet itt egyltaln erklcsrl beszlni?
Nlunk mindezzel prhuzamosan msik "erklcss" trekvs is megfigyelhet: a vad-kapitalista jelensgeket nem a rendszer, hanem szemlyesen egyes "kommunis-tkbl" lett kapitalistk szemlyes erklcstelensgnek a terhre prbljk rni. A szban forg "kapitalistink" erklcsrt tnyleg nem tennm tzbe a kezemet, de azt, hogy ma mindenfle erklcstelensg lehetsges, azrt mgsem lehet "posztszocialista" kvetkezmnynek tekinteni, hanem csak a jelenlegi rendszer sajtjnak. Ezrt vgs soron ez a trekvs is e rendszernek az nvdelmi reakcija az egyre hatrozottabban megnyilvnul npi elgedetlensggel szemben. Mindebbl ki vonhatna le ms kvetkeztetst, mint hogy a kapitalizmus gye nem ll valami jl.
De menjnk tovbb, nmagunkhoz kzeledve. A kzelmltban a BBC Vilgszolglata 27 orszgban vgzett felmrse szerint csak a megkrdezettek 11%-a vlte gy, hogy a kapitalizmus jl mkdik, 23%-a javthatatlanul elhibzottnak tartotta a szabadpiaci kapitalizmust. Az amerikai Pew Research Center pedig a mlt v vgn tizenngy orszgban vgzett kzvlemny-kutatst a legutbbi kt vtizedrl. Eszerint a magyarok 77 %-a elgedetlen a demokrcival, 72%-a rosszabbul l, mint a szocializmusban. Az IMD Gazdasgkutat adatai szerint pedig a leromlott kormnyzati munka miatt drmaian cskkent a versenykpessgnk: 57 orszg kzl a 2005-s 31. helyrl a 45.-re estnk vissza. Ennek ellenre az OECD idei orszg-jelentse fenyegeten szgezi le, mindegy milyen lesz a kvetkez magyar kormny, az eldje ltal kikvezett ton kell tovbbhaladnia. s mr a magyar nagytksek is (vagy a mgttk ll multinacionlis cgek?) minden felkrs nlkl megfogalmaztk a hatpontos programjukat a kvetkez kormny szmra! A Budapestre akkreditlt eurpai nagykvetek egy csoportja pedig prjt ritkt mdon, a belgyeinkbe durvn beavatkozva, nemrg kzs nyilatkozatban tlt el nhny kzbeszerzsi dntst, mivel nem azok javra szlt, akiknek k, a diplomciai szablyokat megsrtve, lobbiznak. Tettk ezt akkor, amikor az orszgaikban is sorra robbannak ki a megvesztegetsi s korrupcis botrnyok annak ellenre, hogy az viszonyaik mr stabilabbak, a szereplik tapasztaltabbak, s nemcsak kidolgoztk, hanem mr jl be is gyakoroltk a ktes gyek elmismsolsnak az eljrsait. Kzben a valsg az, hogy az Eurpai Bizottsg tavaly novemberi jelentse szerint a teljesen szokatlan s indokolatlan mess adkedvezmnyeken tl Magyarorszg adja a legtbb llami tmogatst a multinacionlis cgeknek, nevezetesen 2009-ben 682 millird forintot, azaz a GDP 2,38 %-t, a legtbbet az EU-ban! Bogr Lszl szmtsai szerint – az utbbi 21 v sorn ezek a vllalatok mintegy hatezer millird forinttal tbb tmogatst kaptak, mint amennyit ad, vagy jrulk formjban befizettek a magyar llamkasszba. 2008-ban pedig az sszes megtermelt profit 92%-a a multinacionlis cgeknl halmozdott fel, amelynek nagy rszt minden ellenrzs nlkl kivihettk az orszgbl! Mi vagyunk rszkre az igazi adparadicsom.
Mindezek fnyben s az ugyanezen irnyba mutat, de itt fel nem sorolhat szmtalan tny lttn, az objektivitsnak valamennyire is helyet ad elemzs nem tagadhatja, hogy orszgunk gazdasgi, politikai, egszsggyi, oktatsgyi, szellemi-erklcsi llapota hasonlthatatlanul rosszabb, elmaradottabb, zllttebb – s vg nlkl sorolhatnnk a jelzket – mint a rendszervlts eltti vtizedekben volt. s akkor mg nem is szltunk a legslyosabbrl; arrl, hogy mindezek eredmnyekppen, tbb mint ezerves trtnelmnk sorn orszgunk ma ismt gyarmati helyzetbe kerlt. A Gyurcsny-Bajnai kormny naponta bizonytja is, hogy nem ms, mint a gyarmatostk helytartja. Ezrt ht – nem rt ismtelni s ismtelni – a rendszervlts nem megkrdjelezhet, de annl inkbb a kialakult globalista, fonk magyar "sajtossgokkal" is megtzdelt vadkapitalizmus ltjogosultsga. Ezen bell elg visszagondolni olyan konkrtumokra, hogy a Nmeth-, de fleg az Antall-kormny primitv politikai revansizmusbl sztverte a szvetkezeteket, pedig a szvetkezet olcsn termel s jt. gy tett, mintha nem tudn, hogy a kistermels csd, mert drgn termel, ha jt is. Ezrt van, hogy ma kzel 240.000 magngazdasg a buks szln ll, a szksges kormnyzati segtsget sem kapja meg, s az Eurpai Uni vezet gazdasgai pedig nem tmogatjk a versenytrsak kialakulst a legutbb csatlakozott tagllamokban, inkbb juttatsokat cseppentgetnek nekik, hogy a vgzetes kvetkezmnyekkel jr parazita letmdra ksztessk. Ebbl addnak olyan szveszejt jelensgek, hogy a sokezer kilomterrl hozott lelmiszer, paradicsom, fokhagyma, stb. olcsbb, mint a magyar. Ugyanakkor a minsge meg sem kzelti a magyart, s radsul tele van az egszsgre rtalmas vegyszerekkel. Ekzben a mg megmaradt, kivl minsg magyar termkeket Nyugatra exportljuk (akarom mondani, exportljk a multinacionlis vllalatok buss haszonnal), ahol szvesen fogadjk, s kereslet van irntuk. De az rtelmetlen, kiiktatand gazdasgi revansizmusra s a tke telhetetlensgre utalnak azok az ismert jelensgek is, hogy a kzmveket, a kzszolgltatsokat is privatizlni, kis vllalkozsokban akarjk mkdtetni. Az gy nevezett kiszervezs a tendencia, melynek keretben a minisztriumok klss cgeket szerzdtetnek a sajt feladataik elltsra, gy pl. a Honvdelmi minisztrium rz-vd trsasgot a sajt objektumai vdelmre, stb. Itt ma minden a feje tetejre llt. Mindezrt a legszigorbb szablyos elszmoltats teljesen trvnyes lenne, ha akadna olyan er, amely kpes ennek a megvalstsra.
Ne ltassuk ht magunkat. Tagadhatatlan, hogy a tksrendszernek ez a neoliberlis, mindent elnyom, gtlstalan, gyarmatost, globalista vltozata vitte, s viszi gazdasgi romlsba az orszgot, tette s teszi lehetv, hogy minden trvnyi felhatalmazs nlkl klfldnek kirustsk, privatizljk (magyarul: ellopjk) kzs javainkat, intzmnyestsk a korrupcit, egyszval a vadkapitalizmust. A szemnk eltt sztverte s sztveri a kzigazgatst, a kzoktatst, az egszsggyet, elterjesztette, s terjeszti a kbtszerezst, ajnrozta s ajnrozza a homoszexualitst s mindenfle termszetellenes mssgot, nyilvnos, egyre erteljesebb tmadsokat intzett s intz a keresztnysg ellen, testileg s erklcsileg lerontotta s lerontja a fiatalsgot, hogy ne legyen kpes az orszg, a nemzeti rdekek vdelmre, engedte s engedi a termszet tnkrettelt, s kptelennek bizonyult az llampolgrai biztonsgnak szavatolsra. Ez utbbinl maradva, emlkezznk csak r, hogy az elz rendszerben egyetlen rz-vd szolglat sem volt, mgis volt biztonsg; ma ellepik az let minden terlett (lttuk, mg llami intzmnyeket, minisztriumokat is k riznek), a legtbbszr fennhjzan s durvn viselkednek velnk szemben, s ppen az egyik okt kpezik annak, hogy llampolgri biztonsg nem ltezik. De az llampolgraink ltal eltartott s most egymst magyarellenessgre uszt kisebbsgek s mssgok is naponta alznak meg, tesznek tnkre, st lnek meg magyarokat, de sem a rendrsg, sem az igazsgszolgltats nem ll a helyzet magaslatn. Ez a rendszer csaldokat tesz utcra tlvz idejn, alultpllja a gyermekeket, akiknek az iskolban lelket mrgez hazugsgokat tant trtnelem gyannt, krhzi szfeket tesz ktelezv, mikzben egy egyszer vrvizsglatra is hnapos hatridket szab, az influenza-hisztrival slyos pnzeket juttat a kivltsgosak zsebbe, s gy lltja be, hogy mindez gy van rendjn. Eredmnynek lltja be (pedig ez az egyik legnagyobb bajunk), hogy a haznkban ma mg foly termels kb. 90 %-t mintegy kttucatnyi multinacionlis cg adja, de eltitkolja, hogy a behajtott ad ugyanilyen szzalkt a mg meglv magyar kis- s kzpzemek, valamint az llampolgrok fizetik be.
Emlkezznk r, Antall Jzsef egy szintesgi pillanatban kijelentette, hogy az adk – akkor mg csak – 70%-t a brbl s fizetsbl lk fizetik be, s ez a statisztikban is megjelent. Mindezt srgsen zroltk, s azta a KSH katonai zemknt mkdik; parancsra kszti a statisztikt. Ehhez jn mg a sokasod gyans gyek titkostsa, amit a napokban, jelek szerint ltalnos egyetrts mellett mg tovbb szigortottak, ami enyhn szlva nem megnyugtat, mert eleve megnehezti a bnsk kiltsba helyezett elszmoltatst. Teljes az elidegeneds; azok ell titkoldznak, akik az rdekeik kpviseletre vlasztottk ket! A rendszervlts rn tl teht a sajt becstelensgeik rt is a nppel, azokkal fizettetik meg, akiknek ahhoz semmi kze nem volt s ma sincs; akkor is kizrtk, s ma is kizrjk ket a valamennyinket rint dntsekbl, a nemzetellenes bnket elkvetket pedig mentik. Az gy kialakult rendszer sszessgben vve teht mg annl is kevsb bizonyult alkalmasnak a nemzeti rdekeink s rtkeink vdelmre, mint az elz rendszer. Kornai Jnostl olvastam egy idzetet, mely szerint egy hazai felmrsben megkrdeztk a lakossgot, egyetrt-e Churchill lltsval, hogy „a kapitalizmus nem tkletes, de a ltez rendszerek kzl az emberek lete mgis ott a legjobb”. Az llsponthoz 1992-ben a megkrdezettnek mindssze 31 szzalka csatlakozott. A cscspont 1998-ban volt, amikor az arny megntt 36 szzalkra, azta egyre kisebb lett, s 2007-ben 25 szzalkra cskkent. A tendencia egyrtelm. De, ismtlem, rtsk jl a tnyeket: mindez nem az elz rendszer vdelme, hanem a jelenlegi minden tekintetben deformldott rendszer brlata.
De vajon kik azok, akik vllaljk ezt a dicstelen szerepet, holott npnk s orszgunk szolglatra eskdtek fel? Azok, akik szinte dicsekven ismerik el, st terjesztik is a hrkzl eszkzkben, hogy kormnyzs helyett lopnak, csalnak, hazudnak, a demokrcia helyett a diktatra fel tartanak, a Nemzetkzi Valutaalap, a Vilgbank, azaz a tke ignyeinek elbe menve, nemzetietlen s npirt politikt folytatnak. Lttuk, mindezt lczsul eleinte szocilis piacgazdasgnak, ksbb reformnak neveztk, de mra mr mindkettt elfelejtettk. Rluk akaratlanul is Nietzsche elreltsa csapdik az esznkbe: „Kzel a legmegvetendbb emberek ideje: Azok, akik mr meg sem tudjk vetni magukat, a nyzsg s mocskos fajtj emberek”. S valban, az j rendben a rgi rendszerben alakoskod olyan emberek lehettek miniszterek, st mg miniszterelnkk is, akik bizonytottan trvnytelen ton jutottak vagyonhoz s hatalomhoz, s akik ellen nem is egy per folyt, amelyeket azonban hagytak elvlni, vagy elnzek voltak velk szemben, mikzben az elkeseredett kdobl fiatalokat szinte statrilis eljrssal tltk el. Tlk nem is vrhatunk mst. k a kirusts, az eladsods hvei, a feketejnosok, akik mr a szocializmusban meghirdettk, hogy rdemes eladsodni, "mert a hitelez vigyz az ads egszsgre". Sokan akkor is tudtuk, de mra mindenki tudja, tbbek kztt ez az akkori vezets ltal fel nem ismert hazugsg sodorta nemzetnket a tnk szlre. De naponta a sajt brn tapasztalhatja mindenki, ezrt vssk vgre kitrlhetetlenl az agyunkba: a hitelezt semmi ms nem rdekli – a legkevsb az ads egszsge – csak a profit. Ezrt van, hogy idestova hrom vtizede, azaz a trsadalmi rendszertl fggetlenl, egyebet sem hallunk, mint azt a hazugsgot, hogy "tbbet fogyasztottunk, mint amennyit megtermeltnk", emiatt megszortsokra van szksg, de ettl majd jobb lesz.
Ezzel szemben egyre rosszabb lett, s nincs is kormnyzati trekvs a kilbals beindtsra. Az egy keresre jut relbr ma alacsonyabb, mint harminc vvel ezeltt volt, az adssgunk viszont szzmillird dollrral magasabb, radsul eltnt krlbell ktszzmillird dollrnyi kzvagyon! Teht mg a Kdr-rendszer utols idszakban kialakult gtlstalan szk kis szocialista-neoliberlis rteg (amely ms szavakkal is jl meghatrozhat lenne), a kisiklatott rendszervlts lczott motorja, kisajttotta a hatalmat, nemzetellenes politikt folytat, s kiszolgltatja, kirustja orszgunk, nemzetnk anyagi s erklcsi rdekeit, rtkeit. Egyik vezralakjuk Gyurcsny Ferenc, aki az ismert kros tevkenysgn tl mind hazai, mind nemzetkzi frumokon nemegyszer leantiszemitzta a magyar npet. Azon nem csodlkozunk, hogy az MSZP vele egy hron pendl elitje mgis mell ll, de megdbbent, hogy akadnak ms vdelmezi is. Csernok Attila, aki a "168 rban" llamfrfinak titullta, a magnkiadsban megjelentetett "A valsg erejvel" cm knyvt – amelyben, s a "Komromi pontonhd" cm els ktetben, megkrdjelezi a magyar trtnelem szinte minden pozitv esemnyt – azzal fejezi be, hogy "Magyarorszg nem rdemelte meg Gyurcsny Ferencet"! Rangon aluli lenne ilyen vakbuzg radozssal vitatkozni. Eszembe jut azonban rla Aczl Gyrgynek (aki a nagyon hasonl hangzs "Eszmnk erejvel" cmmel rt knyvet) egy nyilvnos beszlgetsen kifejtett vlemnye, miszerint a magyar kultrban ltezik Dry Tibor alkotmvszete, s azon bell a magyar irodalom. Ez az igazi szlssg. Az ilyen elfogultsgokkal nincs is mit kezdeni, hiszen szerzik olyan egyszer szellemi mveletre sem kpesek, hogy helyesen fogjk fel a rsz s az egsz viszonyt. (Ezt a tmakrt is ki lehetne fejteni ms szavakkal).
Vgl, nem lenne teljes a kp, ha nem emlkeztetnnk r magunkat, s mindenkit, hogy ezt a szocialista-neoliberlis elitet is jrszt Nyugatnak "ksznhetjk". A rendszervltst kveten ugyanis Nyugat nem a termszetes szvetsgesnek szmt jobboldalt segtette hatalomra, hanem a korbbi ellensgt, a baloldalrl hozz tllkat. Jobban bzott az rulkban, tudvn, hogy knnyebben kzben s fken tudja tartani ket. A maga szempontjbl igaza is volt. Ez a legtkletesebb trtnelmi plda arra, hogy a tke politikjban nincs bartsg, nincsenek elvek, csak rdek.
Ma teht a nemzetkzi tke a mindenhat, holott – taln nem rt erre sem emlkeztetni – az emberisg trtnete folyamn nem is mindig ltezett tke. Az ember, az lete megknnytsre kigondolta a pnzt, amely mkdtt is mindaddig, amg egyesek kizrlagos hatalmukba nem kaparintottk a kibocstst, s fedezet nlkli tkv nem manipulltk. Nlunk ma ezeknek a kpviseli vannak hatalmon, s – egyb alantas indttatsoktl is ftve – vvjk hborjukat a nemzet ellen, ahogy Jelenczki Istvn azonos cm filmje cfolhatatlanul bizonytja. De a lnyegre mutat r Molnr Tams, USA-ban l magyar filozfus napjainkra vonatkoz megllaptsa is: "A pnz minden dolog mozgatrugja lett. Az sszeharcsolt anyagi 'jlt' az ncl pnzcsinlsra s pnzforgsra pl, az anyagi dolgok megszerzsre, az lsgos s felfokozott szksgletek beszerzsre s kielgtsre koncentrl. A pnz hajszolsa vlik az let egyetlen sznalmas cljv. Az let egy rk bevsrls aktusv silnyult, ahol a vglnyeket mr csak br, ad, jutalom, juttats formjban irnytjk, mikzben maga a munka is elvesztette egyedisgt, mvszi lmnyt, hitelessgt s hivatstudatt. … A pnz, a haszon, a kamat lesz a vilg dicssge s cscspontja, ahol az letfenntarts eszkzei flbe kerekednek magnak az letnek." Mindezen bell jellemz, hogy elssorban a ktkezi munksokat alzzk meg; a banktisztviselk mindig ksbb kerlnek sorra, ha sorra kerlnek egyltaln. Hiszen ltjuk, vlsg idejn elszr a munksokat bocstjk el, akik nemhogy vgkielgtst, de mg a sajt fizetsket sem kapjk meg. Mivel azonban a tke egyetlen clja a haszon, ehhez pedig msokat minden lehetsges mdon ki kell zskmnyolni, ami viszont az elnyomorodsukkal jr, ezzel a sajt srjt ssa, hiszen bellk, a munkjuk kizskmnyolsbl l; de az egsz pnzgyi rendszer tovbbra is ugyanazon szablyok szerint mkdik, mint a vlsg eltt, gy csakis jabb vlsghoz vezethet, ms szval szntelenl jraszli "a kommunizmus veszlyt". Ezrt a globalizmus kapitalizmusa a vlsgbl sohasem lbal ki, akkor sem, ha annak egy-egy adott pillanatban nem ltszanak olyan nyilvnval jelei, mint a kzelmltban. Csak helyi s tneti gygymdot tud alkalmazni, nmagt kptelen radiklisan megreformlni (Ez az un. szocializmusnak sem sikerlt, br ppen a magyar gyakorlat, taln nem is teljesen eredmnytelenl, legalbb megprblt elindulni ezen az ton), legfeljebb bizonyos krlmnyek szerencss egybeesse folytn, s idszakonknt, egyes orszgoknak a vilgfolyamatoktl val viszonylagos elszigeteldsnek ksznheten, stabilizldik. Azt is el kell ismerni, teht, hogy br a trsadalmi lnyege azonos, de a kapitalizmusnak tbbfle modellje lehet; mg azt is mondhatnnk, annyi, ahny tksorszg, s lttunk mr pldt arra is, hogy tmenetileg tnyleg teremthet jlti trsadalmat (Svjc, Svdorszg, a volt NSZK).
A magyarorszgi kapitalizmus azonban ettl messze ll. Nincs is ezen mit csodlkozni. Az emltett "elit" erk az esetleges reformokat kivitelezhet llamot is kisajttottk; csak a sajt szk kis csoportjuk, s rajtuk keresztl a nemzetkzi nagytke rdekeit vdik. Hirdetik, hogy az llam korltozza s torztja a piacot, de egyre inkbb az bizonyosodik be, hogy ez fordtva igaz. A legyengtett nemzeti llam ellenrzse all kiszabadult tke mindenhol s mindig egyforma; azon tl, hogy csakis az rtktbblet rdekli, a msik f jellemzje, hogy nincs nemzetisge. Br ez is minden ktsget kizran gy van, azrt ne feledjk, hogy a tulajdonosaiknak bizony van nemzetisge! Sokan jogosan brljk ht a nemzetkzi zsid nagytkt, mert a profit utni kmletlen hajszjban egyben az embersg s az emberisg fl emeli a tulajdonosaik zsidsgt is. De ettl a zsid np nem lesz sem gazdagabb, sem tiszteltebb. Csak a nemzetisg nlkli tke hzik. Az Eurpai Uni gyakorlata is azt ersti meg, hogy a gyarmatost, globalista vadkapitalizmus sohasem volt, s nem is vlhat az rtkek vilgv, mert a termszetnl fogva csak az rdekek, a haszon vilga tud lenni. Ezrt jelenti minden nemzeti hallt; a nemzetgazdasgt, a nemzeti kultrt s vgs soron a nemzett. Magyarorszgon ma ennek okn tartunk itt, no meg azrt, mert a szocialista-neoliberlis elit pldamutat, de tlnk elidegenl kis Eurpt szeretne teremteni Magyarorszgon, ahelyett, hogy pldamutat magyar Magyarorszgot teremtene Eurpban. (Andor Lszl most kinevezett magyar biztos egyik els nyilatkozatban azonnal kzlte, hogy nem a kormnyt fogja kpviselni, hanem az unis politikt rvnyesti, akr a kormnnyal szemben is!) A politikai irnyt a rendszervlts ta is rossz irnyba mutat.
Mindennek orszgunkban immr trtnelmi folyamatossgot kpvisel sajtosan szlssges megnyilvnulsai is vannak. Ezt pldzza, hogy az Orszggyls utols munkanapjn az MSZP, az SZDSZ, s a hozzjuk csatlakoz mai MDF ismtelten kimutatta a foga fehrjt, ltvnyosan s egyrtelmen leleplezte nmagt. Megszavaztk a jogilag megfoghatatlan s rtelmezhetetlen holokauszt-tagadst hrom v brtnnel bntet BTK-t mdost javaslatot, s a kztrsasgi elnk – Igencsak kellemetlen meglepets! – egy okszertlen magyarzkods kzzttele mellett, al is rta. (Pedig ilyen trvny mg az EU 27 tagllama kzl is csak htben ltezik. Spanyolorszgban 2007-ben eltrltk. Az USA-ban nincs is.) Nekik nem a krlttnk, vagy Eurpa tvolabbi rszein, st az orszgon bell is eluralkodott magyarellenessg elleni harc a fontos, hanem egy idegen orszg, Izrael tlhaladott mltbeli problmja, amelynek lland felmelegtsvel gy Izrael, mint a klnbz orszgokban l zsid diaszpra jabb s jabb anyagi s egyb elnyket akar kicsikarni a vilg minl tbb orszgtl. Azaz, ennek a mltbafordulsnak is jvbeli anyagi cljai vannak. Magyar szempontbl az gvilgon semmi rtelme. Hacsak az nem, hogy a szocialista-neoliberlis kpviselk ismt bizonytottk, hogy nem a magyar npet, nem az orszgunk rdekeit kpviselik a magyar Orszggylsben, de ezt enlkl is rgen tudjuk. Nekik nemcsak nem fjnak Magyarorszg sebei, hanem mg jabbakat is ejtenek rajta. Ugyanis mskor sem lttuk egyetlen jelt sem annak, hogy egyltaln "szrevettk" volna az emltett tombol magyarellenessget, a npirtst, st, ami fleg az SZDSZ-t illeti, mintha k lennnek ennek a baljs trekvsnek az lharcosai. Nem egyszeri jelensgrl van sz. Sorozatban kzlik, hogy semmi olyanra nem jut pnz, ami a lakossg helyzett javtan. Mgis 2007. november 27-n Hiller Istvn a holokauszt miatt – amihez a csendben hallra tlt, s a mg letben maradott magyaroknak semmi, de semmi kzk – jabb 21 milli dollros tmogatst nyjtott a Magyarorszgi Zsid Hitkzsgek Szvetsgnek (Mazsihisz). A magyar npnek – de szinte akrmely ms npet is emlthetnnk – ki s mikor fog krtrtst nyjtani a trtnelmi szenvedseirt, amelyek nem sorolhatk htrbb ms npeknl? Ez v janurjban pedig a kormny a trtnelmi egyhzak megrtst krte ahhoz, hogy a szerzdses finanszrozsukat pnzhiny miatt nem tudja teljesteni, de ugyanakkor a Mazsihisznek – amely mg csak nem is egyhz! – jabb ktszzmilli forintot juttatott megllapodson fell. Az ilyenfajta indokolatlan rszrehajls csak jabb s jabb alaptalan kvetelseknek nyit utat. Chicagban kilencvent zsid tll utd nemrg azzal a megbotrnkoztat kvetelssel llt el, hogy a MV fizessen nekik fejenknt tizennyolc s flmillird forint (!) krtrtst, mert eldeiket magyar vagonokban szlltottk a nmet koncentrcis tborokba. A morbidsgig merszked szgyentelensg s telhetetlensg nem ismer hatrt. Ha a bks, jobb s szebb kzs jv rdekben valaminek egyszer s mindenkorra vget kell vetni ebben az orszgban – de a vilgban is – akkor az ilyen jogtalan, zlstelen kivtelezs az. Csak remlhetjk, hogy a Fidesz-KDNP-kormny a magyar mltsg szempontjbl kezeli ezt a krdst is, felszmolja ezt az alantas anyagi rdekeket is kvet szellemi terrorizmust. Ugyanis a legnagyobb trgyilagossg mellett is csak azt szgezhetjk le, hogy az emltett gyek szerepli nincsenek a jzan eszknl: k maguk kzsen – akik adjk, s akik kapjk a jogtalan elnyket – provokljk ki a jogos antiszemitizmust. Ne rknydjenek meg a holokauszt-trvnyhozk, van ilyen is, s ppen k maguk dolgoznak az erstsn – mg az is lehet, hogy tudatosan, manipulcis clokkal – s aztn panaszkodnak miatta azokra, akiknek az gvilgon semmi kzk az egszhez, st mg arra is trvnyt akarnak hozni, hogy szv se tehessk.
E trvnymdosts egybknt eleve jogi kptelensg, hiszen meg sem fogalmazza a sajt trgyt, azaz, hogy mi a holokauszt, vagy mit kell annak tekinteni; ezzel jogi rtelemben, kzvetve s kzvetlenl is, maga a trvnymdosts tagadja a holokausztot. Vagy gy kpzelik, hogy majd minden elre gondosan kivlasztott tlkez a sajt elfogultsga foknak megfelelen eldntheti, hogy mit tekint holokauszt-tagadsnak, s tetszs szerint bntethet? Ez maga az orwelli llatfarm vilga, ha nem rosszabb. E trvnymdosts brmilyen gyakorlati alkalmazsa teht csakis s teljesen mrtkben nknyes, azaz trvnytelen lehet, mint ahogy maga az indttatsa is tekintlyuralmi s hatalmaskod meggondolsokbl fogant. Radsul trgytalan is, hiszen a holokausztot nlunk nem tagadjk; egyes trtnelmi tnyekrl s adatokrl pedig mirt ne lehetne vitatkozni? A politikai nzetek kirekesztsnek trvnyestse eleve emberek ellen irnyul, hiszen a nzetek nmagukban nem lteznek, emberek kpviselik ket. De a leglnyegesebb, amit joggal ellenez mindenki, hogy az izraeliek s a zsid diaszprk msok terhre tbb mint flvszzad mltn is tovbbi anyagi elnyket kvetelnek a holokausztrt, s ezzel ppen nmaguk alacsonytjk le ktes anyagi szintre. Ennl jobban nem is lehetne tagadni a holokausztot. A kptelensgeknek e sorozata mindennl beszdesebben mutatja, hogy itt nem az ldozatok irnti tiszteletrl, mg csak nem is politikai krdsrl, hanem kicsinyes, anyagi rdekeket kvet, s adott esetben egyben magyarellenes gyeskedsrl van sz, amit, s e trekvseket brmilyen mdon prtolkat, a legkemnyebben eltlhetnk s remlhetleg felelssgre is vonhatunk.
Senki nem akarja msok trtnelmi bneit mentegetni, vagy egy msik np szenvedseit tagadni, de sajtunkk se tegyk egyiket sem, mg szavakban sem, nemhogy a magyarsgot megalz trvny formjban! Aki nem gy gondolkodik, azokat ne vlasszuk meg az rdekeink kpviseletre, hanem tvoltsuk el a bizalmunkbl szrmaz hatalomtl minl messzebbre. Ez nemcsak elvitathatatlan jogunk, hanem megkerlhetetlen s elodzhatatlan ktelessgnk.
A magyarsg megmaradsnak biztostsa miatti knyszerhelyzetben mostantl neknk is jobban meg kell nzni, hogy ki kicsoda, szakmailag mit tud, s mire kpes. k is alaposan megnzik, hogy kit fogadnak be maguk kz. Ezrt ne vegye ezt senki semmifle anti- izmusnak, mert nem az, de minden dntsi lehetsgtl messze kell tartani azokat, akik Magyarorszgon a magyarsg, s ezzel az embersg fl emelik a kisebbsgi, mivoltukat, vagy a mssgukat, s mindent, ami nem termszetes, mindenkit, aki nem magyar. Sem a trtnelmi mltra, sem a szrmazsra hivatkozva nem szabad eljogokat kvetelni, vagy nyjtani; csak akkor lesz trsadalmi bke, ha a jogait s a ktelezettsgeit tekintve mindenki egyenjog llampolgr, idertve azokat is, akik nem magyarok, illetve nem magyarnak, vagy nem csak magyarnak tartjk magukat. Azt azonban nekik is sz nlkl tudomsul kell vennik, s alkalmazkodniuk kell hozz, hogy magyar Magyarorszgon lnek. Ne kerlhessenek eltrbe azok, akik gtlstalanul csak a sajt, vagy egy szk kis csoport boldogulst keresik. s ebben se lsson senki semmifle diszkrimincit, mert valjban az egyn is – minden egyn! – csak akkor boldogulhat, ha az orszg boldogul. A mindenkori kormnynak pedig azt kell tudomsul vennie, hogy aki az ilyen s hasonl vrlzt igazsgtalansgok ellen tiltakozik, az nem szlssges, nem antiszemita, nem nacionalista, hanem magyar hazafi. Azok ellen kell trvnyt hozni, akik ezekkel az elvekkel szembehelyezkednek.
Neknk az orszgunk feltteleinek, npnk, nemzetnk rdekeinek megfelel ton, nevezzk magyar tnak, kell haladnunk, s ezen bell azt kell elrnnk, hogy a tke, az zlet maradjon a piacon – br ppen a mostani vlsg sorn tapasztaltuk, s a kvetkezmnyeit mg ma is nygjk, hogy ott is megbukott – de semmikppen ne engedjk behatolni az oktatsgybe, az egszsggybe, sem a szellemi s a kulturlis terletre. Els lpsknt ppen a szellemi (s testi) rombolst kell meglltani, az elbizonytalantott trsadalmat a helyes vgnyra lltani, ami – persze – nem jelentheti azt, hogy a gazdasgival vrni lehet.
Rendet, magyar rendet kell teremtennk, mert nlkle a pusztuls vr rnk. Gtat kell vetni a kvlrl rkez s a bellrl fakad, de azonos irnyba mutat bajoknak. Mindent tlltnk, jelenlegi problminkat is tl fogjuk lni, csak azt nem, ha az nfelads tjn haladunk. S mert erre az tra mr-mr rknyszertettek bennnket, a mostantl remlhetleg kedvezbb vl helyzetben, senki ne adja fel a harcot, mert azzal nemcsak nmagt temeti, hanem a nemzetet is. A neoliberlis globalista pnzgyi rendszer vilgmret sszeomlsa, a vilgmret korszakvlts kzeledse, lehetsget knl r, hogy most ne csak egyszer kormnyvltsra kerljn sor, hanem a np fokozatosan a kezbe vehesse a sajt sorsnak irnytst. Ez politikai harc krdse, de a magyarsg fennmaradsrt trsadalmi rendszertl fggetlenl kzdeni kell, s e harcot nem idszakosan, hanem folyamatosan, szntelenl kell vvnunk itthon is, a vilgban is. A magyar rtelmisgnek vgre e harc lre kell llnia, s gyzedelmesen vgig kell vinnie. Ehhez elengedhetetlen, de most mr nem elegend egyszeri, akr elgg nem is igazn mltathat btor s j kezdemnyezseket tenni (Csori Sndor: Mrciusi Charta, Csurka Istvn: A kilbals programja), hanem folyamatos s szleskren egyeztetett, a civil szervezetekre is tmaszkod politikai akcikra van szksg. Ez az llam sem gondoskodik rlunk, sem pedig a nemzetnkrl, ezrt mg inkbb felelsek vagyunk nmagunkrt s a nemzetnkrt.
Az j kormnynak pedig, amely azt gri, hogy "a nemzeti gyek kormnya" lesz, minden tmogatst meg kell adnunk, st ellegeznnk az ilyen irny vilgos trekvseihez, de a kormnynak ezt a legels lpseivel vissza is kell igazolnia. Ha nem ez trtnik, hanem tovbbra is a politikai csatrozs, a slyos problmk megoldsa helyett a prtpolitikai taktikzs folytatdik, a kormny s a np nem tall egymsra. Ahhoz, hogy ne ez trtnjen mindenekeltt a kormnynak kell, tudatban lennie, hogy a neki van szksge a npre (hiszen lttuk, olyan rendkvli helyzetben lesz, mint taln kevs ms kormny), nem a npnek a kormnyra, s hogy a kormnyzs nem uralkods, hanem a np, az orszg ntudatos s egyben alzatos szolglata.
Mindazoknak pedig, akik a kapitalizmust akartk s akarjk, egy zokszavuk nem lehet a magyarorszgi vadkapitalizmusra. Mint kapitalizmust nem brlhatjk, hiszen, az elbbiekben lttuk, e mivoltban tkletesen mkdik, a sajt lnyegt adja minden egyes vonatozsban. A nemzet, az orszg, az egyn kiszolgltatottsga ma sokkal nagyobb, a mozgstere pedig sokkal kisebb, mint az elz trtnelmi korszakban. A rendszer nem kpes, politikai akarata nincs r, hogy megoldja a np problmit. A mlt rendszerben emberarc szocializmusrl, meg egyenl eslyekrl beszltek, s taln trekedtek is r, de egyik sem valsult meg. Emberarc kapitalizmusrl azonban mg csak nem is hallunk, st a jelek szerint – ha hallgatlagosan is, de – a kapitalizmus vllalja az embertelen arct, s kifejezetten az egyenltelen eslyeken alapul. Most azonban mindezzel egytt kell lnnk. Ezrt rthet, hogy nmagban ez a tny, s e tny lttn tett vitathatatlan megllaptsok, a levonhat sajnlatos kvetkeztetsek fjdalmat okoznak azoknak, akik a rendszervltssal szintn jobbat akartak orszgunknak, nemzetnknek. De gy nekik, mint azoknak, akik eltrik a vadkapitalizmust, vagy azoknak, akik felltek a jl hangz hazug greteknek, s most mindenezek lttn fanyalognak, vagy kpmutatan nosztalgiznak, joggal vlaszolhatnnk a sajt krdskkel: Mit akarsz? Kapitalizmus van!
Csakhogy ezzel mi sem mennnk semmire! Ezrt nem tesszk, s ne is tegyk. Inkbb azt mondjuk, mindenekeltt embernek kell lennnk, s maradnunk, ezrt a jelenlegi trsadalmi rendszer irnti elktelezettsgnktl, avagy szembenllsunktl fggetlenl, a kormnyzati szempontbl most kedveznek tn helyzetben fogjunk ssze, s egytt tegynk a valamennyink rdekben ll vltozsokrt, segtsk el, hogy orszgunk vgre rtrhessen a senki ellen nem irnyul magyar tra!
St Gbor
nyugalmazott nagykvet
(Havi Magyar Frum, 2010. prilis.)
A goj
A goj a harmincas vek kzepn szletett egy neves-nemes nagykun vrosban, a Hortobgy szln, s itt is nevelkedett. Mindig magyarnak tartotta magt. lmban sem gondolta, s vtizedeken t mg csak nem is sejtette, hogy a magyarsga okn egyben valaki ms is. Lehetett volna brmely ms esemny, de trtnelmi vletlenknt a kubai forradalom segtette hozz, hogy megtudja: mrpedig goj is. – Mrmint a nem-gojok szemben.
De – nagykunul szlva – Ne vgjunk a dgok elibe. Mennynk csak szpen sorjba!
A msodik vilghbor befejezdsekor tudta meg azt is, hogy munkscsaldban szletett, mivel az desapja cipszsegd volt. Egybknt maga is csak azz vlhatott volna, vagy legfeljebb cipszmesterr, ha az akkor szletett j rendszer egy-kt vig nem adja igaz nmagt, s npi kderknt nem emeli ki. A megksve tudatosult munks szrmazst csendes bszkesggel elfogadta, mert abban a vrosban, gy az szemben is, a munks a dolgoz embert jelentette, s e tekintetben nem is klnbztette meg a munkst a paraszttl, vagy az rtelmisgitl. Inkbb rezte, mintsem tudta, az a fontos, hogy mindenki becsletesen dolgozzon a maga munkakrben. s az emberek akkor mg ezt is tettk. Boldogultak is. A csaldjban mindenkinek a tiszteletre tantottk, semmifle megklnbzetst nem neveltek bel. A goj szt nemcsak nem ismertk, hanem letkben nem is hallottk.
A csald igen szerny krlmnyek kztt lt, de ldoztak – sz szerint ldozni knyszerltek – az iskolztatsra. Nem tanult rosszul, s mr az elemi iskolban sztnsen fel-felfigyelt r, hogy a felnttek idnknt valamifle rejtlyes politikrl beszlgetnek. Kvncsisgbl egyszer ki is vette a knyvtrbl Sztlin "A leninizmus krdsei" cm – ma mr tudja, hogy szndkosan leegyszerstett politikai nyelvezeten megrt – knyvt, mgis alig rtett meg valamit is belle. Csak az maradt meg benne, hogy van egy msik vilg is, mint amiben a kzelmltig lt. Vak tapogatdzs volt ez, de llandan ott lappangott benne s krltte. Azt sejtette, hogy az ttrsg valamilyen mdon mr politika, de inkbb szrakozst, gyermeki bartkozst, sszefogst ltott benne. Szthzsrl ott s akkor sz sem volt. Aztn jtt a nagyhr reformtus nagykun gimnzium nemzetkzileg elismert nyelvsz igazgatjval, Gal Laci bcsival s kivl, orszgosan ismert tanraival. Rgi vgs, de a korral haladni akar tszakosodott – angolr | |
|
|
 |
Cikkek |
|
Tudatunk vdelme (7)
2022.06.20. 16:35
St Gbor *
Mert vtkesek kzt cinkos aki nma ….
mert gynge fegyver szzat s igazsg.
Nincs is itt haszna szpsznak s imnak,
csak harcnak s a hatalom nyilnak.
Babits Mihly: Jns knyve
Tudatunk vdelme (7)
(A MAGYAR TUDAT UKRNOSTSA)
Napjaink alapvet trtnelmi krdse, amely fontossgban minden ms krdst megelz, Oroszorszg s az nmagt nyltan nem vllal globlis, fleg amerikai-zsid httrhatalom sszecsapsa, amelyet az utbbi, a vilgsajt nagy rszt uralva, megtvesztsl orosz-ukrn hbornak llt be. E konfliktushoz kapcsold krdsekben kormnyunk fontos nemzetkzi s ktoldal frumokon nehz csatkat vv, s nyer meg nem egyet. Azonban a belpolitikai httr, s egyes klpolitikai megnyilvnulsok nem mindig igazodnak e csata szellemhez, vagy a nemzeti rdekeinkhez. A szemnk eltt jtszd vilgmret tudatrombol tevkenysgnek nem sikertelen volta indokolja a segt szndk elemz, rtkel, s remlhetleg hasznosnak bizonyul, a mellbeszlst kerl, a dolgokat a nevkn nevez megjegyzseket, amelyeket nem ellenzkiknt, hanem prtolknt tesznk.
Mindenekeltt leszgezzk, a magyar kormny idben s egyrtelmen kifejezett llspontja, miszerint Magyarorszg nem szllt fegyvereket a harcol feleknek, a terletn sem enged t ilyen szlltmnyokat, ki kvn maradni e fegyveres konfliktusbl, az rtelmetlenl s illetktelenl Oroszorszg ellen bevezetett gz-olaj EU-szankcikhoz csatlakozssal pedig nem kockztatja az orszg energiaelltst, trtnelempolitikailag helyes, nemzeti rdekeinket hatrozottan vdelmez, tmogatand eljrs. letkpessgt bizonytja, hogy dacra a hatalmas ellenszlnek, nemzetkzileg is tmogatkra tall. A lehet legnagyobb nemzeti egysgben ki kell tartanunk mellette akkor is, ha miatta tmenetileg egyre nagyobb klfldi nyoms is nehezedik rnk, s egyes V4-es partnereink, a valsgtl elrugaszkodott eurpai kormnyok, valamint a nemzetidegen s nemzetellenes hazai ellenzkiek azon mesterkednek, hogy puhtsk. A negyedik ktharmad arra is felhatalmazs s ktelezettsg, hogy helynvalan kezeljk vgre e tveszmket s a hirdetiket. Megengedhetetlen, hogy a fpolgrmesteri hivatal, szmos nemzetellenes s nemzetidegen ellenzki szervezet s szemly mindent megtehet a kormny munkjnak akadlyozsra, Magyarorszg befekettsre, helyzetnek rosszabbtsra, a vlasztk megbzsait nem vgzi, a munkjt sem, mgis havonta tbb millit zsebel be. Felels idket lnk, nem mi vagyunk a nemzetkzi helyzet urai sem, de minden hazafi ktelessge, hogy minl tbbet tudjon az idszer fejlemnyekrl, biztonsgosan igazodjon el s igyekezzen elsegteni sikeres kormnyzati kezelsket. A hatrozott llspont kialaktshoz s tett rlelshez els lpsknt szinte s helyes vlaszt kell adni nmagunknak az albbi krdsre.
Sajtmagunk uraljuk-e ma a tudatunkat?
A kelletnl sokkal ritkbban felidzett keserves nemzeti tanulsgunk, hogy egyes trtnelmi idszakokban slyosan s jvtehetetlenl rfizettnk a tudatunkra knyszertett nmetestsre, zsidstsra, oroszostsra, akrcsak a jelenleg tolakod-eluralkod szexmnival kzsl amerikanizlsra, vagy a nvekv knaiastsra, amelyek e csonka Magyarorszgnak a fokozd idegen megszllsval prosulnak. Ennyi fojtogat tapasztalat szndktalan feledse s cltudatos feledtetse ellenre kzembernek, vezetknek, trsadalmi szervezeteknek mgis tudniuk kellene, hogy a httrhatalmi knyszer nyomsa mellett mg sajt rsegtssel, a harsnyan rzelmes, politikailag veszlyes ukrnosts sem vezet msra. Az ukrn viszonylatban eleve benne rejl ellensges nyomuls veszlyt kireztk rgvest a rendszervlts utn s az azta felgylemlett faragatlansgaikbl, kvetelseikbl, fenyegetseikbl is. Az utbbi vekben a sajt llampolgraik, fleg a kisebbsgek ellen intzmnyesen elkvetett vres brutalitsaikbl, szinte cll kikiltott npirtsukbl, a szomszdjaik ellen llandsult fenyegetseikbl pedig meg is bizonyosodtunk, mg rosszabbra szmthatunk, ha nem fkezzk le az irntuk indokolatlanul, hibavalan kimdolt lelkestsnket, s fleg ket magukat.
Ennek ellenre, az elmlt vekben rthetetlenl gesztust gesztus utn tettnk nekik, pedig nemcsak vlaszt, ksznetet sem kaptunk rtk. Legvgl azonban mltnyland klpolitikai tett volt, hogy a krptaljai (nem „krptukrajnai”) magyarok vdelmben a hossz elhibzott kivrs utn tettnk btor lpseket (vtnk bejelentse Ukrajna NATO-csatlakozsra, valamint mg hrom vt a NATO-ban ms fontos krdsekben), de a fejlemnyek miatt e problmakr mr teljesen mskppen merl fel, m vtink mellett ki kell tartanunk. A megvltozott helyzet okai s kvetkezmnyei trgyilagos elemzshez, kezelshez tisztzandk alapvet mrvad krdsek. Nem az igazi ukrnok miatt vltunk tlnk idegen hbors fejlemny szenved alanyaiv, hanem a httrhatalom ltal tmogatott NATO terjeszkeds („Drang nach Osten” NATO mdra), fasizlds, valamint a nemzetidegenekbl verbuvlt ukrajnai, azaz nem ukrn kormnyok miatt. Politikjuk tartalma s clja nem ukrn nemzeti, hanem bszkn hangoztatott httrhatalmi amerikai-zsid, gy eleve a termszethez tartozik a nyomuls ms npek terhre, az nprovokciig terjed erklcsi-politikai gtlstalansg. ltalban is, az oroszok ellen vrre menen, velnk klnsen, de mindazokkal szemben is, akik nem teljestik az ukrn np nyakra ltetett nemzetidegenek mind pkhendibb kvetelseit. Az amerikai-zsid httrhatalom s kivitelez vllalkozi, mint a NATO, az EU, az NGO-k, ukrajnai vgrehajtjuk Zelenszkij nem bkt akarnak, hanem elhzd hbort. Ezt elsegtend tette Zelenszkij pallrozatlan javaslatt: zrjk ki Oroszorszgot az ENSZ Biztonsgi Tancsbl, vagy a BT oszlassa fel nmagt. Btran tehette, mivel mostanban minl butbb egy javaslat, annl biztosabban elfogadjk. Az ENSZ Kzgyls azonban csak az Emberi Jogi Bizottsgban fggesztette fel Oroszorszg tagsgt. Tmogatta 93 orszg, kztk az EU-orszgok, gy Magyarorszg is. Ellene volt 24 orszg, kztk Kna, Kuba, Koreai NDK, Szria, Vietnam, Belarusz, Irn, Bolvia, Kazahsztn, Laosz, Nicaragua. 58 orszg tartzkodott, kztk India, Szad-Arbia. Az ENSZ trtnetben egyetlenegyszer zrtak ki egy orszgot az Emberi Jogi Bizottsgbl, 2011-ben Lbit. m a mostani dnts veszlyes precedenst teremt, s az ENSZ fokozatos ngyilkossgt eredmnyezheti.
llspontunk kialaktshoz krltekints s elvigyzatossg javallt teht, mert leginkbb utlag derl ki, mennyire fontos a rszleteket s jelentsgket, sszefggseiket megltni, mint ahogy az is, hogy az ismertekk vltakon kvl milyen tnyek, tnyezk befolysolhattk a fejlemnyeket, s ezen keresztl nmagunkat. Brmennyire is meglep, sokunk ltal tlt, de figyelmet nem kapott albbi rszleteknek nagyobb lehetett a jelentsge, s fkeztk is politikai tudatunkat. A msodik vilghborban orszgunkat nem oroszok szlltk meg s lttk romm Budapestet, hanem „az ukrn frontok”. Mindazt, amivel azta is az oroszokat vdoljk, alapveten ukrnok kvettk el. 1956-ban sem orosz politikus kldte Budapestre a hadseregt, hanem ukrn: Nyikita Szergejevics Hruscsov. Internetes forrsok szerint eredeti neve Nikita Salomon Pearlmutter, ami egszen msra is utalhat, ha igaznak bizonyul. A Sztlinrl szl portrkban feleleventik, Sztlin italozs kzben mondogatta is Hruscsovnak, hogy „te nem is vagy orosz”. De 1968-ban a Prgai Tavasz leverst sem orosz politikus rendelte el, hanem az ukrn Leonyid Iljics Brezsnyev. Szemlyi okmnyai szerint is ukrn volt, de az 1940-es vektl oroszknt szerepeltettk. Krptaljn sem oroszok romboltak le magyar emlkmveket s gyjtogattak magyar intzmnyekben, hanem az ukrn fasisztk. Kijevben sem oroszok ksztettek halllistkat a magyarokrl, s msokrl, hanem az ukrn fasisztk. Az jukrnok 2014 ta vezetik „Mirotvorec” (Bketeremt) elnevezs halllistt, azoknak a politikusoknak a nevvel, akiken bosszt kvnnak llni. Szijjrt Pter klgyminiszter, Brenzovics Lszl, a Krptaljai Magyar Kulturlis Szvetsg elnke, Vrhelyi Olivr unis bvtsi biztos s msok utn Orbn Viktort is feltettk r. Mi meg kifejezetten hvogatjuk ket a beteleplsre, holott a napnl is vilgosabb, ez mris tl sokba kerlt s mg tbbe fog, ha nem llunk le vele, s nem ptjk le a kiplt jukrn pozcikat. De a kijevi Majdan-tri fasiszta forradalmat sem az oroszok finanszroztk, hanem az nmagt bszkn lezsidz Viktria Nuland vezetsvel az USA! Az illet hlgy szerint 5 millird dollrt ldoztak a fasisztk-sovinisztk hatalomra juttatsra. Bven megrte, mert aztn ellophattk az ukrajnai nemzeti bank mintegy 35 millird dollr rtk aranyt, amit hallgats vez.
Meg kell teht klnbztetni az ukrn s orosz npet, s vezetiket. E nhny tnybl is kiderl, az elhanyagolhatnak tn adatoknak, krlmnyeknek meglehet a jelentsgk, legyen sz egynrl, vagy llamrl. Feszlt pillanatban dnt szerepet jtszhatnak egy krds vratlan irny eldntsben. Jelenleg is gy van. Ez a klpolitika s a tmegtjkoztats feladata lenne. Az utbbi vekben nlunk ugyan egyrtelmen rezhet volt a klpolitikban ez a megklnbztets, a tmegtjkoztatsban pedig ennek erszakolt elfogadtatsa, m egyrtelmen mindvgig a velnk szemben flrerthetetlenl otromba, bartsgtalan, egyre ellensgesebb ukrajnaiak javra.
E tnyek okn kzvlemnynkben ktelyek merlhetnek fel az ukrn menekltek irnti ltalnosnak s felttlennek belltott szolidaritsi, humanitrius fogadkszsgnk tekintetben. Amit ukrajnai rszrl a legmesszebbmenkig kihasznltak, de ksznetet ezrt sem kaptunk nemzetidegen vezetiktl, ellenkezleg keveselltk az nzetlent messze meghalad segtsgnket, s a belgyeinkbe beavatkozva, kvetelik, hogy az pillanatnyi ignyeik szerint alaktsuk politiknkat s nemzetkzi kapcsolatainkat. E rnk erltetett ellentmondsbl ki kell keverednnk, vilgos helyzetet kell teremtennk, s elfogadtatnunk. Ez nem olyan nehz, mint ahogy tnhet, hisz a vilg is lthatja, magyar rszrl vtizedeken t mostanig, a klcsnssgrl feleltlenl lemondva, mindent megtettnk az ukrajnaiakrt, amit csak megtehettnk. Az elmlt hetekben a szemnk eltt zajl esemnyek tagadhatatlanul bizonytjk, hogy ez politikai hiba volt. Mivel pedig folytatdik, legyen is teendnk annak elemzse, hogy mi s mirt volt hiba. Mindehhez kellett volna valami, amire e sorozatban tbbszr utaltunk, s ami fjdalmasan, st vgzetesnek bizonyulhatan hinyzik a jelenlegi orosz-ukrnnak nzett, m valjban vilgkonfliktus hazai rtelmezsbl s kezelsbl.
Trtnelempolitikai tudatossg
A sokba kerl s fjdalmas tvedseket tudatunk vdelme f mdszervel, a trtnelempolitikai (emlkezetpolitikai) szemllet tudatos alkalmazsval kerlhetjk el. Lnyege, hogy mgoly srget, pillanatnyi elnyt gr, vagy fenyeget napi politikai ignyek nyomsra, szvetsgi rendszernk nyomaszt, de politikailag tves kvetelseire sem vonatkoztathatunk el mltunk-jelennk trtnelmbl levonhat tapasztalatoktl, tnyektl, esemnyektl s a bellk leszrend trgyilagos kvetkeztetsektl, s ezek nemzeti rdekeinknek megfelel egyeztetstl a jelen pillanat kvetelmnyeivel. Ismerni kell minden krds, helyzet, partner eltrtnett s jelent, s ezek alapjn felmrni a jvbeni lehetsges alakulst, hatst, eljrst. s tilos ezeket httrbe szortanunk idegenek llandstott, felnagytott, pldtlanul trvnyestett tlrzkenysgt vdelmez zr tolerancival s hasonl divatos rzkenytsekkel szemben. Trekvseinknek magyar nemzeti emlkezetpolitikaiaknak kell lennik, minden tekintetben s minden esetben meg kell szabadulnunk a rnk erszakolt nemzetidegen ignyekhez idomul esetenknt mr szolgai szellemi-politikai alkalmazkods kikvetelstl. A trsadalmi tevkenysg valamennyi terletn ennek fnyben kell alkotan, mlyrehatan elemeznnk, tlnnk, dntennk, cselekednnk.
E meggondolsok nem idegenek a negyedszer is ktharmaddal nyer prtoktl, m alkalmazsuk nem mindig kvetkezetes. A jelen trtnelmi pillanat is bizonytotta, ha a folyamatnak a figyelmet kelt, vagy vratlan fejlemnyrl nem a folyamatbeli okozati elhelyezkedsbl kiindulva tlnk, ahogy az orosz-ukrn viszonyra vonatkozan tesszk, tves kvetkeztetseket vonunk le, ami clszertlen szavakhoz s tettekhez vezet. Sajnos, a nagyszm lnyeges elzmnytl elszigetelve kezeltk, hogy Oroszorszg vgre visszattt. Ukrn vonatkozsban pedig ugyanez a menekltek ltvnyos csalogatsban s fri elltsban nyilvnult meg, figyelmen kvl hagyva les ukrajnai tmadsokat amiatt, hogy az ltaluk elvrt esztelen kvetelseket viszont nem teljestettk. Szvetsgi rendszernkben is ellentmondsos reaglsokat vltott ki. Senki nem llthatja, hogy egyszer lett volna mskppen kezelni a fejlemnyeket, de trekedni kellett volna r, hogy nemzetstratgiailag tljnk, dntsnk, cselekedjnk, brmennyire lehetetlennek is tnt. Nem pedig rzelmi vonatkozsokat, idegen elvrsokat is szem eltt tartva, csltssal kezelni a fejlemnyeket, 2022. februr 24-t minden ms vonatkozstl, elzmnytl eltekintve, kiindul pontnak felfogni, politikban s tmegtjkoztatsban ekknt elfogadtatni s rvnyesteni.
Soha jobb alkalom a jvttelre, mint a negyedik ktharmad utn, hiszen ndicsret, s elbizakodottsg nlkl tehetjk, de hangsllyal a kell nvizsglatra. Ehhez nhny alapvet ideolgiai-politikai krdsben is fel kell szmolnunk a kitart, tudatrombol megtvesztseket, amelyek trsadalmunk eltt mr nyilvnvalak. Ilyen a prtok tves, a politikai tjkozdst zavar jobb- s baloldalra osztsa, mikor nyilvnval, hogy az ellenzk (a Munksprt kivtelvel) nem baloldali. Kormnyprtok s ellenzkiek, br a nemzeti rdekeink kezelsben elhanyagolhatatlan klnbsg van kzttk, egyarnt tksek, azaz jobboldaliak. A politolgia ezt mr rgen megllaptotta. Avagy az egyre lnklbb, a magyar hazafiak jogait meghalad eljogok, ideolgiai-politikai vderny trvnyi biztostsa nemzetidegen csoportoknak, fajoknak, kisebbsgeknek, mint a „zr tolerancia” egyetlen izmus ellen, a knai, ukrn betolakods ehhez mindinkbb hasonul vdelmezse, amelyek mr szinte thidalhatatlan trsvonalakat hoztak ltre trsadalmunkban a magyar hazafiak terhre. Legutbbi plda r a zsid szervezetek ltal fujt lsgos riad a Mi Haznk Mozgalom parlamentbe kerlse miatt. Mieltt brki antiszemitizmust kiltana, olvassa el Szab Dezs idevg megltst: „Olyan letrendszert kell teremteni, mely lehetetlenn teszi a magyarsg mindenfle kizskmnyolst. Nem a zsid rdek, zsid szellem hdtsa ellen kell kln gyessgeket kiczni. Az intzmnyes biztostkok olyan sort kell megteremteni: mely minden idegen rdek, minden idegen szellem hdtst a magyarsg ellen csrjban megfojtja, s minden magyar polgr lelkt beformlja a magyar nyelv, magyar kultra, az organikus magyar clok nagy emberi egysgbe.” Fogalmazhatunk gy is, hogy ezt a negyedszerre is megkapott ktharmados szavazi akarat valamennyi vals oknak, elvrsnak, ignynek s cljnak kvetkezetes, mlyrehat s alzatos megismersvel, majd mg kvetkezetesebb rvnyestsvel kell megtennnk.
A msik hangsly pedig arra essen, „fent” s „lent” egyarnt, s egymsra figyelve lpjnk, s valban elre haladjunk a trsadalmunkat, sajnos mindinkbb megoszt emltett s ms trsvonalak felszmolsban is. Ezen bell is inkbb a tetteink beszljenek s legyenek ellentmondst nem trek, de idszerstend szhasznlatunk is. Tudnunk kell, mit akarunk, s ezen bell mi lehetsges. Ugyanakkor tudatban kell lennnk, hogy e vonalvezets maradktalan megvalstsa mg nagyhatalom szmra is teljesthetetlen, de irnyelvknt ez a helyes, klnben a nemzeti rdekeinket, st a megmaradsunkat fenyeget kls s bels veszlyek sokasodhatnak.
Az eddigi tapasztalatok alapjn a klnbz politikai oldalakon llk, az orosz-ukrnnak mg felttelesen sem nevezhet konfliktus kezelsben vezet szerepet jtszk trtnelempolitikai krltekintsre intse teht kifejezetten parancsol. Honi s klfldi ukrnostk, jobb lenne, ha nem vrnk ki a trtnelem vgzst, hanem tudomsul vennk, hogy ez a trtnet csak az csltsukkal s csak az szmukra kezddtt 2022. februr 24-n, s hogy a folyamatot nem Oroszorszg kezdte. Sajnos, e tveszme az j kztrsasgi elnk beiktatsn s az j kormnytagok meghallgatsn is rtelemszeren uralkodott, pedig nem hihet, hogy nem ltnk e folyamatot, s azt sem, hogy az odaad ukrnostsba eleve be van ptve a nem kisebb veszlyt kpez oroszellenessg.
Nem nehz szrevenni azt sem, hogy amit a vilg kezdetben a httrhatalmi rzkenytseinek hatsa alatt tvesen orosz agressziknt kezelt, mra sokak szmra vilgoss vlt – akr elismerik, akr nem – hogy a httrhatalomnak Oroszorszg megtrsre, hatalmas gazdasgi kincseinek megszerzsre irnyul rgi agresszv terveire, Ukrajna kritikus pontra felfuttatott katonai, s benne biolgiai hadviselsi elkszleteire, valamint tervezett NATO-tagsgra adott orosz vlasz. Putyin nemegyszer, fegyelmezetten s az utols pillanatig egyttmkdsre kszen, figyelmeztette Ukrajnt s httrhatalmi tmogatit, hogy tlptk a vrs vonalat, de sem a cmzettek, sem msok nem vettk komolyan. Hossz, trelmes, tbbszri korrekt intelmet, majd szigor felszltst, st szksg esetn komolyabb lpst is kiltsba helyez nyilatkozatsorozatot magba foglal kivrs utn, taln kiss meg is ksve adott knyszer vlasz, amely mgtt azonban felfoghatan ott ll nemcsak a geopolitikai krnyezet, hanem az egsz emberisg rdekeinek a vdelme. Knny ezt szrevenni, ha nem a tolakod beidomtott s elfogult fsodorra hallgatunk, hanem trtnelempolitikai tudattal elemezzk a folyamatot. Vilgpolitikailag, ha lehet, mg ennl is tbbnek bizonyulhat. Ugyanis, ha kzvetve is, de az els hatkony szembeforduls a globalista s nemzetidegen httrhatalommal, amely puszta fogyeszkzknt tekint minden npre, jelenleg az ukrnokra.
Mindennek az utlagos felismerse s elismerse kulcsfontossg a trtntek trgyilagos megrtshez. m mindennek elnzse, elhallgatsa, tudatosan lnok kezelse a politika s tmegtjkoztats ltal slyos krtkony kvetkezmnyekkel jr s fog jrni mindenki szmra, akr vilgpolitikai szerepl, akr nem. Tvtra tereli az orszgok kzvlemnyt, a V-4-eket, a vilgtudatot. Ez pedig jabb tragdikhoz vezet bns t. Meghkkent plda a trtnelem effajta csltsra, hogy ha magnvlemnyknt is, mg a Klgazdasgi s Klgyminisztrium dolgozinak fejt is ilyesmivel tmik: „Putyin orosz elnk elvesztette trelmt a kpzeletben gigantikuss nvesztett nyugati „fenyegets” miatt, valamint a befagyott ukrajnai konfliktust s az ukrn politikai helyzetet is sajt szja ze szerint kvnja megoldani. Ellentmondst nem tr javaslatai a viszonossg minden emltse nlkl teljes s azonnali biztonsgi garancikat kvetelnek az orosz politika rgeszmjv vlt imaginrius fenyegetsre.” Avagy: Ukrajna nem ms, mint „a megtmadott Nyugat”, „hiszen tulajdonkppen Ukrajna lerohansa a fennll s ltalnosan elfogadott rtkeket s nemzetkzi viszonyokat krdjelezte meg”, Putyin elzleg „lehetetlen feltteleket szabott” Ukrajnnak, vagy, hogy „a konfliktus elssorban eurpai gy” s hasonl tveszmk. Nem munkaokmnyrl, de nem is egyetlen, hanem viszonylagos rendszeressggel megjelen iromnyokrl van sz.
Amg az LMBTQ rzkenytse a biolgiai ltnket veszlyezteti, az ukrajnai rzkenyts tudati veszlyeket rejt magban. Mgpedig azrt, mert olyan ervel, s ritkn tapasztalhat krltekint fejedelmi, de humanitriusnak feltntetett kivitelezssel, az emberi rzelmekre rjtsz megtveszt rzelmi krtssel folyik, hogy sokakat elijeszt a krds vatos elemzstl is, ami mr tudatforml-rombol tltettel br. Az emberi tudat bren, nvdelemre s harckszen tartsnak ppen az kpezi a legfbb gtjt, ha bebeszlik neki, hogy vannak knyes krdsek, s ha ezek hivatalos fsodrat magyarzatval s elvrt kezelsvel nem tud egyetrteni, jobb, ha hallgat. m akkor mr nem tudat! Mrpedig neknk a koronavrus vilgjrvny s a vilggazdasgi tevkenysg lelltsa tapasztalatainak birtokban ppen a tudatunk vdelmt parancsol elsegteni. Ahhoz tartva magunkat, hogy nem rdeknk elhallgatni semmit, klnsen nem elfogadni a httrhatalmi bebeszlst. Ahhoz pedig, hogy trgyilagos legyen az tltnk, clszer jobban megismerni a lthat s a lthatatlan fszereplket, ttekinteni, rgzteni, elemezni az ide vezet tnyeket, esemnyeket, folyamatokat, amelyeket rszben magunk is tltnk, de csak sejtettk az sszefggseiket, mert a vilghatalmi gazatt elrukkolt, prtatlannak s semlegesnek egyltaln nem minsthet httrhatalmi fsodrat tmegtjkoztats igyekezett tvtra terelni bennnket, tudatilag tprogramozni a vilgot. Ontjk a rgalmakat, a szvfacsar ukrn egyni tragdikat. Ez a tudati alaknzs nlunk is sikeres, s nem rzkelhet tudati vdekezs, nem is beszlve ellentmadsrl. Bayer Zsolt „Eurpa elvesztse” c. tanulmnyban joggal szgezi le: „mg vletlenl sem jelenik meg idehaza semmi olyasmi, ami kikezdhetn ezt a beteg s undort vilgkpet.” Nyugodtan tarthatjuk magunkat Orbn Viktornak egy trgyilagossgra trekv romn jsgrhoz rott levelben tett megllaptshoz is: „Nem gondoljuk azt, hogy mindenben igazunk van, s nem gondoljuk azt, hogy mindenkinek azt kellene csinlnia, amit mi csinlunk. De azt igenis gondoljuk, hogy ezeknek az rtkeknek helyk van »a nap alatt«” Effle trtnelempolitikai szemllettel lljunk hozz a kvetkez krdshez is.
Milyen Ukrajnrt kellene lelkesednnk?
2014 ta nincs ukrn kormny, csak nmi jindulattal ukrajnai, amely kezdetben dnten idegen llampolgrsg importlt zsidkbl llt. A mai kormnylistn feltntetett foglakozsaik lttn pedig az a benyoms, hogy tv-forgatcsoporttal van dolgunk. De mert e tren valban megvannak kpessgeik a kptelensgekre, az ket hatalomra juttat globlis httrhatalom a nagypolitikban sgs s forgatknyv segtsgvel gyakoroltatja is velk. Azaz nem tv-, hanem felforgat csoportot alkotnak. Az ukrn np, ha 2014-ben az ukrn hazafiakbl llott kormny mellett llt volna ki, nem kezdett volna mr akkor klfldre meneklni, megmenti nmagt a szenvedsektl. Ennek tudatostsa mg most is idszer feladat Ukrajnban is, de nlunk is. Az orosz tbbsg, trtnelmileg szervesen Oroszorszghoz tartoz Krm s Donbasz bks ton, de akkor is visszakerl az anyaorszghoz. Sok ukrn tudja mindezt, s idvel mg tbben fogjk megrteni, ha nem is tudjk egyknnyen tltenni magukat a globlis httrhatalom ltal kiprovoklt testvrhborn.
A httrhatalmi vilgpolitika s a tmegtjkoztats, ha nem is tudta teljesen elhallgatni, egy szval sem tiltakozott az ellen, hogy az ukrajnai kormnyok nem tartottk be a bks megoldst elsegt els s msodik Minszki megllapodst. Nyolc ven t folyamatos vres agresszit folytattak az si orosz fldeken elterl, ukrnn vlni nem kvn Luganszki Npkztrsasg s a Donyecki Npkztrsasg ellen, s az Ukrajnban l oroszokkal szemben is rendszeres tettk a legtbbszr gyilkossggal vgzd tmadsokat. Jellemz elvakult sovinizmusokra, hogy a bks orosz lakossg elleni csapsokra mg az orosz klnleges mvelet alatt is mindvgig sort kertettek. A vilgsajt ltal elhallgatott hbort viseltek Oroszorszg ellen, s mintegy tizenngyezer oroszt ltek meg. Egy jajsz nem hangzott el a vilgban, nlunk sem, st, akiknek a trgyilagos tjkoztats ktelessgk lett volna, mig szntelenl s oktalanul elmarasztaljk a luganszki s a donyecki „szeparatistkat”, folyamatosan elhallgatva az orosz llspontot, eltjolva a magyar tudatot.
A Janukovics-kormny megdntst kveten 2014-ben hatalomra kerlt "j ukrn kormny" lseit angolul tartottk; senki sem volt kztk ukrn! Ez tendenciaknt azta is rvnyesl, de a magyar kzvlemny errl sem tudott. Mestersgesen sztottk az orszgban s a vilgban az oroszgyllet, mg Oroszorszg ez ellen keveset tett, alig panaszkodott a vilgnak, ami nagy hiba volt.
Elkszlben volt Ukrajna NATO-tagsga, az EU-val pedig trsulsi megllapods jtt ltre. Holott az NDK s az NSZK egyestsekor, amiben Magyarorszg fontos szerepet jtszott, a NATO gretet tett, hogy nem terjeszkedik kelet fel. m ahogy egyeslt a kt nmet llam, elindult a keletre nyomuls. Az amerikai Nemzetbiztonsgi Levltr (National Security Archive) ltal 2017-ben titkosts all feloldott harminc dokumentuma egyrtelmen bizonytja Reagan s a nyugat-eurpai vezetk Gorbacsovnak tett rsos grett, hogy ha az jraegyestett Nmetorszg a NATO tagja maradhat, akkor a NATO egy centit sem mozdul el kelet fel. m azta a kzp-eurpai orszgok egsz sora s a balti orszgok NATO-tagokk vltak, s Ukrajnt is azz akartk tenni. A csatlakozst fontolgatja Finnorszg s Grzia, Svdorszg. Brmelyikk belpse esetn jabb Oroszorszggal hatros terleten llomsozhatnak NATO-katonk! St az ukrn helyzetre hivatkozva a szemnk lttra jabb s jabb katonai kontingenseket, „reagl erket”, „harccsoportokat” s szervezeteket teleptettek ezekbe az orszgokba, sajnos haznkba is, amivel hadi clpontt tettk ket. Magyar politikustl mg azt is hallhattuk, hogy a NATO alkotja azt a politikai-katonai ert, amellyel Magyarorszg szembe tud nzni, akr Oroszorszggal is. De mirt kellene neknk szembe nzni Oroszorszggal? Taln mert kedvezmnyesen szllt neknk gzt, vagy megmentett bennnket attl, hogy a fasizld s biolgiai fegyver alkalmazsra ksz Ukrajnval kelljen szembenznnk? Ne vaktson el bennnket a szvetsgi hsg, mikor szvetsgeseink egyre inkbb ellensgeink. Nem vletlenl hangzott el Orbn Viktor keser megjegyzse, hogy a NATO nem vd meg minket, aki ezt gondolja, tved.
E szndkosan takargatott okok s elzmnyek ma is hathatnnak tudatra, amennyiben elhallgatsukkal nem vezettk volna flre a vilgkzvlemnyt, ami miatt februr 24 ta gy lehet belltani a fejlemnyeket, hogy az orosz tmadssal, ok nlkl kezddtt az egsz. A slyos elzmnyeket elhallgat politika s fleg a lakjsajt ma is arrl gyzkdi a kzvlemnyt – sajnos, nem sikertelenl s nlunk is – hogy az egsz februr 24-n kezddtt, s ebben csakis az oroszok, senki ms nem hibs. E tisztessgtelen s krtkony eljrs, az emberi tudat megtvesztse. A magyar politika azonban attl kezdve helyesen jr el, amikor hatrozottan leszgezi, hogy kimaradunk a katonai sszecsapsbl. Szvetsgi rendszerbeli ktelezettsgknt eltltk az orosz akcit. Minden ms szemszgbl nzve, szolidrisak vagyunk azonban azokkal, akik Ukrajnt eszkzl hasznlva kiprovokltk a konfliktust, s akik formlisan szvetsgeseink, de velnk vek ta nemcsak nem szolidrisak, hanem tmadnak s bntetnek bennnket, st meg akarjk dnteni kormnyunkat. Nem olyan elvi-gyakorlati ellentmonds ez, amitl el lehet tekintennk. Szmtalan ms jel is mutatja, trtnelmileg nem j oldalon llunk. m, sajnos, gyakorlatilag ezt a helyzetet kell kezelnnk, amit a kormny, helyesen, meg is tesz, annak tudatban is, hogy ez sorozatban szl hazai s nemzetkzi ellentmondsokat.
A fentiek ismeretben elszomort hallani, hogy Ukrajnrl szlva egyes politikusaink leghangslyosabb, s az alkalmatlansgig men ismtelgetse, Ukrajna terleti integritsnak s szuverenitsnak vdelme. Holott tudniuk kellene, meghatrozatlan ez az „integrits”, s nemcsak krimi, donbaszi, krptaljai, hanem egyb nem kevsb fontos, de ugyancsak ukrnnak hazudott sszetevi bven sorakoznak. Ugyanis, hol a crok, hol Lenin, majd Sztlin, avagy Hruscsov „ajndkozott” nekik terleteket, amelyek idegenek voltak a mr akkor is krvonalazhatatlan Ukrajnnak, s azoknak is az a valahol a vgeken leledz Ukrajna. Trtnelmileg, llamjogilag sohasem vltak Ukrajna szerves rszeiv, ezrt a politikai irodalomban sokszor „sszetkolt” orszgnak minstik Ukrajnt, nemzetknt, llamknt pedig nemigen emltik. Az orosz vezets sem vletlenl tartja „lenini konstrukcinak”, br ez mostanra elavult, hiszen a szemnk eltt tntt kifejezetten s nyltan vllalt amerikai-zsid httrhatalmi konstrukciba. St az nmagukat ukrnoknak mond ukrajnaiak, nehogy tovbbi terjeszkedsket brmi is akadlyozza, nem siettek megtenni a konglomertumuk nemzetkzi trvnyestst, csak msoktl kveteltk meg, hogy nyilatkozataikkal teremtsk meg annak nemzetkzi jogi ltszatt, hogy van ilyen orszg, llam, nemzet. Ennek okn a vilgg krtlt politikai tmogatsuk, szuverenitsuk s integritsuk vdelme, brki is teszi, inkbb csak jelsz, sokat nem r, mert formlisan nincsen fldrajzilag, politikailag, nemzetileg pontosan meghatrozhat trgya. Egyszeren emlkezni kellene a tnyekre. 1991-ben npszavazs a volt, s az egysges llam megrzse mellett foglalt llst, a Szovjetuni jogutdjaknt pedig az Oroszorszgi Fdercit ismerte el. 1991. december 21-n ltrejtt a Fggetlen llamok Kzssge (FK), a volt Szovjetuni tagllamai kzl tizenkettnek a konfdercija: Azerbajdzsn, Fehroroszorszg, Kazahsztn, Kirgizisztn, Moldova, Oroszorszg, rmnyorszg, Tdzsikisztn, Trkmenisztn (megfigyeli sttuszban), Ukrajna (Nem ratifiklta a szerzdst, majd 1991-ben kilpett) s zbegisztn. (Grzia ksbb lpett be, majd kilpett, sztorszg, Lettorszg s Litvnia pedig nem csatlakozott a kzssghez, de nem tartott npszavazst sem a kilpsrl, sem az elszakadsrl). 1992. mjus 15-n pedig ltrehoztk a Kollektv Biztonsgi Szerzds Szervezetket (ODKB), amely a konfliktus alatt is sszelt moszkvai cscstallkozjra. A FK nmagban nem alkot nll llamot, hanem fggetlen orszgok szvetsge. A nemzetkzssgi politikt az llamfk s kormnyfk tancshoz hasonl egyeztet szervezeteken keresztl alaktjk ki. Kzpontja Minszkben van. E kzssgi ltet nzve, Oroszorszg szmra nem idegen terleten indtott klnleges katonai mveletet, nem srthette meg a szuverenitst, ahogy a httrhatalmi elz beavatkozsi ksrletek ellen Grzia, Kazahsztn, vagy Belarusz megsegtsvel sem tette, amelyek esetben fel sem merlt hasonl nyugati vd. E tnyeket ismerve, lgbl kapott s fura, hogy magyar mltsg hirdet „rkre nemet a Szovjetuni visszalltst clz minden trekvsre.” Egyrszt ez Sorosnak a tveszmje, amelyet mjus vgn Davosban ismt kifejtett. Msrszt beavatkozs egyszerre tbb orszg gybe, de egybknt sz sincs rla. Harmadrszt, ha felmerlne, nem a mi dolgunk lenne. A trtnelempolitikai megkzeltshez az is szervesen hozztartozik, hogy legynk tisztban a trtnelemben betlttt szerepnkkel, semmikppen ne rtkeljk tl.
Tovbb, nem hagyhat figyelmen kvl az elz ENSZ-ftitkr, Ban Ki-Moon ismert nyilatkozata sem, miszerint Ukrajna 1991.12.25 ta nem jegyeztette be hatrait, teht jogszeren sem az ENSZ, sem a nemzetkzi gyakorlat nem is kezelhette szuvern llamknt. Ukrn rszrl azonban a ftitkr kzlst letiltottk a mdiban s az interneten (hogy tovbb tudjanak terjeszkedni), ezrt nem ismert a vilg eltt. A nemzetkzi jog szerint e politikai kpzdmnynek nmaga hibjbl egyszeren nincsenek nemzetkzileg elismert hatrai. Ezt ersti meg az is, hogy Ukrajnnak nincsenek feltntetett hatrai az 1994-es Budapesti Memorandum s ms megllapodsok szerint sem. A majdani Ukrajnnak a szomszdos llamokkal, velnk is, megllapodst kell ktnie a hatrokrl. Az EU, az USA, Nyugat ppen mindezek kihasznlhatsgnak ismeretben ktelezte el magt Ukrajna mellett. Mivel Oroszorszg a Szovjetuni jogutdja (ahogy a nemzetkzi trvnyszkek hatrozatai is leszgezik, pldul a volt Szovjetuni s klfldi orszgok kztti ingatlanvitkban), azokon a terleteken, amelyeken Ukrajna, Fehroroszorszg tallhat Oroszorszg beleegyezse is kell ahhoz, hogy ez ms llam terletv vljon. Ez eddig csak hallgatlagosan rvnyeslt. Brmilyen beavatkozs e terleteken jogilag Oroszorszg elleni intzkedsnek minsl. Ukrajnban nem volt hagyomnya az llamisgnak sem. Ukrajna ma nem tekinthet szuvern dntshoznak, hiszen amerikai gyarmat, a lte az USA, illetve az EU-tagllamok fegyverszlltmnyaitl, valamint Izrael szoksos mesterkedseitl fgg. Ukrn nemzeti llam teht most nem ltezik, azeltt pedig kzismerten nem volt.
Mindez magyarzza, hogy a Biden-kormny, a NATO s EU szerepkrt magra lt amerikai-zsid httrhatalom mirt dnttt Ukrajna tzfszekk alaktsa mellett. Az ltala 2014-ben az ukrn np nyakra ltetett, az ukrn lttl tvol es zsid, kazr s ms nemzetidegen szereplket ismerve, arra szmthatott, hogy belltottsguk miatt a felmerl bks megoldsra irnyul ksrleteket hossz idn t sikertelenekk teszik, a politikt, gazdasgot, szlsszabadsgot kpesek az rdekeik szerint alaktani, s ami a leglnyegesebb, gyengtik Oroszorszgot. Ahogy trtnik is. Csakhogy naivits volt felttelezni, hogy ezzel az oroszok nem szmoltak. Mi sem lelkesedjnk ht a velnk szemben ellensges Ukrajnrt a vgeken s a vgleteken.
Ukrnost rzkenyts
Mgis folyamatos az ukrajnai, de tudottan nem-ukrn kormnyok irnti rokonszenv s gesztusok nyjtsa, az ukrn menekltek szinte-szinte csalogatsa az orszgba, mg annl is ltvnyosabb segtkszebb, st kihv fogadsa, mint ahogy a nmetek (akik vakon kvetik a vezetiket a pusztulsba) s a francik (akik lemondtak a sokat emlegetett nagysgukrl) fogadjk a muszlim betolakodkat, egyltaln nem vlt ki olyan ssznpi lelkesedst, ahogy prbljk belltani. Semmifle igazolst, oltsit sem krnek tlk, nem is igen krhetnek, hiszen Ukrajna – s ez sem vletlen – a tmeges oltsra kevsb knyszertett orszgok kz tartozik. „A legnagyobb humanitrius segtsgknt” minstett fogadsuk keretben ingyenes elltst, szllst, orvosi kezelst, utazst, internet-hozzfrst, sportolsi lehetsget, lelkisegly-szolgltatst, de mg hzi kedvenc llataik elhelyezst, azaz knyri fogadtatst kapnak. Illetkeseink sorozatosan s olyan harciasan erstik meg, hogy a segtsgpontok mindaddig elltjk e feladatokat, amg a hbor tart, hogy mr visszatetszst szl. Azt sem tudjk, kik jnnek s kiket kldenek feladattal, milyen betegsgeket hordoznak, vagy hoznak elrejtve. Mgis eleve elfogadottabbak, mint az oltatlan magyarok, akik mr-mr ellensgeknek minslnek. A kormnyinfn azt is bejelentettk, hogy ltszmkorlt nlkl fogadunk gygykezelsre sebeslt ukrn katonkat, st seglyeket szlltunk mg az gy nevezett bels ukrn meneklteknek is, azaz akik magban Ukrajnban teleplnek t egyik helyrl a msikra. Illetkesnk kln kiemelte, hogy a Krptaljn tmegvel letelepl – azaz oda betolakod – ukrnoknak is. Hny krdjelet tegynk e tnyek utn?
Ezek fnyben nem biztos, hogy egyetrtsre tall a srn hangslyozott llts, miszerint „az egsz magyar nemzet sszefogott az ukrajnai bajbajutottakrt”, s nemcsak Magyarorszg, hanem a teljes Krpt-medence, mi tbb, a diaszpra magyarsga is szvetkezik megsegtskre. Valan risi erfesztssel s anyagi-szervezeti rfordtssal, „letnket s vrnket” s mg zabot is adunk szellemben folyik a segtsgnyjts. Annyira idomulni akarnak az ukrnostshoz, hogy szmukra mr Harkov is Harkiv s Lvov is Lviv, a donyecki s luganszki oroszok pedig „szakadrok”. Tlz szavak eltlzott tnyekrl, amelyek szemben llnak a trtnelempolitikai szemllettel, a kzvlemny trgyszer tjkoztatsa, eligaztsa tudati tjolsnak kvetelmnyvel. prilis kzepn kzltk, addig negyven millird forintot kltttnk a menekltek megsegtsre. A nemzetkzi donor konferencin jabb harmincht milli forint seglyt ajnlottunk fel. Mert Ukrajna javra ilyet is szerveztek, mg az USA s a NATO ltal megtmadott hromtucatnyi orszg esetben egyszer sem merlt fel ilyesmi. Az j kormnytagok meghallgatsn mg az is elhangzott, hogy olyan segtsgnyjtsi formt is alkalmazunk, amirl nem beszlnk, mert azt krtk tlnk, hogy ne beszljnk, de segtnk. Gyakorlatilag azt jelenti, ti mindent megtesztek ellennk, de mi azrt is szeretnk benneteket! Legynk egymshoz bizalommal, ahogy a negyedik ktharmad megkveteli. Senki ne gondolja, hogy mindezek megnyugtatjk a magyar hazafiakat, a kiteleptett devizahitel-krosultakat, a hajlktalanokat, a kisnyugdjasokat, s azokat, akik mg vgyni sem mernek olyan fri kiszolglsra, mint az ukrajnaiak. De a szlesebb kzvlemnyt sem, amely ha nem is mondja mg, de tudja, hogy mindezzel bizony mr j ideje mgiscsak fizetjk a hbor rt, ami taln mg slyosabb is, lakossgunk tlmretezett ellenjavallt politikai irnyzat mozgstsval, jelszavakkal tmogatott magyar nemzeti ntudatunk tomptsval jr. Kvetkezmnyei elrelthatatlanok, de slyosak lesznek mindenki szmra, hiszen a valsgot, az igazsgot, a tnyeket nem lehet hossz ideig bntetlenl flremagyarzni, vagy eltitkolni. Mirl folyik a sz, kik s kitl kaptak trvnyi felhatalmazst arra, hogy ilyen kihvan Oroszorszg ellenben tevkenykedjenek? sszessgben mindez ugyanis mr rszvtel a hborban, s az amerikai-zsid ukrajnaiak ltal uralt Ukrajna oldaln, illetve szembeforduls az ukrn nppel, Oroszorszggal, st a nemzeti rdekeinkkel.
A nemzetkzi jog ltal meghatrozott krlmnyek kztt termszetesen nyjtani kell humanitrius segtsget, de nem hivalkod mrtktelensggel, a trtnelmi elzmnyek, klnsen a kifejezetten magyarellenes politika figyelmen kvl hagysval, vlogats, ellenrzs nlkl, s semmikppen nem elsrend sszenemzeti feladatknt. Mikzben llampolgrainknak hnapokat, flveket kell vrni egyszer orvosi vizsglatra, majd jabb hnapokat a kezelsre, klfldieknek, vagy ketts llampolgroknak nyjtott humanitrius feladatok nem elzhetik meg az llam intzmnyi bels szocilis ktelezettsgeit. Idegenek nem rszeslhetnek szlesebb kedvezmnyekben s jogokban, mint a magyarok. Nem vonhat le ms kvetkeztets, mint hogy jogilag, de jogellenesen flnk emelt csoportok, fajok, kisebbsgek miatt az llam okszeren az szmukra jogllam, nekik biztost antidemokratikus trvnyi vdernyt, s k vissza is lnek vele. Ezrt elfogadhatatlannak, megsemmistendnek kell tekinteni. Megkveteli ezt az is, hogy az utbbi vek sorn tbb nagyobb vrosunkban kretlenl s szksgtelenl tbb szz, st van ahol tbb ezer ukrn (nem krptaljai magyar) vendgmunks jelent meg, ami sokfle komoly problmt okoz. Ktekednek, erszakos cselekmnyeket kvetnek el, a magyarokban szndkosan flelmet keltenek (Igencsak hasonltanak egy rgebben beteleplt kisebbsgre). Jelen sorozatunkban tbbszr megllaptottuk, hogy a helyesen s jogosan megptett hatrkerts ellenre, ha minden idegent sszeszmolunk, nem vagyunk kevsb megszllt orszg, mint egyes nyugat-eurpai orszgok. Nagyon igaza van Nray-Szab Gbornak, a Professzorok Batthyny Kre alelnknek, aki a Pesti Srcok ltal indtott „Merre tovbb?” vitasorozathoz hozzszl rsban leszgezte: „a folyamatosan beraml, idegen civilizcibl rkez tmegek sztzillhatjk a trsadalmat.” Most mg tbb ukrn s velk egytt ukrajnai zsid, kazr vrhat. Parancsol haladktalanul s szigoran fellvizsglni a szolidarits tartalmt, mindenre s mindenkire tekintet nlkl, hiszen a nemzetnk sorsrl van sz. A szorult helyzetbe kerlt idegenek irnti szolidaritsnak az erklcsi meggondolsokkal azonos, de inkbb nagyobb sly trtnelempolitikai felttelei legyenek. Ltvnyosan, fjn, kltsgesen bizonyosodott be a szemnk eltt, hogy a tntet, knnyfacsar, flsrt s bntan egyoldal felttlen szolidarits nemcsak belpolitikailag ellenjavallt, hanem szvetsgesnek, ellenflnek s javadalmazottnak egyarnt rossz zenet. Nem is beszlve a trvnyszeren bekvetkez krtkony kvetkezmnyeirl. Kvlrl gy tnik, mintha a kormnyszervek nemcsak nem ltnk e veszlyeket, hanem meggondolatlanul sztnzik, mrtktelen ldozatokkal elsegtik. Ezrt az idegen letelepeds krdst jogilag a lehet legsrgsebben kifejezetten korltozsi cllal szablyozni kell. Akr a kormnynak erre felhatalmazst ad npszer nemzeti konzultci, akr szakszer jogi kezdemnyezs alapjn. Tudomsul kell venni, hogy egyetlen kormnynak sincs joga nhatalmlag megvltoztatni lakossgunk nemzetisgi sszettelt. Ezt a kis csonka orszgot hagyjk mr bkn, mi pedig tudatosan s hajthatatlanul rizzk meg csakis magunknak. Ezt akr alkotmnymdostsknt is el kellene terjeszteni. Taln testhezll feladat lehetne az Orszggylsbe bekerlt Mi Haznk Mozgalomnak, mert a jelenlegi nemzetkzi helyzetben, rthet s rthetetlen okokbl, msoktl ez ugyan elvrand, de nemigen vrhat.
Pontostjuk, hogy az elbbiek nem a kisebbsgi sorbl menekl magyarokra (akiket eddig arrl gyzkdtnk, hogy maradjanak a szlfldjkn, ami trtnelempolitikailag helyes), hanem msokra vonatkoznak. Kztk azokra, akik e kiprovoklt helyzet tudatos elidzi voltak, s most menektik rokonaikat, majd maguk is meneklni fognak. A megtveszt httrhatalmi tmegtjkoztats miatt ma a vilgban sokminden nem az, aminek ltszik. A menekls sem. Az orszgot elhagy htmilli ember beszdes szm. Mr az orosz klnleges katonai mvelet eltti vekben is tbb milli ukrn hagyta el Ukrajnt a Zelenszkij-fle, a lakossgt is terrorizl, az ellenzket betilt kormny miatt, azaz a „sajt” amerikai-zsid kormnyuk nknye ell. (Nmetorszgban mr ngyszzezer munkanlkli ukrn garzdlkodik!) Ki garantlja, hogy nincsenek kztk a flelmetes ukrn maffia, vagy fasizldottak csaldtagjai, s majdani csaldegyestsre szmtva meneklnek? Mondhatjk erre k, vagy msok, knny eltlni a bajba jutottakat, ami csak hangzik igaznak. Ugyanis taln mgsem meneklni kellene tzmilli-szmra, hanem a httrhatalom ltal nyakukba ltetett nemzetidegen s npirt kormny ellen kellene hadakozniuk. Hogy mgsem ezt teszik, az tbbek kztt, ugyancsak azt rzkelteti, hogy Ukrajna nem trtnelmileg alakult ki, hanem politikai tkolmny, amelyben az emberek sokasga nem rzi magt otthon. A megbzhatatlan elemek lehet, hogy a meneklteknek akr jelents hnyadt is kiteszik, s minden ellenrzs nlkl brhova eljuttatjk ket, de ilyen rtelemben rluk nem esik egy sz sem a vilgsajtban, sem a vilgpolitikban. A magyarorszgi sajt nagy rsze szolgaian ismtli az ukrajnai oroszellenes koholmnyokat: magtrakat rombol le – ahol mag helyett fegyvereket trolnak. Mezgazdasgi ltestmnyeket bombz – ahonnt az oroszokat lvik. Iskolkat, vagy sznhzakat l, amelyeket az ukrn hadsereg feleltlenl pajzsnak hasznl, blokd al vette a kiktket – amelyeket nci bandk ellenriznek, s amelyek nem stahajkat, hanem nyugati fegyverszlltmnyokat fogadnnak. Egy npt vdelmez kormny nem engedte volna katonai clpontokk tenni a lakhz-tmbket, az iskolkat stb. azltal, hogy gyllsokat teleptettek az pletek tetejre. R kellene mutatni, hogy e nemzetidegen ukrajnai klntmnyt mg a hbor krlmnyei kztt sem hagyta cserben a nyerszked-haszonles kalmr szelleme sem. Mr a nyugati sajt is szrnylkdik, hogy eladjk ms llamoknak az ingyen kapott fegyvereket s seglyszlltmnyokat. Zelenszkij kpt, immr Jzust helyettestve, vilgszerte rustott imagyertykon lthatjuk, feltntetve, hogy az rtk kapott pnz nem mshoz, mint pont Zelenszkijhez kerl. A hatron megfesztetten dolgoz btrabb seglyezink megerstik, a menekltek panaszkodnak, hogy az ukrn hatrrknek tbb ezer eurt kell fizetnik, ha el akarjk hagyni az orszgot, s a sajt hadseregk lvi le ket, ha megprblnak a hbor ell, azaz Zelenszkij ell meneklni! Mindez valahogy egytl-egyig kimarad a magyar sajtbl, mintha csak azt is Zelenszkij vigcei veznyelnk. Az is felkelthette volna az illetkesek – mrpedig ebben minden magyar hazafi illetkes – figyelmt, hogy minket mr azeltt is feltnen sok ukrn s ukrajnai „boldogtott”. Elhlve halljuk, hogy szervezs alatt van ezer ukrajnai ortodox zsid befogadsa, akik radsul nincsenek is veszlyben, mert mr Lengyelorszgba menekltek, de gy rzik, Magyarorszgon nagyobb esllyel tudnk meglni hitket. Nem megnyugtat, hogy jl rzik! Ha megszlalnnak, vajon mit mondannak erre a flrertelmezett szolidaritst kezdettl ellenz magyar hazafiak? A kormnyszerveknek a magyar nemzet, de a sajt biztonsguk rdekben is szmolniuk kellene azzal, hogy bels vrs vonal is ltezik.
Megkerlhetetlen a krptaljai magyarsg sorsnak igazsgos s biztonsgos rendezse. A hnyatott sors Krptalja hatalmi jtkszerknt a Versaillesban ltrehozott, azaz korbban nem is ltez Csehszlovkihoz, majd a Szovjetunihoz, annak felbomlsa utn pedig a korbban ugyancsak nem ltez Ukrajnhoz kerlt. Idegen test volt a Szovjetuni szmra is. Elismerve, hogy soha sem tartozott Ukrajnhoz nem vletlenl ajnlotta fel mr Hruscsov is Kdr Jnosnak, majd Kucsma ukrn elnk Antall Jzsefnek, hogy visszaadjk. Nem rajtuk, hanem az emltett magyar vezetkn mlott, hogy nem trtnt meg. Vajon mitl riadtak vissza? Krptalja 1991. december 1-i npszavazson elspr tbbsggel kinyilvntott nkormnyzati npszavazsi ignyt t nappal kveten az Antall-kormny ltal feleltlenl alrt magyar-ukrn alapszerzdsre hivatkozva, a krptaljai magyarok nevben mg azt is lltotta, hogy k "lojlis s hsges polgrai" Ukrajnnak. Zelenszkij, valamint zsid s fasiszta trsai pedig mr attl sem riadnak vissza, hogy si ukrn terletnek tekintsk s elzzk onnan a magyarokat, a ruszinokat s mindenki mst. A hbor rgyn folyik is a Vereckei szoros megszentsgtelentse, Krptalja ukrajnai, feltehetleg ukrn megszllsa is. Az ugyancsak zsid Porosenko elnksge alatt megvontk tlk az anyanyelv hivatali hasznlati jogt, az oroszoktl gyszintn. Zelenszkij trvnyt hozott, miszerint a magyar gyermekek a 4. osztlytl csak ukrnul tanulhatnak. A Nyugat ltal sztott elbizakodottsgukban, az oroszokkal egytt, egyikket sem tekintik slakosnak, holott vezred ta ott lnek, provokcikat kvettek el ellenk, kiirtssal fenyegettk, s irtottk is ket. Mr csak ezrt is erltetett Ukrajna terleti integritsa s szuverenitsa melletti lland s hangos killsunk. Amikor pedig a krptaljai magyarsg ellen a fentieket elkvettk s a magyar kormny helyesen bejelentette, hogy ezrt ellenzi Ukrajna felvtelt a NATO-ba, egy ukrn szentor nyltan fenyegetdztt, hogy kt ra alatt eljutnak a Balatonhoz. Jelkpesen el is jutottak, mg meg ismt csak magyar segtsggel. Ugyanis 2021 oktberben, amikor a visegrdi 4-ek katonai vezeti Balatonakarattyn Eurpa biztonsgnak s stabilitsnak erstst clz kzs nyilatkozatot rtak al, megmagyarzhatatlan mdon jelen volt az ukrn vezrkari fnk is. Holott mindenki tudta, az ukrn kormny nyltan hbors politikt folytat Oroszorszggal s Belarusz Kztrsasggal szemben, igyekszik levlasztani a lengyeleket a V4-rl, eltte, akkor is s utna is leplezetlenl ellensges volt Magyarorszggal szemben. Mindezek ellenre Ukrajna veken t gynevezett visszafordtott szlltssal (reverz) mg orosz fldgzt is kapott Magyarorszgtl, s a legutbbi idszakban is adtunk el gzt „ukrn bartainknak”, ahogy az illetkes vezet politikus nevezte ket. Az ukrajnai „ksznet” pedig az lett minderre, hogy Olena Zerkal ukrn energiagyi miniszter tancsadja, korbbi klgyminiszter-helyettes kijelentette: "Ukrajnnak van egy ers tkrtyja: a Bartsg kolajvezetk. Vlemnyem szerint nagyon helynval lenne, ha trtnne valami ezzel a vezetkkel, de vgs soron az ukrn kormny s az elnk dnt politikai krdsekben, gy arrl is, hogy valban olyan nyelvet hasznljunk, amit Orbn is megrt, vagy mg nem llunk erre kszen"! Otromba fenyegets. A tudatrombol cslts megdbbent pldjaknt magyar mltsgtl ukrajnai tv jtkonysgi msorban mintegy vlaszul ezt hallhattuk: „Magyarorszg egyrtelmen eltli az orosz agresszit s Ukrajna fegyveres megtmadst, kveteli minden hbors bn kivizsglst, s megfelel bntetst kr azokra, akik ezeket az emberisg elleni barbr tetteket elkvettk.” Az orosz klnleges katonai mveletet kveten mltsgainktl hallottuk azt is, hogy a „szvnk az ukrnokkal dobog”, meg „orosz agresszit” emlegettek. Remljk, az szvk sem gy dobog, vagy tragikusan flrertik a trtnteket, de a helykben legalbb a semlegessg lenne a kvnatos, ha trtnelempolitikai szellem tettre nem merszkednek. Az amerikai-zsid vdenc Zelenszkijnek kisebb gondja is nagyobb az ukrn nemzeti rdekek vdelmezsnl. Httrhatalmi utastsokat hajt vgre annak mindenen, gy faji jellemzivel egytt. Neki nemhogy lelkiismeret furdalst, gondot sem okoz, hogy harcoljon az utols ukrn katonig. Elktelezett tmogatsa, s olyan bellts, mintha ez a magyar hazafiak llspontja lenne, idegenszv elutastand megkzelts. Azon nem csodlkozunk, hogy az ellenzk szerint az ukrnok a mi hbornkat vvjk, de amikor nem ellenzkiektl halljuk ugyanezt, amikor megjtsszk, vagy elhiszik, st prbljk elhitetni, hogy Ukrajna vvja a mi harcunkat, akkor legyen akrki, de trtnelempolitikai hazugsgot terjeszt, krtkonyan befolysolja a magyar nemzeti tudatot. Hallunk olyat is, hogy „eltljk a putyini agresszit, egy szuvern llam fegyveres megtmadst." Nem „putyini”, hanem orosz! Msrszt a szmtalan gyilkos amerikai beavatkozs trtnt valban szuvern llamok ellen. Szabad volt Irakban ktmilli bks lakost lemszrolni? Szmos hasonl esetben a mai jajveszkelk nmk maradtak Akkor is, amikor a NATO indok nlkl a szuvern Szerbibl kiszaktotta Koszovt, a taszri repteret is hasznlva, sztbombzta Szerbit, benne a Vajdasgot is, holott a reptr hasznlatt azzal a felttellel kapta meg, hogy a magyarok lakta terletet nem bombzza. Nem voltak ilyen szolidaritsi akcik, de mg hangok sem. A nemzetkzi szervezetek is megkerltk az llsfoglalst. Azta tulajdonkppen nincs biztos vdelmet nyjt nemzetkzi jog sem jogllamok, sem nem jogllamok rszre; csak a httrhatalmi knyszerjog van, amelynek f eszkze most az ltala megszllt Ukrajna. Amelynek szabad folyamatosan mszrolni Donbassz s Luganszk bks polgrait, kttucatnyi vegyi s biolgiai fegyver laboratriumot fellltani s mkdtetni, amelyek szmunkra, szomszdjaink szmra is letveszlyt jelentettek. Ezeket kellene ismtelgetni, tudatostani mindenekeltt itthon, majd Eurpban, nem a csltssal szemllt „orosz agresszit” sulykolni, s nem csatlakozni az amerikai-zsid hazugsgznhz, olyasmit lltva, hogy ez az Ukrajna „Eurpa kapujt vdi”.
Trgyilagosan kell ltniuk, Oroszorszg vvja a mi hbornkat, ldozatokat hozva, megmentve geopolitikai krnyezetnket az esetleges amerikai-zsid-ukrajnai httrhatalmi tzfszektl. Azt is meglthatnk, hogy a krptaljai magyarok s llampolgraink, akik nem a pillanatnyi trtnsek, hanem trtnelempolitikai elemzs alapjn tlnek, nem rlnek ugyan a kiknyszertett orosz akcinak, de azokkal az „ukrnokkal”, akik csak ukrajnaiak, nem dobog egytt a szvk. Csodlkozunk azon is, hogy a szakminisztriumban, igaz a mr emltett szakszervezeti vonalon, de olyasmit olvashatunk, hogy „a putyini trekvsekben az egsz msodik vilghbor utn kialakult, s a hideghbor lezrsa utn megersdtt nemzetkzi rendszer agresszv megkrdjelezsnek s talaktsnak (nem termszetes fejldsen alapul, hanem erszakos fellpssel kiknyszerteni szndkoz) ksrletrl van sz.” ppen a termszetes fejldsrl, st az ezt akadlyozni akar httrhatalmi erk uralmval szemben a vilgtrtnelemben az els komoly ellenintzkedsrl van sz.
Nem rlhetnk a menekltek csalogatsnak, s annak sem, hogy folyamatosan risi mennyisg rtkes seglyeket kldnk azokba az ukrn vrosokba, ahol harcok folynak, s ellenrizhetetlen, hogy kik hasznljk fel. Mindez ugyanis mr rszvtel az ukrajnaiak mellett, s trvnyhozsi felhatalmazs nlkl. Szemben ll a helyes llspontunkkal, miszerint ki kell maradnunk a hborbl. Fl is, hogy mindez nem nveli a kormny tekintlyt, ami veszlyes tendenciv nhet ki. Int, hogy a nemzetellenes ellenzk ezeket nem is kifogsolja, st fegyvert s magyar katonkat akar kldeni a frontra. E tmakr kvetel nmi magyarzatot, amire feltehetleg hiba vrunk. A kormnytl, eddigi teljestmnye s hivatalos llsfoglalsai alapjn, tovbb a magyar-orosz s a magyar-ukrn kapcsolatok alakulsnak ismeretben azonban elvrhat a kimozduls a semlegessg irnyba. Nem meneklsi tknt jegyezzk meg, hanem az elemzs kvetelmnyeknt, hogy tudjuk, a politikban nem mindig a legegyenesebb (elvi) t vezet az elrend eredmnyre. A hazafi rti ezt, de mgis fj neki, hogy nem a trtnelempolitikai szemllet s tapasztalat alapjn jrtunk el, holott csak annak tjn juthatunk el az igazsghoz, s taln valamennyire elsegthetjk, hogy az igazi ukrn hazafiak is eljussanak hozz. Hiszen mg az a gyan is fennll, hogy egyes EU-tagllamok is szvetsgi knyszersgbl tltk el Oroszorszgot. A szvetsgi szolidarits minket is erre ktelezett, de ezen tl is mintha ltvnyosan meg akarnnk felelni a httrhatalmi elvrsoknak. Nehogy a megszerzett s meglv orosz bizalom elvesztsvel jrjon mindez. Oroszorszg eltlse ugyanis kirzdtt nem egy megnyilatkozsunkbl s eljrsunkbl. Nem nyerik el a kzvlemnynk osztatlan tetszst, s az id mlsval elkerlhetetlenl keltenek ktelyeket. Ezrt helyes, hogy klpolitikai megnyilatkozsainkban nemegyszer rmutatunk, hogy, szvetsgi rendszernk ms tagllamai hangoztatnak ugyan oroszellenes jelszavakat, m gyakorlatilag csendben, de hatkonyan egyttmkdnek Oroszorszggal. Az EU 2022 prilisban a teljes orosz olajexport 53 szzalkt importlta naponta hromszzmilli dollrrt. Azaz nem engedik, hogy a szvetsgi rendszer fellrja a nemzeti rdekeiket, tlnk viszont megkvetelik. Holott az EU vezetse, vezet szervei dntseinek tbbsge mr a meghozatala pillanatban tvedsnek bizonyult, ellentmond a szervezet ltrehozsakor kinyilvntott cloknak, st ellensgnek tekintik azokat, akik ezt szreveszik, plne mg szrevtelezik is. (Ehhez kpest a KGST nemcsak utlag tnik demokratikusabbnak, hanem az is volt).
Tbb mint elegend sajt tapasztalatunk van teht ahhoz, hogy felfokozott rzelmek nlkl, az eddiginl trgyilagosabban foglaljunk llst az „jukrn” neoncik zelmeivel kapcsolatban. Nem is kellett volna megvrni fenyegetseiket, beavatkozsaikat, Zelenszkij ordenr kirohanst a miniszterelnk ellen az EU-NATO cscson. Orbn Viktornak feltett felelssgre von krdsei helyett csak ksznetet mondhat neki. Szvetsgi ktelezettsgbl alrtuk az EU Oroszorszgot eltl nyilatkozatait, amit remlhetleg megrt az orosz vezets. Azt mr nemigen, hogy ezen fell az Orszggyls az orosz katonai beavatkozst eltl, valamint Ukrajna szuverenitsa, terleti psgnek srthetetlensge mellett kill kln politikai nyilatkozatot fogadott el 174 igen szavazattal, 1 nem (Mi Haznk) ellenben s 2 tartzkods mellett. Kormnyprtok s ellenzk kzsen! A jniusi ktnapos lsen szerepeltettk „az ukrn gyzelem utni” fejlemnyekrl beszl ukrn nemzetisgi szszlt, aki hasonl szellemben „rzkenytette” a honatykat. Ugyanez a szellem tkrzdtt j mltsgunk kellemetlen kvetkezmnyekkel jrhat szhasznlatban a „putyini agresszi” eltlsben. m ppen hatsos vtink s elvi llspontunk kvetkezetes sikeres megvdse bizonytja, hogy nem ez a helyes irny. Mgis egyre inkbb kimondjuk, hogy nem vagyunk semlegesek, s tetteink is egyrtelmen ukrajnai-prtiak. Ne vrjuk meg, amg az effle trtnelmietlen szemllet vgzi ki a szvetsgi rendszernket is. Ma mg ms a helyzet, de nem kell nagy jrtassg a politikban annak megrtshez, hogy a&
| |
|
|